INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Moderator: ZlayoZg

dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Image




Hamburski metro:

Image

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Na izlazu iz Hbf-a dosta S-Bahnova

Image

Image




Na ovoj fotki ostro oko videce 2 S-Bahn-a:

Image




Neki IC ili EC:

Image



Jedan panoramski pogled na Hbf sa severne strane:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Doslo je vreme da napustim i ovaj divan grad, u koji sam dosao 2 puta za redom. ICE-om se vracam u Berlin.

Pred kraj jos neka fotka sa Hamburg Hauptbahnhof:

Image

Image

Image

Pozdrav,
dresdener
Posts: 17
Joined: Fri Feb 05, 2010 1:50 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dresdener »

dulevoz wrote:Pored stanice prolazi nekoliko koloseka S-Bahn Hamburg:

Image

Mnogo mi se dopadaju ovi vozovi, elektricni su, a zice nema. Ako ima nekog na forumu ko se razume, voleo bih da mi napise kako se oni napajaju, najpre bih rekao da je iz provodnika koji se mestimicno vide pored pruge?

Pozdrav,
Pozdrav i hvala na odlicnoj reportazi :) Nadam se da si prilikom ovog divnog putovanja posjetio i Cesku tako da cu vidjeti i "nasa" mjesta u sljedecim dijelovima! Sta se tice tvoga pitanja: Jeste, u gradovima Berlin i Hamburg su vozovi S-Bahna isto kao U-Bahna napajani preko "trece sine" koja je montirana pored "normalnih" sina, mozes vidjeti na slici kako je djelomicno zasticena sivim limom. Kontaktne "pegle" koje klizu po ovoj sini su pricvrscene na obrtnim postoljama. To su jedini gradovi gdje S-Bahn koristi ovaj sistem, drugi njemacki S-Bahn-ovi imaju klasicne sisteme zica iznad sina i pantografe na krovu. U martu sam proveo nekoliko dana u Londonu, vidio sam da tamosnji vozovi na brojnim linijama iz juznog Londona u pravcu jug (obala kanala La Manche) koriste isti sistem "trece sine". Tako se moze ustediti puno para - ne mora se postavljati skupa konstrukcija stubova i zica. Mozes graditi manje tunele jer nema potrebe dovoljnog prostora iznad krova vozova (za zicu i pantograf). Taj sistem, naravno, ima i velike mane - opasnost za slucajne prelaznike i rizik udara strujom (600 i vise V), probleme u slucaju vece kolicine snjega i maks. brzine mislim oko 100 km/sat. Osim toga, u vecim brzinama na skretnicama, gdje su ove sine na kratkim djelovima prekinute, dolazi do ogromnih pojava bljesaka i "kontaktne pegle" se moraju cesto mjenjati.
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Hvala na iscrpnom odgovoru. Bice uskoro nastavak, iz Dresdena i posle Ceska.

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Tek treci dan u Berlinu se od ranog jutra pojavljuje Sunce, pa uspevam da slikam stanicnu zgradu spolja:

Image




Na zalost ne stizem da se po Sucnu prosetam ovim gradom, jer u 8h nastavljam za Dresden. Imao sam malu pauzu od 1h do voza, pa sam otisao izmedju Ostbahnhof i Ostkreuz, na istocno raskrsce.

Dva puta po dva S-Bahn-a idu paralelno:

Image

Image

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Nailazi neki re, ili r, a pored njega i jedan ice, pa ne znam koga pre slikati :) ICE je bio sporiji, pa sam uspeo oba slikati :)

Image

Image

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Sledeci grad u koji po planu putovanja trebam da odem jeste Dresden. Dok sam bio u Amsterdamu sa nasim vozoljubiteljima, preporucili su mi da vidim zel. st. Lajpcig. Sada je bilo potrebno samo malo skrenuti sa kursa i obici ga. Od Berlina sedam na ICE i za nepunih 1,5h stizem u Leipzig. Leipzig Hbf vazi za jednu od najvecih putnickih zeleznickih stanica na Svetu, a vodeca je po velicini u Nemackoj, odnosno prva je po broju koloseka. Iskreno, ja nisam bio previse fasciniran. Jos dok smo se priblizavali stanici (po obicaju sedeo sam iza masinovodje i neprestano gledao), video sam da nije nista toliko grandiozno koliko sam u pocetku mislio. Mozda su za to bili krivac radovi koji su izvodjeni na povecem delu koloseka, ali prosudite sami iz sledece panorame:

Image



Leipzig pored titule najvece putnicke stanice spada i u jedno od najvecih cvorista pruga u Nemackoj. Vozova ima jako puno, ali o tome ne treba pisati, jer u Nemackoj ne postoji mesto koje njima oskudeva.

Sasvim je drugacija situacija kada se pogleda stanicna zgrada, koja zaista dominira nad gradom:

http://static.panoramio.com/photos/orig ... 178147.jpg



Iz Berlina za Dresden vozovi idu taktno i to deo vozova se spusta direktno u Dresden, u koji stize za oko 2h, a drugi deo ice vozova ide kao i ja, preko Lajpciga, u kome mora da menja smer voznje.
Voz kojim sam dosao odlazi dalje za Dresden i tako u krug...

Image

Image




Sledeci koji iz Berlina, preko Lajpciga ide za Dresden, imam za 1h. Tu pauzu koristim da malo slikam po stanici i da nesto prezalogajim.



Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Jedna od mnostva kupola ove zel. stanice.:

Image



Poljubac dva regio voza :) :

Image



Jos jedan regio dizel:

Image


Dalje me glad savladjuje, a ovde sigurno ima nesto za prezalogajiti:

Image



A tek u ovom delu mravinjaka :) :

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Voz iz Lajpciga za Dresden bio je krcat, a posto je vecina mesta bila rezervisana, ja i nekolicina drugih, nismo imali drugog izbora nego da stojimo. Opet sam otisao iza masinovodje, ovaj put u prvi razred, u kome je bilo slobodnih mesta, zapravo niko na njima nije sedeo, sto po navici nisam hteo da propustim. Udobno sam se smestio u kozno sediste, kada ce me jedna dama pogledati i reci da je mesto zauzeto, ja pitam od koga je zauzeto, a ona kaze da tu sedi neki njen prijatelj. Sta cu drugo ostanem da stojim, onako ironicno, jer je mesto bilo prazno bar 40min, tek pred kraj puta se pojavio neki tip, ko zna gde je bio i zaseo.
Put nije dugo trajao, oko 1h, a poslednjih par minuta bilo je zanimljivo, jer se pojavila neka televizija i pocela da snima kroz staklo iza masinovodje.

Po dolasku u Dresden, prvo sto cinim jeste slikanje mog voza, a za ovo putovanje je to poslednji ICE koji sam koristio:

Image



Posle pronalaska i smestaja u hostel, odlazim u obilazak ovog malog grada, koji lezi na reci Labi, lociran blizu granice sa Ceskom. Hostel mi je bio u novom delu grada, Dresden Neustadt, a prelaskom preko Labe ulazi se u stari, zanimljiv deo grada.

Image


Sve odise nekom besprekornom cistocom na ulicama, sve funkcionise besprekorno i bez mane:

Image

Image

Image

Pozdrav,
Post Reply