Beograd <-> Bajkal 2012

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Nakon Žiline, pejzaž je počeo pomalo da se menja, a i vreme bogami. Par puta su nas jaki pljuskovi zapljusnuli. Do Košica smo sabrali oko pola sata kašnjenja, da li zbog jake oluje ili zbog toga što je bila nedelja, dan kada se na voz 609 dodaju dodatni vagoni pa je lokomotivi malo teže da održi red vožnje. U povratku sam se u Slovačkoj zadesio takođe u nedelju u Slovačkoj, a voz 609 je takođe kasnio, taj put i 40 minuta. No generalno, što se brzina u Slovačkoj tiče, one su za svaku pohvalu. Na glavnim magistralnim prugama kojima sam se vozio je brzina uglavnom 100-120 km/h, a na novoremontovanim deonicama 160 km/h (samo za IC vozove, brzi idu do 120 ili 140 km/h, nisam siguran). Laganih vožnja ima ali su one uglavnom jako kratke.

Malo pejzaža istočno od Žiline
Image

Image

Image

U stanici Štrba
Image

Image

Image

Na čelu voza su vagon 1. klase, zatim vagon restoran, zatim vagon 2. razreda sa odeljcima za prtljag, bicikle i invalide, zatim sledi 8 vagona 2. razreda, od čega prva 4 idu do Košica, a drugih 4 do Čierne nad Tisou, koji se zajedno sa poslednja 2 vagona iz Bratislave za Moskvu i još jednim iz Košica za Moskvu u Košicama električnom manevarkom prebacuju na putnički voz 8817 u čijem sastavu saobraćaju do Čierne.
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Približavamo se gradu Poprad, u čijoj se blizini može videti Gerlah, najviši vrh Visokih Tatri, gde i 8. jula ima još pomalo snega
Image

Image

Image

Stanica Poprad-Tatry
Image

Grad Poprad, i Visoke Tatry u pozadini
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Nakon Poprada, pruga se uz reku Hernad spušta do Košica. Ostaviću vas da uživate u slikama.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

O ostatku trase kroz Slovačku biće reči i slika tokom povratka, jer je u odlasku pao mrak i nije vredelo slikati. Sledeći nastavak je iz Ukrajine.

Pozdrav
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

U Košicama je ceo vagon napunjen dečurlijom koja su se vraćala sa fudbalskog turnira nazad u Moskvu. Srećom jedan mali je krenuo da plače kad su hteli da ga smeste u kabinu sa strancem (sa mnom), tako da su sa mnom bila dva trenera. Nakon Košica i formiranja putničkog voza 8817 koji se sastoji iz tri vagona razreda Košice - Čierna nad Tisou, četiri vagona 2. razreda Bratislava - Čierna nad Tisou, dva spavaća vagona Bratislava - Moskva i jednog spavaćeg vagona Košice - Moskva. Pokušao sam da odspavam do Čierne ali to je bilo jako teško, ne zbog bučne dečurlije, već zbog toga što je u pitanju putnički voz, koji staje na svakoj stanici i stajalištu, kojih ima podosta, tako da se većina vožnje sastoji od naglog ubrzavanja do 100-120 km/h i još naglijeg kočenja. Ono što mi je bilo jako interesantno je to što se slovačka granična kontrola ne vrši u stanici Čierna nad Tisou već postoji granični punkt sa jednim peronom i par montažnih kućica na samoj granici. To do sad nisam video nigde. Od Čierne do Čopa postoje dva koloseka, jedan normalnog, a drugi širokog koloseka. U Čierni postoji velika teretna stanica za pretovar robe. UZ/Ljvivska železnica vozi teretne vozove do Čierne, a ŽSSK putničke do Čopa i jedno i drugo elektrovučom 3kV. Mada, video sam i teretne vagone OBB-a normalnog koloseka u Čopu, mada moguće da oni tamo dolaze iz Mađarske, a ne iz Slovačke. Normalan kolosek upleten u široki u Ukrajini ide do Mukačeva, i takođe jugoistočno uz obalu Tise, tj. ukrajinsko-mađarsku i ukrajinsko-rumunsku granicu do ukrajinsko-rumunskog graničnog prelaza Halmeu, ali putničkog saobraćaja nažalost nema, samo teretni. Prošle godine je saobraćao muzejski voz MAV-a, tako što je iz Rumunije preko Halmeua išao do Mukačeva, a nazad preko Zahonja. Takođe, postoji teretna jednokolosečna elektrificirana pruga širokog koloseka koja ide iz Ukrajine do sela Haniska blizu Košica ali ona ne ide preko Čopa, već malo severnije preko prelaza Matovce i jednim delom ide uporedo sa normalnom prugom Košice - Čierna nad Tisou. Slika će biti pri povratku.

U Čierni i Čopu je granična kontrola prošla glatko, valjda im je dosadilo da me gnjave posle smaranja od prošle godine. :)
U Čierni se od 1 vagona za sedenje i naša 3 spavaća vagona formira pogranični voz 8860 za Čop. Posle promene postolja naša tri međunarodna vagona iz Slovačke, tu su još četiri međunarodna vagona - Budimpešta - Kijev, Budimpešta - Moskva, Beograd - Moskva i Bar - Moskva. Ovih 7 međunarodnih vagona se u Čopu postavljaju na čelo međudržavnog brzog voza br. 16 Užgorod - Moskva. U zemljama ZND termin međunarodni se odnosi kada je jedna država član ZND, a druga nije, a termin međudržavni kada su obe države članice ZND. Po STU, vagoni iz Slovačke za Moskvu bi trebalo da se nalaze na začelju međunarodne grupe tj. do vagona iz Užgoroda, međutim iz određenih razloga se odstupilo od toga taj dan, tako da su naše vagone postavili odmah iza vagona Budimpešta - Kijev koji je bio na čelu, što se meni više sviđalo nego da smo negde u sredini kompozicije. Kompozicija je izgledala ovako - vagon Budimpešta - Kijev, dva vagona Bratislava - Moskva, vagon Košice - Moskva, vagon Bar - Moskva, vagon Beograd - Moskva, vagon Budimpešta - Moskva + grupa vagona Užgorod - Moskva koja se sastoji od (tim redosledom) kupe vagona (spavaća kola sa 4-krevetnim kupeima), vagon restorana i plackartnih vagona (vagon sa ležajevima 3. klase).

Za razliku od prošla dva puta kad sam išao ovim vozom ovaj put sam smogao snage da se probudim rano ujutru i da imam mogućnost otvaranja prozora, tako da sam imao priliku da uslikam predele Karpata kroz koje voz prolazi. Radi boljeg snalaženja predlažem železničku mapu Ukrajine - http://www.bueker.net/trainspotting/map ... kraine.gif i red vožnje voza Užgorod - Moskva http://poezda.org.ua/train/t37238

Prošli smo Mukačevo i približavamo se stanici Svaljava vučeni dvodelnom lokomotivom VL10
Image

Image

Kompozicija je jako dugačka i u stanici Svaljava se uvija kao zmijuljica kako bi pristala na krajnji levi kolosek
Image

U stanici Svaljava voz ima planirano stajanje od 5 minuta, kako bi se na čelo voza zakačila još jedna lokomotiva - VL10U. Ona će biti pripomoć svojoj malo starijoj koleginici do stanice Volovec, pošto od Svaljave pa do Beskidskog tunela, najviše tačke na ovoj pruzi, sledi veliki uspon, a zatim veliki pad do Volovca. Inače se ove Bo'Bo'x2 lokomotive sa svojom maksimalnom brzinom od 100 km/h, snagom od 4600kW i vučnom silom od 614kN (VL10) i 666kN(VL10U) gotovo svugde drugde koriste isključivo za teretne vozove, samo se u Zapadnoj Ukrajini na teritoriji Ljvivske železnice koriste za putničke vozove, zbog vrlo teške planinske pruge na Karpatima. Ova pruga ima velike uspone i padove i krivine malih radijusa, tako da brzina ne prelazi 50-60 km/h na najtežim delovima.

Čekamo polazak
Image

U stanici je stajala i jedna teretna kompozicija
Image

I pošli smo, po levom koloseku, sa prinovom na čelu
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Predeli kroz koje prolazimo su predivni
Image

Image

Image

Saobraćaj je raznolik - nizbrdo idu i cipelcugovi
Image

A mi se i dalje pentramo - ranojutarnje železničko planinarenje :)
Image

Image

Svi objekti, mostovi, vijadukti, tuneli su posebno za svaki kolosek odvojeno napravljeni, ovde desni kolosek malo više vijuga
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Prolazimo kroz nekoliko tunela
Image

Image

Image

I dolazimo do najdužeg i najvišeg, Beskidskog tunela, koji je jednokolosečan, tj. nema druge cevi za drugi kolosek
Image

Međutim na izlasku vidim da postoji gradilište, verovatno druge tunelske cevi za drugi kolosek
Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Još malo predela Karpata
Image

Image

Nakon Beskidskog tunela smo prešli na desni kolosek
Image

I još predela Karpata, baš sam dosadan :)
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Ovaj vijadukt u krivini mi se jako svideo, pa sam morao da škljocam
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

Očigledno baš volim Karpate :)
Image

Image

Image

U stanici Volovec je predviđeno 10 minuta stajanja, da bi nas napustila naša VL10U pripomoć i sačekala voz u drugom smeru kojem će pomoći u usponu
Image

A evo i voza kojem će pomoći, ide nam u susret
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Beograd <-> Bajkal 2012

Post by rasha »

To bi trebalo da je ili voz 13 Kijev - Užgorod ili 108 Odesa - Užgorod. Evo ga sa jedne
Image

Pa sa druge strane
Image

Ovde su se dva voza stopila u neprekidnu celinu
Image

I tako mi nastavljamo ka Lavovu
Image

Još jedna karpatska, poslednja, majke mi :)
Image

Nastavak sledi sutra
Post Reply