EMV 411/415 - Mađar

Moderator: Bo Bo

Post Reply
Vice
Posts: 22
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

EMV 411/415 - Mađar

Post by Vice »

Najprije pozdrav svim kolegama forumašima :)
Kao uvodni post koristim priliku da otvorim temu o EMV 411/415, mađarima.
Treba mi par informacija o njima, a znam da sam na pravom mjestu :)

Dakle,treba mi vaša pomoć, znate već neki od vas za moje skice i nacrte lokomotiva i motornih vlakova koej radim za sve republike ex YU. Na red je sad došla BiH. Zapeo sam na mađarima 411.

Trebaju mi iduće informacije:
Koji su od navedenih mađara aktivno, koji voze, a koji ne, i koji su u starom bojanju sa žutim vratima?
411-1xx
102 - ZFBH
104 - ZFBH
105 - ZFBH
106 - ZFBH
109 - ZFBH
111 - ZFBH
112 - ZFBH
114 - ZFBH
115 - ZFBH

Također, koji od njih imaju jednodijelo prednje staklo od upravljačnice, te koji imaju dvodjelno?

Potrebna mi je pomoć i oko označavanja i numeracije,ako je moguće upišite na skici dolje koje oznake gdje idu (A, B,C i broj...)

I zadnja stvar,koliko garnitura nema prozor koji je u crvenom krugu na skici, tj da li su sve garniture takve ili poneke samo ?

Image


Unaprijed zahvaljujem :wink:
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by gc »

Vice hvala sto si otvorio ovu temu.
Na veliku zalost ja ti necu moci pomoci oko podataka koje trazis.
Pokusat cu malo ozivjeti ovu temu pa se mozda javi neko ko zna vise.

Posto je na ostalim forumima sve nekako nabacano, ovo je cini mi se dobra prilika da se sve po nekom redu poslaze.

Dakle ovo otprilike znam o MADJARIMA.
Prvi su na nase (JZ) pruge iz Ganz-Mavaga dosli 1977/1978* i orginalno su radjeni za ZTP Zagreb* (* molim ispravite ako nije tacno).
Koliko znam prvi su za ZTP Sarajevo isporuceni 1981/1982*.
Navodno je prvi prototip koji je radjen za Zagreb bio izuzetno ruzan pa je na njihovu intervenciju dizajn promjenjen,
na kraju je to ispao prilicno lijep EMV.
Kao sto znamo, JZ oznaka je bila (i danas je na ZFBH) 411, dok su Olimpik Ekspres (Olimpici) dobili 415.
Inace ova dva ZTP-a (Zagreb i Sarajevo) su jedini imali ove EMV-ove, sa tim sto je Zagreb imao samo 411, dok je Sarajevo imalo 411 i 415*.

E sad, sta su Olimpici ili 415.
Mada nas vecina zna, u kratkim crtama za one koji ne znaju.
To je luksuzna verzija madjara il' mu ga 411.
Na veliku zalost njih vise nema, ono sto ih je ostalo je pretvoreno u "obicne" 411.
Olimpici su vozili od 1983* do 1992 (pocetka rata).
Bili su luksuzni (za ondasnje uslove) poslovni vozovi sa barom, TV-ima, luksuznim sjedalima itd.
Vjerovatno su ZOI 84' bile razlog nabavke ovih vozova, zato i njihovo ime "Olimpik Ekspres".

Da vise ne pametujem, pocet cu sa starim slikama i citatima sa ostalih foruma (nadam se da je ovo OK, ako nije javite da znam).


Na Ganzovoj stranici ima nesto slika unutrasnjosti, vrijeme je kasne sedamdesete/rane osamdesete: http://www.ganzdata.hu/cat/gmrvfet/gmrvfet1.html
Sve slike su cini mi se iz Olimpika.

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by gc on Sun Jun 28, 2009 8:26 am, edited 3 times in total.
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by 68847 »

Snimljeno 20.06.2009.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by gc »

U predhodnom postu sam zaboravio napomenuti da su koliko ja znam
411 prvi i do sada jedini EMV na prugama u BiH.

Na forumima u okolini ima nekoliko tema o ovim EMV pa im se pridruzite ako imate sta dodati:

Madjari na ZTP Zagreb/HZ-u: http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=1996
Madjari na ZTP Sarajevo/ZFBH/ZRS: http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=627
Madjari generalno: http://www.railserbia.net/forum/viewtopic.php?f=2&t=956
Madjari na HZ (vozovi.com): http://www.vozovi.com./forum/index.php? ... =viewtopic

Na Ganz-Mavagovom website-u http://www.ganzdata.hu/cat/gmrvfet/gmrvfet1.html je i ova lijepa fotografija kao i shema:

Image

Image

Zna li neko gdje je nastala gornja fotografija?


Na zeljeznice.net gospodin egérke je preveo tekst sa Ganzovog sajta na cemu smo mu veoma zahvalni :D
Prevod glasi ovako:

Trovagonski električni motorni vlak za Jugoslavenske željeznice

Od 1976. Ganz-MÁVAG je isporučio 50 jedinica trovagonskog električnog motornog vlaka za Jugoslavenske željeznice. Među njima 34 se koriste za prigradski promet, a 16 u daljinskom intercity prijevozu. Vlakovi su opremljeni jedinstvenim pogonskim sustavom, koji je projektirao Ganz Villamossági Művek (Ganz Električna industrija), a u velikoj mjeri standardne strojarske dijelove projektirao je Ganz-MÁVAG.

Trovagonski električni motorni vlak sadrži dvije prikolice s vozačkim kabinama i u sredini motorna kola. Dvije ili tri garniture mogu se spojiti u jedan vlak preko automatskog kvačila, tako da zajedno može voziti 6 ili 9 vagona. Sve četiri osovine motornih kola su pogonske. Upravljanje brzinom je automatsko, s posve kontroliranim tiristorskim upravljanjem.

Sjedala u intercity vlakovima mogu se okrenuti u smjeru vožnje, i opremljena su pomičnim naslonom i stolićem. U vlaku postoje uvjeti za
uspostavu konferencijskog odjeljka, bara i usluge za praćenje putnika.

Za zabavu putnika postoji zatvoreni televizijski sustav i monitori u svakom putničkom prostoru. Visok standard projektiranja i izrade potvrđuje to da je vlak 1981. bio kandidiran za nagradu industrijskog dizajna.

Tehničke značajke:

Razmak kotača 1435 mm
Napon gornjeg voda 25 kV, 50 Hz
Najveća brzina 120 km/h
Najmanji radijus zavoja 80 m
Stalni učinak 1200 kW
Dužina između kvačila 72410 mm
Broj sjedišta
- u prigradskim vlakovima 236
- u intercity vlakovima 150
Službena težina 74 t
Last edited by gc on Mon Jun 29, 2009 8:58 am, edited 1 time in total.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by gc »

A sada poslastica :D
Kolega Scharnhorst je na forumu zeljeznice net postavio tri fotografije sa testiranja Olimpik Ekspresa, uzivajte.

Image

Image

Image

Prelijepe fotografije o kojima izgleda ne znamo bas mnogo.
Zna li neko koja bi ovo mogla biti godina i gdje je ovo snimljeno.
Moze li neko poznati ljude koji se vide na fotografijama?


Tu je i ova, navodno nastala prije same probe:

Image
A tu je i ova sa railfaneurope, godina i lokacija nepoznata (mozda Sarajevo?):

Image
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by gc »

A sada jedna misterija.
Izgleda da su nekako 4* "sarajevska" madjara docekala kraj rata (1995) van BiH (opet, molim da me neko ispravi),
i to 3 u Hrvatskoj i 1 u Srbiji.
Najmanje jedan od ovih u Hrvatskoj je Olimpik.

Zna li neko kako su se oni ustvari nasli van BiH?
Navodno su dva bila u Gredelju na nekakvoj modernizaciji pa su tu docekali rat.
Treci je navodno iz Ploca brodom prebacen u Split i dalje na HZ.
Ako je ovo tacno, onda je taj morao docekati rat negdje juznije od Zitomislica.
Za ovaj mi treci nikako nije jasno, zasto i cijom dozvolim je ovo uradjeno?

Na ovakvo slicno pitanje je forumas Karavela (definitivno najduhovitiji i najsarkasticniji forumas :D ) sa zeljeznice.net odgovorio:
To je 411-013 vlasništvo ex ŽTO Sarajevo, danas ŽFBH. Mi smo ga uhapsili "u ime naroda" i koristili se njime dok nije istrčao kilometre...
Ovo je bio odgovor forumasu tomeku koji je postavio ovu fotografiju sarajevskog madjara koji je jos valjda u Gredelju:

Image




Tu je i nekoliko fotografija Olimpika u Gredelju je postavio forumas Zeus:

Image

Image

Image

Image

Image


Tu je i ova koju je postavio Brunoh:

Image


Zna li neko koliko je sarajevskih 411/415 docekao rat van BiH i koji su to bili?
Takodje, koliko je njih vraceno nazad ZTP-u Sarajevo (ZFBH/ZRS)?
Ovi koji izgleda nikada nisu vraceni, kakav je njihov status i sta ce biti sa njima?
Koliko vidim za sada jedino truhnu po raznim depoima (doduse to je donekle sudbina i ovih u BiH).




Za kraj o ovima van BiH, tu je i jedan koji je negdje u Srbiji.
Kako je ovaj tamo dospjeo je jos veca misterija.
Pretpostavljam da ga je rat tamo docekao.
Inace ZTP Beograd nikada nije posjedovao ove EMV-ove.

ImageImage
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by ela »

Hvala gc na ovoj iscrpnoj hronologiji o sarajevskim Mađarima.
ŽTP Sarajevo je imao 26 EMV serije 411/415.
Od tog broja bilo je 10 EMV 2.razred sa žutim vratima za putnike koji su nosili oznake 411-000 motorna srednja kola, i upravljačka kola koja su obilježena 415-000. EMV 2.razred imali su na upravljačkim kolima dva para vrata. Ovaj EMV koji je ostao negdje u Srbiji koliko znam da se radi o EMV 411-016. Poslije rata više ni jedan nije bio u eksploataciji,sem ove 411-013 koja leži u Gredelju.
I 16 EMV 1.razred sa plavim vratima koji su bili obilježeni 411-100 motorna srednja kola,i 415-200 upravljačka kola.Ovi EMV 1.razreda imali su jedan par vrata na upravljačkim kolima. Kasnije sredinom 80-tih godina prošlog vijeka,modificirano je 5 EMV u potpuno plave garniture.
Danas u eksploataciji na ŽFBiH ima 5 EMV 411/415,bivše garniture 1.razreda 411-105,106,114,115,116.

EMV 411-114 je bila jedina sarajevska garnitura 1. razreda koja je imala makazaste pantografe pa i ova slika koja je uslikana mislim negdje na potezu Alipašin Most-Sarajevo,pa iz toga mislim da se radi o tom EMV.
Image
Pozdrav iz Mostara
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by gc »

Hvala na odgovorima Ela.

Ako neko ima neka postavi spisak svih Madjara na ZTP Sarajevo
pa onda sistematski mozemo obraditi njihovu daljnu sudbinu.
Konkretno me interesuju godine proizvodnje i gdje je sada koja garnitura.


Za kraj moje "historijske" gradje o ovim vozovima, jos dvije stare fotografije:

Image

Ovo sam pokupio sa nekog madjarskog websitea, buduci 411 bez oznaka JZ-a,
moguce da se radi o fotografiji sa testiranja.



Image

Ovo je mozda najljepsa fotografija madjara sa JZ pruga.
Fotografija je objavljena na zeljeznice.net forumu, zasita vise ne znam ko je postavio.
Uglavnom fotografija je malo modificirana (poznate vec kako), navodno je neko naljepio HZ logo preko JZ-a.
Devedesete, sta li :D
Cini mi se da je na fotografiji voz upravo napustio stanicu Ovcari i krece se prema Gradu/Bradini/Sarajevu?
Ispravite me ako sam pogrijesio.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by Bo Bo »

Moj mali doprinos na datu temu. Slikano na željezničkoj stanici Sarajevo. Iskreno sazrio je za pošteno kupanje. Veliki pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: EMV 411/415 - Mađar

Post by damir661 »

Ona slika iz Srbije je u fabrici Sin voz, jedna garnitura je tu ostala dok je bila na reviziji, ali u medjuvremenu poceo rat i tu je ostala.

Jos par starih fotki

[The extension jpg has been deactivated and can no longer be displayed.]

[The extension jpg has been deactivated and can no longer be displayed.]

Post Reply