Russia-Prussia 2011

Moderator: ZlayoZg

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Image

Ulaz u stanicu sa civilne strane:
Image

Unutar stanične zgrade:
Image

Mrak je već pao jer je moj voz polazio oko 11 uveče tek.

Stanica Odesa u 6 ujutru:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

O Odesu sam stigao 14. jula ujutru. O Odesi možete pogledati iz prošlogodišnjeg putopisa, a sad ću vam prikazati ono što nisam prošle godine. Drugog dana sam se zaputio u Morski vokzal, tj. putničku luku.

Da bi se došlo do luke mora se ići Potemkinovim stepenicama:
Image

Image

Tu se priprema bina za predstojeći filmski festival:
Image

Pored stepenica postoji i uspinjača, koja nije bila u funkciji. Nakon toga, potrebno je preći nadvožnjakom preko železničkih koloseka koji vode u teretnu luku:
Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

A u luci je jedna grdosija:
Image

Zgrada luke:
Image

Između lađe i zgrade:
Image

Hotel Odesa koji se nalazi u sklopu luke:
Image

I kapela:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Ima tu i manjih lađa:
Image

I restoran:
Image

I još jedna velika lađa:
Image

U povratku nazad ponovo sam prešao preko koloseka:
Image

Ovaj put je naišao i teretnjak sa dve ČME3 na čelu:
Image

Sa praznim vagonima:
Image

Još jednom sve zajedno, Hotel Odesa, Morski vokzal, Costa Mediterranea i koloseci:
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by 441-905 »

Izuezatna uvertira u putopis, malo-malo pogledam ima li novih postova. S nestrpljenjem očekujem nastavak. Hvala na izuzetnim fotografijama.
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Opraštam se od zgrade Opere, najpoznatijeg motiva Odese:
Image

i preko sinagoge:
Image

arapskog kulturnog centra:
Image

ulicama u debelom hladu stižem do železničke stanice:
Image

Image

Pogled na tablu sa odlascima i polascima (mada se ništa ne vidi):
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Na stanici ima ljudi:
Image

a i vozova:
Image

Image

Moj voz je već postavljen:
Image

Očekuje me tačno 26 sati i 13 minuta puta do Moskve. Red vožnje: http://poezda.org.ua/train/t7545

Na kraju voza nalazi se i jedan kursni vagon koji će se u Konotopu odvojiti i nastaviti za Sumi:
Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

U zemljama ZND postoji dve kategorije daljinskih vozova, putnički (Пассажирский) и брзи (Скорий). Putnički su ekvivalent našim brzim vozovima što se učestalosti stajanja, a brzi staju samo u velikim gradovima. Pored toga obe kategorije vozova mogu biti brendirana (Фирменный), uglavnom brzi, mada se nađe i neki putnički. To znači da voz ima svoje ime, uglavnom i svoju šemu bojanja i uvek kvalitetnije vagone, najčešće sa klimom, vakuum toaletima itd. Što se numeracije vozova tiče, to izgleda ovako:

1-199 brzi
200-299 brzi sezonski
300-399 putnički
400-499 putnički sezonski
500-599 vozovi koji se uvode po potrebi određenih datuma u slučaju povećanog broja putnika (najčešće oko praznika)
600-699 putnički (obično na kraćim relacijama, ali ne lokalnim)
700-899 regionalni ekspresni
900-999 poštanski

Ono što je bitno za označavanje je da uglavnom uz broj voza ide i jedno slovo, pa zbog toga može biti puno vozova sa istim brojem. Međutim, nikad se ne koristi isti broj voza na istoj relaciji, tako da je dovoljno reći Kiejvska jedinica, Peterburška jedinica, Kazanjska jedinica i onda je jasno o kom se vozu misli. Nekad kursna grupa u nekom vozu može imati isti broj, ali drugo slovo. Takođe, kada voz promeni smer kretanja menja i broj. Ali ako menja smer kretanja više puta vraća se na stari. Dakle ako menja smer 3 puta recimo bude 53/54/53/54, a u suprotnom smeru pošto u poslednjoj stanici menja smer još jedanput biva 53/54/53/54, dakle isto. Zbog toga se dešava da voz u oba smera iz početne stanice ima isti broj i zbog toga vozovi u u dva smera imaju dva različita slova najčešće. Takođe je i praksa da isti voz ukoliko različitim danima vagone dostavljaju različiti operateri imaju isti broj a drugo slovo, a ponekad čak i drugi broj.

Sve ovo pišem napamet, pa se može javiti neka neistina. Elem, da nastavim sa slikam mog voza/doma u narednih 26 sati:
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Međudržavna tarifa između zemalja ZND (MPGT, popularno Mežgos) se zaračunava u švajcarskim francima i menja u lokalnu valutu po dnevnom kursu. Poslednjih godina zbog poskupljenja železničkih karata i kursnih kretanja cene između zemalja ZND su postale kriminalno skupe, u nekim slučajevima i višestruko skuplje nego tarife unutar zemalja. Primer:

Vladivostok - Valujki, 9510 km, unutarruska tarifa, klasa plackart - 6176,4 rub
Vladivostok - Kupjansk, 9586 km, mežgos tarifa, klasa plackart - 17369,6 rub

Iz tog razloga sam hteo da iskoristim mežgos tarifu na najkraćoj mogućoj relaciji, tako da nisam kupio direkt kartu Odesa - Moskva, već Odesa - Zernovo (poslednja stanica u Ukrajini pre ulaska u Rusiju) i Zernovo - Moskva. Samo sam prešao u drugi vagon, jer sam do Zernova imao kartu za 11. vagon, a od Zernova za 12. vagon. Evo karata:
Image

Cena:
Odesa - Zernovo (958 tarifnih km) 83,88 hrivnje
Zernovo - Moskva (519 tarifnih km) 362,84 hrivnje
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Russia-Prussia 2011

Post by rasha »

Unutrašnjost plackartnog vagona kojim putujem:
Image

Image

Image

Image
Post Reply