Niskopodni EMV

Moderator: Bo Bo

User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by Otpravnik vozova »

damir661 wrote:
Ma da se ja pitam dao bih malo na testiranje u Makedoniju, pa u Bugarsku, pa malo i na Kosovo... šta fali nek se ljudi istreniraju, mi smo svakako dobričine, stojimo na usluzi!
Na Kosovu ce malo teze da ga testiraju jer su sve pruge na Kosovu neelektrificirane, jedino ako zakace Nohaba ili neku 661 ispred.
Ko zna mozda dodje nekad i na ZS.

Hvala za info, nisam znao za to. Kosovo, Makedonija ili bilo šta drugo, nije važno što sam naveo, važno je to da se Niskopodni ujedno testira i reklamira po nekim državama, a mi koji dajemo tolike novce za njega možemo čekati u nedogled.
Dobra je ona narodna: "plati pa se klati!" ;)
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Niskopodni EMV

Post by stjepan »

441-905 wrote:Novinari navode Pendolino, ali koliko mi je pozanto, našu signalizaciju i sve ostalo bi trebalo prilagoditi za njeg.
Signalizaciju i "sve ostalo" treba poštimati i za sve druge vozove,a što se tiče pendolina može on ko i svi drugi voziti i na ručne znake staničnog osoblja i ne zahtijeva nikakvu posebnu signalizaciju...

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by 441-905 »

stjepan wrote:
441-905 wrote:Novinari navode Pendolino, ali koliko mi je pozanto, našu signalizaciju i sve ostalo bi trebalo prilagoditi za njeg.
Signalizaciju i "sve ostalo" treba poštimati i za sve druge vozove,a što se tiče pendolina može on ko i svi drugi voziti i na ručne znake staničnog osoblja i ne zahtijeva nikakvu posebnu signalizaciju...

Pozdrav!
Ovu informaciju nisam znao, hvala na pomoći.
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by rasha »

stjepan wrote:
441-905 wrote:Novinari navode Pendolino, ali koliko mi je pozanto, našu signalizaciju i sve ostalo bi trebalo prilagoditi za njeg.
Signalizaciju i "sve ostalo" treba poštimati i za sve druge vozove,a što se tiče pendolina može on ko i svi drugi voziti i na ručne znake staničnog osoblja i ne zahtijeva nikakvu posebnu signalizaciju...

Pozdrav!
Može svakako, može i TGV, ali onda ne može iskoristiti maksimum iz svoje nagibne tehnike, jer je za veću brzinu potreban i veći zaustavni put što iziskuje potrebu za postavljanje signala na većoj udaljenosti nego za klasične vozove.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Niskopodni EMV

Post by stjepan »

rasha wrote:Može svakako, može i TGV, ali onda ne može iskoristiti maksimum iz svoje nagibne tehnike, jer je za veću brzinu potreban i veći zaustavni put što iziskuje potrebu za postavljanje signala na većoj udaljenosti nego za klasične vozove.
To su neznatni kozmetični popravci koji ne iziskuju velika sredstva a morat će se tako i tako uraditi zbog drugih vozova,pa došao pendolino ili ne.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by atlantis. »

Koliko ja znam razlog za kupovinu Koncara je bio taj sto ZFBiH nije imala prebijene pare i niko joj nije htio dati komercijalni kredit za nabavku vozova.
Hrvatska razvojna banka je finansirala kupovinu Koncarevog EMV, a Spanska vlada Talga. Da smo imali novca ili nacina da ga posudimo, uradio bi se tender i izabrao bi se najbolji voz. Ovako, imamo sta smo mogli dobiti. Dakle, izbor nije bio Pendolino ili Koncar, nego nista ili Koncar. U takvoj situaciji podrzavam odluku da se nabavi Koncar.
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by Otpravnik vozova »

atlantis. wrote:Koliko ja znam razlog za kupovinu Koncara je bio taj sto ZFBiH nije imala prebijene pare i niko joj nije htio dati komercijalni kredit za nabavku vozova.
Hrvatska razvojna banka je finansirala kupovinu Koncarevog EMV, a Spanska vlada Talga. Da smo imali novca ili nacina da ga posudimo, uradio bi se tender i izabrao bi se najbolji voz. Ovako, imamo sta smo mogli dobiti. Dakle, izbor nije bio Pendolino ili Koncar, nego nista ili Koncar. U takvoj situaciji podrzavam odluku da se nabavi Koncar.
To je to kolega atlantis., podržavam i ja odluku na isti način.
Samo mi ovo malo liči na situaciju kad otac kupi kćeri vjenčanicu za udaju, ali joj kaže: dobićes vjenčanicu, ali prvo nek mlađa sestra proba kako joj stoji. Pa ćemo je posuditi maloj Kasimovoj za matursko veče. Onda nek joj tetka izveze nesto na reveru, pa će je dati nani Hašiji da je obuče da se slika za srebrni pir i onda ćeš je ti obući i vjenčati se u njoj. :D :))
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by 441-905 »

atlantis. wrote:Koliko ja znam razlog za kupovinu Koncara je bio taj sto ZFBiH nije imala prebijene pare i niko joj nije htio dati komercijalni kredit za nabavku vozova.
Hrvatska razvojna banka je finansirala kupovinu Koncarevog EMV, a Spanska vlada Talga. Da smo imali novca ili nacina da ga posudimo, uradio bi se tender i izabrao bi se najbolji voz. Ovako, imamo sta smo mogli dobiti. Dakle, izbor nije bio Pendolino ili Koncar, nego nista ili Koncar. U takvoj situaciji podrzavam odluku da se nabavi Koncar.
Kolega atlantis, sve stoji što ste napisali. Dobili su krediti, kojeg su mogli potrošiti samo u Hrvatskoj. Novac nije otišao iz pomenute države. Da li je pametno investiran novac ostaje da se vidi?

Na forumu se vodila žučna rasprava oko talga, što je nabavljen i da li se 67 miliona eura moglo potrošiti na drugačiji način, a evo isto je i sa niskopodnim urađeno? Na kraju kad se preračuna jedna dnevna kompozicija talga košta 6 miliona eura, a niskopodni je 5.5 miliona, poređenja radi.

Nismo bolje mogli proći, žive love nema, a menadžment kompoanije je bio takav kakav je bio, od Končara se dalje i nije vidjelo.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Niskopodni EMV

Post by stjepan »

441-905 wrote:Kolega atlantis, sve stoji što ste napisali. Dobili su krediti, kojeg su mogli potrošiti samo u Hrvatskoj.
.
Ko je dao kredit i kome će se vraćati je potpuno nevažno,važno je kako je pogodba napisana za prizvodnju a ne financiranje.Ako drži to da je u izgradnji sudjelovala i BiH privreda to i je najveća razlika između nabavke niskopodnog ili talga,212-ki ili portugalskih ter.vagona.
441-905 wrote:Novac nije otišao iz pomenute države
Onda ne drži ovo ili ono da je sudjelovala BiH privreda...
441-905 wrote: ... od Končara se dalje i nije vidjelo.
Ne zagovaram ni Končara ni bilo koga drugog,al ako je u razvoju i proizvodnji sudjelovala i Bosna,onda je to bio jedan od rijetkih pravih poteza bivšega menadžmenta.

Pozdrav!"
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by eddielexx »

Mene samo zanima kako li je Bosna mogla u tome učestvovati? Šta smo im to mi proizveli? xD
Avaj ovo nije nikakvo ruganje, nego samo pitam :D 8-x
Post Reply