Interrail putovanje Evropom 2011

Moderator: ZlayoZg

dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Po povratku u grad još jednom odlazim do perona Hbf i tu između ostalog zatičem dva spregnuta BOBa spremna za odlazak na bavarske dizelske pruge:

Image


Ti DMV su mi baš simpatični, pa u žurbi samo njih fotografišem:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

7.9. selim se iz Nemačke u Austriju. Sustigao me je umor zbog silnih aktivnosti prethodnih dana, pa nisam mnogo poranio. Po ustaljenoj navici stizanja prethodnih dana od Ljubinog stana do metroa i dalje do Hbf za kratko vreme, nisam lepo isplanirao vreme potrebno da stignem na voz noseći 35kg stvari na leđima, pa sam poprilično morao da jurim. Takođe sam loše planirao vreme potrebno za pešačenje do voza na Hbf. Prevideo sam da regionalci za Salzburg polaze sa krnjih koloseka na levoj strani stanice. Do tih koloseka se od čela glavnog dela Hbf pešači dosta dugo. U minut uspevam da uhvatim direktan RE za Salzburg.

Bila je poprilična gužva, ali sam nekako uspeo da se smestim. Ponovo uživam u vožnji nečujnim i udobnim db vagonima na sprat. Prepun stvari nisam smogao snage da kamerom ili fotoaparatom zabeležim neki trenutak putovanja. U Salzburgu je usledila duža potraga za YoHo hostelom. Tada se mobilni telefoni nisu koristili za navigaciju kao danas, pa je sve bilo prepušteno snalaženju i orijentiringu. Posle raspremanja i kratke lunch pauze opremam se prospektima Salzburga iz hostela i prvo odlazim u šetnju upoznavanja grada. Pokušao sam da ispratim neke ucrtane putanje sa ove dobijene karte:

Image


Okružen prelepom arhitekturom i besprekornom čistoćom ponovo imam osećaj kao da šetam ulicama Ciriha.
Tu je u velikoj meri prisutan i svež planinski miris Alpa :)
Odlazim prema reci:

Image


Jedna od pešačkih zona:

Image


Evo i nje, reka Salzach. To je ista ona reka koja protiče pored mesta Zell am See, pored koje sam sam se vozio biciklističkim stazama i koju sam prikazao na prve dve stranice ovog putopisa. Pogled uzvodno:

Image


Pogled nizvodno i vozni park lokalaca :)

Image


Nije bilo vreme za saobraćajni špic, ali je gužve na ulicama ipak bilo. Jedna fotka za ljubitelje autobusa i trolejbusa:

Image


Ponovo pešačke zone i trgovi:

Image


Probijam se kroz centralno gradsko jezgro prema tvrđavi:

Image


Salzburška katedrala:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Ovo je sigurno najveća Mocartova kugla ikada napravljena :-)
Pozlaćena, visoka nekoliko metara i teška nekoliko tona:-)
Šteta što nije jestiva. Balkenhol-Mozartkugel:

Image


Podno tvrđave turistima u oči upada Neptunova fontana:

Image


Iza ovog uzanog prolaza ulgedao sam nešto zanimljivo:

Image


Do zamka Hohensalzburg vodi uspinjača Festungsbahn:

Image

Pored ove, sa druge strane zamka postoji još jedna dosta starija uspinjača, Reisszug. Ja nastavljam uspon pešice, makadamom. Na osnovu reklame na zidu zaključujem da i uspinjača podpada pod Salzburger Lokalbahn:

Image

Image


Usputni pogled na katedralu i centralno gradsko jezgro:

Image


Uspon je dosta okomit i na malo više od pola ispustio sam dušu i odluku da vreme provedem unutar zidina zamka promenio sam odlukom da dalje obilazim grad. Svakako sam planirao da za kratko vreme u Salzburgu vidim što više toga, uz dobar deo vremena posvećen železnici. Dalji uspon na zamak ostavljam za sledeću posetu ovom gradu:

Image

Image

Image


Ubrzo pronalazim prečicu za silazak u grad. Mnogo stepenika i prolaza čeka me do dole :-)

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Nastavljam da bazam po gradu:

Image


Kroz brdo Mönchsberg na kome se nalazi Festung Hohensalzburg prolazi Siegmundstor tunel:

Image


Još jedna pešačka zona, malo modernija, sa obiljem prodavnica u kojima mi se jedino cene nisu dopale :-)

Image


Još malo drumske saobraćajne infrastrukture. Pohvalno je što se umesto autobusa skoro u celom gradu koriste trolejbusi:

Image


Ponovo se vraćam prema reci:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Obilazak nastavljam obalom reke:

Image


Ovde narod zna da uživa :-) Pogled na Hohensalzburg:

Image


Pored šetališta je drvored starih kestenova:

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Prvi susret sa železnicom posle duge šetnje po gradu usledio je kada sam stigao do novog železničkog mosta na reci Salzach. Dočekao me je dupli Railjet :-)

Image


Moderan most i moderan voz :-)

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Podseća na metro, ali Salzburg ga nema :) Bitno je da je dobrodošlica i na našem jeziku, ipak nas tamo ima previše i sve više :)

Image


"Mit der Bahn in die Berge", ova DB 111 saobraća iz Minhena za Kufstein i Salzburg. Sa RE prelazi Salzach i ulazi u Salzburg Hbf:

Image


Drugi, sunčani deo dana vredelo je provesti negde kraj pruge. Tokom planiranja putovanja razmišljao sam gde bi to moglo da bude, a da na tom mestu bude i puno vozova. Tačno je da vozova u Austriji ima svuda, ali najviše sam očekivao na koridoru prema Beču. Što bi jedan moj drug rekao za pojedine pruge: "tamo nema da omaneš" :) Negde sam pronašao par čistina i livada kraj pruge, u blizini Salzburga, kraj jezera Waller. S Bahn-om odlazim do stanice Seekirchen am Wallersee. Par stotina metara dalje od stanice pronalazim livadu sa čistinom kraj pruge i pogledom na jezero. Ubrzo me sa leđa iznenađuje jedan IC prema Beču:

Image


Odmah za njim nailazi neobičan teretni miks. OBB 1163 je, kako god da se uzme, za mene po izgledu manevarka, no sasvim uobičajeno se koristi u vuči vozova:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Bolji uslovi za fotografisanje su na pašnjaku sa pokošenom travom, koji se nalazi iza ograde. U Austriji je većina lepih livada iskorišćena za ispašu ili na neki drugi način, pa su ograde skoro svuda. Očigledno je da se radi o nečijem privatnom posedu, ali kako je deo pašnjaka od obližnjih kuća zaklonjen bregom, nije problem na kratko biti tu :-) Manji problem u preskakanju ograde predstavljala je puštena struja, ali nekako sam i to prešao. Posle uspešno savladane prepreke nailazi S Bahn Talent u šemi "Linie Salzburg", taman da isprobam novi kadar:

Image


Još jedan, na susednom koloseku:

Image


Hm, sada u kadru smeta ograda. Uvek se nađe neka prepreka. Da sam se popeo višlje na breg videli bi me meštani okolnih kuća na njihovom pašnjaku i izgubio bih dobar deo pruge iz vida...

Image


Manevarka Salzburger Lokalbahnen dovlači u Salzburg mali sabirni voz:

Image

Veoma je lepo videti kako na nekim železnicama još opstaju mali i slabo korišćeni industrijski koloseci, gde se povremeno nakupi roba za jedna ili nekoliko teretnih kola. Redovna opsluga tih koloseka se danas uglavnom zadržala kod malo razvijenijih železnica, tipa u Švajcarskoj, Nemačkoj i Austriji. Ti mali sastavi se svakodnevno dovlače do većih rasporednih ili ranžirnih stanica i dalje upućuju vozovima. U našim krajevima i uopšte kod slabije razvijenih železnica retko mogu da se vide takvi vozni sastavi, a razlog je loša organizovanost rada i nepoštovanje rokova od strane železnice i komitenata. Na ovoj pruzi u roku od par minuta ovo je već drugi takav voz, a bilo ih je još dok sam bio tu.

Image


U periodu moje posete ovoj pruzi railjet-ova u saobraćaju je bilo manje nego danas. Umesto njih bilo je podosta IC ili EC servisa sa klasičnim vagonima. Danas su ovakvi vozovi dosta ređa pojava, te bi se moglo reći da sam imao sreće što sam ih zabelezio :-)

Image


Pogled na jezero Waller, po kojem je ovaj kraj dobio ime, a i zbog kojeg sam ja došao baš tu:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Iz Beča prema Salzburgu nailazi dva spregnuta Railjet-a. Jedan verovatno saobraća samo do Salzburga, a drugi nastavlja dalje put Minhena:

Image


Railjet garniture u ovom bojanju nisu najfotogeničnije. Teško se slažu sa wb podešavanjima na fotoaparatu, često ispadnu crni, tamni... Potrebno je dosta jako Sunce pod ispravnim uglom da bi se uklopili u ambijent, a ja sam sa ovim imao dosta sreće što se sve poklopilo:

Image


Seekirchen am Wallersee, Railjet taurus i fantastično lepo nebo, pun pogodak za taj dan :-)

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Odmah za Railjet-om nailazi Push - Pull regionalac:

Image

Image


Taman kada sam pomislio da je dosta vozova i kada sam ispucao kadrove iz tuđeg pašnjaka, prelazim na drugu stranu ograde i nailazi još dva spregnuta RJ, prema Beču:

Image

Image


Deo po deo i na kraju je sve upalo u kadar :-)

Image

Image
Post Reply