Britanski vozovi u BiH...

Moderator: Bo Bo

User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 68847 »

Veca je provizija od 60 nego od 32 mil.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

68847 wrote:Veca je provizija od 60 nego od 32 mil.
MOzda je 28 mil i jos 79 vagona?
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by ubrzani »

Kako mogu biti NULA vozovi iz kolijevke željeznice. Valjda su za ovo godina naučili kako ga napraviti.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by igorailwayman »

Neuporedivo je mjeriti Talgo i Virgin. Nije da nema smisla nego je smiješno..Talgo vozovi su namjenjeni međunarodnom saobraćaju i treba da imaju brzinu 220 km/h da bi mogli voziti na prugama prve kategorije kada izađu van granica BiH. A Virgin bi imao 160 km/h i to opet nebi bilo dostatno za neki dugoročni period od 25 godina.A sumnjam i u tu njegovu brzinu od 160, dobogda.
Sve u svemu to bi bilo opet stari vozovi, i šta bi dobili time, vozove koji bi trajali još 7-8 godina i šta onda, a ovako Talgo imamo za narednih 25 godina.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

Presmijesni ste... Kakve brzine od 220 itd... Alahu dragi, pa mi ne mozemo na nasim prugama ici ni 100, ccc... Previse smo se zabahatili, prvo smo trebali kupiti Virgine, razviti lokalni saobracaj, izmedju svakog grada, razviti putnicki promet, a ona ako vidim oda je stvarno isplativo, kupovati Talgoe. Sta nam garantuje da se s nasim Talgoima nece desiti isto sto i HŽ nagibnjacima? Totalna katastrofa, eto sta ce se desiti, dok god ovakvo stanje bude vladalo ovdje. Svi se pravite pametni, hocete Talgo i gluposti, a Velika Velika Britanija tek uvodi te brzine od 220 na svoje zeljeznice. Smijem li uporedjivati Virgin i ZFBH, a ZRS da se spominjem. Zamislite koja bi ljepota bila imati ove vozove na svim lokalnim linijama, a pullmane sve prodati kome god trebaju, mogao se bogovski deal napraviti. Da ne pricam o uklanjanju mađara. A mi hocemo Talgo. A ne znamo ni moze li kociti niz Bradinu i skretati u krivinama po Hercegovini. Ali da, svi ste vi pametni. Nije najvaznije imati najbolje pa da se rugamo susjedima, nego najkvalitetnije organizovano, pa makar i sa tim"dotrajalim" vagonima iz UK, sto je vec smijesna recenica. To mene nervira, nema nikakvog napretka, a ako mislite da je Talgo napredak, vidjecete koliko ste u krivu i koliko cemo love potrositi da ga osposobimo za nase pruge, da ne govorim o komplikovanosti odrzavanja, gdje su se nasi inzinjeri nasli ko krmad u Teheranu, koji ne razumiju engleski i koji su trebali u dobra Tita otici u penziju. Shvatite ljudi, ovakvim potezima ZFBH ce smao opadati i opadati, dok na Talgići ne zavrse oko depoa Rajlovac, najveci tribute za 60mil e. A sada smo se vec mogli voziti ovim vozovima, uzivati u Unskoj pruzi, putovati iz Sarajeva gdej god pozelimo, izbaciti autobusni prevoz skroz naskroz. Ma ne, pametnice u nasim zelejznicama idu kud im se ona stvar nadigne i gdje mirisu novac. To me nervira i to je strasno. A da ne spominjem kupovinu EMV Niskopodnog. 3:-O Boze sacuvaj. Koliko je KOnvcar platio ludim glavam u ZFBH da se upuste u tu ludost. LJudi moji ljudi moji... ASEA je za nas luksuz. Smijem li spomenuti ultra skupu remontazu 212, i odbacene Ludmile? Vagone koji su bili ispravni poslije razta ali prodani u staro zeljezo? Smijem li jos pricati? Sramota. Ali bas.Izvinjavam se ako sma koga uvrijedio. Ali Talgo je promasaj, isto kao i EMV i 212. Da sad imamo ove vozove, niko ne bi ni pomislio na neke tamo Talgice... A nemojte mi pricati supljake o povoljnom kreditu i slicnim stvarima. Supljak!
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 441-905 »

Pozdrav eddielexx, bojim se da idete u pravcu OT. Mislim da bi trebalo raspravu usmjeriti u drugom smijeru, zbog čega nije došlo do realizacije ovog projekta, koje su prednosti ovih kompozicija a koji nesostaci. Da li možda neko ima slike unutrašnjosti ovih kompozicija.
Presmijesni ste... Kakve brzine od 220 itd
Predpostavljam da se ovo odnosi na Talga, tačno brzina je toliko, kod nas dozvoljena 70 km/h. Gledao sam slike koje je postavio stjepan, Pendolino vozi u Sloveniji max brzina 220 km/h a on ide na pojedinim dionicama 85 km/h.

S te strane gledano rekolo bi se promašaj, ali uopšte nije, udoban konforan voz. Što se tiče diskusija oko Talga nastavljamo u već pomenutoj temi.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by igorailwayman »

Samo, moram ovdje odgovorit. Nažalost neki nemogu da shvate pojam MEĐUNARODNI SAOBRAĆAJ. Talgo je namjenjen za međunarodni saobraćaj odnosno prema Zagrebu, Budimpešti, Beču, Beogradu itd...Kod nas su brzine max 70 km/h a u Austriji su 220 km/h. I logično je da će Talgo kada bude išao kroz BiH voziti 70 a kroz Austriju 220 km/h ili uglavnom preko 160 Km/h. Zbog toga nam trebaju ovakvi vozovi. Ako želimo bilo kakvu povezanost sa zapadom Talgo nam je neophodan ili neki sličan voz.
Pa zar mislite da bi ikada mogli uspostaviti vezu s nekim gradom iz EU s klasičnim konvencionalnim vagonima, ako mislite da bi, varate se. Pogledajte malo kakvi vozovi voze na tim europskim relacijama.

Kada se nabavlja novi voz onda se on nabavlja za period eksploatacije 20 -30 godina. Zbog toga je Talgo najbolji izbor jer će moći zadovoljiti sve potrebe u idućih 20 godina.

Britanija jest kolijevka željeznice, ali samo kolijevka, njeni uspjesi su vezani za daleku prošlost.

Eurostar, to su vozovi koji samo voze kroz Britaniju i nemaju puno veze s britanijom i njihovim željeznicama, to je prvenstveno francusko djelo - Alstom.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

xD ma kakva austrija i sl.... ne budite komicni i ne mastajte. Tacka. da smo imali ove MK3, ee, sve bi bilo drukcije....
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by igorailwayman »

Kolega, probaj malo svoje vidike proširit u kompletni sistem željezničkog saobraćaja na nivou UIC-a
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by Macak »

Mislim da raspreva tipa "šta-bi-bilo-kad-bi-bilo?" na ovom mjestu neće dovesti ni do čega! Svačije je pravo iznijeti svoj stav i braniti ga. Samo se čuvajte da rasprava ne preraste u nepotrebnu svađu (u biti ni oko čega)!
Pozdrav!
Post Reply