Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator: ZlayoZg

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by Bo Bo »

Treba biti iskren i priznati, da je posljednja serija fotografija jako uspješna. Predivni pejsaži, bilo bi dobro ukoliko imaš vremena da malo slike obradiš u fotošopcu. Putopis od početka pratim i uživam.
rasha wrote: A i da tebe nateraju da poziraš:
http://i994.photobucket.com/albums/af65 ... G_1353.jpg[
Hajde priznaj, da ti uopšte nije bilo mrsko pozirati pored njih :p . Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Utorak, 24.07.2012.

Irkutsk-Angarsk


Probudio sam se jako kasno te sam odmah zvao Sašu da vidim kada se vraća u stan da bi mogao i ja doći i spakovati se, pošto mi je voz polazio predveče. Rekao mi je da će oko 3 doći tako da sam se do tad još malo prošetao Irkutskom, kupio par suvenira i dosta razglednica. Planirao sam da ih popodne ispišem i pošaljem, ali nisam stigao, jer sam morao spakovati i srediti, što mi je uzelo dosta vremena s obzirom da je sve bilo u popriličnom rasulu. No, ništa zato, video sam u redu vožnje da sutra ujutru ima pauza u Krasnojarsku oko sat vremena, taman dovoljno da nađem poštu i pošaljem, a razglednice ću u vozu ispisati. Odlučio sam da ipak da krenem sa glavne stanice, a ne sa ranžirne koja je u komšiluku, zbog kompleksnosti mojih karata. Saša je išao ka centru takođe, tako da smo zajedno krenuli maršrutkom gde smo se i pozdravili, pošto je on izašao dve stanice pre mene.

Dolazim na stanicu, gde je moj voz 63 Irkutsk - Minsk postavljen na prvi kolosek:

Image


Bilo je ostalo oko 20 minuta do polaska. Odlazim do mog vagona br. 5, dajem provodnjici povratnu kartu Šturovo - Irkutsk i rezervaciju Irkutsk - Orša koju sam kupio u Beogradu u agenciji Putnik (polazak piše po moskovskom vremenu, po lokalnom je 19.10):

Image


Red vožnje voza 63 Irkutsk - Minsk (klik na sliku):

Image

Provodnjici objašnjavam da putujem do Vladimira (grad, ne osoba :) ), te da sam uzeo rezervaciju do Orše, prve stanice u Belorusiji, jer sistem ne dozvoljava prodaju između ruskih stanica u beloruskom vozu po međunarodnoj tarifi. Ona kaže da nema problema i govori koleginici da je odmeni dok ona ode do međunarodne blagajne da joj lupe pečat na moju kartu. Ja sam se već smestio u vagon, a ona se posle par minuta vratila bez pečata, jer su joj rekli da nije potreban. Moram da priznam od svih vozova gde sam se igde vozio osoblje beloruskih vozova mi se čini najljubaznije i najpredusretljivje, a takođe i higijena unutrašnjosti vagona na vrlo visokom nivou (uključujući i svakodnevno usisavanje i brisanje prašine u toku vožnje!).

U mom kupeu sa 4 ležaja na sredini vagona (ja sam bio na donjem ležaju) bili su jedna starija žena koja je putovala od Irkutska do Omska takođe na donjem ležaju i moj vršnjak Roman, sada moj prijatelj koji je putovao od Irkutska do Nižnjeg Novgoroda i bio je na gornjem ležaju. Na drugom gornjem ležaju se smenjivali putnici na kraćim relacijama (u Rusiji tzv. tramvajšćiki), tako da sad uopšte ne mogu da ih se setim.

Unutrašnjost mog vagona. U pitanju je rekonstruisani vagon iz Wagonbau Ammendorf sa novim prozorima:

Image


Pored našeg voza, na stanici stoji i voz 19 Peking - Moskva via Mandžurija, koji polazi 14 minuta posle nas, a u Vladimir stiže 8 sati ranije, no za njega je rezervacija 100 EUR skuplja, tako da je razumljivo što sam odabrao ovaj voz, a ne taj:

Image


Posle više od sat vremena vožnje za 40 km stižemo u Angarsk u kojem imamo pauzu 16 minuta kako bi propustili voz Peking - Moskva koji nema stajanje u Angarsku:

Image


Stojimo na prvom koloseku, tako da nisam usnimio prolazak voza Peking - Moskva. Na našem čelu je lokomotiva EP1:

Image


Ovo je moj vagon i dom u naredna 3 dana:

Image


Nastavak sledi...

pozdrav
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Sreda, 25.07.2012.
Ilanskaja - Krasnojarsk - Mariinsk - Novosibirsk

Ceo vagon je bio gotovo u potpunosti popunjen, osim poslednjeg kupea koji je bio prazan. Tokom noći je u Zimi njega zauzela četvoročlana porodica, majka, otac i sestre bliznakinje koji su kao i Roman putovali do Nižnjeg Novgoroda. Prvo veće stajanje ujutru je Ilanskaja, tako da koristim da se malo prošetam iako je dosta hladno napolju.

Čelo mog voza, prolazeći teretnjak na 1. koloseku, gomila parkiranih teretnih kompozicija i kamion za skupljanje đubreta na peronu:

Image


Pogled na drugu stranu, ka istoku:

Image

Image


Pogled ka mojoj kompoziciji sa I perona:

Image


I ka izloženoj parnjači:

Image


Iz drugog ugla:

Image


Nadhodnik:

Image


Preko kojeg se vraćam nazad na peron na kojem stoji moj voz:

Image


Do Moskve još km:

Image


Prolazi trodelna VL80 (ili 1 i po-delna) sa teretnim vozom:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Nastavljamo putovanje od Ilanskaje ka Krasnojarsku. Gornji deo prozora se ne može otvoriti kao kod vagona kojim sam išao u Irkutsk, tako da je fotografisanje malo otežano. Par slika pre Krasnojarska:

Image

Image


Istočni deo Krasnojarska pre mosta na Jeniseju:

Image


Prilazimo mostu preko Jeniseja posle kojeg je stanica Krasnojarsk:

Image


Stižemo u Krasnojarsk u kojem je pauza oko sat vremena. Prvo parnjača, naravno:

Image


Razglednice koje nisam stigao da pošaljem u Irkutsku taman sam planirao da pošaljem iz Krasnojarska, međutim jednočasovna pauza u pošti pokraj železničke stanice je baš morala da bude za tih sat vremena koliko stoji moj voz...Pošto nisam uspeo u nameri da pošaljem razglednice, malo sam se prošetao po trgu ispred železničke stanice.

Zgrada železničke stanice, renovirana 2004. godine:

Image

Image


Prostrani trg ispred stanice:

Image


Nastavak sledi kasnije danas...
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Vraćam se na peron na kojem stoji moj voz. Dolasci/Polasci:

Image


Na 5. kolosek (tako je numerisan iako je 1. do stanične zgrade) pristiže manevarka sa putničkom kompozicijom:

Image

Image


Kompozicija prolazi, a ispred mene se ukazuje prelepo zdanje Krasnojarske stanice:

Image

Image



Na 1. koloseku (koji je 3. po redu od stanične zgrade) je još jedna manevarska kompozicija, sa vagonima Vladivostok - Tomsk, koji bivaju uklonjeni sa začelja voza br. 107 Vladivostok - Novokuznjeck:

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Manevarska kompozicija sa 5. koloseka odlazi nekud u suprotnom smeru:

Image


Na čelu mog voza je EP1-340:

Image


Na susednom koloseku je još jedna EP1 na čelu voza Vladivostok - Novokuznjeck:

Image


Poruka u stihovima: Železničkoj stanici je drug onaj ko ne baca smeće naokolo:

Image


Pogled na staničnu zgradu iz drugog ugla:

Image


Stajanje se već odužilo, putnici se uglavnom osvežavaju sladoledom sa peronskog kioska:

Image


A ja slikam prelepu staničnu zgradu, meni lično, najlepšu koju sam na celom putovanju video:

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Nakon Krasnojarska, prvo veće stajanje je Mariinsk, koji vam je već poznat. Tu je izmena vuče i napona, prelazi se sa 25kV na 3kV.

Stanična zgrada:

Image

Image


Parnjača, kao i na svakoj transsibirskoj stanici:

Image

Image


Stanična zgrada sa "civilne" strane:

Image


Ka istoku odlazi teretni voz sa VL80 na čelu:

Image


Na čelo našeg voza dolazi EP2K-076:

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Nastavljamo dalje i kasno uveče stižemo u Novosibirsk (red vožnje po Moskovskom vremenu, a Novosibirsk je Msk+3h):

Image

Evo mene:

Image


U mom vagonu je bilo dosta moje generacije. Pored Romana, Nastje i Anje (bliznakinja iz poslednjeg kupea) i mene bilo je još par mojih vršnjaka, tako da nam tokom puta uopšte nije bilo dosadno. U odnosu na odlazak, povratak mi je delovao mnogo kraći.

Roman, Anja, Nastja i ja u Novosibirsku (s desna na levo):

Image


Društvo u vagonu:

Image


Nastavak sledi...
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Četvrtak, 26.07.2012.
Omsk - Tjumenj - Jekaterinburg


Ujutru stižemo u jedan veliki sibirski grad, kojeg smo u odlasku prošli tokom noći - Omsk. U Omsku je pauza 46 minuta. Nova prilika da probam da pošaljem razglednice. No, gospođa-gospođica Natalja koja mi je bila saputnik u kupeu i koja putuje do Omska mi kaže da je najbliža pošta suviše daleko da bih stigao da se vratim za 46 minuta. Ženu starosti od oko 55-60 godina sam namerno nazvao gospođa-gospođica, jer mi je tokom puta pričala svakakve priče. Počev od toga kako ona putuje po Rusiji i proučava lokalne domorodačke narode pa do toga kako je imala 3 braka od kojeg se u poslednjem udala za čoveka koji ima 23 godine, dok je ona imala 50 i kako kad su se razveli on nije mogao da je preboli. :) A inače je po zanimanju psihijatar koji kako tvrdi ima natprirodne moći. :) Čak je bez ikakvog razmišljanja, čim sam joj rekao svoje ime otkrila njegovo značenje kakvo nikada nisam ni od koga čuo, niti bih se ikada sam setio. Rekla je da moje ime znači sunčani dan - Ra (Amon Ra - Bog sunca) i dan. Moram priznati da mi se dopada značenje!

U Omsku je (kao i svugde) opasno hodati železničkim kolosecima:

Image


Pogled sa nathodnika

Image

Image


Moj voz dobija nove zalihe vode:

Image


I još jedan pogled ka zapadu. U Omsku se inače odvaja južnija trasa pruge ka Jekaternburgu preko Petropavlovska u Kazahstanu, od koje se odvaja i originalna trasa Transsibirske pruge preko Čeljabinska, Ufe i Samare ka Moskvi i Harkovu. Raspadom Sovjetskog saveza severna trasa Omsk - Jekaterinburg preko Tjumenja je postala glavna trasa Transsibirske železnice. Južna trasa preko Petropavlovska i danas pripada Ruskim železnicama iako prelazi preko teritorije Kazahstana. Vozovi ka Moskvi saobraćaju preko Tjumenja da se ne bi gubilo vreme na graničnoj kontroli. Vozovi ka južnijim gradovima, Čeljabinsku, Penzi, Kislovodsku, Adleru i dr., kao i ukinuti voz sa najdužom relacijom na svetu (Harkov - Vladivostok) saobraćaju preko Petropavlovska.

Image


Tabla stanice Omsk:

Image


Putovanje teretnim vozovima je zabranjeno!

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Putnički vagoni bivaju nagurani u garažu:

Image


Na čelu mogu voza je i dalje EP2K-076:

Image


3 kursna vagona Omsk - Sankt Peterburg čekaju da budu nakačeni na čelo voza Novokuznjeck - Sankt Peterburg:

Image


Spoljašnjost vagona se pere samo u domicilnoj stanici. Prošlo je 7 dana od kako je moj vagon bio u svojoj domicilnoj stanici Minsk, te se nakupilo prljavštine po prozoru. Pauzu u Omsku sam iskoristio da obrišem deo sa koga gledam:

Image


Levo je voz "Jenisej" Moskva - Krasnojarsk, a desno moj voz Irkutsk - Minsk:

Image


Tabla voza "Jenisej":

Image


Revizija mog vagona traje 2 godine:

Image
Post Reply