Razne diskusije oko niskopodnog voza

Moderator: Bo Bo

Post Reply

Da li ste zadovoljni kvalitetom usluga u prvom poslovnom vozu ŽFBiH, obzirom na cijenu karte?

U potpunosti sam zadovoljan.
10
63%
Djelimično sam zadovoljan.
5
31%
Nisam zadovoljan.
1
6%
 
Total votes: 16

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by Ćiro_bos »

dash9 wrote:
stjepan wrote:
dash9 wrote:Dakle Klemenčić može biti miran..,
Klemenčič sigurno zbog tog mirno spava,a i onako je to neprovjereno niti išta mijenja ,a moje osobno mišljenje je da niskopodni čeka isto što i 212-ka i 911-ka- samo pare.
Pozdrav!
Lijepo za vidjeti da se brinete za zdravlje svog kolege,a btw koja 911 ?
Stjepan je vjerovatno mislio na podseriju 9xx kojih u Končaru leže dvije 912 i 913 :( !
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Stjepan je vjerovatno mislio na podseriju 9xx...
~x( ~x(
Točno tako,u mislima sam imao tristorizirane 441,otkud mi famozna 911 :-ss

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by 441-905 »

Očigledno je da para ŽFBiH fali, kakva je daljnja sudbina Niskopodnog ostaje da se vidi, nadam se da će se nove zvanične informacije pojaviti uskoro.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by gc »

441-905 wrote:Očigledno je da para ŽFBiH fali, kakva je daljnja sudbina Niskopodnog ostaje da se vidi, nadam se da će se nove zvanične informacije pojaviti uskoro.
Zar se Niskopodac trebao placati "zivom" lovom?
Koliko se sjecam, kompletan projekat je finansiran od strane vlade RH ili nekakvog njihovog investicionog fonda?
Otplata od strane ZFBH je treba biti u vidu nekakvog dugorocnog i povoljnog kredita?
Ako je ovo istina, onda pare (kratkorocno gledano) sigurno nisu problematicne.

Ja sam od prvog dana bio ZA kupovinu novih garnitura, mozda nije bio prioritetan ali treba poceti sa modernizacijom.
Jedino sta me donekle zbunilo je cijena ..... naknadno smo saznali da se za malo vise para moze kupiti 100% provjeren produkt od Siemensa, Stadlera ili Bombardiera, Niskopodni je ipak donekle "macak u vreci" (iako Koncar ima solidnu reputaciju).

Vidit cemo sta ce se na kraju dogoditi sa kompletnim projektom, nove ili "debelo" modernizovane garniture su prijeko potrebne, sto se mene tice dok ne dodju sretnija vremena, bio bih zadovoljan i sa dobro modernizovanim 411.
dash9
Posts: 51
Joined: Mon Mar 08, 2010 3:16 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by dash9 »

gc wrote:
441-905 wrote:Očigledno je da para ŽFBiH fali, kakva je daljnja sudbina Niskopodnog ostaje da se vidi, nadam se da će se nove zvanične informacije pojaviti uskoro.
Zar se Niskopodac trebao placati "zivom" lovom?
Koliko se sjecam, kompletan projekat je finansiran od strane vlade RH ili nekakvog njihovog investicionog fonda?
Otplata od strane ZFBH je treba biti u vidu nekakvog dugorocnog i povoljnog kredita?
Ako je ovo istina, onda pare (kratkorocno gledano) sigurno nisu problematicne.

Ja sam od prvog dana bio ZA kupovinu novih garnitura, mozda nije bio prioritetan ali treba poceti sa modernizacijom.
Jedino sta me donekle zbunilo je cijena ..... naknadno smo saznali da se za malo vise para moze kupiti 100% provjeren produkt od Siemensa, Stadlera ili Bombardiera, Niskopodni je ipak donekle "macak u vreci" (iako Koncar ima solidnu reputaciju).

Vidit cemo sta ce se na kraju dogoditi sa kompletnim projektom, nove ili "debelo" modernizovane garniture su prijeko potrebne, sto se mene tice dok ne dodju sretnija vremena, bio bih zadovoljan i sa dobro modernizovanim 411.
Dajte ljudi,tko kome danas išta plaća "živom" lovom,pogotovo ovako skupa igračka?Naravno da su kreditne linije u pitanju i na kraju to je posve razumljivo.Vlada RH nije i nesmije sudjelovati u projektima pravnih osoba,pogotvo onih u privatnom vlasništvu,što Končar i jest.Dio sredstava (kreditnih) je realiziran preko HBOR-a (Hrvatska banka za obnovu i razvoj).
Zašto je cijena zbunjujući faktor?Sto puta sam rekao i slažem se sa konstatacijom da je "niski" neprovjeren,što ne znači da je loš,kao što pojedinci sugeriraju.Zar mora biti dvostruko jeftiniji od Siemens-a i ostatka samo zato što nosi ime Končar,zato što dolazi iz Hrvatske a ne recimo Njemačke i zar je to jedini način biti konkurentan?
Provjereni proizvodi.....? Živo mi je ostao urezan u sjećanje lik jednog mladog gospodina instruktora (čovjek je zaista vrhunac izobrazbe) koji je prvu godinu obilazio "provjerene" proizvode s laptopom u ruci,resetirajući kvarove i pomagao strojovođama u obavljanju posla.Nema smisla da mu spominjem ime,jer će se prepoznati budući da vjerujem da prati sve forume.
Da li je Vama potreban novi ili remontiran vlak,to znate samo Vi i nitko drugi.
Da li je niski idealan izbor ? Nije.
Da li je nešto drugo idealan izbor ? Nije.
Obično se zbroji dva i dva,pa se vidi što je najbolje,bez niskih upadica o tome kako je netko nekoga zajebao ? Ma ovo zajebao je sramotna reakcija,ništa drugo. :-h
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by 441-905 »

Poštovani kolega dash 9, ne bih želio da me pogrešno shvatite, Vi ili neko drugi. Ja sam odavno ovo napisao, jako malo je informacija oko ovog voza. Imam osjećaj da se sve čuva u tajnosti. Prošao je skoro mjesec dana od kako se voz vratio u Hrvatsku i nastao tajac. Da li je prodan, rentan Turskoj ostaje znak upitnika.

Da li su potrebni novi vozovi ŽFBiH, jesu kada je upitanju lokalni, regionalni saobraćaj? Naravno i ovih 9 komada Mađara treba remontovati, urediti, produžiti vijek trajanja. Iskreno ja sam uvjek za opciju novog, jer modernizovanom je produžen životni vijek.

Da li je niskopodni idealan, definitivno nije. To je prototip treba dati šansu da se usavrši dotjera itd. Da li se nešto drugo dalo kupiti, vjerovatno jeste ukoliko su to novčana sredstva dala, kreditne linije itd.

Ono što meni nije jasno, kako neko može kupiti voz koji će se tek testirati? U ovom slučaju ŽFBiH, su napravile kardinalnu grešku, ali u sljedećem, nisam protiv toga da se voz kupi od Končara, ali kad se završe sva testiranja pregledaju certifikati, razultati testova itd.

Ja lično nema ništa protiv Končara, ali trebamo nešto ozbiljno gledati: Simens, Brombardijer, Talgo, CAF su zvučni brendovi.
Niko ne može osporiti niti smije da Končar nije kvalitetan, ali na reputaciji se godinama i godinama radi.

Komentara ima svakakvih, neke stvari ne treba uzimati za ozbiljno tipa: zaj.... , maćehinki pristup, oni su ljubomorni jer nisu sami mogli odraditi itd. Trebamo biti svjsini da je život pun iznenađenja svake vrste.
dash9
Posts: 51
Joined: Mon Mar 08, 2010 3:16 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by dash9 »

Reputaciju je imao (i još ima i Mercedes) pa je skoro bankrotirao zbog prvog "okca",koliko je reklamacija i tužbi imao.Dakle,sve u svemu.....
Kao drugo ŽFBiH NISU ništa ništa kupile nego su pristale sudjelovati u proizvodnji vlaka i to kao partner.Končar je i odradio prvi vlak sa svojim partnerom.Određena količina dijelova za vašeg niskog je proizvedena u BiH.Naravno da je partnerstvo regulirano ugovorom,o kojem nešto znam ali mi je izvor rekao da će mi obje noge s.....i ako išta zucnem.Recimo samo da ŽFBiH niti u kojem slučaju neće biti oštećene.Samo da naglasim,da je ogroman dio opreme kupljen kod renomiranih proizvođača.Dakle,ne bi smjelo biti problema.Naravno da se ostavlja prostora za poboljšanja.Pa niti često spominjana 442 (Brena) nema u sebi Bog zna koliko opreme domaćih proizvođača.Sve u svemu malo tolerancije nije naodmet.
I na kraju,sve ostaje na komunikaciji između direktora i naravno na financijama.Znam da je frustrirajuće čekati,ali malo strpljenja i sve će se znati.Iskreno žalim o onome što čitam o stanju na Vašim željeznicama,ali sada Vam je niski stvarno najmanji problem.Malo OT ali puna podrška strojnom osoblju u nastojanju da barem sačuvaju ostvarena prava.
Dash.
P.S. u poštenoj i argumentiranoj raspravi i komunikaciji nema pogrešnog shvaćanja i ljutnje.Ima samo suprostavljenih mišljenja.I neka svatko argumentirano brani svoja mišljenja.Hvala Bogu da je tako.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by gc »

dash9 wrote:
gc wrote:
441-905 wrote:Očigledno je da para ŽFBiH fali, kakva je daljnja sudbina Niskopodnog ostaje da se vidi, nadam se da će se nove zvanične informacije pojaviti uskoro.
Zar se Niskopodac trebao placati "zivom" lovom?
Koliko se sjecam, kompletan projekat je finansiran od strane vlade RH ili nekakvog njihovog investicionog fonda?
Otplata od strane ZFBH je treba biti u vidu nekakvog dugorocnog i povoljnog kredita?
Ako je ovo istina, onda pare (kratkorocno gledano) sigurno nisu problematicne.

Ja sam od prvog dana bio ZA kupovinu novih garnitura, mozda nije bio prioritetan ali treba poceti sa modernizacijom.
Jedino sta me donekle zbunilo je cijena ..... naknadno smo saznali da se za malo vise para moze kupiti 100% provjeren produkt od Siemensa, Stadlera ili Bombardiera, Niskopodni je ipak donekle "macak u vreci" (iako Koncar ima solidnu reputaciju).

Vidit cemo sta ce se na kraju dogoditi sa kompletnim projektom, nove ili "debelo" modernizovane garniture su prijeko potrebne, sto se mene tice dok ne dodju sretnija vremena, bio bih zadovoljan i sa dobro modernizovanim 411.
Dajte ljudi,tko kome danas išta plaća "živom" lovom,pogotovo ovako skupa igračka?Naravno da su kreditne linije u pitanju i na kraju to je posve razumljivo.Vlada RH nije i nesmije sudjelovati u projektima pravnih osoba,pogotvo onih u privatnom vlasništvu,što Končar i jest.Dio sredstava (kreditnih) je realiziran preko HBOR-a (Hrvatska banka za obnovu i razvoj).
Zašto je cijena zbunjujući faktor?Sto puta sam rekao i slažem se sa konstatacijom da je "niski" neprovjeren,što ne znači da je loš,kao što pojedinci sugeriraju.Zar mora biti dvostruko jeftiniji od Siemens-a i ostatka samo zato što nosi ime Končar,zato što dolazi iz Hrvatske a ne recimo Njemačke i zar je to jedini način biti konkurentan?
Provjereni proizvodi.....? Živo mi je ostao urezan u sjećanje lik jednog mladog gospodina instruktora (čovjek je zaista vrhunac izobrazbe) koji je prvu godinu obilazio "provjerene" proizvode s laptopom u ruci,resetirajući kvarove i pomagao strojovođama u obavljanju posla.Nema smisla da mu spominjem ime,jer će se prepoznati budući da vjerujem da prati sve forume.
Da li je Vama potreban novi ili remontiran vlak,to znate samo Vi i nitko drugi.
Da li je niski idealan izbor ? Nije.
Da li je nešto drugo idealan izbor ? Nije.
Obično se zbroji dva i dva,pa se vidi što je najbolje,bez niskih upadica o tome kako je netko nekoga zajebao ? Ma ovo zajebao je sramotna reakcija,ništa drugo. :-h
Izvini ali ja nisam napisao da je ovde neko nekoga zajebao.
Ako jesam, pokazi mi gdje to pise.
Mozda je to neko drugi rekao ali citirao si mene i to nije uredu.


Ja cu opet napisati ono sto sam i gore napisao.
JA SAM OD PRVOGA DANA ZA NABAVKU KONCAREVOG NISKOPODNOG VOZA!!! Pogledajte moje ranije postove pa cete se uvjeriti u to.
Sve izgleda uredu, utisci sviju koji su se vozili u njemu su pozitivni, komponentne su od priznatih proizvodjaca, voz lijepo izgleda itd.
Za mene i nije problem to sto su ZFBH donekle "pokusni kunic" (ili su trebale biti) u svemu ovome.
Voz treba razviti iz nicega, nekako se testiranja moraju obaviti.
Na kraju krajeva, historijski gledano iskustva sa Koncarevim proizvodima za nekadasnji ZTP Sarajevo i za ZFBH su koliko znam uglavnom veoma pozitivna.



Pitas zasto je cijena zbunjujuci faktor?
Prvenstveno zato sto izgleda niko ne moze stati u kraj cijeni, ono sto se do sada naculo je da je cijena uglavnom ista ili nesto manja nego li kod proizvodjaca iz Z.Evrope.
Ako je to zaista tako, onda je to po mom misljenju previse.
Cijena ne mora kao sto kazes biti duplo manje nego li kod proizvoda iz Njemacke ali da budem iskren, ocekivao bih 20%-25% manju cijenu.
Koncar jeste priznat prozivodjac ali uz svo duzno postovanje nije Siemens ili Stadler, svaka usporedba je pateticna ..... shodno tome, cijena ne bi smjela biti ista ili slicna.

Sta je to renomirani proizvodjac i dokazan proizvod?
Evo primjera, Stadler Flirt.
O Stadleru kao proizvodjacu nemamo sta raspravljati, otprilike ono sto je Mercedes medju autima.
Flirt je za nekih 6-7 godina proizvodnje u raznim varijantama izasao u skoro 600 primjeraka!!!
Ovo je za mene provjeren proizvod renomiranog proizvodjaca.


Opet cu ponoviti, moja licna podrska kompletnom projektu nije upitna, ono sto jeste upitno je prilicno visoka cijena (ako je ono sto se prica tacno) i nekakav veo tajne nad svim.
Danas cujemo jedno, sutra drugo .... danas nam kazu za nekakv rok, sutra nam ne kazu nista, danas voz treba na dodatna testiranja u BiH, sutra se prica da ce u Tursku.

Ovde niko ne krivi Koncar ili nekog drugog proizvodjaca ali morate priznati da je sve donekle mutno i tajnovito.
dash9
Posts: 51
Joined: Mon Mar 08, 2010 3:16 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by dash9 »

GC,pošto do sada nismo komunicirali a i ova rasprava je dotaknula točku vrelišta neću koristiti nikakve pridjeve (u stilu kolega,prijatelju,stari,gospodine....) u oslovljavanju nego samo tvoj nick.Da me se pogrešno ne shvati.
Off topic broj 1 : Nisam citirao niti jednu tvoju riječ,nego sam samo napisao svoje mišljenje na sukus komentara ove stranice.Da si samo malo pažljivije pratio raspravu vidio bi sve.Tako da je moj post sasvim OK i ne mislim se ispričavati za nešto što nisam napisao.
Off topic broj 2 : Nitko ne dovodi u sumnju iskrenu želju i potrebu za podizanjem nivoa želj.usluge na viši nivo.
Off topic broj 3 :Renomirani proizvod.....nije onaj koji je hiperproduciran,nego onaj koji se dokazao,kao npr. pucanje osovina po nagibnima I ICE po njemačkoj,smrzavanje eurostara,.Da li su mađar i litorina pouzdanI i renomirani proizvodi,u skladu sa svojim godinama naravno?Netko će reći da je to presedan ali osobno ne priznajem presedane kod tako skupih stvari i ozbiljnih stvari.Kada je spominjani Stadler izbacio prvi vlak sigurno nije bio dokazani proizvod nego je bio povoljan omjer uloženog i dobivenog i kao takav je otišao u daljnju produkciju.Daljnju pouzdanost jamči samo održavanje.E sada koliko i kako se kvare te što se kvari ja nemam podataka,jedino znam da dijele mnoštvo opreme.
Količina informacija koje cure o niskom je i prevelika,kao što su i detalji ugovora tajnoviti.Da je Siemes predmet ove teme uvjeravam Vas da bi se na ovoj stranici uhvatila paučina jer nitko ništa ne bi znao jer su takve stvari stroga tajna a kamoli u suprotnom recimo fotke sa testiranja.
Odnos cijena je problem, zašto?Zašto niski mora koštati 30% manje?Zato što nije iz Siemensa ili Stadlera?
Pokušajmo ovako : Ja dolazim kod tebe s potrebom kupnje recimo 20 transformatora za svoje lokse pa pitam : "Energoinvest je radio trafoe za naše lokse i želio bih obnoviti ugovor s Vama,pa me zanima kolika bi bila Vaša cijena?".
Ti kažeš : "200.000 (ispala cifre onako bez veze) Eur-a bez troškova prijevoza i osiguranja,održavanje i garancija je naša obveza iduće dvije godine".
Ja kažem : "Previše,žao mi je,budući da niste renomirani proizvođač kupit ću te trafoe kod Stadlera za 260.000 Eur-a,platit ću troškove prijevoza jer oni su renomirani proizvođač a Vi niste pa će me ime i logotip koštati 60.000 po komadu više ili ukupno 1.200.000 ali barem sam kupio nešto sa imenom i renomeom,isto kao i kod recimo Mercedesa.Bez obzira što radite odlične trafoe ali nemate ime.Žalim.Malo uvredljivo i s one strane pameti.
Dobar proizvod ima svoju cijenu i to je to.A sam si rekao da je razlika u cijeni u korist niskog.Da naglasim po stoti put,ja sam prvi koji ima skepsu prema novim i ne isprobanim starima,zašto ne pustimo niskog da se pokaže?Ako imate iole pametnu upravu u ugovor će igraditi kaluzulu da recimo Končar snosi sve troškove kod pojedinog kvara tijekom garantnog roka.Ukoliko vlak ostane defekt više od 5 puta u garantnom roku,aktivira se klauzula po kojoj proizvod ne zadovoljava tražene kriterije,raskida se ugovor o daljnoj kupnji i aktiviraju se bankovne garancije na povrat uloženih sredstava.
Končar nemože izbaciti 600 vlakova u 6 godina pa da im je i sam Bog na pomoći,naravno sa ovim resursima.
pozz,Dash.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Niskopodni EMV

Post by igorailwayman »

Neznam da li je vrijedno spomena, ali eto neka se nađe. U tekstu je iznjeto mnogo netočnih informacija i da ne kažem gluposti ( opet ti novinari). Ovakav jedan već imaju ŽFBH ali eto...


"Končar" na prugama Republike Srpske?


Iako Vlada Republike Srpske već nekoliko mjeseci aktivno pokušava pronaći izlaz iz finasijske dubioze od 160 miliona maraka u koju su zapale "Željeznice RS", rukovodstvo preduzeća, pregovara o kupovini nove garniture vozova od hrvatske kompanije "Končar".

Predstavnici ove hrvatske kompanije trebalo bi za nekoliko dana doći u ŽRS da bi izvidjeli situaciju i dali svoju ponudu. U planu im je, kako saznajemo, prodaja šest ovakvih vozova "Željeznicama RS".

Preduzeće "Končar električna vozila" organizovalo je 5. maja ove godine predstavljanje prototipa novog električnog motornog voza koji bi do jeseni trebalo da bude isporučen "Željeznicama Federacije BiH" i pušten u redovni saobraćaj. Na prezentaciji, kojoj je prisustvovala i hrvatska premijerka, Jadranka Kosor, bio je i direktor "Željeznica RS", Dragan Savanović, a prema saznanjima do kojih je došao "Fokus" planirana je nabavka tih vozova i za potrebe ŽRS, iako to preduzeće ima mnogo urgentnijih potreba.

Savanović za "Fokus", međutim, tvrdi da je uprava ŽRS upoznata s dostignućima preduzeća "Končar", ali da u ovom trenutku nema finansijskih sredstava za nabavku, pa za sada sve ostaje u fazi upoznavanja.

"Elektromotorna garnitura je dosta skupa, ne znam hoćemo li biti u prilici da to sada nabavimo", kaže Savanović. Odgovarajući na pitanje da li je izvjesno da vozovi odgovaraju našim prugama, Savanović kaže da su hrvatske pruge slične našim prugama, jer je to nekad bila zajednička firma.

"Zapravo, radi se o elektromotornoj garnituri, to obuhvata vučno sredstvo, vučno vozilo i vagone. Kao autobusi, ali iz komada. Imaju naprijed i nazad vučnu jedinicu, a u sredini su vagoni. Nama bi takvo rješenje mnogo više odgovaralo nego putnička jedinica koju vuče lokomotiva, jer su veliki potrošači. Ipak, sada je teška situacija u ŽRS, ali ne isključujem mogućnost da se takvi vozovi nabave u dogledno vrijeme. To podrazumijeva da proizvođač mora dobiti neophodnu međunarodnu potvrdu da se mogu koristiti na svim prugama", rekao je Savanović i dodao da bi bilo besmisleno nabavljati vozove koji ne mogu saobraćati u inostranstvu.

Prvi ljudi hrvatske kompanije "Končar" hvale se da su svi bitni dijelovi ugrađeni u voz projektovani i proizvedeni u Hrvatskoj.

Posljednja tri mjeseca prototip je bio na testiranjima na prugama BiH, gdje je uspješno prošao 4.000 kilometara. Sada je u Hrvatskoj i na njemu se rade završna podešavanja da bi se mogao podvrgnuti brzinskoj probi, gdje bi trebalo da postigne brzinu od 176 kilometara na čas.

Predsjednik Končar grupe, Darinko Bago, istakao je da razvitak električnog motornog voza spada u kategoriju najsloženijih proizvoda i da samo pet zemalja u Evropi proizvodi takve vozove. Naglasio je i da je hrvatska elektroindustrija danas najveća izvozna grana Hrvatske, sa učešćem od 12,4 odsto. Prošlu godinu završili su sa šest odsto manjom realizacijom, a ove godine planiraju pad od pet do šest odsto.

Izvor: ekapija.ba
Post Reply