Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Stiže i moj voz 442 "Širava" Humenne - Prag, sa ČD serijom 162 na čelu:

Image

Image

Image

Image


No, ja ne idem do Praga, već do Bratislave. U Košicama se na kraj ovog voza kače kursna spavaća kola Košice - Bratislava, koja se u Žilini skidaju i kače na vampirski voz 700 Žilina - Bratislava i stižu u 05.15 ujutru u Bratislavu. Evo moje rezervacije za spavaća kola, koju sam kupio još u Šturovu mesec dana ranije, kad sam uzimao i City Star kartu do Irkutska:

Image


Tabla sa relacijom vagona:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Unutrašnjost spavaćih kola:

Image

Image


Usluga:

Image


Lična karta vagona:

Image


I mlađi EMV izgleda ima nekih problema sa manevarkom:

Image


Na susednom koloseku Cargo mašina je dovukla neke putničke vagone:

Image


Krenuli smo iz Košica. Malo me je začudilo što sam bio jedini muški putnik u vagonu i što sam bio sam u kabini, a bila je nameštena za troje. Međutim, već na prvoj stanici ušla su još dva čoveka u moju kabinu.


Nastavak sledi...
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Ponedeljak, 06.08.2012.
Bratislava - Budimpešta - Beograd


Stižemo na vreme u Bratislavu u 05.15. Šteta, baš sam se nadao da će bar malo kasniti, da malo duže spavam.

Image


Pošto sam imao više od 4 sata vremena do polaska voza za Beograd, ostavljam stvari u garderobi (morao sam da čekam do pola 6 da se otvori) i odlazim da se bez ikakvog plana prošetam po Bratislavi. Evo koji su dojmovi ulica Bratislave između 6 i 8 ujutru:

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Nekakva kartonska sinagoga:

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Još par slika iz Bratislave, koja me je na par momenata podsetila na Zagreb:

Image


Tramvajska pruga kroz tunel:

Image


Ovde me je definitivno podsetila na Zagreb:

Image


Vraćam se nazad na stanicu:

Image


Dolasci - polasci:

Image


Dugačak brzi voz (takvi su većina u Slovačkoj):

Image


Jedan broj ovakvih vagona je modernizovan i u Goši pre par godina, dok su vlasnici bili Slovaci (ne znam jesu li još uvek):

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Stanicom se mota ova "Muva", tj. ŽSSK 240.

Image


Na prvom koloseku je Janka:

Image


U pitanju je trodelna dvospratna Škoda, ali ovaj put ne kao EMV, već kao push-pull garnitura. Ona Muva se kači na njeno čelo, ali na stranu gde je upravljačnica. Verovatno nisu imali ispravnih lokomotiva 162/163 koje su osposobljene za rad sa push-pull garniturama.

Image


U međuvremenu prolazi manevarka koja vuče 2 RŽD vagona koja saobraćaju na relaciji Bratislava - Moskva. Nešto me je nostalgija uhvatila, da sam poželeo da ponovim opet sve u tom trenutku, iako me je stigao umor.

Image

Image


Prolazi kompozicija sastavljena isključivo od lokomotiva:

Image

Image


Ona manevarka sad nagurava ruske vagone na neke sporedne koloseke:

Image


Odlazim da vidim šta ima tamo. Tamo su smeštena 2 spavaća vagona Bratislava - Moskva i 2 spavaća vagona Bratislava - Košice (njima sam došao to jutro iz Košice) koji čekaju svoj polazak popodne odnosno uveče:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Vraćam se do neobične kompozicije "Muva + dvospratna Škoda"

Image

Image


Na 3. kolosek stiže neki "putnički":

Image


Muva + Škoda tandem je otišao, a na 1. kolosek je postavljen brzi voz za Košice:

Image

Image


Na 2. kolosek pristiže 263 sa push-pull Škodom. Peron polako postaje tesan, pošto se skupljaju ljudi koji putuju EC Avalom za Budimpeštu i Beograd. Onaj putnički još stoji na koloseku na koji treba da dođe Avala.

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Najavljeno je kašnjenje EC Avala od 5 minuta:

Image


Avala stiže, tačno sa 5 minuta kašnjenja:

Image


Kako volim da zvrjim na prozoru pokušao sam da uletim u zeleni ČD vagon sa polovinom za prtljag i bicikle i drugom polovinom sa kupeima. Kad sam ušao neprijatno me je iznenadilo što su kupei bili sa 8 sedišta. Reklo bi se, pravi standard za EuroCity voz...Pošto sam našao samo jedno slobodno mesto, a i hodnici su bili puni, tako da bih sedeo kao sardina, ipak sam se odlučio da potražim mesto u nekom od klimatizovanih i prostranijih vagona, pre toga sam sa prozora zabeležio jedan kadar:

Image


U 2 ČD klimatizovana vagona sa kupeima nije bilo slobodnih mesta, ali sam uspeo da nađem jedno slobodno u ŽS vagonu sa otvorenim salonom. U ČD vagonima su ljudi po hodnicima stajali. 99% posto ih je išlo do Budimpešte. Stižemo u Šturovo. Tamo odmaraju 2 privatna Herculesa:

Image


Kako sam stigao u Šturovo, to je značilo da sam konačno istrošio povratnu kartu Šturovo - Irkutsk. Evo kako je ona izgledala posle iskorišćenja:

Image

Image


Poleđina karte:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Stižemo u Budimpeštu. Boga mi, bila je dobra suša tokom 7. meseca:

Image


Zavijamo ka Keletiju:

Image


MAV spavaća i ŽS kušet kola odmaraju do uveče:

Image


Pristajemo na peron:

Image


Lična karta mog vagona:

Image


Evo nas na Keletiju, pauza pola sata. U mom vagonu ostaju još samo 2 Poljakinje koje idu do Beograda, a ostalo su sve novi putnici iz Budimpešte.


Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Na naš voz se kače kursna kola Moskva - Beograd i Budimpešta - Bar:

Image

Image

Image


Zajedno sa njima su i 2 vagona Moskva - Budimpešta, ali se oni otkačinju i odlaze sa manevarkom:

Image

Image


Nije mali broj putnika koji idu direktnim kušet kolima za Bar:

Image

Image


Stiže nam lokomotiva MAV 431 "Szili" koja će nas vući do Subotice:

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Napolju je 40 stepeni i sunce je pržilo kroz staklo, tako da smo počeli zavese da navlačimo po vagonu:

Image

Ja odlazim do vagon restorana na ručak:

Image

Image


Jelovnik. Ja sam potamanio jednu pristojnu bečku šniclu. Bio sam veoma gladan, tako da se nisam setio da slikam jelo, već sam odmah prionuo na posao.

Image

Image


Klima u vagon restoranu se mučila na 40 stepeni, i bilo je dosta neprijatno, ali izdržljivo. Međutim kad sam prošao kroz veoma rashlađene češke vagone, shvatio sam da je u našem vagonu klima potpuno riknula. Mađarski kondukter je pokušavao da namesti, međutim svaki put krene da duva na 20-30 sekundi i onda stana. Razmišljam da li da se prebacim u češki vagon, ali uskoro stižemo u Kelebiju te odluku odlažem posle granične kontrole. U Kelebiji se susrećemo sa vozom 342 "Ivo Andrić" Beograd - Budimpešta:

Image


Nakon granične kontrole u Kelebiji stižemo u Suboticu. Voz staje pre stanice dok se obavi granična kontrola. Prvi kontakt sa domovinom posle mesec dana:

Image


Sa graničnom kontrolom ulazi i mehaničar koji nas uverava da će namestiti klimu i pritom gunđa na Mađare za koje kaže da ne znaju da podese klimu. I odista, klima je počela da radi, ali posle par minuta staje. U tom trenutku granična kontrola se završava, voz se pomera par desetina metara, a ja, 2 Poljakinje i još par putnika trčimo u susedni češki vagon kako bi zauzeli mesta pre nego što se voz zaustavi i putnici iz Subotice počnu da ulaze. Na kraju su se svi smestili u dva klimatizovana češka vagona, što po kupeima, što po hodnicima, dok su naš u kome nije klima radila i češki bez klime bili potpuno prazni zbog nesnosne vrućine. Voz kreće iz Subotice i primećujem da klima više ne duva ispod prozora gde je duvala do malo pre, već samo se oseti neki lagani vazduh kod vrata od kupea, ali se temperatura postepeno diže. Ulazi kondukter i pitam ga zašto ne radi klima. On mi kaže da radi, oseća da duva po vratu. Na moju konstataciju da je do malo pre duvala ispod prozora, on mi drsko odgovara da ako mi nešto smeta, mogu slobodno da idem u vagon pored koji je prazan (iz kog smo pretodno svi pobegli). Posle pređenih više od 18 hiljada kilometara, moram da priznam da su mi ubedljivo najgori delovi puta bili oni kroz Srbiju, u odlasku (spavaća kola u katastrofalnom stanju i brava od merdevina) i ovaj deo u povratku. Na kraju, u Beograd stižemo sa oko pristojnih pola sata zakašnjenja.

Ovo je kraj ovog putopisa (ili bolje reći večnopisa). Nadam se da ste uživali i da vas nisam mnogo udavio dužinom i da će ostali večnopisi biti završeni uskoro. :)
Dulevoz, John_st, Politikolog?
:D
Post Reply