INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by Bo Bo »

Odličan putopis, svaka čast za trud, materijal je fenomenalan, vrijdan pažnje i sigurno svih vrtoglavica koje si ima na putu.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
semir16
Posts: 52
Joined: Thu Jan 28, 2010 4:57 pm
Location: Srebrenik, Tuzla

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by semir16 »

Svaka cast na putopisu ^:)^
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Sutradan sam poranio sa namerom da na jedan dan odem do Pariza i nazad. To je inace u Evropi i posebno u dve zemlje sa najrazvijenijom zelenicom sasvim moguce. U pitanju je put od 500km u jednom pravcu. Prethodni dan se nisam raspitao za voz za Pariz, ali sam gledao red voznje. Otisao sam na stanicu 1h pred polazak, ali se situacija zakomplikovala malo. Zapravo Francuski zeleznicari su bas tada kada sam ja hteo da putujem najavljivali strajk, tako da bih najverovatnije mogao da odem, ali je povratak neizvestan. Posto je u pitanju jednodnevni izlet do Pariza, nisam hteo rizikovati. Moja Interrail karta vazi i za TGV, ali uz doplatu rezervacije sedista koja je obavezna i kosta 20e, za taj put.

Posto sam odlucio da se ne upustam u toliki put u zaista nezgodnoj situaciji, opet sam pogledao listing vozova koji uskoro polaze iz stanice. Sa obzirom da sam imao ceo dan na raspolaganju i zeleo dugacku voznju, za oko mi je zapao ICE Internacional za Amsterdam. Na tabli je pisalo da polazi u 09:29 sa 19. koloseka, a kada sam ja gledao na satu je bilo 09:27 i bio sam negde kod 8. koloseka!!! Uzurbanim korakom sam se ustremio kroz guzvu na stanici i tacno u 09:29 ugledao taj voz. Uleteo sam u njega bez da sam ista pitao, nisam znao ni da li rezervacija treba, jer se ipak ide u Holandiju. Vrata se zatvaraju i krecemo.




Ocekivano, otisao sam skroz napred, odmah iza masinovodje da maksimalno uzivam u putu :) :) :

Image



Ubrzo izlazimo na najbolju deonicu u Nemackoj, High Speed prugu Frankfurt - Keln, odnosno prave brzine su tek po napustanju stanice Flughafen, Frankfurtskog Aerodroma:

Image




Jedno od usputnih zadrzavanja iskoristio sam da izadjem da slikam svoj voz. U redu voznje koji je unapred postavljen na svako sediste u vozu, pise koliko minuta se zadrzavamo i to se striktno postuje. Na displeju gore desno ima malo podataka o mom vozu, a kondukter sa slike mi je gledao kartu. Pogledajte samo kako je uredno uniformisan i koliku aparaturu sa sobom nosi, razne citace kartica, bar kodova i ostalih cuda koje putnici pokazuju. Jako prijatan i ljubazan covek. Ja sam u prednjem delu voza do Diseldorfa bio jedini putnik, samim tim i maksimalno uzivao u putu. Vozili smo se 300km/h gotovo celom deonicom do Kelna, na usponima koji su mestimicno cak 40 promila brzina padne na 250, pa se na ravnom ili padu nadoknadi. Sve u svemu uzivancija.


Image

Image




Ja sam sedeo u drugom redu od masinovodje, jer kao sto vidite prva cetiri mesta ce uskoro biti zauzeta, rezervisana su. U koliko se ne pojave putnici koji su rezervisali mesta, posle par minuta se automatski brise rezervacija sa displeja, na kojoj pise odakle je rzervisano:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

U Kelnu se menja smer voznje, pa se prema Diseldorfu ide kracom trasom.
U Diseldorfu dolazi do nagle promene situacije. Ulaze cetiri osobe na ona rezervisana sedista odmah ispred mog sedista. Neposredno po polasku iz stanice cujem da pricaju malo srpski, malo nemacki, malo engleski. Srpski preovladjuje. Slusam ja tako neko vreme, kada provalim da oni pricaju o vozovima i zeleznici. Samo sam cekao trenutak kada da se ukljucim u razgovor. Okrece se jedan od njih i poce da me gleda, poceo i ja njega, delujemo poznato jedan drugom, ali niko se ne usudjuje da pita. Ispostavilo se da je to Igor, jedan railfan iz Srbije, ali vise se posvetio modeliranju, na forumu nije redovan clan. Slucajno smo se upoznali pre oko godinu dana u vozu kod Beograda. Prepoznavanje je bilo zaista zanimljivo, a kada sam saznao da je jedan od njih Chris, nisam verovao. Grupicu su sacinjavali Chris (admin railserbia foruma), Igor, Rolwie (redovan clan sa slikama sa DB-a, na forumima) i jos jedan sa njima kome bas ne mogu nikako da se setim imena.

Zamislite tu situaciju, da se sredtnemo i upoznamo svi u vozu na putu za Amsterdam. Koja je to slucajnost da od nekoliko miliona polazaka vozova na DB-u, bas tog dana, u to vreme, u tom vozu i u mom vagonu i bas sedista ispred mene da rezervisu i oni. Za neverovati!!! Taman imam drustvance, da ne provedem dan sam u Amsterdamu.


Vozimo se jos malo kroz Nemacku. U Emmerich-u sa 15KV prelazimo na 1,5KV. Vozimo se tako jos 5min i ulazimo u Holandiju. Tamo se vucemo sve vreme do 160km/h, pretezno smo isli 140. U Amsterdam stizemo u pola 2, imamo nekoliko sati da obidjemo centar grada.




Par slika sa same stanice:

Image




Nas ICE, Holandskih Zeleznica:

Image

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Ceo grad je ispresecan kanalima, ulice odisu lepotom i nekom cudnom mirnocom, bez obzira na ogroman broj turista. Da li je to zbog izrazito mirne vode u kanalima, ili zbog cinjenice da se nalazimo ispod nivoa mora, ili nesto trece, ne znam.

Amsterdam je savrsena kobinacija moderne i stare arhitekture. Moderne gradjevine su se stopile sa fasadama iz 17. veka. Samim tim sto Amsterdam nije veliki grad gotovo sve sto vas zanima je na dohvat ruke, ili jos brze ukoliko iznajmite biciklu za obilazak grada, sto nije skupo, a tamo predstavlja glavni vid prevoza. Na ulicama se morate paziti biciklista, jer uopste ne mare za pesake, jure ko blesavi, cak ni ne sviraju, a kada sviraju bude kasno.

Obilazak grada Amsterdama je pravo zadovoljstvo! Unutar uzeg centra nalazi se vise odvojenih delova grada, a mostica preko kanala ima kao u Veneciji. Od centralne stanice se kratkom setnjom duz ulice Damrak dolazi do najpoznatijeg amsterdamskog trga, Dam. Ovaj trg je sediste turista iz celog Sveta i nezaobilazna tacka u obilasku centra grada.

Jedno od najcescih pitanja turistima koji se vracaju iz Amsterdama jeste pitanje da li su posetili Crvenu zonu. To je pravi kulturni sok koji dozivite setajuci se ovom oblascu samog centra grada. Na gotovo svakom cosku nalazi se bezbroj prodavnica sa svakojakom sekualnom opremom, nesto nalik zabavnom parku seksa. Pivo i zabava na sve strane, seks na prodaju, seksi video, casopisi, igracke. Pa ipak svake godine milioni turista bezbedno prosetaju duz crveno osvetljenih prozora Crvene zone. Do skoro nisam znao da je u toj zoni fotografisanje zabranjeno :rolleyes: Postoji i cuvena Condomeria, radnja kondoma, svih oblika i velicina, kako neki kazu postoji i muzej kondoma (eto do kojih su krajnosti isli)...

Ne zaboravite da jedete cuveni pomfrit, gde je tolika navala turista da se jedva dodje na red da se kupi. Jedan je od najukusnijih koji sam jeo.


Da ne duzim vise, evo nekoliko fotografija:

Ispred Amsterdam Centraal:

Image

Image

Image

Image




Jedno od najlepsih zdanja u gradu, centralna zel. stanica:

Image





A evo i jedne sjajne fotke stanice sa visine, nasao samna netu:

http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 29,r:0,s:0
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Image

Image




Da ne bude prica iz prethodnog posta u prazno :D
Image



U povratku je bila nevidjena guzva u vozu, naravno opet smo isli ICE-om, kojim bi drugim :) Evo nesto malo usput:

Image

Image



Opet od Kelna 300km/h, ali ovaj put delimicno nocna voznja tom brzinom :)


Sa njima sam se rastao u Frankfurtu, odakle su oni nastavili drugim vozom za Nimberg...
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Pre rastanka, Rolwie mi je dao par saveta sta bi bilo dobro da obidjem u Nemackoj. Preporucio mi je dolinu Rajne, sto mi je svakako bilo u planu. Preporucio mi je takodje da posetim jedinstvenu prugu preko mora, Severnog Mora, prema ostrvu Westerland. No bice price kasnije u putopisu o toj pruzi. Narednog jutra sam opet poranio, uputio sam se RE (regional expres) vozom prema Mainz-u, pa dalje levom obalom Rajne. Izmedju Frankfurta i Kelna moze se reci da postoji osmokolosecna pruga, odnosno 4 dvokolosecne nezavisne pruge. Sa leve strane Rajne jedna dvokolosecna, sa desne strane Rajne druga dvokolosecna, pa onda High - Speed pruga i jedna pomalo obilazna dvokolosecna. U svakom slucaju 8 koloseka.


Dolinom Srednje Rajne vozim se do Koblenz-a. Usput pretezno snimam iz vagona na sprat, koji je popunjen sa citava 2 putnika. Snimak sa ove deonice malo kasnije. Evo jedne fotke gde se lepo vide tuneli na suprotnoj obali, zeleznicki i ispod je put:

Image




Reka je u tom regionu pored zeleznice glavna saobracajnica. Teretnih vozova ima sa obe strane Rajne i to veoma mnogo. Evo jednog turistickog broda:

Image




U tom kraju ima dosta starih gradova, tvrdjava, na svakom vrhu po neka ovakva:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

U Koblenz-u silazim sa voza sa namerom da prosetam malo gradom i pored Rajne, glupo je samo iz voza da je gledam. Moj voz odlazi dalje:

Image



Prodje tuda i po neki ICE:

Image

Image




Na stanici je zivo, ali ja ipak odo da pravim pauzu od zeleznice :-)

Image



Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Autobuska stanica ispred Zeleznicke, vidite samo kakve autobuse voze Nemci, Setre i Mercedese i to kakve! Kada cemo mi tako nesto imati!

Image



Gradic je izuzetno miran, setao sam petnaestak minuta dok nisam izbio na obalu reke. Tamo postoje stanice za turisticke brodove, ma da nisam siguran da se koriste samo u turisticke svrhe, pre bih rekao redovne linije. Istaknut je i red voznje na obali...

Image



Preko puta stari grad na brdu. Zelja mi je bila da odem do njega, imao sam oko 2h lufta do voza kojim sam nameravao nastavak puta. Posle dobrih pola sata pesaka stizem u podnozje, malo sam bio i na pruzi sa one strane, ali dzabe sam cekao, voza kao za inat nije bilo na vidiku. Neko vreme sam trazio put prema gore, ali bezuspesno. Kada sam se raspitao, rekli su mi da je okolo naokolo. Odustao sam od pentranja i zeleo da se vratim nazad zicarom preko reke, ali ona polazi bas iz grada. Kada su mi rekli kolika je cena karte samo za prelaz preko reke, odmah sam otisao na bus. 8E da te preveze sa obale na obalu, hvala lepo. Nije ni bus bio jeftin, gradski bus za svega 10min voznje, 2,5E.

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Put prema Kelnu nastavljam Simensovim Desirom. Imali smo mnogo usputnih zaustavljanja, nije kao prosli RE (Regional Express) vec obican Regional, pa staje na svakom stajalistu i u svakoj stanici. Saobraca na relaciji od Mainza do Kelna. Usput smo postizali brzine, po slobodnoj proceni, do 140km/h, pa cim postigne, odmah koci i tako. Zbog toga se put i oduzio malo (RE ide 1h 10min, ovaj 1h 35min).



Evo jedne slicice usput, kada smo se zaustavili ne bi li nas pretekao jedan EC voz:

Image

Image




I kada smo stigli u Keln:

Image

Image

Pozdrav,
Post Reply