Putnički vagoni ŽFBiH

Moderator: lopina

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Vagoni su poprilično udobni i konforni. Što se tiče santetskog odrzavanja, ono je na visokom nivou. Na nekim sam i vido oznaku "Q" što znači da ih između ostalog i češće peru. Pozdrav Bo Bo :) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Reko sam vec da ima par fotki jednog krsa Y u rajlovcu u boji Bosne expressa, zatim svi ti vagoni su bili iskljucivo 1. razreda dakle sa 9 odeljaka, a pored toga za ovo nisam siguran ali mislim da vagoni koji su bili na remontu u Gredelju da su to bili iskljucivo Z2 vagoni.
Ali na kraju nije iskljuceno da je mozda taj vagon jednostavno prefarban i ukljucen u trenutne lokal jer je koliko znam dosta tih vagona u AB verziji sto znaci da i oni imaju 9 odeljaka tako da je teoretski moguce da je to jedan od njih.
Treba jednostavno proveriti da li je pomenuti krs jos uvek u sturcu ili se raspitati kod TKS-a.
Meni Sarajevo nije blizu, nažalost...
On nije obnavljan u Gredelju, jer je 2006.g. snimljen u izvornim bojama u Rajlovcu, a obnavljanje je izvršeno prije, možda 2003.g.!
U Gredelju je obnovljeno i par Y vagona. Pogledaj u ovoj temi, raniji postovi...
Ima dosta AB vagona, koji su u zelenoj boji, ali samo jedan ima A oznake, a zelene je boje...Temeljno pitanje je: Po čemu je Y vagon sa 9 odjeljaka A ili AB vagon, po čemu se određuje?
Pozdrav...
Posavina expres
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by admin »

Ćiro_bos wrote:Po čemu je Y vagon sa 9 odjeljaka A ili AB vagon, po čemu se određuje?
Malo detaljniji odgovor u novoj temi

http://www.vozovi.com/forum/index.php?f ... =viewtopic
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by damir661 »

Temeljno pitanje je: Po čemu je Y vagon sa 9 odjeljaka A ili AB vagon, po čemu se određuje?
Mislim da je u pitanju samo razlika u presvlakama sedista, kao i razmaka izmedju naspramnih sedista u jednom odeljku.
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by admin »

damir661 wrote:Koliko ja znam u rajlovcu postoji jedan krs Y vagona iz Bosne expressa
Krs iz rajlovca je vagon broj WR?? 50 89 88 00 400-0 BIFE - BUFFET

Image

Image

Image

Sudeći po narednoj slici vozio je i poslije rata (Teoretski do 13. 07. 2000. godine)

Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Neko je počeo fotkati napokon :D . Svaka čast za trud. Očekujemo i u buduće još fotografija.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

Teoretski. to bi mogao biti taj vagon...Jer on je vozio u 1999.g. kada su snimci napravljeni...
Da, počelo se slikati, tako i treba!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by damir661 »

Zašto ima oznaku ZBH-ZHB??
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Zašto ima oznaku ZBH-ZHB??
Damire, sadašnju ŽFBH su sačinjavale sve do tih nekih, ne znam tačno, 2000.g. i ŽBH i ŽHB(Željeznice Herceg Bosne) koji su dijelili prihod i posao. Na pruzi od Sarajeva do Čapljine su na dva ili tri mjesta bile granice ovih željeznica. Od Maglaja do Sarajeva znam da je stanica i područje Žepča bilo ŽHB. Poslije su se fuzionisali i nastalo je ŽFBH.
Na nekim je vozilima i poslije stajala slovna oznaka ŽHB. To sam primijetio kada su prolazile cisterne Aluminijuma iz Mostara sa remonta u Slavonskom Brodu i prošle ovuda... Naša posla!
Opet me interesuje onaj vagon!
Ako je to taj, pa još buffet, kako je prevozio putnike? Koliko je sjedišta imao?
Opet nepoznanica...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Putnički vagoni ŽFBiH

Post by admin »

28 sjedišta piše na njemu, a baš ulaziti u njega po ovim vrućinama nebi bilo pametno :)
Post Reply