Teretni vagoni u BiH

Moderator: lopina

User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Otpravnik vozova »

Ćiro_bos wrote:
Bo Bo wrote:
Otpravnik_vozova wrote: Uglavnom su problemi sa kočenjem, a primjetio sam da među njima ima i novih vagona
Koliko čujem problem je u nedostatku kočionih papuča, nema ih ni za lijeka, ali se intenzivno radi na dobavljanju i obezbjeđenju zaliha.

Pozzz Bo Bo ;) .
To bi još bilo dobro...ako nisu veći problemi u pitanju! Za sada samo nagađam %-(
pozdrav...
Upravu si Ćiro, dobro bi bilo da su samo papuče. Mada su izmeđuostalog i one problem.
Image
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by ela »

Kočione papuče su u tom cijelom segmentu najmanji problem....Najveći problemi su vezani za nezaptivenost vazdušnog sistema,zatim vrata na vagonima,i kompletan sanduk kola,ima vagona što ima nedostaju uzemljenja na osovinama jer se ista kradu pošto su od bakra...

Loše zaptiven vazdušni sistem na vagonima stvara probleme i velike gubitke vazduha pogotovo na dugačkim teretnim vozovima,prije je i sama proba zaptivenosti glavnog vazdušnog voda prilikom izvršenja potpune probe kočnica bila totalno zasjenjena,i malo ko je obraćao pažnju na to,no ovaj posljednji događaj na bradinskoj rampi je čak stavio u prvi plan,pa od tog datuma je i veliki broj ŽFBiH teretnih vagona izbačen iz saobraćaja.....

Najveći problem u tom čitavom sistemu su mjerni ventili DP1 i DP2 koji su smješteni u obrtnim postoljima i podešavaju silu kočenja prema natovarenosti vagona,znači kontinualna promjena sile kočenja kod DP1 ventila,a kod DP2 na prekretnoj težini prebaci na prazno,odnosno na tovareno...

To je najgore tehničko riješenje koje je neko mogao izmisliti,jer upravo ti vagoni sa tim mjernim ventilima imaju lošu kočnicu,i jako su loše zaptiveni,primjera radi,skoro sva HŽ kola su sa ručnim mjenjačima sile kočenja,i to je prema meni najbolje riješenje,ti vozovi koji su sastavljeni od vagona sa ručnim prebacivanjem sile kočenja su zaptiveni i koče onako kako treba,za razliku od većine ŽFBiH teretnih vagona....Mi godinama na bradinskoj rampi imamo problema sa vozovima koji su sastavljeni od naših teretnih vagona,a vagoni tipa Rgs-z su noćna mora za spuštanje na dugačkim padovima,jer skoro svi imaju DP2 ventile za podešavanje sile kočenja...Problem je naravno u ventilima,njihovom neodržavanju i lošem tehničkom riješenju,eto kao da bi se izbjeglo prisustvo čovjeka...

Svi vagoni iz Portugala kojih ima preko 400 koliko znam,imaju te ventile,pa se pitam zašto baš mi od svih ovdašnjih željezničkih uprava izabrašmo najgore riješenje!?
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

ela wrote:Najveći problem u tom čitavom sistemu su mjerni ventili DP1 i DP2 koji su smješteni u obrtnim postoljima i podešavaju silu kočenja prema natovarenosti vagona,znači kontinualna promjena sile kočenja kod DP1 ventila,a kod DP2 na prekretnoj težini prebaci na prazno,odnosno na tovareno...

To je najgore tehničko riješenje koje je neko mogao izmisliti,jer upravo ti vagoni sa tim mjernim ventilima imaju lošu kočnicu,i jako su loše zaptiveni,primjera radi,skoro sva HŽ kola su sa ručnim mjenjačima sile kočenja,i to je prema meni najbolje riješenje,ti vozovi koji su sastavljeni od vagona sa ručnim prebacivanjem sile kočenja su zaptiveni i koče onako kako treba,za razliku od većine ŽFBiH teretnih vagona....Mi godinama na bradinskoj rampi imamo problema sa vozovima koji su sastavljeni od naših teretnih vagona,a vagoni tipa Rgs-z su noćna mora za spuštanje na dugačkim padovima,jer skoro svi imaju DP2 ventile za podešavanje sile kočenja...Problem je naravno u ventilima,njihovom neodržavanju i lošem tehničkom riješenju,eto kao da bi se izbjeglo prisustvo čovjeka...

Svi vagoni iz Portugala kojih ima preko 400 koliko znam,imaju te ventile,pa se pitam zašto baš mi od svih ovdašnjih željezničkih uprava izabrašmo najgore riješenje!?
Eto Ela je iznio na vidjelo tu moju sumnju...žao mi je što sam potrefio. Nije to ni tako usamljen slučaj na Bradini... Osim novih vagona portugalaca i na našim starim repariranim Eas vagonima, čiju je opravku platio portugalski kredit, koji su reparirani u Gredelj-Dobošnica su takođe ugrađivali taj mjenjač sile kočenja, nekih 400 vagona. Druge uprave naravno nisu lude za ovim tehničkim rješenjem i sada se došlo u situaciju da se više vjeruje tuđim vagonima, jer je naša flota doslovce sastavljena od Eas vagona koji imaju taj sistem.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by admin »

Foto odgovor na par zadnjih postova u ovoj temi a vezani su za kočnice na teretnim vagonima

Image
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by admin »

Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

I ja sam danas nasnimao dosta raznih vrsta vagona sa ovim sistemom mijenjanja sile kočenja...Eas-ove nisam :D . Ima ih i na Gbs vagonima, E, Hbis...Skoro nam je čitav vozni park sa ovim!
Sličice će biti kada stignem.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Otpravnik vozova »

Otpravnik vozova wrote:U zadnjih mjesec dana se mislim udesetorostručio broj vagona "olistanih" za opravku u radionici Rajlovac . Trenutno ih ima preko 200 koji čekaju na opravku. Uglavnom su problemi sa kočenjem, a primjetio sam da među njima ima i novih vagona - "Portugalaca".
Zna li neko nešto više o ovome?
Evo danas se špekuliše cifrom od oko 800 vagona na području ŽFBiH koji trebaju na opravku. Naravno, ovdje ima i vrlo banalnih stvari(tipa zamjene podnih daski, zamjene papuča i podmazivanja dijelova, itd...), ali stanje je tako!
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

Gbs, revizija rađena u Zenici...

Image

...proizveden nekada u Vaso Miskin Crni i sa mjenjačem sile kočenja-automatskim o kojima govorimo u zadnje vrijeme

Image

Te još jedan sa istim mjenjačem sile kočenja, Es prerađen u Gredelj-Dobošnica, za potrebe Termoelektrane Tuzla

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
lopina
Posts: 400
Joined: Sat Jul 10, 2010 3:15 pm

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by lopina »

Opravka Zenica-Teretna!

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us


pozdrav...
User avatar
lopina
Posts: 400
Joined: Sat Jul 10, 2010 3:15 pm

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by lopina »

Ovih dana dovoze se kontejneri u Zenica-Teretnu gdje se istovaraju. Zna li ko o čemu se radi i šta je u njima!?
Post Reply