Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator/ica: ZlayoZg

Beograd <-> Bajkal 2012

PostPostao/la rasha » uto aug 07, 2012 7:34 pm

Mo┼żda ste primetili, a mo┼żda i niste, da me na forumu nije bilo mesec dana. Razlog za to je ┼íto sam bio na dugo planiranom putovanju na Bajkalsko jezero. Za one koji ne znaju i one koje znaju, a hteli bi da se prisete, to je najdublje jezero na svetu sa dubinom od 1642 metra i drugo po veli─Źini u Aziji. Nalazi se u isto─Źnom delu azijske Rusije i administrativno u dve oblasti, Irkutskoj oblasti sa zapada i Burjatiji sa istoka. Ono sadr┼żi jednu petinu svih zaliha slatkovodne vode na svetu. Voda je toliko ─Źista da se bez problema mo┼że piti iz jezera, naro─Źito kada je mirna i nema talasa.

Da se vratim na po─Źetak. Putovanje sam zapo─Źeo vozom 340 Beograd - Budimpe┼íta. Putovao sam spava─çim kolima.

Karta i rezervacija
slika

Evo i mene, ─Źekam polazak
slika

Dovi─Ĺenja Beograde, ne─çemo se videti mesec dana
slika

Iako sam kupio kartu za 3-krevetnu kabinu, bio sam sam. Pratilac spava─çih kola mi je odmah na po─Źetku rekao da se vrata kabine ne mogu zaklju─Źati i da ukoliko ne upotrebim metod blokiranja vrata merdevinama da ─çe me u Ma─Ĺarskoj ukoliko budem spavao sigurno orobiti jer lopovi dejstvuju po vozu svaku no─ç bez izuzetka!!! A vagon je uzgred bio u u┼żasnom stanju. No sve je pro┼ílo u najboljem redu, jer sam blokirao vrata merdevinama.

Ovako izgleda kabina spava─çih kola ┼ŻS
slika

Ujutru neposredno pre Budimpešte
slika

slika

U Kelebiji se od reda vo┼żnje 2011/2012 dodaju 3 ma─Ĺarska vagona, a na ─Źelu voza od Subotice je MAV Traxx
slika
rasha

Pridru┼żen/a: sub okt 24, 2009 3:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

PostPostao/la rasha » uto aug 07, 2012 7:54 pm

Voz je stigao u Budimpe┼ítu ta─Źno na vreme u 06:04, minut pre polaska RailJeta za Cirih u 06:05, nedovoljno za presedanje onom ko ┼żeli da preseda na ovaj voz. No meni to ne zna─Źi, po┼íto ja nastavljam u 07:25 EC vozom "Moravia" Budimpe┼íta - Ostrava. Njime ─çu i─çi do ┼áturova (ma─Ĺarski Parkany), prve stanice u Slova─Źkoj, u gradu koje sa nalazi na obali Dunava, nasuprot Esztergoma u Ma─Ĺarskoj.

Ispred Isto─Źne stanice u Budimpe┼íti
slika

Na stanici je bio postavljen RailJet za Minhen
slika

slika

Desno je moj voz, EC "Moravia" za Ostravu
slika

Ubrzo je izme─Ĺu njih postavljen i jedan IC voz u unutra┼ínjem saobra─çaju
slika
rasha

PostPostao/la rasha » uto aug 07, 2012 8:59 pm

Seo sam u poslednji vagon i krenuo ka ┼áturovu, do kojeg se putuje oko sat i 20 minuta. U pitanju je bio neklimatizovani vagon Bmee ─îe┼íkih ┼żeleznica. Bilo je rano pa mi klima nije trebala jo┼í uvek, a prozori koji se otvaraju su uvek dobri za fotografisanje. Voz je sastavljen iz ─îD vagona 1. i 2. klase, od ─Źega je polovina jednog vagona 2. klase sa odeljcima za prtljag, bicikle i invalide. U sastavu je i MAV vagon restoran. MAV i ┼ŻS vagoni restorani na glasu jer je se po ocenama putnika u njima priprema najukusnija hrana. Na ─Źelu voza je ┼ŻSSK Gorila.

Izlazak iz Budimpešte
slika

slika

Traxx sa brzim vozom
slika

Do Šturova sam kupio povratnu kartu, kao i do Budimpešte, jer je cena povratne karte ista kao u jednom smeru, a vraćaću se istim putem.

U Ma─Ĺarskoj se me─Ĺunardne karte i dalje pi┼íu ru─Źno
slika

slika
rasha

PostPostao/la rasha » uto aug 07, 2012 10:16 pm

Nova sedišta u ČD Bmee vagonima
slika

EMV BDVmot
slika

U MAV-ovoj floti je i Stadlerov Flirt
slika

u društvu BDt-a
slika

U ┼áturovu, tabla pokazuje samo Bratislava hl.st. iako voz ide do Ostrave. Primetio sam da su u Slova─Źkoj table obave┼ítenja malo ─Źudne.
slika
rasha

PostPostao/la rasha » uto aug 07, 2012 10:52 pm

U ┼áturovu sam kupio kartu za najve─çi deo svog putovanja. U pitanju je povratna City Star karta ┼áturovo - Irkutsk. Blagajnica je bila iznena─Ĺena kakvu sam kartu tra┼żio. Prvo mi je izdala kartu preko Zvolena koja mi nije odgovarala, pa je tu vratila i izdala novu preko Bratislave, kako sam tra┼żio. Preko Zvolena je br┼że i kra─çe, ali je potrebno jedno presedanje vi┼íe, a i pruga Bratislava - ┼Żilina - Ko┼íice mi se ─Źinila interesantnijom. Cena je ista za obe varijante jer City Star karte se tarifiraju po druga─Źijim pravilima od obi─Źnih. 19,96 EUR je fiksna cena po ┼ŻSSK, 85 EUR za tranzit ┼ŻSSK-R┼ŻD po UZ i 64 EUR za mesta udaljena od granice vi┼íe 1500km po R┼ŻD. UZ je dosta digao cenu zbog EURO-a verovatno.
slika

Na stanici stoje dve lokomotive ┼ŻSSK 362 i jedna MAV 431. Trenutno je izme─Ĺu MAV i ┼ŻSSK na snazi program razmene lokomotiva, nisam siguran iz kog razloga.
slika

Pristigao je putni─Źki voz iz Novih Zamky, sa MAV 431 232 na ─Źelu
slika

Ona se parkira na prvom koloseku, a druga 431 koja je bila parkirana preuzima voz sa druge strane i vu─çi ─çe voz za Nove Zamky
slika

stanica Šturovo
slika

Ja ─Źekam ovaj voz, kojim ─çu i─çi do Bratislave
slika
rasha

PostPostao/la rasha » sri aug 08, 2012 12:12 pm

Jo┼í uvek smo u ┼áturovu. Na daljem koloseku 3. perona su parkirana dva ┼íinobusa, koji saobra─çaju za Levice. Na slede─çem koloseku stoji dosta putni─Źkih vagona.
slika

Da sam i┼íao preko Zvolena, i┼íao bih tim ┼íinobusom do Levica gde bi presedao na brzi voz do Ko┼íica, preko Ple┼íivca (tamno siva boja). Tako─Ĺe je postojala varijanta preko Gelnice (svetlo siva), ali tom prugom ide samo jedan voz do Ko┼íica dnevno, koji se nije uklapao u raspored. Planinska pruga preko Gelnice je vrlo interesantna. Ja nisam uspeo da je obi─Ĺem ovaj put, mo┼żda neki drugi put. Ja sam i┼íao tre─çom varijantom preko Bratislave i ┼Żiline (crvena boja). Pruga Bratislava - Ko┼íice je tako─Ĺe vrlo interesantna, naro─Źito od ┼Żiline do Ko┼íica. Pogledajte mapu:
slika

Da se vratimo u Šturovo. Na daljem koloseku 3. perona je stajala i jedna privatna elektro-lokomotiva.
slika

Stanica Šturovo, sa male visine
slika

Pogled u smeru Szoba, tj. Ma─Ĺarske
slika

Stanica je dosta velika, naro─Źito teretni deo
slika

slika

slika
rasha

PostPostao/la rasha » sri aug 08, 2012 12:30 pm

Ubrzo sam seo u udobni MAV CAF vagon na EC "Hungaria". Odspavao sam sat vremena do Bratislave, umalo da propustim stanicu.

Bratislava
slika

slika

Pro┼íetao sam se po stanici i vratio nazad na peron gde me je do─Źekalo iznena─Ĺenje. ASEA/┼áve─Ĺanka sa duga─Źkim teretnim vozom!
slika

slika

Ubrzo sti┼że 263 004 sa dvospratnom push-pull garniturom
slika

Pristi┼że i privatni Regio Jet putni─Źki voz iz Komarna
slika

slika
rasha

PostPostao/la rasha » sri aug 08, 2012 12:39 pm

363 105 sa brzim vozom iz Košica
slika

slika

362 015 u ulozi manevarke postavlja brzi voz 609 Bratislava - Ko┼íice na kolosek. Ovim vozom ─çu ja putovati u Moskve, u njegovom sastavu, na kraju voza su dva kursna spava─ça vagona R┼ŻD Bratislava - Moskva.
slika

slika

slika

─îekamo polazak
slika

I krenuli smo!
slika
rasha

PostPostao/la rasha » sri aug 08, 2012 1:03 pm

Rezervaciju za spava─ça kola Bratislava - Moskva sam kupio ranije u Beogradu, u agenciji Putnik.
slika

Svaki drugi prozor na hodniku vagona je mogao da se otvori za oko jednu tre─çinu, ┼íto me je jako obradovalo jer sam mogao da slikam, mada ne ba┼í uvek jer je provodnjik (pratilac vagona) tra┼żio da se zatvore prozori zbog klima ure─Ĺaja koji radi. Primetio sam da klima postoji samo u kabinama, a ne i na hodniku, tako da sam mu predlo┼żio da se otvore prozori na hodniku, a zatvore vrata svih kabina, na ┼íta je on na moju radost pristao. Do Ko┼íica sam bio sam u kupeu, ali mi je provodnjik rekao da od Ko┼íica do Moskve putuje neka omladinska fudbalska ekipa i da ─çe oba vagona biti puna, i jo┼í ─çe se u Ko┼íicama dodati jo┼í jedan R┼ŻD vagon do Moskve. Ina─Źe sam bio jako prijatno iznena─Ĺen ljubazno┼í─çu provodnjika i provodnjice u vagonu. Ba┼í su bili prijateljski nastrojeni, komunikativni i vrlo ih je zanimalo otkud to da putujem na Bajkal, bili su veoma iznena─Ĺeni kartom do Irkutska.

Par utisaka Slova─Źke izme─Ĺu Bratislave i ┼Żiline
slika

slika

slika

slika

Stanica Tren─Źin
slika

Nastavlja se
rasha

PostPostao/la rasha » sub aug 11, 2012 5:30 pm

Malo smo se du┼że virtuelno zadr┼żali u Tren─Źinu, ali idemo dalje i sti┼żemo u ┼Żilinu.
slika

Tu je i nekima omra┼żena, a nekima omiljena (taj sam) dizel lokomotiva "Ronilac" :)
slika

Na drugom peronu zavidna koli─Źina putnika
slika

Moj voz "Spi┼ían" deli peron sa modernizovanim i harmonikom ujednojaj─Źenim ┼íinobusima
slika

Napu┼ítamo ┼Żilinu, gde ima puno uparkiranih putni─Źkih vagona
slika

Tu je i novi ┼ákodin dvospratni EMV (takav su nedavno nabavile i Ukrajinske ┼żeleznice, u ┼íiroj i du┼żoj verziji)
slika
rasha

Sljede─ça

Natrag na Putopisi

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.