Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Moderator: lopina

User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by Masinac »

Pošto se uvodi sistem za pračenje vagona i lokomotiva mora se vršiti numeracija sa više cifara , stare oznake na lok će se morati prenumerisati jer je napravljen takav program.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by stjepan »

O kakvom sistemu za praćenje je riječ.Šta nemaju sva željeznička vozila (i lok,DMG,EMG,tmd...) dvanaestmjestni broj?
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by Masinac »

stjepan wrote:O kakvom sistemu za praćenje je riječ.Šta nemaju sva željeznička vozila (i lok,DMG,EMG,tmd...) dvanaestmjestni broj?
Nemaju . HŽ je dao svoj program za pračenje pa se zato mora sve prenumerisat što nema dvanaest brojeva. :-h
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by stjepan »

Ako nije previše OT,moželi tko ukratko opisati to praćenje,o čemu se zapravo radi?Možda bi opis praćenja bio primjerniji u rubrici "Vagoni"jer je vjerojatno prvenstveno namijenjen praćenju vagona,pa ako ima interesa i ja bi opisao kako to funkcionira na SŽ.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by Ćiro_bos »

Masinac wrote:
stjepan wrote:O kakvom sistemu za praćenje je riječ.Šta nemaju sva željeznička vozila (i lok,DMG,EMG,tmd...) dvanaestmjestni broj?
Nemaju . HŽ je dao svoj program za pračenje pa se zato mora sve prenumerisat što nema dvanaest brojeva. :-h
Nije to problem...
Ja sam gledao na HŽ maperu kada voz sa ove teritorije , sa našom 661 lok pređe kod njih i taj je dio predviđen, tada oni jednostavno napišu 2061- itd....
a može se napraviti i da nedostajuća prva cifra bude nula?
Uostalom kako pratiti ŽRS vučna vozila, koji naravno neće uzeti HŽ sistem numeracije i koji osuđuju i zaposlenici HŽ-a!
I na SŽ i ŽS imaju sistem praćenja vozila, a nisu prenumerisali vučna vozila.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Ja sam gledao na HŽ maperu kada voz sa ove teritorije , sa našom 661 lok pređe kod njih i taj je dio predviđen, tada oni jednostavno napišu 2061- itd....
a može se napraviti i da nedostajuća prva cifra bude nula?
Kod nas je u tom slučaju na zadnjem mjestu tačka,program već ima unešenih sedam tačkica i kad unosim naše lok zadnja ostane prazna i to nije problem,problemi su kad lokomotiva ide hladna kao pošiljka,tad mora imati dvanaestmjestni broj,mada se i to da administrativno rješavati.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by Masinac »

S ovim odosmo od teme , več ako ko ima novih fotki od ovog niskopodnog nek ih postavi da vidimo ;)
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by Bo Bo »

U dijelu foruma o "niskopodnom vozu" pokrenuta je tema o sistemima za praćenje vagona. Ako neko zna više o ovoj problematici neka nam piše. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by stjepan »

Evo kad se Bo Bo potrudio da i ja napišem par riječi o Slovenskom sistemu za praćenje,vagona,vučnih sredstava.SŽ razvijaju taj sistem od polovice osamdesetih i ja kao korisnik sam izuzetno zadovoljan.Danas sve stanice SŽ imaju svoj računar koji je umrežen u SŽ sistem,odnosno glavni računar je u Ljubljani i svi računari po službenim mjestima su povezani s njim i svi podaci se skupljaju u tom centralnom,preko modema.Različite službe imaju različite ovlasti za upotrebu računara,odnosno podatke može unositi samo za svoju službu.Upočetku su računare imale sve granične i rasporedne stanice,stanice rasporednog odsjeka pa su morale rasporednim stanicama javljati sve potrebne podatke itd.Sistem radi tako da u svakom momentu mogu znati gde se nalazi vagon ako znam njegov broj,ili broj voza (ili stanice) u kojem se vagon nalazi,iz dobijenih podataka se da jednostavno iščitati stanje vagona (staus) tj.prazan,tovaren,dostavljen stranki za utovar ili istovar,prazan i određen za utovar,popravku,rezerva,kad je primit ili predan susjednoj željezničkoj upravi,šta se utovara i šta bilo zadnje tovareno,ukratko sve u vezi vagona,Sistem ima napravljene programe koji sami vode vagonske evidencije,tako je u svakom momentu moguće dobiti podatke koje smo njekad ručno vodili,KOL-1,KOL4,KOL-8.KOL19,KOL20 naručivanje vagona itd.Važno je reći to da sistem ne dozvoli da recimo uneseš pogrešne podatke,ili podatke vagona koji nije na tvojoj stanici.Kao što sam već rekao SŽ od polovice razvija računarske programe i danas sve se radi preko računara a i programi su međusobom povezani tako da recimo vozu kojem si dodavao vagone ne možeš računarom dati odlazak ako nisi provjerio komercijalnu kompletnost voza,ili ako lok.nema osoblja,ako odzadnja stanica nije dala "gibanje"(dolazak-odlazak).Zadnja novina su nam elektonski grafikoni.Danas kad dođe do ispada računara,saobraćaj zamre,jer voz u recimo Kopru dobije sve obavijesti (lagane vožnje,vanredna stajanja)do Maribora,izvještaj o kočenju,nema računara,nema saobraćaja.Nadam se da nisam previše komplicirao.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Sistemi za praćenje vozova, vagona, lokomotiva, EMV i DMV

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:
Ćiro_bos wrote:Ja sam gledao na HŽ maperu kada voz sa ove teritorije , sa našom 661 lok pređe kod njih i taj je dio predviđen, tada oni jednostavno napišu 2061- itd....
a može se napraviti i da nedostajuća prva cifra bude nula?
Kod nas je u tom slučaju na zadnjem mjestu tačka,program već ima unešenih sedam tačkica i kad unosim naše lok zadnja ostane prazna i to nije problem,problemi su kad lokomotiva ide hladna kao pošiljka,tad mora imati dvanaestmjestni broj,mada se i to da administrativno rješavati.

Pozdrav!
Evo posudio sam fotku dole potpisanog gospodina, kojem se zahvaljujem...
Fotka predstavlja, mislim dio HŽ teretnice elektronski rađene, gdje je u središnjem dijelu prikazan broj vozne lokomotive ŽRS 441-590, tj. način na koji HŽ upisuje naše lokomotive....Znači sistem praćenja nije kočnica za staro, provjereno označavanje lokomotiva...
pozdrav...

Image
Posavina expres
Post Reply