Britanski vozovi u BiH...

Moderator: Bo Bo

eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

Ćiro_bos wrote:Mogli bi o Talgu u drugoj temi...
U svakom slučaju kolege mislim da se džaba iscrpljujete poredeći Talgo i MK3. Jednostavno nisu za poređenje. MK3 je trebao biti nabavljen za posao koji je sada pred garniturom Niskopodnog!
Evo isječak novina iz februara 2008.g., tek onako da osjetite psihozu koja je tada stvorena

Image
Da, procitajte članak, dobili bismo sve isto kao i sa Talgom, još bismo dobili i lokomotive... I bili bi odlični sada za Light rail, tema koju je BoBo postao. A sigurno bolji i sigurniji od Niskog. =))
Niko nema nikakvog argumenta protiv kupovine ovih vozova, tako da nema potrebe da ista ikom vise odkazujem.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by Ćiro_bos »

eddielexx wrote: Da, procitajte članak, dobili bismo sve isto kao i sa Talgom, još bismo dobili i lokomotive... I bili bi odlični sada za Light rail, tema koju je BoBo postao. A sigurno bolji i sigurniji od Niskog. =))
Niko nema nikakvog argumenta protiv kupovine ovih vozova, tako da nema potrebe da ista ikom vise odkazujem.
Bez euforije kolega...
Treba da znaš da su novine prenijele ono što su zvaničnici (Salketić) izjavili o MK3, a to su isti ti zvaničnici koji su odmah, malo kasnije izjavljivali da će Talgo u BiH voziti brzinom od 200 km/h i slične gluposti koje se protežu i do današnjih dana.
Zato malo više činjenica i malo manje emocija, ukoliko je moguće.
Lično, laički nisam protiv Talga, ali ni protiv MK3...Moja i noćna mora ove firme je što lokalni saobraćaj na sporednim prugama pokriva lok 661 sa 1 ili dva vagona, što nisu nabavljene male dizel motorne garniture, pa šta i ako su polovne, za male pare...a ovo rasipanje goriva, ulaganje u 212 lok...to je budalaština.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by ela »

eddielexx wrote:
Ćiro_bos wrote:Mogli bi o Talgu u drugoj temi...
U svakom slučaju kolege mislim da se džaba iscrpljujete poredeći Talgo i MK3. Jednostavno nisu za poređenje. MK3 je trebao biti nabavljen za posao koji je sada pred garniturom Niskopodnog!
Evo isječak novina iz februara 2008.g., tek onako da osjetite psihozu koja je tada stvorena

Image
Da, procitajte članak, dobili bismo sve isto kao i sa Talgom, još bismo dobili i lokomotive... I bili bi odlični sada za Light rail, tema koju je BoBo postao. A sigurno bolji i sigurniji od Niskog. =))
Niko nema nikakvog argumenta protiv kupovine ovih vozova, tako da nema potrebe da ista ikom vise odkazujem.
Ja sad tebe pitam šta ćeš ti dokazati? I još se samo pitam kojim argumentima barataš? A i nisi mi odgovorio na postavljeno pitanje jer nemaš argumenata....
Momak vrati se u 19 vijek,možda ćeš tamo imati malo više argumenata...
Pozdrav iz Mostara
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:...pa šta i ako su polovne, za male pare...a ovo rasipanje goriva, ulaganje u 212 lok...to je budalaština.
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
staner
Posts: 675
Joined: Wed Jul 08, 2009 6:25 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by staner »

Ma samo sam htjeo reći ela da svako ima pravo na svoje mišljenje pa tako i kolega ali tipa onoga tvog :"Momak vrati se u IX vjek hm [-x
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by eddielexx »

ela wrote:
Ja sad tebe pitam šta ćeš ti dokazati? I još se samo pitam kojim argumentima barataš? A i nisi mi odgovorio na postavljeno pitanje jer nemaš argumenata....
Momak vrati se u 19 vijek,možda ćeš tamo imati malo više argumenata...
Otkud sad 19. vijek??
Ja samo govorim šta mislim, i imam pravo da kazem. Barem nikoga ne vrijeđam. Nisi ni ti meni odgovorio šta fali Mk3?
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by 441-905 »

Vidim ima dosta entuzijasta i ljubitelja željeznice razumijem brigu i jednih i drugih. Lično ja sam za opciju kupvine novog pa bio to Niskopodni koji ce zauzeti funkciju MK3, ili Talgo. Međutim ovdje priča ide u tom smislu Šta bi bilo kad bi bilo.

Našao sam jedan PDF dokument o pomenutim kompozicijama ali na žalost još uvijek nisam stigao da to prebacim u jpg format. Riječ je o pomenutom azbestu, nije samo na pregradama vagona, većje je i cjelokupni pod od azbesta, tj. duž cijele dužine vagona, prvi sloj od pragova.

Mislim da je Ćiro_bos pomenuo da je profil ovih vagona uži od naših, e sad me tek onako informativno interesuje da li bi se u toj situaciji vagoni mogli kačiti na ASEA-u, ako bi se šta tako željelo?
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by ela »

Naravno da svak ima pravo na svoje mišljenje,ali kolega napisa u jednom postu kako on nema šta nama dokazivati....
Znači,radi se o vozovima koji su stari oko 40 godina i kad Englezi nisu znali šta će sa njima,našlo se par maloumnih budala ili bilje reći lopova iz našeg menadžmenta da se odluče za kupovinu tih starih kanti i naravno da usput još klepe koji milion...I usput bacaju javnosti pjesak u oči, tobože nekakvim vozovima,isto kao što se piše po javnosti da će Talgo razvijati brzine preko 200 km/h. Da Talgo razvija te brzine,ali ih neće razvijati kod nas. Znači to je vrsta ljudi koji prije svega ne razumiju probleme održavanja vozila...
Englezi ni po čemu ne odgovaraju našim standardima,prvo a i najvažnije je to da ne odgovaraju banalne stvari kao što su npr obični ključevi za odvrtanje šarafa. A tek rezervni dijelovi,koji se vjerovatno više i ne proizvode. I znači trebalo bi cijeli OŠV generalno restruktuirati i nabaviti alat za vozove koji se više ne proizvode. Potrošni materijali tipa,četkice od VM,palete pantografa,kočione papuče koje su nam sad trenutno problem,a da ne govorim kad bi tom vozu izgorio vučni motor ili transformator,ili puklo čeono staklo ili bočno što se često dešava od huligana koji kamenuju vozove. Sklopnici,kontaktori,releji,vječiti problem održavanja koji i gore i izgaraju,a pitanje je imaju li ih više i Englezi takvih. O edukaciji osoblja i neću da pričam. Jer nije problem imati vozilo problem je održavati isto,a mi i Englezi kao nebo i zemlja.
I kao što sam već prije napisao,našli su se neki ljudi koji se razumiju u struku,na čelu sa jednim našim elektro-inžinjerom i kad su vidjeli i proučili o čemu se radi,naravno da su reagovali i svim silama stopirali taj nazovimo projekat.
Detalje koje još znam nisu za forum,i ne bi ih iznosio ovde,i unatoč ljubavi nekih kolega sa foruma prema MK3 vozovima budite sigurni da su došli ovde tek bi sad bili predmet ismijavanja....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by Ćiro_bos »

ela wrote: I kao što sam već prije napisao,našli su se neki ljudi koji se razumiju u struku,na čelu sa jednim našim elektro-inžinjerom i kad su vidjeli i proučili o čemu se radi,naravno da su reagovali i svim silama stopirali taj nazovimo projekat.
Detalje koje još znam nisu za forum,i ne bi ih iznosio ovde,i unatoč ljubavi nekih kolega sa foruma prema MK3 vozovima budite sigurni da su došli ovde tek bi sad bili predmet ismijavanja....
Ela ja mislim da ovde niko nema ni trunku ljubavi prema MK3 vozovima. To bi bilo kao da neko obožava ćevap koji je drugi već pojeo...
Ja nemam nikakve ljubavi prema vozovima MK3! Ali sebe zaista smatram fanom lokomotiva 212 (V100). I zato smatram da mogu ovo reći: Ako je MK3 bio loš projekat i ako su neki ljudi stopirali taj loši projekat, znači da su ti isti ljudi imali i moć da zaustave iduće loše projekte ili daju zeleno svjetlo za neke možda dobre/loše projekte poslije...
Kao loš projekat ja prije svega nazivam sve oko lokomotiva 212 u Gredelju, a argumenata je na tuce...i rasprava o tome se može protegnuti stranicama, ali ne pije vode. Tako je na forumu.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Britanski vozovi u BiH...

Post by ela »

Nisam tebe smatrao fanom MK3,ali dobro...Znam tvoje probleme i putnički saobraćaj vozova na neelektrificiranim prugama....
A što se tiče lok 212,šta da ti kažem,cijena koštanja i modernizacije je preskupa,to se već raspravilo....Kakva je ljubav između naših i Gredelja to ne znam,ali sigurno postoji.
Lokomotivu sam imao u svojim rukama,čak šta više i dobro sam odrapio na njoj,kao i na ovoj novoj modificiranoj. Razlika je evidenta, i ta je mašina modificirana stroj u odnosu na staru verziju. Jedan veliki niz poboljšanja,lakši uslovi rada za lokomotivsko osoblje,čitav sistem kompjuterizovan i maximalno zaštićen i dizel-motor i hidraulični prenosnik.Motor nov,kompresor,klima bolja već na 441-900. DM jači nego u prijašnje verzije,a time i snaga lokomotive.... I da sad ne zamaram detaljima. I ne mogu reći da je stra verzija bolja od ove nove,kao što napisa razlika je evidentna....Lokomotive su još pod garancijom,radi se redovan servis ono po knjizi i problema nema....Šta će se desiti kad garancija izađe stvarno ne znam......
Pozdrav iz Mostara
Post Reply