Niskopodni EMV

Moderator: Bo Bo

gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Niskopodni EMV

Post by gc »

igorailwayman:
Za dokazivanje u eksploataciji, mislim da tu neće biti problema jer sve je unaprijed predviđeno, jedino ako tko htjedne da nešto ispolitizira a što je ne tako rijedak slučaj kod nas..Do sad ase pokazao više nego dobar....
Ovo se jos mora debelo ispitati, previse je primjera gdje je sve perfektno funkcijonisalo "na papiru",
a u praksi se dokazalo drugacije.
Ja se nadam da su u Koncaru uradili odlican posao, medjutim tu je jos sigurno dosta sitnica, mozda i krupnih stvari koje se moraju dotjerati.
Unutrasnjost je impresivna, nema sta. Nadam se da ce biti redovno odrzavan i da lokalne siledzije nece testirati snagu na njima.

Ako usput mogu da dodam, komentar na fotografiju igorailwaymana, novi motornjak pored Madjara.
Donekle jedna od potvrda koliko Madjar jos uvijek izgleda moderno iako se radi o 30-ak godina starom dizajnu.
Da ga je ofarbati i srediti mogao bi jos biti u prometu dugo godina.
U svakom slucaju izgleda mnogo modernije pored novog motornjaka nego li to npr. izgleda Jugo pored novog Punta ili Golf 1 pored Golfa 6.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Niskopodni EMV

Post by stjepan »

gc wrote:Ako usput mogu da dodam, komentar na fotografiju igorailwaymana, novi motornjak pored Madjara.
Donekle jedna od potvrda koliko Madjar jos uvijek izgleda moderno iako se radi o 30-ak godina starom dizajnu.
Da ga je ofarbati i srediti mogao bi jos biti u prometu dugo godina.
U svakom slucaju izgleda mnogo modernije pored novog motornjaka nego li to npr. izgleda Jugo pored novog Punta ili Golf 1 pored Golfa 6.
Na ovo sam morao odgovovoriti,točno tako sam pomislio kad sam vidio tu sliku.Jedan pošten servis i četka bi čuda učinila.Šteta za sva vozila ne samo mađare da se malo više pažnje ne posveti čistoći...
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
cirosana
Posts: 94
Joined: Sat Jul 11, 2009 1:10 am

Re: Niskopodni EMV

Post by cirosana »

Image
Image
Image
Image
BORK-BORK-BORK
User avatar
cirosana
Posts: 94
Joined: Sat Jul 11, 2009 1:10 am

Re: Niskopodni EMV

Post by cirosana »

Vice wrote:
damir661 wrote:Hvala za slike, izgleda mocno, samo jos da se dokaze u eksploataciji.
Voleo bih da mi neko rastumaci onzaku serije. :roll:

Izgleda da je Končar ponovno pokušao uvaliti Hž označavanje, ako sa lokolmotivama 1141 101 i 102 koje je remontirao za ŽBH tada.
Po starom sistemu obilježavanja iz doba JŽ-a, ovaj bi EMU trebao nositi broj 417-001.
Ja znam za JŽ 412/416 i nijedan drugi EMU sa visim brojem.

http://www.railfaneurope.net/pix/rs/ele ... u/pix.html
BORK-BORK-BORK
User avatar
cirosana
Posts: 94
Joined: Sat Jul 11, 2009 1:10 am

Re: Niskopodni EMV

Post by cirosana »

cirosana wrote:
Vice wrote:
damir661 wrote:Hvala za slike, izgleda mocno, samo jos da se dokaze u eksploataciji.
Voleo bih da mi neko rastumaci onzaku serije. :roll:

Izgleda da je Končar ponovno pokušao uvaliti Hž označavanje, ako sa lokolmotivama 1141 101 i 102 koje je remontirao za ŽBH tada.
Po starom sistemu obilježavanja iz doba JŽ-a, ovaj bi EMU trebao nositi broj 417-001.
Ja znam za JŽ 412/416 i nijedan drugi EMU sa visim brojem.

http://www.railfaneurope.net/pix/rs/ele ... u/pix.html
Mislim da se ZF BIH treba se okanti starih i stranih oznaka. Sada ima UIC predbrojeve 90 50 XXX... pa moze da pravi svoje vlastite.
BORK-BORK-BORK
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Niskopodni EMV

Post by damir661 »

Po starom sistemu obilježavanja iz doba JŽ-a, ovaj bi EMU trebao nositi broj 417-001.
Ja znam za JŽ 412/416 i nijedan drugi EMU sa visim brojem.
417 bi mogla biti oznaka za prikolicu, a za motorna kola bi mogla biti 3, tako da bi po meni oznaka za novi EMV bila ZFBH 413/417.
Motorna kola, pored prve i druge cifre, kao trecu mogu imati 0,1,2,3, a prikolice 4,5,6,7,8,9
Mislim da se ZF BIH treba se okanti starih i stranih oznaka. Sada ima UIC predbrojeve 90 50 XXX... pa moze da pravi svoje vlastite.
Zasto bi pravio vlastite, posebno kada se deo oznaka jasno propisuje UIC nomeklaturama, a ported toga ex JZ oznake su najjasnije oznake vucnih vozila u Evropi.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Niskopodni EMV

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:
Zasto bi pravio vlastite, posebno kada se deo oznaka jasno propisuje UIC nomeklaturama, a ported toga ex JZ oznake su najjasnije oznake vucnih vozila u Evropi.
Apsolutno se slažem sa Damirom!
Ukoliko je potrebna još koja cifra, zbog označavanja pri programu za praćenje vagona, može se uvesti kontrolni broj, te znak sopstvenosti na već postojeće cifre...nešto slično je uradila Slovenija?
Zašto mijenjati kombinaciju koja dobiva ;) !
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
cirosana
Posts: 94
Joined: Sat Jul 11, 2009 1:10 am

Re: Niskopodni EMV

Post by cirosana »

damir661 wrote:
417 bi mogla biti oznaka za prikolicu, a za motorna kola bi mogla biti 3, tako da bi po meni oznaka za novi EMV bila ZFBH 413/417.
Motorna kola, pored prve i druge cifre, kao trecu mogu imati 0,1,2,3, a prikolice 4,5,6,7,8,9
"Vagoni" iz novog dijele boogies, tj. nisu samostalne prikolice. => ZFBH 413 tj. samo 413.

Image

Svaki JZ 416 ima 2 boogies. Isto tako i svaki JZ 412. Kompozicija je od 412+416+416+412

Image

Isto tako i za ZFBIH(JZ) 411/415. Kompozicija je od 411+415+411

Image
BORK-BORK-BORK
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Niskopodni EMV

Post by gc »

Po logici, ako je 412 = Rus, 411 = Madjar, onda je novi EMV = ???? :)

Laku noc
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Niskopodni EMV

Post by Masinac »

411/415 nije 411+415+411 , več 415+411+415 , 415 su prikolice A i B i one nose brojčanu oznaku 415 , a C kola -pogonska koja se nalaze u sredini nose brojčanu oznaku 411. :-bd
Post Reply