FS

Moderator: ZlayoZg

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: FS

Post by Ćiro_bos »

Viđeni fotograf u akciji! Bravo Ela!
pozdrav...
Posavina expres
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

ela wrote:Slobodno postavljaj fotke,svakako na forumu ima jako malo materijala sa talijanskih željeznica...
nema problema, cim vi zavrsite okacicu i ja moje :-bd
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: FS

Post by stjepan »

O kvaliteti tvojih fotk ne treba gubiti vrijeme,uglavnom,još dugo će nam to biti daleki cilj.Iznenađen sam pa velikim brojem vozova i vozila koja su ti bila "ponuđena" za slikanje.Sve čestitke!

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

Evo i ja da dam svoj sud o FS-u:

Prvo ću da krenem od stanica pa ću onda na lokomotive i vagone.

Na ulasku u Veneciju prvo što se zapazi je ogromna stanica Venecija Mestre - ja nažalost nemam slike jer sam samo prošao kroz nju. Što se same stanice tiče ona spada u ,,Platinumsku grupu" stanica među kojima su između ostalih i Rim Termini, Bari Centrale, Firence SMN, Napoli Centrale, Milano Centrale i Pisa koja inače nema ni 100.000 stanovnika, a da bi bila u ovoj grupi stanica mora da ima preko 6.000 putnika dnevno! U Mestreu dnevno saobraća oko 500 vozova a 85.000 ljudi koristi stanicu!

Venecija Santa Lucija se nalazi u starom delu grada a ime je dobila po crkvi koja je srušena da bi ova stanica bila napravljena, evo kako izgleda:
Image

Image

Vozova ima i to baš i može se slobodno slikati, niko neće praviti problem - bar meni nije... Tabli za dolaske i odlaske vozova ima i previše i nije se teško snaći - što elektronskih koji pokazuju krajnju destinaciju, što sa vremenima polaska/dolaska vozova.
Image

Image
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

Idemo sad u Rim:
Moj voz je trebao da dođe u Rim Tiburtinu drugu po veličini stanicu u Rimu koja je prolazna pa tu staju svi IC i High speed, dok je Termini (Glavna) čeona, ali pošto je izbio požar par dana pred moj put u stanici Tiburtina, svi polasci sa te stanice su otkazani i preusmereni na Termini- tako da ništa od slikama sa Tiburtine

Rim Termini je dobila ime po oblasti Rima u kojoj su se nalazile terme - banje:

Evo kako je nekad izgledala a današnji izgled je dobila krajem 40-tih godina 20. veka
Image
preuzeto sa grandistazioni.it

Stanica ima 29 koloseka! Godišnje je koristi 150 miliona ljudi dok Italija ima 60 miliona stanovnika!
Image

Image

Stanica je ogromna, pored železničkog sadržaja ima i šoping mol i restorane brze hrane.

unutar stanice:
Image

Image

sa strane
Image

Image
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

Sad slede slike stanice Tivoli - to je mali antički gradić blizu Rima, na nekih 30-tak km od Rima. Pre požara na stanici Tiburtina vozovi su išli u proseku na pola sata ka Tivoliju, međutim pošto je pomeren polazak na Termini idu malo ređe - otprilike na sat ili sat i po.
Image

Image
stanica je mala sa svega nekoliko (mislim 4 ili 5) koloseka

Image
slikaon mob pa je lošija slika

Image
ono što je klasično za Italiju je da ima puno tabli sa nazivom stanice u koju pristižete - moje nagađanje je da ih ima na 700m od stanice, 350m i na samoj stanici tako da je teško promašiti stanicu ako se uoči tabla a ima se i vremena za pripremu izlaska...
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

Sada sledi Firenze SMN (Santa Maria Novella)
Image

Što se protoka putnika tiče kroz Firenzu SMN godišnje prođe oko 59 miliona! Čeona je i glavna stanica Firence
Stanica je dobila ime po Bazilici Santa Maria Novella koja se nalazi blizu stanice i na putu kada se krene ka centru Firence od stanice.

Image

unutrašnjost stanice
Image

Image

Firenza ima još jednu veću stanicu to je Rifredi

Firenze Rifredi - prolazna stanica, većina IC i brzih prolazi kroz stanicu
Image
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

Pisa Centrale

Image
godišnje je koristi 15 miliona ljudi iako Pisa ima malo manje od 100.000 stanovnika! Međutim ima dosta turista.


podhodnik
Image
kao i na ostalim stanicama gde sam bio - lepo obeleženo i svuda ima displej

Bologna Centrale
Image

Inače stanica je ogromna. Peta po veličini u Italiji što se putničkog prometa tiče i godišnje kroz nju prođe oko 58 miliona putnika. Jedna od jačih što se protoka vozova tiče jer je velika raskrsnica puteva. Trenutno su radovi na njoj pa koloseke nisam mogao da uhvatim a da se išta vidi...
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

a sad malo više o vozovima:

Image
levo je regionalni voz ka Trstu na sprat (Vivalto), push and pull - kojih ima dosta u Italiji, a desno lokomotiva E.402 proizvod Ansaldo i Firema Transporti, max brzina 220 km/h, napon 3kV

takođe Vivalto
Image

Image

Image

biće još slika Vivalta
Politikolog
Posts: 21
Joined: Fri Dec 24, 2010 4:15 pm

Re: FS

Post by Politikolog »

ovaj regionalni me je dovezao do Tivolija:
Image

Image

unutrašnjost je bolja od većine naših IC a i klimatizovan je
Image

Lokomotiva E.464 sa regionalnim na prolazu kroz stanicu
Image

i unutrašnjost regionalnog koji će nas vratiti u Rim
Image

Image

kao što se vidi i nema nešto ljudi, vagon je klimatizovan, proizvodnja 1989. godine, italijanski proizvođač zaboravih koji

Što se same pruge tiče brzine su solidne, iako je Tivoli udaljen 30-tak km od Rima, treba oko sat vremena da se stigne ali to je zato što staje u svakom selu usput i malo krivuda pruga, takodje staje i u prelepim podzemnim stanicam u blizini centra Rima koje se prepostavljam koriste za gradsku železnicu.
Post Reply