INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Letos sam od prijateljice saznao za konkurs namenjen mladim Beogradjanima, besplatno deljenje Interrail karti za osobe starosti do 26. Zainteresovao sam se, ali kada sam saznao kakvi su uslovi, malo je falilo da odustanem. Glavni uslov je bio da osoba koja podnosi zahtev nije mnogo putovala u periodu 2006. do 2010. godine (odnosi se na inostranstvo). Vecina koja je podnosila prijavu putovala je nekuda. Ja sam imao u tom periodu 3 ulaska u EU. Rangiranje je vrseno i po zemljama u koje se putovalo, zapravo nisu sve zemlje eu istog ranga. Nemacka, Austrija, Francuska, itd spadaju u zemlje prvog ranga, dok recimo Madjarska, Slovacka, Ceska spadaju u zemlje drugog. Obavezno je bilo i dostavljanje kopija oba pasosa i novog i starog. Prilikom navodjenja zemalja, setio sam se da u pasosu ne pisu krajnje zemlje u koje sam isao, vec samo zemlja ulaska u EU, u mom slucaju Madjarska, sto je odlicno jer spada u zemlje drugog ranga. Naravno nisam ocekivao da cu medju par hiljada Beogradjana koji su podneli zahtev, biti medju onih 240 kojima je Interrail odobren mesec dana kasnije. Kada sam saznao malo je falilo da padnem sa stolice, jer ipak mi je to bila visegodisnja zelja. Odmah sam poceo da pravim plan putovanja, razmatram u koje cu zemlje ici, sta cu obilaziti. Sa obzirom da me zeleznica najvise interesuje, zavrsni plan bio je obilazak sledecih zemalja: u odlasku Austrija, nekoliko dana Nemacka i u povratku Ceska. Tokom putovanja ova ideja bila je sklona promenama, ali one nisu bile drasticne. Jedan dan sam svratio do Holandije, a Nemacku sam detaljnije obisao nego sto sam planirao.
Karta je vazila 15 dana, tako da sam je zeleo maksimalno iskoristiti. Preko foruma sam razmenio telefon i dogovorio se sa Ljobom iz Nemacke da se upoznamo, pa sam sa njim proveo dva dana. U planu je bilo da u Minhenu ostanem 3 noci, Frankfurtu 3, Berlinu 3, Dresdenu jednu i u Pragu 3 nocenja. Sasvim dovoljno za detaljno upoznavanje Nemackih Zeleznica (jednih od najrazvijenijih u Evropi) i malo bolje upoznavanje Ceskih, sto proslom posetom Praga 2007. godine nisam bio u mogucnosti. Na put sam krenuo 07. 09. a povratak je bio pomalo neizvestan, nisam znao precizno kada cu nazad. Od preko 1700 fotografija koje sam napravio sa vama cu podeliti nesto vise od 500 :)

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Nisam zeleo direktnim vozom da putujem za Minhen, zeleo sam da posetim Villach u odlasku, jedno od najvecih Austrijskih zeleznickih cvorista. Na put sam krenuo vozom 314, sat vremena se vukao do Zemuna i tek oko 22h30min mogu reci da sam napustio Beograd. Kasnjenje smo pokusali da nadoknadimo voznjom nepravilnim kolosekom prema Sidu, ali uzalud, posto smo na vreme stigli u Sid, onda se na granici stvorilo novih 1h kasnjenja do polaska dalje. U Ljubljanu stizemo ranim jutrom:

Image



Od Dobove nas vuce SZ lepotan 541:

Image




Usput u Austriji u mestu Rosenbach jedan OBB Lepotan:

Image



Jako finim brzinama idemo dalje prema Villach-u:

Image



Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Image

Image




U Villach Hbf stizem sa 1h kasnjenja:

Image

Image



Za promenu od uobicajenog mrtvila na Srpskim prugama, ovamo uzivam u simfoniji austrijskih lepotana na sve strane i u ogromnom broju:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Teretni vozovi sa razlicitih strana prolaze kroz ovu stanicu:

Image



SZ Taurus spreman za povratak u domicil:

Image




Zeljno iscekuju svoj novi radni zadatak

Image

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Lepi talent, sa jos lepsom pozadinom za slikanje dolazi iz pravca Klagenfurta :)

Image



Neki lepotani su vec na svom radnom zadatku:

Image




A evo stize i moj voz EC 112, kojim tacno u 11h i 16min krecem dalje put Minhena:

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Posto na putu do Nemacke moramo preci jedan deo Alpa, nameravao sam da postavim stalak i kameru u zadnjem vagonu da snimim trasu, ali u tome me je onemogucio taurus koji je bio nakacen na kraj voza. Svi vozovi koji idu u Minhen moraju imati lokomotivu na kraju, da se ne bi gubilo vreme prilikom obrta za nazad u Minhenu, vec jednostavno u Minhenu samo udje drugi masinovodja na krajnju lokomotivu i voz je odmah spreman za dalje.
EC 112 je u svom sastavu imao oko 10 vagona, pa je bez obzira sto se prozor ne otvara u nekim krivinama bilo moguce videti pocetak voza. uglavnom se krecemo finim brzinama do 140km/h, dok smo jos u ravnijim delovima. Uspon na ovoj pruzi veoma je zahtevan i iznosi do 30 promila na pojedinim mestima. Ima puno tunela i mostova, pa je pruga prema Salzburgu delimicno jednokolosecna.

Image

Image



Predeli su fantasticni. Na jednom mestu gde smo dostigli najvisu kotu, prosli smo cak i kraj snega i zaledjenih vrhova :)

Image

Od Salzburga do Rosenheim-a (Nemacka) vozimo se brzinom do 160km/h, a dalje od Rosenheim-a do Minhena 200km/h. Inace pruga Rosenheim - Minhen je jedna od najfrekventnijih pruga u Nemackoj, tako da sav moguci teret sa jugoistoka ulazi u Nemacku bas tuda. Mimoilazili smo se sa teretnim vozovima usput na svakih 5 minuta.

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Stizem u Minhen, pocinje kisa, zaista ruzno vreme me je docekalo, ali nisam mnogo mario za to, jer sam ostao impresioniran velicinom stanice i brojem vozova. Posle pola sata sam se setio da na ledjima imam ranac ok preko 30kg, da vreme tece, a da jos nisam otisao da pronadjem hostel. Pre puta sam na net-u zapazio par hostela kraj stanice, pa sam se uputio prvo u Maininger. Nalazi se pored stanice, ali posto iz stanice nije moguc izlaz po principu gde hoces (kao u Srbiji), nema pesacenja prugom i pravljenja precica, trebalo mi je dobrih 15min pesaka do njega. Sa Ljubom je bio dogovor da se nadjem tek sutradan, jer nije bio u mogucnosti ranije, pa sam posle podne i vece iskoristio da se prosetam do grada. Ionako cu sa Ljubom naredna 2 dana provesti na pruzi :)


Kod Hostela je bio nadvoznjak preko pruge, tamo sam se uputio da bih uhvatio S-Bahn za centar. Usput uhvatio jednog Aleksa :D

Image


S-Bahnom do Centra i tamo sam sisao malo dublje da vidim i Minhenski metro (U-Bahn):

Image



Jedna od brojnih stanica u gradu:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Ko se na ovom semaforu snadje svaka mu cast :lol: :)

Image

Image

Image

Image

Image

:mrgreen:
Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Posle par sati setanja po gradu, opet sam se uzeleo vozova i vratio na stanicu :)

Image


Na stanici je naravno izuzetno zivo. Jedan od brojnih ICE vozova kojima sam bio okruzen:

Image



Skoro svi vozovi su push-pull, vec sam napisao u nekim ranijim postovima i zasto:

Image



Od silnih zvukova elektri, paznju mi je privukao zvuk brundanja dizela. Kada sam dosao do njega, ostao sam zatecen cudom da su na njemu 2 zene masinovodje. Na elektro je to sasvim normalna pojava, posebno na zapadu, ali na dizelu, koji je masan, prljav, tezak, nikako nisam verovao svojim ocima...

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Masine serije 101 su mi se mnogo dopale, ne znam da kazem zbog cega, ali deluju mi mnogo mocno, posebno kada su ovako ciste i sjaje se:

Image



Po obicaju, iskoristio sam smenu osoblja da je slikam i iznutra:

Image

Po povratku u hostel, postao sam svestan gustine saobracaja na Minhenskoj stanici. Prozor iz sobe mi je gledao na koloseke. Bio sam u stanju da stojim i gledam vozove dugo vremena. Zanimljivo je to sto su vozovi isli bukvalno svaki cas i nije bilo ni jednog trenutka da ne vidim neki voz koji izlazi ili ulazi u stanicu. Tome je doprineo i ogroman broj S-Bahn vozova, jer pored Minhenske stanice prema centru grada je usko grlo tih vozova. Bilo je slucajeva da istovremeno ulazi 2 ICE voza i jedan lokalni, ili EC, IC, kao i da izlazi jedan ICE i jos 2, 3 druga voza istovremeno. Ako uzmemo u obzir i S-Bahn vozove u pozadini njih, prizor je fantastican, kao u naucnoj fantastici, preko 6 vozova se istovremeno mimoilazi, krece, ili pretice, i tako se isti ciklus ponavlja svakih minut, do minut i po. Zaista zadivljujuce.

Pozdrav,
Post Reply