Putnički vagoni ŽFBiH

Moderator: lopina

User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by rasha »

Bo Bo wrote:
Masinac wrote:Znali neko nešto više o kupovini dvadeset putničkih vagona ????????????????????????????????????
Čuo sam o tome, valja će biti nabavljeni iz Češke ako sam dobro upamtio, samo od koje firme?
O broju vagona sam saznao sa fouma. Postavlja se pitanje ako je sve to tačno na koje relacije planiraju te vagone uvrstiti? Pozdrav Bo Bo ;) .
Novi, polovni?
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by igorailwayman »

I ja sam čuo o tome. Trenutno sam u nevjerici oko toga. Mišljenja sam da bi bilo ispaltivije i realnije da se kupe polovni vagoni jer su novi jako skupi. Kad bi bilo tako bilo bi i logike i bilo bi mi razumljivo da se stave u unutrašnji saobraćaj na postojećim ili eventualno novim linijama. A kupovina novih vagona eventualno za međunarodni saobraćaj bi mi nebi bilo jasno niti logično, jer šta onda s Talgo vozovima.

Ako se ima novca da se kupe novi vagoni, onda je po meni bolje kupiti polovne a ostatak novca uložiti u Talgo projekt u tehničke detalje koji fale da se Talgo pusti u saobraćaj. Ali ko će to znati kad se kod nas svakako sve radi neracionalno i bez jasne vizije....

Pozdrav!
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by ubrzani »

Moje razmišljanje o potrošnji para ide u pravcu nekoliko polovnih šveđana /ili nešto slično/da bi dobili lokomotive za tereta a ne da vuku jedan-dva vagona. Doduše, mi samo možemo razmišljati i maštati a neko drugi će odlučiti.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Bo Bo »

ubrzani wrote:Moje razmišljanje o potrošnji para ide u pravcu nekoliko polovnih šveđana /ili nešto slično/da bi dobili lokomotive za tereta a ne da vuku jedan-dva vagona. Doduše, mi samo možemo razmišljati i maštati a neko drugi će odlučiti.
Danas sam razgovarao sa jednim dobrim prijateljem i forumašem na ovu temu. Kako je veliki ljubitelj i poznavala vagona strašno se obradova kad je čuo za ovu vijest. Kod nas na željeznici je prisutan jedan fenomen sve što se kupilo nije bilo dobro, dosta smo to kritikovali počevši od Talga, Niskopodnog, tristorki itd.

Ako bi se već išli u nabavku polovnih vagona dobro bi došli za lokalni, regionalni saobraćaj. Pokrile bi se postojeće, otvorile nove linije, a vagoni koji trenutno trče na lokalcima mogli bi se bolje srediti (ofarbati, očistiti i oprati) jer već odavno vape za tim.

Zar nije možda krajnje vrijeme da imamo voz Sarajevo-Tuzla, Bihać-Tuzla, Čapljina-Mostar itd. U principu kad bi bilo volje moglo bi se kupiti 10 vagona drugog razreda, 5 kušeta, par bifea i resotran.

Evo TCDD lokomotive dolaze pa se nadam da se može naći neka za lokalni-regionalni saobraćaj. Naravno sve su ovo samo želje ali to još jedino nije za novac.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by damir661 »

A zasto se pre ne bi kupile 10 garnitura EMV i mozda nekoliko DMV, zasto zarobljavati lok na putnicke ili brze vozove od po 2-3 vagona, cisto bacanje para.
Ako se projekat oko niksopodng pokaze dobrim, zasto se ne bi krenulo u nabavku vise jedinica niskopodnog i eto resenja za Mostar-Capljinu itd
Cena bi verovatno bila veca od cena polovnih vagona, ali bi se sigurno isplatila na dugorocnije staze.

Zatim delovi od Doboja do Tuzle i od Blatne do Bihaca jos uvek nisu pod strujom, hoce li se zbog toga opet ulagati enormne cifre u sredjivanje 212 lokomotiva, ili bi pozeljnije bilo uloziti u elektrifikaciju istih. :-B
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Što se tiče EMV-a, DMV-a na brzim vozovima to u startu otpada iz mnogo razloga. Trenutno ima samo jedan niskopodni i ako se ostane na tome to je čista fula. Gledajući pomenuti u najboljem slučaju je za relacije Sarajevo-Zenica. Do Bihaća ni pomisliti da ide iz razloga konfora, entitetskih granica itd.

Ja se slažem da su lokomotive zarobljene u potpunosti, ali kad vozom ideš 70 km/h kroz BiH neko bi pomislio da je to ogromna zemlja. Vagona uistinu treba, samo vizije firma očigledno nema pa svako novo rukovodstvo radi od nule.

Što se tiče elektrifikacije Unske pruge to ja mislim da ni Torabi ne bi bio siguran.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

igorailwayman wrote:.... A kupovina novih vagona eventualno za međunarodni saobraćaj bi mi nebi bilo jasno niti logično, jer šta onda s Talgo vozovima? Ali ko će to znati kad se kod nas svakako sve radi neracionalno i bez jasne vizije....

Pozdrav!
Kupovina novih vagona je ravna trajnom parkiranju Talga i Nikopodnog! Definitivno! Zato mislim da je to sve izmišljotina...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by rasha »

Ćiro_bos wrote: Kupovina novih vagona je ravna trajnom parkiranju Talga i Nikopodnog! Definitivno! Zato mislim da je to sve izmišljotina...
pozdrav...
Upravo! Talgo je kupljen za međunarodne linije, dakle, vagona za međunarodne linije ne treba. Za kakve brze vozove za Bihać i Tuzlu su dovoljni Gredeljevci i švedski vagoni. Znači kupovali bi se vagoni za lokalne vozove. A upravo za lokalne vozove, kupovina novih vagona je najneisplativija. Naročito na neelektrificiranim prugama. Eventualno ako misle praviti push-pull garniture sa 441, onda bi to imalo logike, ali onda se i 441 mora modifikovati. Ali, ono što je po mom mišljenju trenutno najpotrebnije ŽFBH-u je kupovina DMV-a i remont EMV 411.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

rasha wrote:
Ćiro_bos wrote: Kupovina novih vagona je ravna trajnom parkiranju Talga i Nikopodnog! Definitivno! Zato mislim da je to sve izmišljotina...
pozdrav...
Upravo! Talgo je kupljen za međunarodne linije, dakle, vagona za međunarodne linije ne treba. Za kakve brze vozove za Bihać i Tuzlu su dovoljni Gredeljevci i švedski vagoni. Znači kupovali bi se vagoni za lokalne vozove. A upravo za lokalne vozove, kupovina novih vagona je najneisplativija. Naročito na neelektrificiranim prugama. Eventualno ako misle praviti push-pull garniture sa 441, onda bi to imalo logike, ali onda se i 441 mora modifikovati. Ali, ono što je po mom mišljenju trenutno najpotrebnije ŽFBH-u je kupovina DMV-a i remont EMV 411.
Dokaz da si pametan!
pozdrav....
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by damir661 »

Da, nekad se sa 411/415 islo od Bihaca do Beograda, eh legendarni Olimpic i ono lepo vreme :( :(( =((
Post Reply