Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Možda ste primetili, a možda i niste, da me na forumu nije bilo mesec dana. Razlog za to je što sam bio na dugo planiranom putovanju na Bajkalsko jezero. Za one koji ne znaju i one koje znaju, a hteli bi da se prisete, to je najdublje jezero na svetu sa dubinom od 1642 metra i drugo po veličini u Aziji. Nalazi se u istočnom delu azijske Rusije i administrativno u dve oblasti, Irkutskoj oblasti sa zapada i Burjatiji sa istoka. Ono sadrži jednu petinu svih zaliha slatkovodne vode na svetu. Voda je toliko čista da se bez problema može piti iz jezera, naročito kada je mirna i nema talasa.

Da se vratim na početak. Putovanje sam započeo vozom 340 Beograd - Budimpešta. Putovao sam spavaćim kolima.

Karta i rezervacija
Image

Evo i mene, čekam polazak
Image

Doviđenja Beograde, nećemo se videti mesec dana
Image

Iako sam kupio kartu za 3-krevetnu kabinu, bio sam sam. Pratilac spavaćih kola mi je odmah na početku rekao da se vrata kabine ne mogu zaključati i da ukoliko ne upotrebim metod blokiranja vrata merdevinama da će me u Mađarskoj ukoliko budem spavao sigurno orobiti jer lopovi dejstvuju po vozu svaku noć bez izuzetka!!! A vagon je uzgred bio u užasnom stanju. No sve je prošlo u najboljem redu, jer sam blokirao vrata merdevinama.

Ovako izgleda kabina spavaćih kola ŽS
Image

Ujutru neposredno pre Budimpešte
Image

Image

U Kelebiji se od reda vožnje 2011/2012 dodaju 3 mađarska vagona, a na čelu voza od Subotice je MAV Traxx
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Voz je stigao u Budimpeštu tačno na vreme u 06:04, minut pre polaska RailJeta za Cirih u 06:05, nedovoljno za presedanje onom ko želi da preseda na ovaj voz. No meni to ne znači, pošto ja nastavljam u 07:25 EC vozom "Moravia" Budimpešta - Ostrava. Njime ću ići do Šturova (mađarski Parkany), prve stanice u Slovačkoj, u gradu koje sa nalazi na obali Dunava, nasuprot Esztergoma u Mađarskoj.

Ispred Istočne stanice u Budimpešti
Image

Na stanici je bio postavljen RailJet za Minhen
Image

Image

Desno je moj voz, EC "Moravia" za Ostravu
Image

Ubrzo je između njih postavljen i jedan IC voz u unutrašnjem saobraćaju
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Seo sam u poslednji vagon i krenuo ka Šturovu, do kojeg se putuje oko sat i 20 minuta. U pitanju je bio neklimatizovani vagon Bmee Čeških železnica. Bilo je rano pa mi klima nije trebala još uvek, a prozori koji se otvaraju su uvek dobri za fotografisanje. Voz je sastavljen iz ČD vagona 1. i 2. klase, od čega je polovina jednog vagona 2. klase sa odeljcima za prtljag, bicikle i invalide. U sastavu je i MAV vagon restoran. MAV i ŽS vagoni restorani na glasu jer je se po ocenama putnika u njima priprema najukusnija hrana. Na čelu voza je ŽSSK Gorila.

Izlazak iz Budimpešte
Image

Image

Traxx sa brzim vozom
Image

Do Šturova sam kupio povratnu kartu, kao i do Budimpešte, jer je cena povratne karte ista kao u jednom smeru, a vraćaću se istim putem.

U Mađarskoj se međunardne karte i dalje pišu ručno
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Nova sedišta u ČD Bmee vagonima
Image

EMV BDVmot
Image

U MAV-ovoj floti je i Stadlerov Flirt
Image

u društvu BDt-a
Image

U Šturovu, tabla pokazuje samo Bratislava hl.st. iako voz ide do Ostrave. Primetio sam da su u Slovačkoj table obaveštenja malo čudne.
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

U Šturovu sam kupio kartu za najveći deo svog putovanja. U pitanju je povratna City Star karta Šturovo - Irkutsk. Blagajnica je bila iznenađena kakvu sam kartu tražio. Prvo mi je izdala kartu preko Zvolena koja mi nije odgovarala, pa je tu vratila i izdala novu preko Bratislave, kako sam tražio. Preko Zvolena je brže i kraće, ali je potrebno jedno presedanje više, a i pruga Bratislava - Žilina - Košice mi se činila interesantnijom. Cena je ista za obe varijante jer City Star karte se tarifiraju po drugačijim pravilima od običnih. 19,96 EUR je fiksna cena po ŽSSK, 85 EUR za tranzit ŽSSK-RŽD po UZ i 64 EUR za mesta udaljena od granice više 1500km po RŽD. UZ je dosta digao cenu zbog EURO-a verovatno.
Image

Na stanici stoje dve lokomotive ŽSSK 362 i jedna MAV 431. Trenutno je između MAV i ŽSSK na snazi program razmene lokomotiva, nisam siguran iz kog razloga.
Image

Pristigao je putnički voz iz Novih Zamky, sa MAV 431 232 na čelu
Image

Ona se parkira na prvom koloseku, a druga 431 koja je bila parkirana preuzima voz sa druge strane i vući će voz za Nove Zamky
Image

stanica Šturovo
Image

Ja čekam ovaj voz, kojim ću ići do Bratislave
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Još uvek smo u Šturovu. Na daljem koloseku 3. perona su parkirana dva šinobusa, koji saobraćaju za Levice. Na sledećem koloseku stoji dosta putničkih vagona.
Image

Da sam išao preko Zvolena, išao bih tim šinobusom do Levica gde bi presedao na brzi voz do Košica, preko Plešivca (tamno siva boja). Takođe je postojala varijanta preko Gelnice (svetlo siva), ali tom prugom ide samo jedan voz do Košica dnevno, koji se nije uklapao u raspored. Planinska pruga preko Gelnice je vrlo interesantna. Ja nisam uspeo da je obiđem ovaj put, možda neki drugi put. Ja sam išao trećom varijantom preko Bratislave i Žiline (crvena boja). Pruga Bratislava - Košice je takođe vrlo interesantna, naročito od Žiline do Košica. Pogledajte mapu:
Image

Da se vratimo u Šturovo. Na daljem koloseku 3. perona je stajala i jedna privatna elektro-lokomotiva.
Image

Stanica Šturovo, sa male visine
Image

Pogled u smeru Szoba, tj. Mađarske
Image

Stanica je dosta velika, naročito teretni deo
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Ubrzo sam seo u udobni MAV CAF vagon na EC "Hungaria". Odspavao sam sat vremena do Bratislave, umalo da propustim stanicu.

Bratislava
Image

Image

Prošetao sam se po stanici i vratio nazad na peron gde me je dočekalo iznenađenje. ASEA/Šveđanka sa dugačkim teretnim vozom!
Image

Image

Ubrzo stiže 263 004 sa dvospratnom push-pull garniturom
Image

Pristiže i privatni Regio Jet putnički voz iz Komarna
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

363 105 sa brzim vozom iz Košica
Image

Image

362 015 u ulozi manevarke postavlja brzi voz 609 Bratislava - Košice na kolosek. Ovim vozom ću ja putovati u Moskve, u njegovom sastavu, na kraju voza su dva kursna spavaća vagona RŽD Bratislava - Moskva.
Image

Image

Image

Čekamo polazak
Image

I krenuli smo!
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Rezervaciju za spavaća kola Bratislava - Moskva sam kupio ranije u Beogradu, u agenciji Putnik.
Image

Svaki drugi prozor na hodniku vagona je mogao da se otvori za oko jednu trećinu, što me je jako obradovalo jer sam mogao da slikam, mada ne baš uvek jer je provodnjik (pratilac vagona) tražio da se zatvore prozori zbog klima uređaja koji radi. Primetio sam da klima postoji samo u kabinama, a ne i na hodniku, tako da sam mu predložio da se otvore prozori na hodniku, a zatvore vrata svih kabina, na šta je on na moju radost pristao. Do Košica sam bio sam u kupeu, ali mi je provodnjik rekao da od Košica do Moskve putuje neka omladinska fudbalska ekipa i da će oba vagona biti puna, i još će se u Košicama dodati još jedan RŽD vagon do Moskve. Inače sam bio jako prijatno iznenađen ljubaznošću provodnjika i provodnjice u vagonu. Baš su bili prijateljski nastrojeni, komunikativni i vrlo ih je zanimalo otkud to da putujem na Bajkal, bili su veoma iznenađeni kartom do Irkutska.

Par utisaka Slovačke između Bratislave i Žiline
Image

Image

Image

Image

Stanica Trenčin
Image

Nastavlja se
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Malo smo se duže virtuelno zadržali u Trenčinu, ali idemo dalje i stižemo u Žilinu.
Image

Tu je i nekima omražena, a nekima omiljena (taj sam) dizel lokomotiva "Ronilac" :)
Image

Na drugom peronu zavidna količina putnika
Image

Moj voz "Spišan" deli peron sa modernizovanim i harmonikom ujednojajčenim šinobusima
Image

Napuštamo Žilinu, gde ima puno uparkiranih putničkih vagona
Image

Tu je i novi Škodin dvospratni EMV (takav su nedavno nabavile i Ukrajinske železnice, u široj i dužoj verziji)
Image
Post Reply