Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Pozdrav svima!

U narednim nedeljama predstaviću vam svoje putovanje vozom koje sam juče završio. Mesta u kojima sam boravio otkrivaću vam sukcesivno, iako naslov barem malo otkriva stvari.

Svoje putovanje sam započeo 11. jula na železničkoj stanici u Beogradu u 06:42 vozom 344 Avala. Od putnih dokumenata imao sam kartu Beograd - Budimpešta i rezervaciju ležaja u trokrevetnoj kabini Beograd - Lviv. To je malo zbunilo nervoznog ruskog pratioca vagona (išao sam RŽD vagonom), ali sam mu objasnio da ću u Budimpešti dobaviti kartu do Lviva. Od Beograda je pored pratioca i mene bila samo još jedna gospođa koja je išla do Moskve, tako da sam imao celu kabinu za sebe. Voz je bio u sastavu ŽS ABlm + ŽS WRl + 2x ČD Bee + ČD Bpee + ŽS Beelmt + RŽD WLABm + UZ WLABm + BDŽ WLABm.

Avala i BG voz ulaze u stanicu Novi Beograd. Na moje iznenađenje, nas su pustili prvo u stanicu:
Image

U Novom Sadu se prethodno veče završio EXIT, pa ima puno putnika za Budimpeštu i Prag:
Image

U Novom Sadu se prikuplja posteljina iz nedavno pristiglog voza iz Bara:
Image

A evo je i moja posteljina lepo upakovana, na kojoj piše srećan put:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

A sad malo slika unutrašnjosti modernizovanog RŽD vagona:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

A onda kada smo stigli u Suboticu, čekao sam da vidim kako izgleda manevar priključivanja kursnih ČD WLABmee i Bc kola iz Bara za Prag. Naime, posle odrađene manevre ta dva ČD vagona dođu između ŽS Beelmt i RŽD WLABm vagona, što znači da zadnja tri vagona moraju da se uklone da bi se ta dva vagona umetnuli tu. Nije mi jasno zašto se ta dva vagona jednostavno ne stave na početak voza lokomotivom MAV koja inače i dolazi na čelo voza i samim tim ne pojednostavi proces. No, da stvar bude još gora po dolasku u Suboticu dva ČD vagona nisu bila sama, već je iza njih bio i ŽPCG WLABm vagon. To je izgledalo ovako:

Naše otkačinjanje od ostatka voza:
Image

Vagoni iz Bara sa desne strane
Image

Nemam više slika iz Subotice, ali ću objasniti kako je izgledalo. Naša 3 zadnja vagona su odvukli i nakačili na ova tri vagona sa desne strane druge slike. Dakle, moj vagon je bio zakačen za ŽPCG. Zatim su čitavu ovu kompoziciju od 6 vagona odvukli i zakačili na Avalu sa zadnje strane (dakle ČD Bc je bio zakačen za ŽS Beelmt). Nakon toga su otkačili ČD WLABmee od ŽPCG WLABm vagona i kompoziciju od 4 vagona (WLABm ŽPCG+RŽD+UZ+BDŽ) vratili na kolosek gde se nalaze 3 vagona sa druge slike. Zatim su ŽPCG vagon otkačili od mog i na kraju naša 3 vagona vratili na začelje Avale. Zaista bi voleo da mi neko objasni valjani razlog za to. Naravno, to je sve prouzrokovalo kašnjenje voza od oko 30 minuta (+ 15 koliko je nakupio iz Beograda). Slede dve slike MAV lokomotiva iz Kelebije i jedna po dolasku u Budimpeštu.

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

U Budimpešti sam imao oko 3 sata pauze da kupim kartu do Lviva, i da nešto pojedem u blizini stanice.

Ispred Keletija sam zatekao autbus Deutche Bahn-a:
Image

A na Keletiju uvek ima vozova.

Dva GySEV Taurusa na čelu IC 918 "Alpokalja" za Szombathely:
Image

Prva tri vagona bi trebalo da su kursna kola za Sopron (do prošle godine su bila za Wien Meidling kao alternativa RailJetu-via Sopron):
Image

Szili na čelu lokalnog voza i ZSSK Gorilla na čelu IC 536 "Hernad" za Košice:
Image

U sastavu IC voza za Košice su vagoni ČD koji su došli vozom EC 271 "Jaroslav Hašek" iz Praga:
Image

Image

Jedan od mojih omiljenih vagona, ČD ARmpee:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Gigant koji je došao na začelje jednog od skoro pristiglog voza:
Image

Kasnije će se ispostaviti da će ova lokomotiva zadnja 3 MAV vagona prebaciti na čelo voza 16 "Tisza" za Moskvu i biti lokomotiva koja će vući moj voz do Zahonja.

A evo i vagona mog voza koji se postavljaju na peron:


Po redu kojim nailaze prvi je Budimpešta - Ljviv, drugi Budimpešta - Kijev, treći i četvrti Budimpešta - Moskva, peti je moj vagon Beograd - Moskva i šesti Beograd - Kijev.

U međuvremenu je pristigla i zamena za voz 342 "Ivo Andrić", voz iz Kelebije sa dva ČD vagona:
Image

Naime, taj dan vrlo brzo nakon mog prolaska Avalom negde kod Čortanovaca (?) iskočila lokomotiva teretnog voza, pa je najavljeno kašnjenje dolaska u Budimpeštu "Ive Andrića" bilo 240 minuta.

Polazak voza IC 918 u 18:10:


Ubrzo zatim, Gigant sa pređašnje slike postavlja vagone za Zahony; sa leve strane manevarka odvlači CFR i GySEV vagone:


Dao sam ruskom pratiocu vagonu svoju kupljenu kartu Budimpešta - Ljviv, tako da nije bilo prepreke da nastavim putovanje.

Vagon Beograd - Kijev:
Image

Moj vagon (i pratilac vagona na klupi):
Image

Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Russia-Prussia 2011

Post by Ćiro_bos »

Jako lijepo! Uživam pregledajući ove slike!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Hvala Ćiro!


Posle carinskih procedura i zamene postolja na vagonima u Čopu vozimo se kroz Karpate. Na žalost, vreme je bilo maglovito, a prozori se nisu otvarali, tako da nisam imao neke mogućnosti slikanja. Koga zanima, može naći neke slike sa mog prošlogodišnjeg putopisa z Ukrajine.

Od Čopa do Ljviva nas je vukla lokomotiva VL10. Do Ljiviva je pruga elektrificirana sa 3000 V, a od Ljviva do Moskve je 25 kV. Na jednoj teškoj deonici u Karpatima imali smo čak i zapregu:
Image

Deonica kroz Karpate je građena sa vrlo malim radijusima krivina, tako da je brzina uglavnom vrlo niska, maksimalno 70 km/h po mojoj proceni. Ali voz ide konstatno tom brzinom, bez laganih vožnji. Pruga je u potpunosti dvokolosečna. Ima puno mostova, a malo tunela. Takođe, preko mostova, vozovi idu redovnom brzinom. I uvek postoje dva mosta, posebno za svaki kolosek. Evo jednog "levokolosečnog":
Image

Ljviv sam već prikazao u prošlogodišnjem putopisu, tako da koga zanima, može pogledati tamo. Sada samo par random slika:

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Dakle, u Ljviv sam stigao 12. jula ujutru, a ove slike iz Karpata su od oko 6 ujutru istog dana, pa je i to jedan od razloga što nema puno slika sa te predivne pruge. Namera mi je bila da kupim kartu za Odesu 13. jula uveče, međutim više nije bilo mesta, osim za Lux klasu, tako da sam odabrao da idem tokom dana do Vinjice, a iz Vinjice da hvatam Pivdenij (Južni) ekspres do Odese. Jedino je bilo neugodno, što je voz dolazio u 05:45 u Odesu. No igrom slučaja, moj prijatelj Dima i vlasnik hostela u Odesi je isto jutro dolazio vozom iz Kijeva čiji je dolazak bio svega 20-ak minuta posle mog voza, tako da sam ga sačekao na stanici.

Ljvivska stanica sa civilne strane:
Image

A ovo je moj voz kojim idem do Vinjice:
Image

Ispuštanje vode iz vagona:
Image

Vagon Luks u sastavu mog voza:
Image

Moj je desni:
Image

Vagon kojim ću ja putovati, drugi u kompoziciji:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Mislim da sam ovo snimio između Podvoločiska i Voločiska, na granici između Ljvivske i Pivdeno-Zahidne (Jugozapadne) železnice. Naime, UZ je podeljen na nekoliko nezavisnih železničkih uprava, recimo kao što je nekad bilo u SFRJ, što se može videti na karti gore:



Evo nas u Hmeljnickom:
Image

Pa u Žmerinci, manevarka ČME3:
Image

Najzad stižemo u Vinjicu:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Moj voz za Odesu je već bio postavljen iako je bilo još 2 sata do polaska:
Image

A prošao je i jedan EPL-2T (slike su slabijeg kvaliteta jer se smrkavalo):
Image

A u tu je i osmoosovinski vagon-cisterna:
Image

Malo detalja sa stanice:
Image

Image
Post Reply