Britanski vozovi u BiH...

Moderator: Bo Bo

Post Reply
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

Krajem 2006. godine devet vozova tipa MK3i, koji razvijaju brzinu od oko 160 km na sat, su trebali stići u BiH već početkom ljeta 2006. godine. Riječ je o devet vozova MK3, koji su najkasnije u decembru 2006. godine trebali da budu u upotrebi. Pet vozova preuzima željeznička kompanija u FBiH, a četiri voza idu u RS. Trebali su saobraćati i na međunarodnim linijama prema Beogradu, Zagrebu, Budimpešti i Pločama. O nabavci vozova pregovaralo se sa londonskom kompanijom „Capital Rail Limited". Pregovori su bili u završnoj fazi i ugovoreni su tehnički detalji. Vozne garniture su bile predviđene za korištenje na elektrificiranim prugama monofaznim sistemom 25 KV, 50 HZ. Prema nezvaničnim informacijama, britanski vozovi koji pripadnu ŽRS koštali bi između 14 i 14 i po miliona KM. Za pet vozova u FbiH bilo bi potrebno izdvojiti oko 18 miliona KM i tu nije uračunat kreditni leasing. Aranžman je bio takav da se uz vozove dobivaju i rezervni dijelovi ali i edukacija osoblja, mašinovođa i inžinjera, te garancija od 12 mjeseci.Britanski vozovi MK3 voze u prigradskom saobraćaju. S obzirom da u Velikoj Britaniji prelaze na vozove koji razvijaju brzinu i do 200 km na sat, Britanci su se odlučili da prodaju MK3. U bh. željeznicama navođeno da je do sada u željezničku infrastrukturu uloženo mnogo novca, te da pruge ispunjavaju uslove za saobraćanje ovakvih vozova. Međutim, ovo je očigledno propalo, a šta i kak ose desilo, to niko ne zna. Lično, ovo bi mi bilo draže, od bilo kakvog Talga.
GUARDIAN
FEBRUAR 2006
Putnici u BiH bi uskoro mogli uživati u Virginovim međugradskim vozovima, špd ugovorom prodavanja 160 starih britanskih vagona ratom uiništenoj balkanskoj državi. Mark3 vagoni su izbačeni iz upotrebe na Virginovoj liniji od Londona do Glazgova, koji su ustupili mjesto nagibnim Pendolinima. Iako su još uvijek u crvenim Virginovim bojama i dalje, čuvaju se blizu Carlislea, Stratforda i Teessidea po cijeni od 1000 funti po vagonu.

Porterbrook,. Leasing kompanija, koja ustvari posjeduje ove vagone, je u potrazi za kupcem da izbjegne velike cijene ovakvog odrzavanja, ali i velike cijene unistavanja, da bi se ispostovala zakonska ekoloska legislativa, posto je za takav postupak potreban veoma komplikovan proces reciklaze. Ovaj ugovor, vrijedan 10m funti, omogucio bi Bosanskim zeljeznicama da koriste ove vozove na linijama iz Sarajeva do nekih domacih gradova kao sto je Banja Luka ali i do susjedstva kao npr. Hrvatske i Srbije.

Alex Wood, uposlenik u Porterbrooku, kaze da je Bosna u očajnom nedostatku vozova, sto je posljedica rata, u kojem je unisten veliki broj vagona i lokomotiva. Bosna ima veliki broj vozova koji samo stoje tamo, van bilo kakve mogucnosti popravke.

Ako pregovori budu uspjesni, ovi vozovi ce biti vozeni po cijeloj Europi, jer zadovoljavaju sve standarde koj ivrijede na kopnenom dijelu Europe. Mr. Wood je naglasio da bi bilo lijepo, ali i veoma moguće da crvena boja vagona i unutrasnjosti bude zadrzana.

Proizvedeni u Derbyu, MK3 vozovi su nekada cinili glavnicu Britanskih vozova za duga putovanja. I sada se koriste kod nekih operatora u Britaniji kao npr. First Great Western, One Anglia, i smatraju se glavnom snagom ovih mreža.

Roger For, urednik Modern Railways magazina je rekao : „To su najbolji vagoni ikad napravljeni u UK. Kad bih birao u kojem vozu bih da dozivim nesrecu, izabraio bih njih, i niti jedne druge.“
Image
Image
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 68847 »

Nemo' da te cuju sefovi.
Ima odma' da uplate jedan ICE ili TGV.
Zasto do sad nisu?
Sigurno su u Spaniju (gdje su vidjeli Talgo pa se zaletili da i sebi kupe jedan) isli avionom pa nisu vidjeli ova dva.

Inace, prebolio bih to sto su, za moj ukus, ruzni.
Mislim da im je, kao i svim UK vozovima, ruzan veliki (visoki) donji segment.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 441-905 »

Ovaj projekt je jako bio aktivan 2005 godine, ŽFBiH su bombardovale medije o ovim vozovima kako bi trebali stici 2006. godine. Koliko sam mogao razumjeti bili bi korišteni kao regionalni vozovi, ali plan je samo izjalovio kao i svaki put. Možda u prilog tome ide i činjenica da je 2006. godina bila izborna i sve je po automatizmu obustavljeno. Mislim da su ovo MK3 vozovi zvani Virdžn, pretežno sam viđao dizel verzije, za elekto čujem prvi put.

Nakon toga je krenula medijska pompa kako imaju azbesta na pregradama između vagona kako su za reciklaže u UK itd i na kraju krajeva sve se zataškalo.

Image
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

68847 wrote:Nemo' da te cuju sefovi.
Ima odma' da uplate jedan ICE ili TGV.
Zasto do sad nisu?
Sigurno su u Spaniju (gdje su vidjeli Talgo pa se zaletili da i sebi kupe jedan) isli avionom pa nisu vidjeli ova dva.

Inace, prebolio bih to sto su, za moj ukus, ruzni.
Mislim da im je, kao i svim UK vozovima, ruzan veliki (visoki) donji segment.
IDIOTI
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 441-905 »

eddielexx wrote:
68847 wrote: Nemo' da te cuju sefovi.
Ima odma' da uplate jedan ICE ili TGV.
Zasto do sad nisu?
Sigurno su u Spaniju (gdje su vidjeli Talgo pa se zaletili da i sebi kupe jedan) isli avionom pa nisu vidjeli ova dva.

Inace, prebolio bih to sto su, za moj ukus, ruzni.
Mislim da im je, kao i svim UK vozovima, ruzan veliki (visoki) donji segment
.

IDIOTI
Koliko mi je poznato Talgo projekt je poprilično star, mnogo se ranije krenulo sa njegovim pripremama u odnosu na MK3 vozove. Ustvari MK3 je trebao biti ono što će biti Niskopodni ukoliko nova uprava i administracija odluči nabaviti još koju garnituru.
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 68847 »

441-905 wrote:Koliko mi je poznato Talgo projekt je poprilično star...
Naravno.
Bilo je (i ima) BH izbjeglica u Spaniji.
Imali su od koga cuti kad su isli da ih obilaze.
Izgleda blesavo al imam potvrde.
Izvjesni budzovani prohodaju.
Vide ogradice uz ivicnjake po Londonu pa ih pocnu i ovdje zabijati.
Pa vide lezece policajce u Francuskoj pa ih pocnu ovdje praviti.
Pa vide kruzni tok u UK pa ih pocnu i ovdje zagovarati.
...
A i bolje je sa Spancima saradjivati.
Da kupis "Virgin voz" morao bi svako malo u mracnu i vlaznu Britaniju.
Ovako u Spaniju: sunce, more, sangrija, senjorite... a i familiju povedes. Ma super.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by igorailwayman »

%-( %-( %-( Britanski vozovi = NULA. I dobro je što je projekt propao.
Britanske željeznice su u svim pogledima koplicirane i čudne pa tako i njihovi vozovi. Britanija se nemože pohvaliti s dobrim željezničkim sistemom, daleko je on od Španjolskog, Francuskog i Njemačkog i ovi vozovi da su imalo valjali nebi bili na prodaju.

Nema smisla uspoređivat bilo kakav polovan britanski voz s novim španjolskim Talgom.
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 68847 »

Zar je tako loše?
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 441-905 »

Jako je nezahvalno porediti polovne vozove i nove, pa tako i Virgin i Talgo. Međutim da ne bi otisao OT koliko sam mogao zaključiti kod pomenute kompozcije svaki vagom je za sebe i sa odbojnicima, tako da bi se mogao koristiti i kao klasični pulmani. Opet tu ostaje problem azbesta ,jer novinari su ga opisali kao zapadno smeće.

Kada se god spomene UK nekao mi je teško povezati pomenutu zemlju sa nekim brandom iz svijeta željeznice, možda jedino Eurostar ako se može reci.
Ovako u Spaniju: sunce, more, sangrija, senjorite... a i familiju povedes. Ma super.
Nekako više volim Španiju nego UK lično iako na svakom koraku u UK piše "I love rain", veći sam ljubitelj fieste i sinjorita.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

Za 160MK3 bismo platili 32mil, a za 81 Talgo vagon skoro 60mil. Smijesno ne...
Post Reply