Bosanski kolosijek Banovići

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Odlicno uradjen posao. :D
Nadam seda cu se nekad provozati tuda
Naravno Damire!
Sa nama zajedno.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by Ćiro_bos »

Ćiro_bos wrote:U Banovićima uskoro javna prezentacija turističkog voza, voz će biti sastavljen od: na čelu voza lokomotiva 25-30, dalje lokomotiva 55-99, potom panoramski vagon preuređen u Banovićima, zatim salon vagon takođe preuređen u Banovićima, plato vagon sa drvenim klupama i na kraju voza lokomotiva 83-158. Prezentacija je povodom javne rasprave kako bi projekat krenuo, a za članove UG Bosanski kolosijek organizovat će se posebna vožnja sa mađaricom. Datum će biti javljen članovima na vrijeme. : :wink: :wink: :wink: :wink: :kul :kul :kul :mrgreen:
O vučnim sredstvima za promotivni voz, tri parnjače, drugi put, uskoro!
pozdrav...
Ostali smo kolska i ja dužni neke informacije:
Trenutno jedna od najznačajnijih aktivnosti udruženja Bosanski kolosijek se vodi oko animiranja javnosti za projekat izgradnje pruge uzanog kolosijeka od Oskove (Banovići) do poznatog izletišta Zlaća, na planini Konjuh, dužine 12 km...Pruga bi se naslonila na već postojećih 7-8 km pruge koja je stalno u eksploataciji za potrebe RMU Banovići. Prva stepenica je izgradnja pruge do mjesta Mačkovac, 5 km dužine, a zatim i do Zlaće, u produžetku.
Vožnja ovoga turističkog promotivnog voza se organizuje sa ciljem promidžbe i realizacije ove ideje za izgradnju pruge...
Na promotivnu vožnju će, osim medija biti pozvani gosti iz javnog i društvenog života, predstavnici institucija koji bi mogli da poguraju i donesu potrebne odluke oko realizacije ovoga projekta.
Zbog toga je u ovoj temi o udruženju i informacija o organizovanju promotivne vožnje...

Još neki detalji:
Na čelu kompozicije promotivnog voza će biti lok ČKD 25-30, ovdje je vidimo u radionici, gdje je do sada već urađena G.O.

Image

Image

Kao druga, u kompoziciji će biti "Mađarica" 55-99, skoro obnovljena lok, koja je stajala 32 godine kao spomenik iza autobuske stanice u Banovićima. Sada je u voznom stanju, zahvaljujući ljudima u RMU.

Image

I na kraju kompozicije lokomotiva Đ.Đ. 83-158, najveća parna na raspolaganju...

Image

Sve u svemu, bit će dosta dima...Ali kako kažu: gdje ima dima ima i vatre!
Mislim da sam sa ovime otklonio neke nejasnoće, vezane za pisanje o promotivnome vozu u temi koja je rezervisana za udruženje Bosanski kolosijek.
Ovime i ja pokušavam dati svoj doprinos ideji, a možete i vi...na razne načine...nađite svoj!
pozdrav...
Posavina expres
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by gc »

:D :D :D

Ovo sve ima jednu veliku manu, ja tu necu biti :(
Pomoci vec nekako pokusavam, vidjet cemo sta ce biti od toga.

Ako cete poslusati moj savjet, pokusajte poslati pozivnice za ambasadore u Sarajevu,
nikada ne znate ko vam od njih moze pomoci.
Znam da je sada vec bivsi ambasador Velike Britanije u Sarajevu (mislim da je sada u Becu)
bio veliki zaljubljenik "parnih" zeljeznica i bio je spreman pomoci.
Zasto ne pokusati kontaktirati i njega???
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by Bo Bo »

Na predhodnoj stranici sam vidjeo da udruženje ima svoje članske kartice. Interesira me koja je procedura i kako se učlaniti u društvo? Možda malo teža okolnost je što mi nismo blizu Banovića ali mislim i da bi se to moglo riješiti nekako. Puno pozdrava Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Na predhodnoj stranici sam vidjeo da udruženje ima svoje članske kartice. Interesira me koja je procedura i kako se učlaniti u društvo? Možda malo teža okolnost je što mi nismo blizu Banovića ali mislim i da bi se to moglo riješiti nekako. Puno pozdrava Bo Bo ;) .
Članske karte za direktno učlanjenje u udruženje posjeduje Admin, 68847, ja i sekretar udruženja Ibrahim u Banovićima, naravno i kolska...Preko ovih osoba se može odmah i direktno učlaniti, članarina je 10 KM, a sadašnje učlanjenje važi za iduću 2010.g. pošto je ova pri kraju...
Izrada web stranice je u toku gdje će se precizirati on-line procedure učlanjenja za one koji su udaljeni, bilo gdje na planeti!
Do tada, ako je neko nestrpljiv, možemo se dogovoriti na P.P.
Ako ima još pitanja tu smo.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by 68847 »

To mu i rekoh ;)
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by Ćiro_bos »

Ćiro_bos wrote:U Banovićima uskoro javna prezentacija turističkog voza. Voz će biti sastavljen od: na čelu voza lokomotiva 25-30, dalje lokomotiva 55-99, potom panoramski vagon preuređen u Banovićima, zatim salon vagon takođe preuređen u Banovićima, plato vagon sa drvenim klupama i nakraju voza lokomotiva 83-158. Prezentacija je povodom javne rasprave kako bi projekat krenuo...
pozdrav...
Ta vožnja je najavljena za sutra!
Sastav voza i drugi detalji će zavisiti od vremenskih prilika i neprilika...Na vožnju su pozvani svi oni koji mogu svojim doprinosom potaknuti izgradnju novih kilometara turističke pruge prema Zlaći, predstavnici javnog života, medija i drugi...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by stjepan »

Znači li to da ta kola imaju grijanje (plato vjerojatno ne ;) ).

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by kolska »

Kola nemaju grijanje, u svoje vrijeme u takvim kolima je postojala gusana peć koja se ložila ugljem ili drvima.
parnjača-Banovići
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Bosanski kolosijek Banovići

Post by 68847 »

kolska wrote:Kola nemaju grijanje, u svoje vrijeme u takvim kolima je postojala gusana peć koja se ložila ugljem ili drvima.
Da se pec namontira.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
Post Reply