Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

EMV ED4M:

Image


Kao i sve veće stanice na Transsibu i Omsk je veoma lepa:

Image


EMV ER2K:

Image


Polazimo iz Omska. Pored svakog velikog grada, mora biti i velika reka. Približavamo se mostu preko Irtiša:

Image


Na mostu:

Image


Nešto bez čega ne može ni jedan putopis. Ćenifa na nekoj prigradskoj stanici u Omsku:

Image


Nastavak sledi...
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Posle par sati dolazimo u Tjumenj gde se kao i u odlasku mimoilazimo sa drugim vozom Beloruskih železnica koji vozi na relaciji Brest - Novosibirsk.

Udaljenost od Moskve na peronu između dva plava beloruska voza:

Image


Vagon restoran voza Brest - Novosibirsk:

Image


Posebno je obeležen povodom 150 godina postojanja železnice u Belorusiji:

Image


Gužva na peronu:

Image


Malo iza nas iz Omska pristiže voz Novokuznjeck - Sankt Peterburg sa EP2K-014 na čelu:

Image

Image


Prva 3 vagona su već viđena kursna grupa Omsk - Sankt Peterburg:

Image


Mi nastavljamo dalje:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Belorusko pivo (pored Bobrova bilo je i neko slovačko koje se proizvodi u Belorusiji i koje je mnogo bolje). Pored je čaša za čaj sa metalnim držačem - standardna oprema u vozovima exSSSR:

Image


U hodniku vagona stoji ovo (Sverdlovsk je sovjetski naziv za Jekaterinburg - Belorusi često koriste stare sovjetske nazive gradova). Pored toga u hodniku uredno stoji red vožnje voza, kao i tekst o obavezama i pravima putnika. U korpici gde stoje novine, bili su neki prospekti na poljskom. Puno Poljaka putuje na Bajkal, te im je ovaj voz najzgodniji i najjeftini. Do 2011. je postojao i letnji kursni vagon Varšava - Irkutsk, ali je u 2012. ukinut. Na stolu u kupeu je stajala i ceduljica sa cenovnikom namirnica koje se mogu kupiti kod provodnjice.

Image


Sunce je zašlo, a priroda se poigrava sa bojama:

Image

Image


Uveče stižemo u Jekaterinburg gde je, kao i u svim velikim gradovima veća pauza:

Image


Roman i ja smo se prošetali, pojeli neko srednjeazijsko pecivo i kupili par piva pošto je jeftinije nego u vozu. Pogled na lepo osvetljenu stanicu:

Image


Pogled sa perona:

Image

Nastavlja se...
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Petak, 27.07.2012.
Baljezino - Vladimir


Ujutru stižemo u Baljezino. Dok mi ulazimo u stanicu, u istom smeru kretanja polazi voz Astana - Sankt Peterburg sastavljen od vagona KTŽ (Kazahstanske železnice):

Image

Image


Posle polaska voza Astana - Sankt Peterburg, u smeru zapada pored nas svoje vreme za polazak čeka i već dosta puta viđeni voz Novokuznjeck - Sankt Peterburg:

Image

Image


Baljezino je granična stanica između Sverdlovske (Jekaterinburg) i Gorkovske (Nižnjij-Novgorod) železnice i stanica smene napona (3kV Sverd., 25kV Gork.), te se svim vozovima menja lokomotiva ovde. U Rusiji se, kao što znate, koriste automatska kvačila, te je procedura promene lokomotive u stanicama promene napona drugačija nego u našim krajevima. Zbog kvačila je odguravanje i odbacivanje nemoguće, tako da se koristi mnogo jednostavnija procedura, a to je da se u određeni kolosek u određenom trenutku može prebaciti na jedan od dva napona.

Na čelo našeg voza dolazi ČS4T-454 (Co'Co', 1973. god., 4920 kW, 265 kN, 180 km/h, 25 kV 50 Hz):

Image

Image


A naša prethodna lokomotiva odlazi ka istočnoj strani stanice:

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Moderna stanična zgrada Baljezino:

Image


Ka zapadu pre nas odlazi voz Novokuznjeck - Sankt Peterburg:

Image


Teretni voz sa cisternama odlazi ka istoku:

Image


Po stanici se šeće i Ćeburaška:

Image


Konačno i mi nastavljamo dalje. Deca u vagonu su jako zavolela Nastju, te je ona imala pune ruke posla:

Image


Posle par sati stižemo u Kirov, gde pada kiša te sam slikao samo peron pokraj kojeg su naš i malo pre viđeni voz Astana - Sankt Peterburg:

Image

Image


I još nešto uzgred :)

Image


Inače vozovi BČ, KTŽ i UZ koji prelaze duže relacije po Rusiji su tokom leta i praznika jako popularni na unutarruskim relacijama jer se na njih ne odnosi koeficijent indeksacije cene karata koji je visok u navedenim periodima u vozovima RŽD.
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Posle nekoliko sati, popodne stižemo u Nižnjij-Novgorod, na Moskovsku stanicu, koju ste mnogo detaljnije mogli videti kada sam išao u obrnutom smeru. Ovde voz napuštaju Nastja, Anja i Roman. Posle 3 dana zajedno provedena u vozu bio je to težak rastanak, ali smo ostali u kontaktu i obećali su mi da će doći u Beograd jednog dana. Roman i ja na stanici:

Image


U Nižnjem Novgorodu je dosta živo na stanici:

Image


Meni je ostalo još oko 4 sata do Vladimira. Tamo me čeka Ljena, drugarica od Dime koju sam upoznao u Moskvi. Kod nje ću prenoćiti jednu noć. Interesantno mi je bilo da je to veče bilo otvaranje Olimpijskih igara, o čemu zaista nisam imao pojma, tako da smo veče proveli uz televizor.

Jedan večernji utisak Vladimira, o kome će biti par reči više u nastavku:

Image

Pozdrav
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Subota, 28.07.2012.
Vladimir - Moskva


Posle doručka, otišao sam u obilazak centra Vladimira, a Ljena je bila sjajan vodič.

Jedna od najprepoznatljivijih znamenitosti Vladimira - Zlatna Kapija:

Image


U blizini je ovaj plato ispred Skupštine Vladimirske Oblasti, na kom se nalazi i ova crkva:

Image


Pogled na grad, koji obiluje zelenilom:

Image


U pozadini je Uspenjski Sabor:

Image


Nastavljamo ka Uspenjskom Saboru, a usput nailazimo na koga drugog no Lenjina:

Image


Stigli smo na Trg Slobode:

Image


Na kome se nalazi ovaj spomenik:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Uspenjski Sabor:

Image


Spomenik Vladimiru I i Kaluđeru Fjodoru:

Image


Grad se uglavnom nalazi na uzvišenju, sa kojeg se pruža pogled na niži deo gde se nalazi železnička stanica:

Image


Još jednom Uspenjski Sabor u svom svom svetlu. U njemu se čuvaju mošti (koliko sam shvatio ne u celini) Aleksandra Nevskog. Za mene je veoma upečatljiv momenat kada sam ušao unutra, ne znajući da su unutra mošti tako velikog čoveka. U jednom momentu mi Ljena to govori i u istom hor počinje da peva pošto je tom trenutku bilo bogosluženje. Na stranu to što je akustika u crkvi savršena i što sam i sam horski dirigent.

Image


Par informacija o Uspenjskom Saboru:

Image


Ljena i ja:

Image


Kad smo već kod hora. Ljena mi je objasnila da su nekad hor dečaka i hor devojčica bili odvojeni, te su imali probe na različitim spratovima:

Image


Odlazimo nazad ka Ljeninom stanu i usput prolazimo pored Zlatne Kapije ponovo:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Posle ručka kod Ljene hvatam popodnevnu električku u 14.00 za Moskvu. Putovanje traje oko 4 sata. Na stanici smo sreli neke Ljenine prijatelje koji su išli tom električkom za Moskvu takođe. Moj plan da malo zadremam, pošto sam bio dosta umoran, su pali u vodu pošto su Ljenini prijatelji bili jako zainteresovani o svemu da čuju o Srbiji. Električka je imala oko 9-10 vagona i bila je poprilično popunjena.

Parnjača na stanici u Vladimiru:

Image


Čekamo električku:

Image


Oko 18 časova stižemo na Kursku stanicu u Moskvi. Jedan od prednjih vagona je počeo da ispušta dim. Bilo je jako toplo taj dan:

Image


Ispred Kurske stanice:

Image


Blagajne na Kurskoj stanici:

Image


Izlazim na peron, ali tamo osim par električki ništa preterano za slikanje nema:

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Pošto je voz kojim idem do Kijeva kretao za sat i po sedam na metro i vozim se do Kijevske stanice. Par kadrova sa i oko Kijevske stanice:

Image

Image


Ulaz u šalter salu stanice:

Image


Unutrašnjost stanice:

Image


Moj voz je kretao sa jednog od perona koji nisu ispod svoda stanice:

Image


Polasci/Dolasci:

Image


Na 12. koloseku je postavljen voz 47 Moskva - Kišinjev sastavljen od vagona Moldavskih Železnica (CFM) kojim ću ja ići do Kijeva:

Image


Peron je pun ljudi:

Image
Post Reply