Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Sa donje strane Crvenog trga koji silazi na reku Moskvu održavale su se nekakve trke, tako da sam bio onemogućen da pođem tim putem. Ništa zato, sutra. Pogledah na mapu i uvideh istočno od Crvenog trga "Китай-город", što bi se prevelo kao Kina-grad. Čovek bi pomislio da je to kakva kineska četvrt. Međutim, prošetavši se tim delom grada uvideo sam da nema veze sa nikakvom kineskom četvrti. Opet, kao što je slučaj sa Crvenim trgom, ime ovog dela grada ne potiče od Kine, već od reči kita, što bi u ruskom arhaizmu bilo povezano sa zidinama koje su nekad okruživale ovu četvrt koja se nekad nazivala Veliki Posad. Naime, kita je drvena greda od kojih su se gradile te zidine. Na prvoj slici iz prethodnog posta se nalazi Vaskresenjska kapija, koja je jedina preostala iz zidina Kitaj-goroda.

Sa druge strane Vaskresenjskih vrata u odnosu na Crveni trg, nalazi se Trg revolucije (bivši Vaskresenjski trg). U blizini su i Aleksandrovski sad (sa severozapadne strane Kremlja) i Baljšoj teatar sa severne strane Kremlja.

Trg revolucije sa maršalom Žukovim i zaboravio sam kojom zgrade vlade:
Image

Večna vatra (i gužva turista, pošto se sprema smena stražara):
Image

Smena:
Image

Zidine Kremlja:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Obelisk za važnim imenima Ruske socijalističke federativne sovjetske republike:
Image

Aleksandrovski sad:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Još malo zidina, kapija i kula Kremlja:
Image

Image

Sad nije gužva kod večne vatre:
Image

Gradska duma, koja se nalazi sa leve strane Vaskresenjskih vrata, gledajući iz pravca Trga Revolucije:
Image

Baljšoj (Veliki) teatar:
Image

Karl Marks na Teatralnom trgu:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Slede slike iz Kitaj-goroda:
Image

Image

Image

Image

Dalje neću moći:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Pošto dalje nisam mogao, zaputio sam se nazad ka Crvenom trgu. Usput sam svratio i u GUM:
Image

Image

Slikao sam Voskresenjsku kapiju i sa strane Crvenog trga:
Image

I maršala Žukova jednom izbliza:
Image

Čekao sam prijateljicu Nastju, sa kojom sam se upoznao preko couchsurfinga u aprilu u Beogradu, pa sam okinuo još par fotki:
Image

Image

Gradska duma i Istorijski muzej:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Ranije sam zamolio Nastju da mi kupi kartu Moskva - Sankt Peterburg. Ona je tih dana isto išla u Sankt Peterburg, tako da smo se dogovorili da idemo istim vozom.

Voz 30AA, vagon 03 plackartni, polazak u 21.07. u 01:10, dolazak istog dana u 09:42, cena 1020,8 rublji:
Image

Kao što vidite, na karti je naznačen i moje ime i broj pasoša. U Rusiji u svim daljinskim vozovim pri ulasku provodnjik proverava kartu i pasoš i da li se broj pasoša u pasošu i na karti poklapaju. Nastju sam zamolio da mi kupi i kartu Sankt Peterburg - Kalinjingrad, međutim rekli su da ja moram lično. To mi je bilo jako čudno jer, zašto bi mogla da kupi kartu do Peterburga, da moram ja lično.

Konačno su otvorili deo centra gde su bile trke. Međutim, počela je jaka kiša:
Image

Zbog toga smo odlučili da sednemo na metro i da se provozamo do Lenjingradske stanice da bih ja kupio kartu Sankt Peterburg - Kalinjingrad. Inače Kalinjingradska oblast je ruska eksklava, koja se nalazi između Poljske i Litvanije, na obali Baltičkog mora. Voz Sankt Peterburg - Kalinjingrad prelazi preko teritorije Belorusije i Litvanije. Za obe države nosiocima srpskog pasoša ne treba viza. U međuvremenu mi je Nastja objasnila da su je onomad kada je pokušala da mi kupi kartu uputili na međunarodnu blagajnu. To mi je bilo opet jako čudno iz razloga što se sve karte za saobraćaj unutar exSSSR zemalja kupuju na blagajni za unutrašnji saobraćaj. I, došli smo mi na tu blagajnu na kojoj piše "karte za Helsinki". Međutim kaže blagajnica da se tu prodaju i karte za Kalinjingrad. Kažem ja lepo datum i vreme, međutim kad joj dadoh pasoš, ona se nešto zamisli. Uze pasoš i od negde iza. Reče da sačekam. Čekamo mi tako 10 minuta i ona se vrati sa nekim papirićem da potpišem. Potpisah ja i ona opet ode iza. Posle 5 minuta se vratila i rekla da ne može da mi proda kartu jer mi je potrebna tranzitna viza za Litvaniju. Ja joj objasnim da nije, međutim ona ostaje pri stavu da jeste, da ne može da mi proda kartu i da se povodom toga obratim ambasadi Litvanije u Moskvi. Baš me je zanimalo otkud RŽD-u informacija da li je nosiocu pasoša Srbije potrebna viza za Litvaniju. Odlučio sam da sutra ujutru odem u MŽA (Moskovsko železničko agentstvo), gde su najkompetentniji što se karata tiče, pa da tamo kupim kartu.

Kiša je prestala, pa smo se još malo prošetali do jednog prelepom mesta u Moskvi - Čisti prud:
Image

Nastavak, sutra
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Sledećeg dana (18.07.) sam se ujutru odmah ujutru zaputio ka MŽA da pokušam da rešim problem kupovine karte Sankt Peterburg - Kalinjingrad. Stan u kojem sam bio se nalazi u blizini 3. magistralnog prstena kod stanice metroa Šose Entuziastov. Ulica Šose Entuziastov je značajna po tome što njome počinje drumska Transsibirska magistrala. Trasa 3. magistralnog prstena se poklapa na tom delu sa trasom Malog prstena Moskovske železnice. Inače Mali prsten Moskovske železnice je neelektrificiran i njime saobrćaju samo teretni vozovi. Postoje planovi da se pruga elektrificira i da se pusti prigradska železnica.

U toku su bili radovi na pregradnji 3. magistralnog prstena u autoput, pa je zbog izgradnje nadvožnjaka preko Šose Entuziastov pruga tu bila prekinuta. Svakodnevno sam preko gradilišta prelazio od stana do stanice metroa.

Ovde se vide teretni vagoni koji dopremaju materijal za gradnju:
Image

Nadvožnjak preko Šose Entuziastov:
Image

Zbog gradnje nadvožnjaka tramvaji u Šose Entuziastov idu ispod gradilišta jednokolosečno:
Image

Image

MŽA se nalazi nedaleko od Čistih prudi, a blizu je i Trg Crvene kapije, gde se nalazi jedna od 7 Staljinovih visotki u Moskvi, poslovno-stambena zgrada:
Image

Na jednoj zgradi u ulici gde se nalazi MŽA piše da je u njoj više puta boravio Lenjin:
Image

Kada sam stigao u MŽA, opet me je čekala ista priča kao sa Lenjingradske stanice. Ovaj put su mi dali čak i broj ambasade Litvanije, ali pogrešan...Nisam mogao više da se nerviram. Odlučio sam da sutra ujutru odem u Litvansku ambasadu. Čak sam i razmišljao da promenim trasu planiranog puta, tj. da idem iz Peterburga za Belorusiju u Minsk ili Brest i da preskočim Kalinjingrad i time i tranzit kroz Litvaniju, kroz koju mi je bespravno onemogućeno da vozom putujem. Međutim, bio sam uporan. Moram da priznam da mi je čak rešenje tog problema predstavljalo izazov.
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Vratio sam se na Crveni trg da opalim još koju fotku po lepom vremenu:
Image

Image

Donji deo trga kojem se juče nije moglo pristupiti:
Image

Image

Image

Kremlj sa strane reke Moskve; levo se vidi Hram Hrista Spasitelja:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Nakon toga sam se zaputio pravo ka Hramu Hrista Spasitelja. Hram je sagrađen povodom pobede nad Napoleonom, a srušen 5. decembra 1931. od strane vlasti SSSR koja je nameravala da na njegovom mestu sagradi Dvorac Sovjeta. Gradnja je počela pred drugi svetski rat, ali je zbog rata zaustavljena. Nakon rata se odustalo od gradnje i na tom mestu je sagrađen bazen "Moskva". Tokom 90-ih je ponovo sagrađen Hram. Evo uporedbe veličine Hrama Hrista Spasitelja sa Dvorcem Sovjeta (sa Wikipedije):
Image

Prolazim pored Kremlja:
Image

Pogled na Kremlj nazad:
Image

Pored Hrama je spomenik caru Aleksandru II:
Image

Iz nekog razloga taj dan se nije moglo ući u hram. Hram iz dva ugla:
Image

Image

Na trgu pored hrama je spomenik Engelsu:
Image

Pogled komuniste na pravoslavni hram:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

To bi bilo to za danas. Sutra i narednih dana slede Kijevska, Kazanjska, Jaroslavska, Lenjingradska i Beloruska železnička stanica, kao i razrešenje situacije sa voznom kartom.

Pozdrav
Post Reply