Niskopodni EMV

Moderator: Bo Bo

441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by 441-905 »

stjepan wrote:Ko je dao kredit i kome će se vraćati je potpuno nevažno,važno je kako je pogodba napisana za prizvodnju a ne financiranje.Ako drži to da je u izgradnji sudjelovala i BiH privreda to i je najveća razlika između nabavke niskopodnog ili talga,212-ki ili portugalskih ter.vagona.
Kolega stjepane, samo da mi je znati čime je to BiH učetvovala u proizvodnji ovog voza. Možda smo mogli šarafe i matice ugraditi. Motore, obrtna postolja, kočnice definitivno nismo. Ja još nigdje nisam pročitao na nekom site-u da se spominje BiH kao kooperant pri proizvodnji. Naši giganti su propali, Energoinvest, Pretis Vaso Miskin itd, šta smo mi mogli tu da odradimo, ama baš ništa? Jedino što preostaje da smo svoju pamet ugradili u taj projekat. Jako je bitno i od koga se kredit uzima, a da ne spominjemo gdje se troši, u BiH nije potrošen.
stjepan wrote:Onda ne drži ovo ili ono da je sudjelovala BiH privreda...
Ovu konstataciju nisam baš razumjeo, ali definitivno je ovo, ova investicija nema multiplikativne efekte na BiH privredu i ekonomiju.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Niskopodni EMV

Post by igorailwayman »

eddielexx wrote:Mene samo zanima kako li je Bosna mogla u tome učestvovati? Šta smo im to mi proizveli? xD
Avaj ovo nije nikakvo ruganje, nego samo pitam :D 8-x
eddielexx wrote:Mene samo zanima kako li je Bosna mogla u tome učestvovati? Šta smo im to mi proizveli? xD
Avaj ovo nije nikakvo ruganje, nego samo pitam :D 8-x
Kolega nema potrebe da tako naglo reagiraš i odmah pljuješ po jadnoj nam BiH. naravno da je učestovala bosanskogercegovačka privreda u proizvodnji ovoga voza. I trebaš se pitati kako to da je upravo ovaj voz došao u BiH kao prototip a nije ostao u Hrvatskoj kao njihov prototip. Da bivši menadžment ŽFBH nije prepoznao vrijednost ovog projekta i pomogao njegovom financiranju ovoga voza još nebi bilo na testiranju, a ovako je već 9 mjeseci na pomenutom testiranju.

Preporučujem ti da pročitaš detaljno o nabavci ovog voza kao i o svim tehničkim podacima voza i o ostaloj dokumentaciji vezanoj za ovaj projekt pa onda fino reci da li voz valja, ko ga je sve napravio, kako je dospio u BiH i za koje je tržište i koji saobraćaj namjenjen.

Ja sam to sve već podavno pročitao.

Hvala!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Niskopodni EMV

Post by stjepan »

Kolega 441-905 vaše postove je pravo zadovoljstvo čitati,ali još uvijek ne znam gdje da vas "stavim" :)) ,željezničar ili ne?
Ovaj projekat je vrijedan 5,3 miliona eura i finasiran je iz Hrvatske banke za obnovu i razvoj. U njemu su participirale i neke bh. firme poput Šinske industrije BiH sa svojim proizvodima, TOK‐ Kalesija, Bratstvo‐Travnik.
Evo vam citat iz drugog posta u ovoj temi a ima ih još, pa i ako su samo šarafi i matice iz BIH i to je puno više nego što su učestvovali u talgu ili "portugalcima".Neki drugi forumaši puno više znaju o ovom pa bi mogli više reći.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by 441-905 »

stjepan wrote:Kolega 441-905 vaše postove je pravo zadovoljstvo čitati,ali još uvijek ne znam gdje da vas "stavim" :)) ,željezničar ili ne?
Ovaj projekat je vrijedan 5,3 miliona eura i finasiran je iz Hrvatske banke za obnovu i razvoj. U njemu su participirale i neke bh. firme poput Šinske industrije BiH sa svojim proizvodima, TOK‐ Kalesija, Bratstvo‐Travnik.
Evo vam citat iz drugog posta u ovoj temi a ima ih još, pa i ako su samo šarafi i matice iz BIH i to je puno više nego što su učestvovali u talgu ili "portugalcima".Neki drugi forumaši puno više znaju o ovom pa bi mogli više reći.

Pozdrav!
Kolega stjepane i meni je Vaše postove veliko zadovoljstvo čitati, cjenim jako Vaše mišljenje, divim se Vašem patriotizmu, ali ja smo želim reći ovo, nemoj mo se previše zanositi. Udio naših firmi je možda 10%-20% u projektu.

Kolega igorrailwayman je spomenuo tehničke karakteristike voza, ugovor o nabavci itd, pa evo ja bih ovim putem bio jako zahvalan ako bi se oni podjelili na forumu.

Nisam željezničar, to je ostao samo hobi i strast.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Niskopodni EMV

Post by Ćiro_bos »

Onako i ja...
Jučer sam bio u Kalesiji. Skraćenica TOK znači Tvornica odbojnika Kalesija. To jest u njihovom programu proizvodnje i vjerujem da su nešto i proizveli za niskog, ali sav taj udio, zajedno sa drugim firmama iz BiH koje se navode, sigurno ne premašuje postotak od 2-3 posto. Po tome bi neke druge zemlje kao isporučioci razne opreme, mogli komotno biti stavljeni kao suproizvođač voza i to sa većim udjelom nego što ga ima BiH. Naš udio se naglašava samo zbog pokušaja da se smire govorkanja-polemike o razlozima kupovine baš tog, prvog u nizu, neispitanog, cijeni, kvaliteti, itd.
Na niskopodnom nema odbojnika, ali imaju gumeni apsorberi, mislim da se tako zovu. Bilo bi zanimljivo saznati da li su proizvod Tvornice odbojnika Kalesija!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Niskopodni EMV

Post by igorailwayman »

kako saznajem udio bosanskohercegovačko rada na niskopodnom se kreće u postotcima oko 10 %. To nije neki zadivljujući postotak ali nije ni za zanemariti. Bolje išta nego ništa...Za tzv. "gumene apsorbere" (odbojnike) nemam podatak da su proizvod TOK-a ali nije isključeno da nisu. Znam sigurno da je TOK nešto proizvela za niskopodni, a sada šta (...), opet po logici ispadne da nema šta drugo biti nego odbojnici ili kako ih Ćiro nazva gumeni apsorberi....
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by eddielexx »

igorailwayman wrote:
eddielexx wrote:Mene samo zanima kako li je Bosna mogla u tome učestvovati? Šta smo im to mi proizveli? xD
Avaj ovo nije nikakvo ruganje, nego samo pitam :D 8-x
eddielexx wrote:Mene samo zanima kako li je Bosna mogla u tome učestvovati? Šta smo im to mi proizveli? xD
Avaj ovo nije nikakvo ruganje, nego samo pitam :D 8-x
Kolega nema potrebe da tako naglo reagiraš i odmah pljuješ po jadnoj nam BiH. naravno da je učestovala bosanskogercegovačka privreda u proizvodnji ovoga voza. I trebaš se pitati kako to da je upravo ovaj voz došao u BiH kao prototip a nije ostao u Hrvatskoj kao njihov prototip. Da bivši menadžment ŽFBH nije prepoznao vrijednost ovog projekta i pomogao njegovom financiranju ovoga voza još nebi bilo na testiranju, a ovako je već 9 mjeseci na pomenutom testiranju.

Preporučujem ti da pročitaš detaljno o nabavci ovog voza kao i o svim tehničkim podacima voza i o ostaloj dokumentaciji vezanoj za ovaj projekt pa onda fino reci da li voz valja, ko ga je sve napravio, kako je dospio u BiH i za koje je tržište i koji saobraćaj namjenjen.

Ja sam to sve već podavno pročitao.

Hvala!
Pa Bog te ne smeo, samo sam pitao, vidis da sam naglasio da se ne rugam niti pljujem :S A svasta. Jedino me zanima šta smo mi to mogli proizvesti :S
portos
Posts: 15
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:11 am

Re: Niskopodni EMV

Post by portos »

441-905 wrote:Interesuje me šta će se to testirati po Mađarskoj i Crnoj Gori?

Voz smo kupili 2009. godine a počet će mo ga voziti i koristiti po BiH 2011. kako stvari stoje.

Svaka čast.
Ne vjeruj svemu što pročitaš. Koliko je meni poznato, a itekako mi JE poznato, 4412-001 će odmah po povratku iz Češke i kratkom nužnom zadržavanju u Končaru biti isporučen ŽBH i pušten u redovit promet.
Image
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Niskopodni EMV

Post by Masinac »

portos wrote:
441-905 wrote:Interesuje me šta će se to testirati po Mađarskoj i Crnoj Gori?

Voz smo kupili 2009. godine a počet će mo ga voziti i koristiti po BiH 2011. kako stvari stoje.

Svaka čast.
Ne vjeruj svemu što pročitaš. Koliko je meni poznato, a itekako mi JE poznato, 4412-001 će odmah po povratku iz Češke i kratkom nužnom zadržavanju u Končaru biti isporučen ŽBH i pušten u redovit promet.
Znači li to da je direktor operacija g-din Puzić u prošlu subotu u "Dnevnom avazu" dao dezinformaciju. #-o
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by 441-905 »

portos wrote:
441-905 wrote:Interesuje me šta će se to testirati po Mađarskoj i Crnoj Gori?

Voz smo kupili 2009. godine a počet će mo ga voziti i koristiti po BiH 2011. kako stvari stoje.

Svaka čast.
Ne vjeruj svemu što pročitaš. Koliko je meni poznato, a itekako mi JE poznato, 4412-001 će odmah po povratku iz Češke i kratkom nužnom zadržavanju u Končaru biti isporučen ŽBH i pušten u redovit promet.
Koega portos, složit ću se s Vašom konstatacijom da nije dobro vjerovati svemu što novinari napišu. Međutim nije mi jasno što bi predstavnici ŽFBiH širili dezinformacije, mislim da je u njihovom interesu da voz što prije stigne na svoje odredište.

Pošto vidim da ste Vi osoba na izvoru informacija, možete li s nama podjeli informacije kako teku testiranja u Češkoj, šta se testira, zbog čega testiranje traje ovako dug period, kakvi su rezultati itd?
Post Reply