Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Moderator: lopina

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Hteo bih da pokrenem jednu nadam se interesantnu temu o troosovinskim putnickim vagonima koji su nabavljeni pocetkom osamdesetih od strane tadasnjeg ZTP Sarajevo za potrebe putnickog saobracaja u BiH.
Interesuje me da li ima neko koju fotku njih iz tog vremena sa JZ oznakama, kao i ostale zanimljivosti, koliko njih je nabavljeno, gde su vozili i sl.
Damire, ovo je jako upitno!
Već sam pisao o tome. Mislim da su ti vagoni došli kao donacija poslije rata 1996.g. zajedno sa mnogo drugih radnih mašina, plaserice, plugovi, lokomotive...a vagoni su se koristili samo u službene svrhe, za osoblje na tim radnim mašinama i sl...
Ko zna više? I ja bih volio potpunu informaciju.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Post by damir661 »

Ja znam da su ti vagoni mnogo ranije jos za vreme JZ-a, nesto se spominjalo da su ti vagoni dosli kao pomoc posle zemljotresa u Banja Luci, ne znam koje godine.
User avatar
Stanley
Posts: 25
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:57 pm
Location: Zagreb

Re: Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Post by Stanley »

damir661 wrote:Ja znam da su ti vagoni mnogo ranije jos za vreme JZ-a, nesto se spominjalo da su ti vagoni dosli kao pomoc posle zemljotresa u Banja Luci, ne znam koje godine.
Potres u Banja Luci bio je 1969. godine. Ne znam jesu li ti vagoni dolazili kao pomoć, ali znam da su ih ex JŽ unajmljivale od DB za izvanredne vlakove u vrijeme pojačanog prometa.
Osobno sam se vozio neposredno pred praznik 1. svibnja/maja 1971. godine u izvanrednom brzom vlaku Zagreb - Sarajevo, koji je bio sastavljen isključivo od takvih troosovinskih vagona. Putovalo se noću i nije bilo baš najudobnije, ali su vagoni bili čisti kao apoteka (za razliku od naših).
Para je zakon!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Post by Ćiro_bos »

Stanley wrote: Potres u Banja Luci bio je 1969. godine. Ne znam jesu li ti vagoni dolazili kao pomoć, ali znam da su ih ex JŽ unajmljivale od DB za izvanredne vlakove u vrijeme pojačanog prometa.
Hvala za info...Tu se govori o iznajmljivanju vagona, a vlasništvo je nešto drugo. U svakom slučaju to je dokaz da su prometovali ovdašnjim prugama u to vrijeme, mada kao vagoni za brzi voz...malo neprikladno.
pozdrav....
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Post by stjepan »

Što se donacije tiče,Damir je u pravu,posle potresa 1969 u Banjaluci je došao velik broj tih vagona na područja oko Banja Luke.Mislim da su ih preuređivali u kolskoj radionici u Prijedoru,ali nisam siguran.Sjećam da u to vrijeme nije bilo željezničarske kuće,koja nije imala ogledala ili one pepeljare iz kupea sa oznakom DB,WC školjki,umivaonika, sve se vadilo van i preuređivalo za stanovanja.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Troosovinski vagoni ex DB u Bosni

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Što se donacije tiče,Damir je u pravu,posle potresa 1969 u Banjaluci je došao velik broj tih vagona na područja oko Banja Luke.Mislim da su ih preuređivali u kolskoj radionici u Prijedoru,ali nisam siguran.Sjećam da u to vrijeme nije bilo željezničarske kuće,koja nije imala ogledala ili one pepeljare iz kupea sa oznakom DB,WC školjki,umivaonika, sve se vadilo van i preuređivalo za stanovanja.

Pozdrav!
Ima logike...Za stanovanje da, ali za redovan promet ne!
Jednom sam imao u stanici plasericu i te vagone. Dugo sam zagledao. Jako mi je bila zanimljiva srednja osovina, način na koji je riješeno i omogućeno njeno veliko pomjeranje u stranu, poprečno, prilikom kretanja kroz krivinu. Ako nekome dođe pod objektiv neka slika...
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply