Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Brodić prevozi sa jedne na drugu obalu za 1 zlot:
Image

Image

Image

Kran:
Image

Crkva Svete Katarine iz 3. ugla:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Pošto je centar Gdanjska jako mali i za jedan dan se može obići malte ne sve, drugog dana boravka u Gdanjsku sam se zaputio u Malbork. Kroz Malbork sam već prošao kada sam dolazio iz Kalinjingrada. Nalazi se na oko sat vremena vozom od Gdanjska i u njemu se razdvajaju pruge iz Gdinje/Gdanjska južno ka Varšavi i istočno ka Olsztyn-u i Kalinjingradu. Nekadašnji nemački naziv za Malbork je Marienburg. U njemu se nalazi tvrđava za koju Wikipedija tvrdi da je po površini najveća na svetu. Tvrđavu su osnovali Teutonski Vitezovi, rimsko-nemački katolički rod krstaša. Izgradnja je započeta 1276. a završena 1406. godine. Tvrđava nikada vojnim putem nije osvojena do II svetskog rata. Tada je oko 50% tvrđave uništeno jer su Nemci čuvali municiju u tvrđavi, pa je sva ta municija eksplodirala tokom ruskog bombardovanja. Tvrđava je obnovljena od II Svetskog rata i još se obnavlja. Glavna katedrala u okviru tvrđave, restaurirana pred sam II Svetski rat. još uvek nije obnovljena.

1. peron stanice Wrzeszcz, Gomulka operatera Przewozy Regionalne (PKP-PR):
Image

1. peron koriste operateri PKP-PR i PKP-Inter City (PKP-IC), dok 2. koristi SKM
Image

Modernizovana Gomulka SKM:
Image

Lotos Traxx na teretnjaku:
Image

Pristiže noćni TLK (PKP-IC) voz sa juga Poljske za Gdinju:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Na začelju ovog TLK voza je i vagon-bioskop:
Image

Image

I dok ovaj TLK voz već duže vreme stoji na 2. koloseku i skuplja kašnjenje, na 1. koloseku umesto TLK voza Szczecin - Olsztyn za koji sam kupio kartu do Malborka dolazi par minuta zakasnieli Ex Gdynia - Krakow koji takođe saobraća preko Malborka. Pošto bih morao da doplatim za ovaj voz, odlučujem se da ipak sačekam svoj TLK voz koji kasni 20-ak minuta.

Image

Image

Nakon 20 minuta pojavljuje se i moj voz na 1. koloseku. Ukrcavam se u deklasirani vagon 1. razreda, što je česta pojava na TLK vozovima. Na vratima vagona je vidno obeleženo da je vagon deklasiran. Razlika između 1. i 2. razreda je velika, jer je 2. razred sa 8 sedišta po kupeu, a u 1. razredu su izuzetno udobne fotelje sa 6 sedišta u nešto većem kupeu.
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Stižemo u stanicu Tczew:
Image

Image

I napuštamo je:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

DMV (ne znam seriju):
Image

Image

Modernizacijom pruge je napravljen novi 2-kolosečni most preko reke Vistule u blizini Tčeva, a stari je preuređen za drumski saobraćaj:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Udobna fotelja u mom kupeu:
Image

I ova DMK idu gde i ja:
Image

Pristižemo u Malbork:
Image

Reka Nogat i tvrđava:
Image

Image

Malbork:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Ulica koja vodi od železničke stanice ka tvrđavi:
Image

Image

Tvrđava ima 3 nekada odbrambena nivoa. Zbog tog sistema nikada nije ni osvojena. Na prvi se slobodno ulazi, a za drugi i treći nivo je potrebna ulaznica. Kupio sam ulaznicu, ali je tura sa vodičem na engleskom išla tek za sat vremena, pa sam onda još malo obišao okolinu.

Slike sa 1. nivoa:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Reka Nogat i tvrđava:
Image

Image

Železnički most preko kojeg sam prešao malopre:
Image

2. nivo tvrđave:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Image

Image

Prelazimo na treći, najviši nivo:
Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Image

Image

Unutrašnjost katedrale koja je pokrpljena tek da se ne raspadne (vidi krov). Trenutno se skuplja novac za njenu obnovu:
Image

Image

Image
Post Reply