Razne diskusije oko niskopodnog voza

Moderator: Bo Bo

Da li ste zadovoljni kvalitetom usluga u prvom poslovnom vozu ŽFBiH, obzirom na cijenu karte?

U potpunosti sam zadovoljan.
10
63%
Djelimično sam zadovoljan.
5
31%
Nisam zadovoljan.
1
6%
 
Total votes: 16

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by damir661 »

Da su Hrvatska i Srbija izdale dozvolu za Saobracaj Talgo Vozova i Niskopodnog, davno bi oni bili u prometu.
koliko znam Srbija je dala odobrenje za Talgo vozove, čak se pričalo i o nekim testovima ovde.
Pored toga niskopodni nikad nije ni bio planiran za Srbiju, jer je on pre svega regionalni voz
leopol
Posts: 64
Joined: Wed Feb 10, 2010 12:14 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by leopol »

@Bo Bo

Sjajno receno.

Prije svega, trebaju rijesiti problem korupcije kod konduktera.

Drugo, zasto je uopste bitno da voz ide u Ploce? Kada sam god putovao vozom, 80-90% putnika je islo do Capljine, eventualno do Metkovica.

Ako HZ ne daju dozvolu, super, onda neka ide Zenica - Visoko - Sarajevo - Konjica - Mostar - Capljina, i opet ce imati 90% putnika od onog broja koliko bi ih islo da voz ide sve do Ploca.

Druga stvar, neka autobuskim prijevoznicima posalju vrijeme dolaska u Capljinu i povratka iz Capljine, i neka ne brinu, jer ce automatski i Globtour i Autoherc i Autoprevoz Bus i Bregava Trans svoje polaske ovome da prilagode.
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by atlantis. »

leopol wrote: Ako HZ ne daju dozvolu, super, onda neka ide Zenica - Visoko - Sarajevo - Konjica - Mostar - Capljina, i opet ce imati 90% putnika od onog broja koliko bi ih islo da voz ide sve do Ploca.

Druga stvar, neka autobuskim prijevoznicima posalju vrijeme dolaska u Capljinu i povratka iz Capljine, i neka ne brinu, jer ce automatski i Globtour i Autoherc i Autoprevoz Bus i Bregava Trans svoje polaske ovome da prilagode.
Upravo tako. Vozom od Zenice do Capljine, a onda autobusima dalje prema Splitu, Makarskoj, Neumu, Dubrovniku...

Ovako ce visa para ostati nasim autobuskim prevoznicima i zeljeznickoj stanici Capljina, a naustrb autobuskih prevoznika u Plocama i zeljeznicke stanice Ploce.
kakaljin
Posts: 23
Joined: Sun Mar 06, 2011 8:50 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by kakaljin »

I zvanicno

Hrvatska ne dozvoljava voznju niskopodnog na relaciji Sarajevo-Ploce-Sarajevo

Treba fino voz vratiti i dati veoma negativnu referencu za koncarev voz
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by stjepan »

kakaljin wrote:I zvanicno

Hrvatska ne dozvoljava voznju niskopodnog na relaciji Sarajevo-Ploce-Sarajevo...
Kako,gdje,ko "zvanično"???

Od jula 2013 Hrvatska ulazi u €U,i njene pruge postaju dostupne svim zainteresiranim,eto prilike...

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
leopol
Posts: 64
Joined: Wed Feb 10, 2010 12:14 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by leopol »

Hrvatske željeznice rekle "ne"

Niskopodni voz neće saobraćati na relaciji Sarajevo-Ploče-Sarajevo

Ideja Željeznica Federacije BiH, koju je podržalo i Ministarstvo prometa i komunikacija FBiH, da se na relaciji Sarajevo - Ploče - Sarajevo, za vrijeme turističke sezone, uvede nova linija na kojoj bi saobraćao novi niskopodni elektromotorni voz ne može biti realizirana jer Hrvatske željeznice to ne dozvoljavaju.

Iz Službe za odnose s javnošću Željeznica FBiH navode da Uprava Hrvatske željeznice (HŽ) Putnički prevoz i nakon dva dana pregovora stoji iza prvobitne odluke da Željeznice Federacije BiH moraju pokriti izuzetno visoke troškove da bi niskopodni elektromotorni voz saobraćao na ovoj relaciji, što je apsolutno neprihvatljivo.

"Ovakvim stavom Uprava HŽ Putnički prevoz ponovo je rekla ne, ali na drugi način. Dakle, niskopodni elektromotorni voz saobraćat će od 2. jula na relaciji Zenica - Sarajevo - Mostar, a u dogledno vrijeme i prema Banjoj Luci", navodi Služba za odnose s javnošću Željeznica Federacije BiH.
Nije mi jasno zasto samo do Mostara a ne do Capljine? :-?
Mario78
Posts: 26
Joined: Fri Oct 29, 2010 1:37 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by Mario78 »

A koliki su ti izuzetno visoki troskovi za tih par km? ZFBIH vec je godinama mogla provozati po BiH, a ne cekati Ploce.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by 441-905 »

Mario78 wrote:A koliki su ti izuzetno visoki troskovi za tih par km? ZFBIH vec je godinama mogla provozati po BiH, a ne cekati Ploce.
Na dnevnoj bazi potrebno je izdvojiti cikra 900 Eura za prolazak voza od državne granice do Ploča. Poređenja radi trenutno se za brzi voz 390/1 na dnevnoj bazi plaća zakup od oko 110 Eura.

Na ovaj način voz će voziti od Zenice do Mostara i mirna Bosna, ako se malo medijski poprati dosta građana će doći i provozati se ovim vozom. Kako sam čuo, sistem rezervacije će raditi i biti obavezan.
Mario78
Posts: 26
Joined: Fri Oct 29, 2010 1:37 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by Mario78 »

Koji je razlog toliko velikoj cjenovnoj razlici i kakav kompromis je ponudio ZFBIH?
I - kada ZFBIH misli platiti Koncaru vlak i kamate?
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by 441-905 »

Mario78 wrote:Koji je razlog toliko velikoj cjenovnoj razlici i kakav kompromis je ponudio ZFBIH?
I - kada ZFBIH misli platiti Koncaru vlak i kamate?
Pitanje oko cijena bi trebao uputiti prema Hž-u, kompromisa nije bilo. S tim u vezi Niski će voziti kao sezonski voz na relaciji Zenica-Mostar.

Što se tiče plaćanja, to će potrajati još jako dugo dugo :)) =)) :)), jer vec dvije godine nije plaćen. Kada je nuđeno da bude vraćen Končaru, on ga nazad nije htio.
Post Reply