Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Moderator: ZlayoZg

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Juce sam konacno uspeo da se nakanim da obidjem i provozam se ovim prugama. Utisci su vise nego pozitivni, u Somboru mi se pridruzio Nemanja, i ovom prilikom mu se zahvaljujem za drustvo i neke informacije.
Plan je bio da ujutru rano krenem iz Beograda vozom 3400 u 3:55 za Novi sad, zatim lokalom odnosno makosom, odem do Sombora, kako bih se bolje upoznao sa prugom Novi Sad-Bogojevo-Sombor, kao i kasnije prugom Sombor-Subotica.

Posle neprospavane noci, krecem za Novi Sad sa EMV 412 i to posle pravog jutarnjeg sprinta od raskrsnice Kneza Milosa i Nemanjine do gl.zel. stanice, jer je nocni bus dobro okasnio i ugrozio mi putovanje. Ovaj deo je bilo malo dosadan sto zbog nemogucnosti slikanja iz voza zbog mraka, efekta giljotine od prozora na rusu i sl. U Indjija Pustari se ukrstavamo sa teretnim sa seve 020 koji je picio toliko da se rus treso kao granje na vetru. U Beskoj se susrecem sa 441-704 na lok 444-022,pozdrav majstoru.
Teretni u Pustari mi je dao ideju da se ovakav voz mora potiskivati te sam oprezan dalje Beske u nadi da cu nabasati na svezu 661-117 na duznosti dezurne potiskivalice ,i u Sremskim Karlovcima me sreca posluzuje i time cini prva slika na ovom putu. Zora samo sto je bila svanula pa slika nije nekog kvaliteta, a uz to rus je sibao poprilicno brzo, tako je i ovo solidno s obzirom na uslove (jednom rukom sam morao pridrzavati prozor, voz je picio, jos uvek je bio neki polumrak).
Image
Image

U Sremskim Karlovcima takodje spreman za polazak je bio jos jedan teretni sa 441-752 i uglavnom sastavljen od TCDD Sgs kola. Stizemo u NS sa 5 do 10 min zakasnjenja. Na stanici nista posebno, osim 621-111 i 441-312. Odmah silazim na blagajnu da obezbedim kartu za Sombor, posto je obicno guzva, medjutim blagajnik mi savetuje da se prvo dobro raspitam da li ce voz uopste ici. Ovo mi je delovalo poprilicno uznemirujuce, s obzirom na sve, tako da odlucujem da lepo odem na svez burek i sacekam dalji razvoj situacije. UZ burek, jogurt i nes kafu vracam se na stanicu i vidim da se pojavljuje 444-022, uz sitno cavrljanje sa majstorima, cujem konacno na razglasu da putnicki voz iz Sombora dolazi na 12. kolosek, sto je bio znak da pohitam na blagajnu da na vreme sebi obezbedim kartu.

Image
Image
Image


Makosa 206 stize na peron ljudi jedva cekaju da putnici izadju, pa da oni zauzmu mesto sto pre to bolje. Ja zauzimam mesto u motornim kolima. Prvi put se vozim makosom i prilicno sam prijatno iznenadjen njenom udobnoscu, iako motor pravi veliku buku, neki putnici su jako negodovali zbog toga.
7:15 krecemo polako prema Somboru
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Od NS do rasputnice Sajlovo se vucemo. U ras. Sajlovo se odvajaju pruge za Bogojevo,Suboticu,NS Ranzirnu i Becej.
Image

Prijatno suncano jutro u Vojvodini, sve je ravno i ravno (totalno suprotno od onog na sta sam naviko :mrgreen:) , a mi idemo prema Futogu, brzina na ovom delu pruge je nesto oko 60km/h pruga je uglavnom urasla u travu, ali se brzina drzi.
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Stizemo u Futog, stanica urasla u travu, takve su uglavnom vecina njih na ovoj pruzi, u svima je ogranicena brzina i to od nekih 20-30km/h sa par izuzetaka.
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Ulazni signal stanice Futog gledano iz smera Sombora i to u nekom medjupolozaju :roll: . Inace da napomenem da neke od stanica na ovoj pruzi imaju i svetlosne signale, kao i centralno postavljanje skretnica, a rukovanje putnim prelazima tj branicima je uglavnom mehanicko.
Image

Posle Futoga ide stanica Petrovac-Glozan, nazalost bio sam nasuprotnoj strani u odnosu na stanicnu zgradu tako da sam uspeo da uslikam samo tablu. U principu je 10:5 za stanice na levoj strani, tako (ako nekog to zanima, u odnosu na smer iz Novog Sada vecina stanicnih zgrada je levo u odnosnu na kretanje voza). U ovoj stanici krecu i prvi problemi, majstor dolazi i otvara podni poklopac motora i nesto proverava, u Glozanu se zadrzavamo dva-tri minuta, ali iapk krecemo dalje, ljudi su uplaseni najgorem su mogli da odahnu.
Image

U Petrovac-Glozanu su signali svetlosni, ulazni singal sa druge strane
Image

Pruga od ove stanice postaje prosto receno odlicna, onako kako bi se pozeleti moglo, kao sto ce biti skoro do Sombora, u principu izgleda bolje od vecine deonica na glavnom koridoru u Srbiji, makosa pcinje da sparta po 8 banki, u smanjenje brzine po stanicama.
Krivudamo kroz Backu, slika pruge govori sve, barem je vizuelni utisak dobar
Image
Image

Most preko kanala karavukovo-Backi Petrovac (ako sam dobro zapamtio)
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Nazalost propustam stanicu Parage, zbog prilicne guzve u vozu, nisam bio u mogucnosti da uslikam stanicu niti bilo sta u njoj.
Priblizavamo se Gajdobri, odvojnoj stanici za prugu Gajdobra-Backa Palanka. Ova pruga se polako pojaljuje na vidiku, ulazni signal stanice Gajdobra iz pravca Backe Palanke.
Image
Image

Stizemo u Gajdobru, jedna od uslovno receno vecih stanica na ovoj pruzi, a nekada i veci cvor
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Sledeca stanica je Ratkovo, jos jedna stanica sa svetlosnim signalima, za koje nisma siguran da rade, posto mi je ulazni signal izgledao poprilicno ugasen, a zatim jedan neispravan putni prelaz na izlasku iz stanice, voz mora da stane.

Pogled na ciglanu
Image
Image

Ulazni signal sa druge strane
Image

Idem dalje ka Odzacima
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Stizemo u Odzake, vece mesto u Vojvodini, Odzacu su nekada bili poprilicno veci cvor sa kolskom vagom, mislim cak i nekom lozionicom. Zatim za ovu stanicu ide dosta vozova za potrebe fabrike farbi i lakova Hipol, uglavnom cisterni. Na jednom od sporednih koloseka postoji i cela kompozicija cisterni ove fabrike koje nazalost ne voze zbog nedostatka sredstava i koliko sam cuo predvidjene su za kasaciju.

Image

Kolska vaga ne znam da li je u funkciji
Image

Stanica Odzaci
Image

Ulazni likovni signal stanice Odzaci
Image

Predsignal stanice Odzaci
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Izmedju Odzaka i Odzaka-Kalvarije je zastrasujuca ostra krivina, koju voz proilazi dosta velikom brzinom, sto me je poprilicno iznenadilo
Image

Odzaci-Kalvarija
Image

Jedan pp
Image

Pruga prava ko linija, uz jedan lep drvored na prilazu Karavukovu, razmisljam a pro po toga kako bi bilo lepo tu napraviti koji fotostop sa Romantikom, Plavim vozom, ili 661 uz puno dima
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Na ulazu u Karavukovo pridruzuje nam se pruga iz Baca (Karavukovo-Bac) na kojoj odavno nema putnickog saobracaja. Stanica Karavukovo kao odvojna stanica ima svetlosne signale (grupni izlazni signal,opremljen i pokazivacem pravca). U stanici je dosta starih vagona predvidjenih za kasaciju.

Pruga za Bac
Image

Na ulazu u Karavukovo
Image
Image

Stanica Karavukovo
Image

Most preko kanala Bogojevo-Odzaci, ili novog kanala DTD ako sam dobro sve zapamtio i shvatio
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Pruga: Novi Sad-Sombor-Subotica

Post by damir661 »

Priblizavamo se Bogojevu, odnosno stajalistu Bogojevo Selo
Image

E sada na prilazu Bogojevu, jedan od najjacih utisaka sa ovog putpisa mi ostavlja jedan prelep prirodni pejzaz, livada puna crvenih bulki, koje podsecaju na kosovske bozure, a svim tim i celo polje Kosovo (moj rodni kraj), nedostajao je samo Gazi Mestan (spomenik kosovskim junacima) i kosovske termoelektrane u obilicu pa da zaista pomislim da sam tamo :lol:

Na prilasku Bogojevu, ulazni signal i crveno polje, a u daljini se vidi pruga odnosno krak Bogojevo-Sombor, na koju cemo uskoro preci.
Image

Stizeno u stanicu Bogojevo, granicnu stanicu izmedju Srbije i Hrvatske, odakle posle prema HR nastavlja pruga za Erdut,Dalj u kome se potom moze stici do Vinkovaca i Osijeka. Stanica je cudom opremljena centralnim postavljanjem skretnica, izlaznim signalima sa pokazivacima pravca, ali i dosta starih vagona koji cekaju kasaciju. Ne znam koliko je cest medjunarodni saobracaj ovde.
Image

Ovde voz menja smer, posto je ulazna strana u "Y" obliku, gledano prema Karavukovu i dalje prema Sonti gde mi idemo.
Image
Image
Post Reply