Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Putujem preko žutih prostranstva:
Image

i zelenih:
Image

stanica Kolosivka:
Image

U stanici Kolosivka se odvaja jednokolosečna neelektrificirana pruga za Mikolajiv, Herson i dalje za Džankoi i Simferopolj na Krimu. Njom sam putovao prošle godine vozom Odesa - Simferopolj:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Nastavljamo dalje,
Image

preko malog mosta i male stanice,


pa preko velikog mosta na reci Južni Bug:


Nakon toga smo pristigli u stanicu Pomična, gde smo dobili dizel lokomotivu na čelu jer nastavljamo neelektrificiranom prugom sa nezavarenim spojevima i vrlo kratkim šinama preko Čerkasija do Bahmača, gde se ujutru uključujemo na glavnu magistralu Kijev - Moskva. Bilo je isuviše mračno za slikanje već u Pomičnoj, tako da nastavak sledi sutra od stanice Konotop.

Pozdrav!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Russia-Prussia 2011

Post by Bo Bo »

Ovo što je do sada viđeno na fotografijama je za čistu desetku. Prelijepi krajolici i pruga, nada se da si napunio batereije, dobro se proveo i odmorio.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Hvala, BoBo! Proveo jesam, a zaista odmorio tek po povratku kući :)

Ujutru se budim i primećujem da smo prešli pod žicu, međutim, osećam miris dizela što znači da smo negde između Bahmača i Konotopa, jer se u Konotopu menja lokomotiva:
Image

Ubrzo stižemo u Konotop:
Image

Image

A pristiže i brendirani voz 3/4 "Kijev", na relaciji Moskva - Kijev:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

TEP70 dizel loksa koja nas je vukla do Konotopa:
Image

Tek što je voz 4 iz Moskve otišao put Kijeva, nailazi još jedan voz iz Moskve, 16 za Užgorod/Budimpeštu, sa kursnim kolima za Bratislavu i Beograd:
Image

Image

Vagoni širokog profila u prvom delu voza su za Užgorod, a iza su vagoni RIC profila za Budimpeštu, Bratislavu i Beograd:
Image

Užgorodski vagoni:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Vreme je bilo da pođemo dalje. Stižemo u stanicu Zernovo, poslednju u Ukrajini gde sam prešao u drugi vagon. Tu se obavlja pasoška i carinska kontrola:
Image

Zanimljiv je bio razgovor sa ukrajinskim policajcima na granici. Verovatno su svi u vozu imali pasoše Ukrajine i Rusije pa sam i valjda bio zanimljiv. Provodnjica (pratilja vagona) je pokazala njima te moje "čudne", razdeljene karte. Pogledali su mi pasoš i onda kao iz puške pitali zašto sam kupio kartu do i od Zernova. Na moj odgovor da je tako jeftinije oni su me pitali: "A kako si to saznao?". Moj odgovor, "preko interneta", ih je izgleda malo oraspoložio pošto su se gledali i smejali posle toga. Komentarisali su "napredak novih tehnologija". A onda su još jednom prelistali pasoš i uočili da nemam rusku vizu. Usledilo je pitanje: "Zašto nemaš rusku vizu". Na to sam im odgovorio da državljani Srbije mogu bez vize da borave na teritoriji Belorusije, Rusije i Kazahstana do 30 dana. Onda su se ponovo nasmejali i pitali: "Da li si i to saznao preko interneta", što sam potvrdio. Nakon toga su me još 2 puta pitali da li sam siguran. Odgovorio sam im da jesam. Nakon toga su mi poželeli srećan put i otišli. Naravno, postao sam interesantan ostalim putnicima pa sam odma bio ponuđen votkom od Saše, koji je sedeo naspram mene. Bilo je veoma vruće (oko 35 stepeni maksimalna temperatura, a vagon bez klime), tako da sam se držao piva.

No ovaj razgovor sa ukrajinskim policajcima kao da je bio uvertira svim graničnim zavrzlamama koje su mi predstojale (ni krivom ni dužnom), sve do konačnog (drugog) izlaska iz Rusije i ulaska u narednu zemlju, a o kojima ćete pročitati kasnije.

Pošto sam se premestio u vagon 12, a kursni vagon za Sumi otkačen u Konotopu, moj vagon je postao zadnji. Ulazimo u Rusiju i slikam prvi putni prelaz:
Image

Stižemo u pograničnu stanicu Ruske Federacije - Suzemka. Bilo je malo nezgodno slikati jer je sve vrvelo od policije:
Image

U voz ulaze granična policija sa psima (kerovi sa kerovima *di* ). Policajac koji pregleda pasoše je za divno čudo znao da građanima Srbije koji poseduju biometrijski pasoš nije potrebna viza za ulazak u Rusiju (najbolje informisan od svih na ovom putu, izuzev oguglalih Mađara). Dajem mu popunjenu migracionu kartu (za Belorusiju i/ili Rusiju), uzima deo A, a deo B daje meni koji sam dužan da čuvam do izlaska iz zemlje (Rusije ili Belorusije) i na izlasku predam. Taman kada sam mislio da će ovo proći lako jedan gospodin-čovek u uniformi užurbanim korakom ulazi sa drugog kraja vagona, praćen provodnicom dolazi do mene. Zahteva od mene da isprazim celu torbu. Šta se mora - mora se. Sve sam do dna izvadio, gospodin-čovek nije našo šta je tražio i odlazi bez doviđenja. Provodnica mi se posle izvinjavala. Srećom, imam još ceo dan do Moskve da se prepakujem.

Napuštamo Suzemku:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Stižemo u prvu veću stanicu - Brjansk:
Image

Stanična zgrada i veliki brat ŽS 412, EMV ER9:
Image

ER9 sa ČS4T električnom lokomotivom (malo je čudno ispala slika, ali su na različitim kolosecima):
Image

Iza ER9 je neka parnjača - eksponat. Lepo bi bilo da se pomeri EMV da mogu da je uslikam:
Image

I odlazi ER9:
Image

Hvala lepo!
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Dolazi i voz iz Belorusije:
Image

U njegovom sastavu vagoni Beloruske železnice:
Image

Ovaj RŽD vagon u sastavu istog voza otkriva svoju destinaciju - Saratov:
Image

Baš se lepo namestilo puno vozova u isto vreme - iz Moskve dolazi međunarodni voz br. 59/60 za Sofiju, preko Bukurešta, sa kursnim kolima za Burgas:
Image

Image

Inače, u sastavu ovog voza saobraćaju vagoni širokog ruskog profila, bez RIC oznaka. Trenutno, jedino na teritoriju normalnog koloseka idu u Rumuniju, Bugarsku, Poljsku i na daleki istok, a nekad su išli ka svim zemljama bivšeg istočnog bloka. Našao sam čak i informaciju (nepouzdanu, jer niko odavde nije potvrdio postojanje i sastav tog voza) da je u redu vožnje 1991/1992 saobraćao voz 244/245 Moskva Kijevskaja - Beograd Dunav preko Bukurešta, u čijem su sastavu bili vagoni širokog profila:
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 4&rok=1992
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 5&rok=1992
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Posle Brjanska nastavljamo dalje ka Moskvi:
Image

Poslednje duže stajanje je u stanici Suhinići:
Image

Cisterne na koloseku pored nas:
Image

Upozorenje!
Image

Suhinići poznat po proizvodnji plišanih igračaka. Železnička stanica, ili prodavnica igračaka?
Image

Image

Image

Ovo je vagon kupe:
Image

Najbolji način da spolja razlikujete kupe od plackartnog vagona je po broju rebara iznad prozora. Kupe ima samo jedno rebro, a plackart više rebara. Mada kod novijih vagona ima odstupanja, kod starijih ne možete da pogrešite.

Nastavak narednih dana,
Pozdrav!
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Dolazak u Moskvu na Kijevsku stanicu na vreme, tačno u 20:15. Obe rezerve baterije su mi se istrošile, tako da nema slika dolaska u Moskvu, ali sam u narednih 4 dana koliko sam bio u Moskvi posetio Kijevsku stanicu, tako da će biti slika. Po dolasku u Moskvu prvi cilj mi j bio naći menjačnicu kako bih kupio karticu za metro. Našao sam jednu na samoj stanici u kojoj deru sa kursom, tako da sam potražio dalje. Trebalo mi je dobrih 30-40 minuta dok sam našao, ne usled toga što nema ni jedna blizu, nego zašto što sam bio fasciniran veličinom svega ispred sebe. Ipak nikada ranije nisam bio u gradu od 12 miliona stanovnika. Takođe, prvi put sam koristio http://www.couchsurfing.org/. To je sajt na kome možete naći domaćina gotovo u bilo kom mestu na svetu koji će vas udomiti bez ikakve naknade. Čak ukoliko i ne odsedate kod nekoga sa couchsurfinga, možete kontaktirati nekoga u gradu koji putujete i prosto pitati da vam pokaže grad. Couchsurfing sam koristio u Moskvi i na još naredne 3 lokacije tokom ovog puta i imam samo pozitivna iskustva. Nakon što sam kupio rublje, zaputio sam se kod svojih domaćina koji su me sačekali na metro stanici (Hvala im, inače bih se verovatno izgubio tražeći njihovu zgradu).

Nakon što sam se fino odmorio, sutradan ujutru sam se zaputio pravo na Crveni trg. Bilo je malo oblačno, ali ne strašno.

Image

Pogled na Kremlj sa Crvenog trga:
Image

Lenjinov mauzolej u kome se nalazi balzamovano telo Lenjina. Imao sam prilike da uđem unutra i da ga vidim, ali unošenje bilo kakvih aparata u zatamljeni mauzolej nije dozvoljeno. Cela kraktotrajna poseta mauzoleju se sprovodi laganim hodom od ulaska do izlaska bez zaustavljanja.
Image

Na Crvenom trgu, nasuprot Lenjinovom mauzoleju, nalazi se GUM, trgovinski kompleks sagrađen krajem XIX veka i još u funkciji:
Image

Spaska kula:
Image

Hram Vasilija Blaženog:
Image

Inače, interesantno je poreklo imena Crveni trg, na ruskom Красная площадь. Međutim, красная u arhaizmu znači i krasno, tj. lepo. Naime, trg je ime dobio po "lepom" hramu Vasilija Blaženog, pa se tako ime proširilo na ceo "Lepi" trg. A kasnije se naziv počeo prevoditi kao Crveni trg, verovatno zbog komunizma.
Post Reply