Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Moderator: ZlayoZg

User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Kolodvorska zgrada
Image

Konačno na cilju.Imam vremena oko 2 i pol sata do povratka natrag,tj. 15:49,kad polazi vlak 396 za Zagreb.
Image

Ispred kolodvorske zgrade sam uzeo taksi koji me je za 7,30KM(oko 30kn) odvezao do centra grada.Imao sam neke informacije kako da dođem busom,ali ovo mi je bilo puno jednostavnije i lakše.

Saborni Hram Hrista Spasitelja.Izgradnja hrama trajala je od 1925. do 1929, a svečano je otvorena na Spasovdan 1939. godine.
Image

Ban Milosavljević
Image

Palata Republike.To je službeno sjedište predsjednika Republike Srpske.U Palati(palači) Republike predsjednik Republike Srpske obavlja prijeme službenih osoba iz zemlje i inozemstva.
Nakon rekonstrukcije zgrade koja je koštala oko 5,5 milijuna eura,Palata Republike je svečano otvorena 24. travnja 2008.godine.Zgrada je sagrađena 1936. godine u vrijeme bana Svetislava Milosavljevića.
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Pošto mi je ovo prvi samostalni posjet gradu,držao sam se uglavnom centra grada i hodao okolo naokolo bez nekog posebnog cilja..

Image

Image

Narodno pozorište Republike Srpske
Image

Image

Image

Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Image

Image

Image

Image

Banski dvor.Ovo je kulturni centar koji je građen u periodu od 1929 do 1932.godine kao rezidencijalni prostor Bana vrbaske banovine i u te svrhe korišten je do 1941.Tokom Drugog svjetskog rata unutrašnjost objekta je devastirana,a skupocjeni nameštaj,slike i drugi predmeti nepovratno su nestali.U poslijeratnom periodu zgrada je korištena kao vojno i političko sjedište da bi konačno Narodni odbor Grada Banja Luka na sjednici održanoj 8. ožujka 1955. godine donio odluku o osnivanju kulturne institucije pod nazivom Dom kulture i zgradu predao na upravljanje Domu.
Godine 1998. gradska skupština donosi odluku o promjeni imena Doma kulture u Banski dvor Kulturni centar,javnu ustanovu kulture Grada Banja Luke sa multimedijalnim sadržajima koncipiranim tako da svojim programima ponudi, prije svega, bogat i raznovrstan glazbeni program.
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Idemo prema centru grada
Image

Poznata "Boska"
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Iako je subota,grad je pun ljudi..
Image

Image

Image

Image

Negdje ovdje sam već malo i ogladnio,te sam potražio neku pizzeriju(onu poznatu ćevapdžinicu "Kod Muje" nisam uspio pronaći,iako će možda netko reći "pa bio si blizu".. X( ).
Image

Image

Našao sam pizzeriju,uzeo veliku(dijele se na malu,srednju,veliku,porodičnu(obiteljsku) i jumbo),dvije cole i to me koštalo 11,50KM(oko 50kn).

Nakon što sam pojeo,pogledah na sat,kad ono već 15 sati! @-) Kud već?A još pošteno ni grada nisam prošao.Do polaska vlaka imam još oko 45 minuta.Ali ne znam jeli kasni ili ne,a glupo mi je sad ići na kolodvor ako kasni,u tom slučaju bih bez veze išao tamo i platio taksi i sjedio na kolodvoru i čekao vlak..Srećom,našao sam poštu i uđem unutra i zamolim jeli imaju broj od željezničke postaje.Sva sreća,imali su broj,pa sam nazvao i pitao za vlak koji je kasnio 15 minuta.Rekoh super,imam još vremena.Tu uslugu sam platio 0,50KM(oko 2kn)..
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Ulica Kralja Petra I Karađorđevića
Image

Autobusno stajalište Centar
Image

Trg srpskih junaka.Na slici malo udesno vidi se grupa ljudi kako igra šah sa malo većim figurama nego inače. :mrgreen:
Image

Neobično vozilo
Image

Bočac Tours.Koliko sam uspio skužiti,u gradu je više prijevoznika.Glavni je "Autoprevoz Banja Luka",a vidio sam još dosta autobusa već spomenutog "Bočac Toursa"..
Image

..i "i Pavlović Tursa".
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Ovo je bus "Autoprevoza"
Image

Image

Image

Spomenik borcima.Na ploči piše:Slava borcima palim za slobodu otadžbine,za bratstvo i bolji život naših naroda.
Image

Već je bilo blizu 15:30(vlak je dolazio oko 15:55) i trebalo je potražiti prijevoz do kolodvora.Srećom,brzo sam našao taksi koji me je odvezao za manje novaca nego kad sam dolazio(6,50KM,tj. oko 25kn).

Image

Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Image

Image

Leskovački roštilj?To mora da je dobro.. :-bd
Image

Sjeo sam u jedan kafić dok sam čekao vlak jer mi je ostalo još nešto konvertibilnih maraka,pa da ih potrošim..
Image

Izlaz na perone
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Pogled prema Prijedoru/Zagrebu
Image

I prema Doboju
Image

Image

Tada dolazi i teretni vlak iz smjera Prijedora sa 441-xxx i 661-32x
Image

Nedugo zatim,stiže i moj vlak za Zagreb.
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Rodno mjesto Banja Luka...Iliti posjet rodnom gradu :)

Post by ZlayoZg »

Na čelu je 441-089
Image

Vlak je bio prazniji nego kad sam išao ovamo..Mislio sam se smjestiti u zadnji vagon ŽFBiH,ali imao je male prozore za otvaranje,pa sam se smjestio u HŽ-ov Bee sa Šelinim sjedalima.Nikuda bez tog Šele.. X(

Ima i ovoga. :-bd Zanimljivo mjesto za fotografiranje.
Image

Ramići
Image

Image

Pred Potkozarjem
Image
Post Reply