Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Kasnije istog dana sam odlučio da odem na dugu šetnju do Kijevske železničke stanice. Put je vodio preko ulice Arbat:
Image

Image

preko jedne od Staljinovih visotki, zgrade ministarstva inostranih poslova:
Image

Image

Prelazim preko reke Moskve:
Image

Pogled nazad:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

U daljini se vidi međunarodni biznis centar "Moskva-City":
Image

Prešao sam reku i stigao na Kijevsku stanicu:
Image

Sa jugoistočne strane stanice ima perona na otvorenom pošto ispod zasvoda nema dovoljno mesta:
Image

Dolasci i odlasci:
Image

Jedan od nekoliko postavljenih vozova ka ukrajinskim gradovima:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Voz Moskva - Kišinjev sa moldavskim vagonima (nešto drugačija nijansa zelene boje):
Image

Image

Image

Image

Vagon nekakvog radnog voza (labaratorija?):
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Desno je voz za Kišinjev, a levo izuzetno dugačak voz za Klimov:
Image

Voz za Klimov:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Za razliku od spoljnih delova stanice, ispod zasvoda je prilično pusto:
Image

Još jednom voz Moskva - Klimov:
Image

Električka:
Image

Stanica iznutra:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Između Kijevske železničke stanice i reke Moskve nalazi se Trg Evrope:
Image

Image

Image

Pogled ka centru, na drugu obalu:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Još malo reke Moskve:
Image

U daljini se vidi najviša od 7 Staljinovih visotki, zgrada Moskovskog državnog univerziteta:
Image

Još jedan pogled na Kijevski vokzal:
Image

Posle toga sam se metroom zaputio u stan. U metrou velika gužva:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Tramvaji u Šose Entuziastov:
Image

Image

Image

Naišao sam i na interesantan bilbord:
Image

U međuvremenu je na gradilište došla i jedna manevarka:
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by 441-905 »

Odličan putopis, fotografije još bolje. Svakog dana s nestrpljenje očekujem nastavak .
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Hvala 441-905. Ima još puno materijala.

Sutradan ujutru sam se zaputio u ambasadu Republike Litvanije. Tamo prizor sličan onima kakvi su bili u ambasadama zemalja EU u Beogradu do uvođenja "belog šengena". Red je bio podugačak, ali sam zamolio da me puste preko reda zbog specifičnosti problema. Čekao sam desetak minuta da se oslobodi prvi šalter. Gospođa koja radi na šalteru se začudila kada sam joj objasnio problem. Proverila je da li mi je potrebna viza i rekla mi je da nije, što sam i sam znao. Upitao sam je, da li može da mi izda bilo kakvu potvrdu gde se potvrđuje da mi viza nija potrebna, međutim rekla mi je da tako nešto ne može da mi izda i da se obratim ambasadi matične zemlje.

Dodatno maltretiranje, da idem do ambasade Srbije nije dolazilo u obzir. Odlučio sam da se vratim u MŽA i da kako znam i umem nabavim kartu. Odem ja tamo. Nije bila blagajnica od juče, ali je bila koleginica do nje koja je već bila uvučena u problematiku. Objasnim ja njoj da sam bio u ambasadi i da me ne zanimaju njihovi administrativni problemi. Neka zovu sami ambasadu Litvanije. Kaže blagajnica dobro i reče da sačekam dok ona ode negde iza. Posle 15 minuta se vrati i kaže da je su zvali centar na Beloruskoj železničkoj stanici. Tamo su joj rekli da u njihovoj bazi podataka piše da je viza potrebna za građane Srbije, ali da za građane Hrvatske nije, tj. nije bila sigurna da li imam srpski ili hrvatski pasoš. Kada sam rekao srpski, opet je rekla da ne može da mi proda kartu. Onda sam joj rekao da centar u Beloruskoj stanici nema nikakve veze sa konzulskim poslovima Republike Litvanije i da neću otići dok ne pozovu litvansku ambasadu. Pokušavali su tako da dobiju ambasadu pola sata i niko se nije javljao (a nije se javljao jer su imali pogrešan broj). U jednom trenutku izašla je starija blagajnica, verovatno šef i upitala da li znam da pišem na ruskom. Rekla mi je da će mi dati parče papira A4 i diktirati mi izjavu koju ću napisati. Mislim, eto neke koristi od učenja ruskog u osnovnoj školi. Uglavnom, izdiktirala mi je da se u slučaju da me izbace iz voza na granici sva ogovornost sa blagajnica koje su mi prodale kartu, MŽA, osoblja u vozu i RŽD prenosi na mene lično. Napisah ja to lepo sa verovatno gomilom pravopisnih grešaka i odoh nazad na blagajnu da mi izdaju kartu. Prethodno sam na internet sajtu RŽD video da je cena oko 1700 rublji, međutim karta je koštala 2607,3 rublji što me je neprijatno iznenadilo, ali posle svog cimanja, to mi je najmanji problem bio.

Kasnije, kad sam se vratio u Beograd, na forumu MŽA sam otkrio zašto je cena karte bila veća. Kada sam ušao u voz, video sam da je karta drugih putnika koštala oko 1700 rublji, kao što sam video na internetu ranije. Naime, pošto voz prolazi preko Belorusije i Litvanije računa se međudržavna tarifa koja je jako skupa (a koju sam ja platio). Međutim, pošto RŽD želi da građanima svih delova zemlje obezbedi jednake uslove prevoza, karta za vozove između Kalinjingradske oblasti i ostatka Rusije se dotira, na taj način da se za deo relacije na teritoriji RŽD ne naplaćuje ništa. Plaća se samo karta za deo relacije kroz Belorusiju i Litvaniju i rezervacija za celu relaciju. Međutim to važi isključivo samo za državljane Rusije. Zbog toga sam ja platio skuplje. No biće još interesantnih situacija na granicama tokom ovog puta. O tom potom. Sad da se vratimo na Moskvu. Pre toga prilažem sliku karte i dodatka uz kartu koji sam dobio kao potvrdu moje izjave. Inače, karta i ostali dokumenti koje izdaje RŽD su uvek u dva primerka. Jedan uvek uzima provodnjik/kondukter.

Karta(voz 079ČA, polazak 25.07 u 18:14, dolazak 26.07. u 20:26 po moskovskom vremenu, što bi bilo 19:26 po lokalnom, klasa 3. plackartnij); interesantno je zapaziti da je na karti pored broja pasoša, imena, prezimena i datuma rođenja zabeležen i broj telefona (dao sam im broj ruske kartice):
Image

Image

I dokument uz kartu koji "potvrđuje da posedujem dokument koji mi dozvoljava tranzit preko teritorije Republike Litvanije":
Image

Image
Post Reply