Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by ZlayoZg »

Dana 13.06.2010 organiziran je posjet članova Kluba ljubitelja željeznice Zagreb Ranžirnom kolodvoru.

Sastanak je bio dogovoren ispred hotela "Porin" u 9 i 30.Među prvima samo došli ja i Vedran Zeman koji je došao vlakom 982 i kojeg sam pričekao na Maksimiru i transportirao na RK.Tamo su nas već čekali Rudolf T i zagi988.Nedugo poslije nas su počeli pristizati i drugi,iako ne ovim redoslijedom:seabral,Ante-vž,ruxrux,Stanley,Toma,drempa-tzv-v7 kao organizator obilaska,reiche06,Zeus,te naš domaćin i voditelj Alen Križić kojemu se zahvaljujem na odvajanju slobodnog vremena za nas railfanove. :ymapplause: Bilo je tu još nekih kojima ne znam imena,pa nek me netko drugi dopuni. :D

Nakon kratkog susreta i uvodne riječi gosp.Križića o samom ranžirnom kolodvoru i tehnologiji rada,prvo smo krenuli do postavnice 1.
Kratko zaustavljanje
Image

Zgrada postavnice 1
Image

Image

Iza leđa se prišuljala 1141 378 koja je iz prijemne skupine otišla prema otpremnoj
Image

Prilikom dolaska,malo smo pričekali da se najavi naš dolazak gore na postavnicu.Nakon zelenog svjetla smo se uputili gore uz napomenu da budemo tihi jer je rad u tijeku,pa da ne bi ometali osoblje u radu.
Postavni stol prijemne skupine
Image

Pogled na prijemnu skupinu sa postavnice.
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by ZlayoZg »

Iskreno,ne znam koje je ovo radno mjesto,pa nek me netko dopuni. :ymsmug: Mislim da je jedno od mjesta prometnika vlakova.
Image

Pogled na ranžirnu skupinu.
Image
Inače,preko ovih kolosijeka,malo bliže postavnici,treba ići nadvožnjak koji bi spajao autocestu Zagreb-Sisak sa Sarajevskom cestom.Ima "protivnika" te ideje jer bi nadvožnjak trebao ići iznad one zone gdje ima najviše iskakanja vagona,pa bi bilo bolje da se nadvožnjak pomakne još prema sredini ranžirne skupine.

Po izlasku iz postavnice,imali smo prilike vidjeti spuštanje vagona preko grbine i djelovanje kolosiječnih kočnica.
http://www.youtube.com/watch?v=NYsohR1LXSA

Poslije demonstriranja rada kočnica,na kratko nam se pridružio i šef kolodvora gosp.Ivica Vilić.
Image

Poslije kratkog razgovora sa gosp.Vilićem,dogovarali smo se u kojem ćemo smjeru ići,pa smo se odlučili da ćemo na vrh grbine i prijemnoj skupini.

Đuran 010 odmara na "Brku 1.Inače ima još i "Brk 2".
Image

Penjemo se na vrh grbine,a Ante-vž i seabral su malo oduljili sa fotkanjem. :D
Image

Vrh grbine.
Image
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by ZlayoZg »

Prilikom dolaska na vrh grbine,bili smo obaviješteni i upozoreni da će se nekoliko vagona nagurati i spustiti niz grbinu.Pripremio sam "snimalo" i napravio kratki video uradak:
http://www.youtube.com/watch?v=_GdLzr4sDf4

Kada su ti vagoni bili spušteni,još nekoliko vagona koji se ne smiju sami puštati niz grbinu je spustio Đuran 010 koji se nakon obavljenog posla vraća natrag.
Image

Poslije naguravanja vagona odlučili smo da nećemo ići u prijemnu skupinu,nego u otpremnu i posjetu postavnici.
U prolazu smo prošli pored depoa gdje nismo išli jer nismo imali dogovor sa njima o posjeti.Znat će netko drugi malo više o tome.
Image

Većina je htjela vidjeti i ove parnjače,ali najviše od svih Stanley. :D
Image

Dok su se neki prisjećali prošlosti :) ,ja sam bio u sadašnjosti. \:D/
Image

Po dolasku pred postavnicu,ekipa je otišla unutra,a ja sam poslikao ovu lijepu i dugačku kompoziciju sa ASEA-om 209.
Image

Nakon ovoga smo otišli prema hotelu "Porin" gdje smo došli oko 11:50 i rastali se jer sam imao daljnjih obaveze,pa nisam mogao ostati,a o daljnjim aktivnostima će izvijestiti netko drugi.
Istina,nije se obišlo baš sve zbog ograničenja sa vremenom,sparnog i teškog vremena,ali i ovo je i više nego dovoljno.
Zahvala organizatorima,domaćinima,vodičima,djelatnicima RK i svim forumašima na druženju.

Nije nešto posebno fotki,ali nadam se da je dovoljno.

Toliko od mene i pozdrav. :-bd
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by Ćiro_bos »

Pregledao! Hvala.
Posebno sam zastao na fotografiji onih parnjača i fotografiji one dvostruke skretnice na grbini...Nešto prilično rijetko na prugama ex-JŽ u našem okruženju.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by damir661 »

Pozdrav Zlajo, koliko ranzirna grupa ima tacno kolosek,a koliko prijemna?
I da li se znaju koje su sve ono parnjace smestene pored depoa? Primecujem na celu jednu 51, iza 33, dalje?????
User avatar
Stanley
Posts: 25
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:57 pm
Location: Zagreb

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by Stanley »

damir661 wrote:I da li se znaju koje su sve ono parnjace smestene pored depoa? Primecujem na celu jednu 51, iza 33, dalje?????
Dvije lokomotive serije 11 i to one s ''ušima'' (usmjerivačima zraka), zadnje koje su kupljene za potrebe ex JŽ (GANZ-Mavag 1955.).
Sve lokomotive su u katastrofalnom stanju. Namjeravao sam se popeti u kabine, ali sam odustao kad sam unutra vidio hrpetine kojekakvog smeća.
Ovakva nebriga prema tehničkoj baštini je nevjerojatna čak i za naše jadne prilike.
Na Ranžirnom kolodvoru trebalo bi biti još ''muzejskih'' parnjača, ali se one nalaze (ili bi se trebale nalaziti?) u krugu Vuče vlakova gdje nismo imali pristupa.
Para je zakon!
User avatar
ZlayoZg
Posts: 1690
Joined: Mon Jun 22, 2009 7:04 pm
Location: ZAGREB (HR)

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by ZlayoZg »

damir661 wrote:Pozdrav Zlajo, koliko ranzirna grupa ima tacno kolosek,a koliko prijemna?
Pozdrav Damire. :-h
Ranžirna skupina ima 48 kolosijeka(8 grupa po 6),a prijemna i otpremna po 16. :D
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by damir661 »

ZlayoZg wrote:
damir661 wrote:Pozdrav Zlajo, koliko ranzirna grupa ima tacno kolosek,a koliko prijemna?
Pozdrav Damire. :-h
Ranžirna skupina ima 48 kolosijeka(8 grupa po 6),a prijemna i otpremna po 16. :D
Hvala za odgovor i Beograd-ranzirna ima isto tako 48 ranzirnih u ranzirnom parku, jedino je prijemni park manji, ima 14 koloseka, od kojih su dva tranzitna.
Dvije lokomotive serije 11 i to one s ''ušima'' (usmjerivačima zraka), zadnje koje su kupljene za potrebe ex JŽ (GANZ-Mavag 1955.).
Od 4 (plava u muzeju, ona u Kninu i ove dve, imali mozda jos neka??) "sacuvane" lok serije 11 u Hr je krajnje zalosno da bar jedna bude dovedena u vozno stanje. :((
User avatar
Stanley
Posts: 25
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:57 pm
Location: Zagreb

Re: Desant KLJŽ-ovaca na Zagreb Ranžirni kolodvor

Post by Stanley »

damir661 wrote:Od 4 (plava u muzeju, ona u Kninu i ove dve, imali mozda jos neka??) "sacuvane" lok serije 11 u Hr je krajnje zalosno da bar jedna bude dovedena u vozno stanje. :((
Prema podacima iz knjige Zvonimira Horvata ''Parna vuča u Hrvatskoj 1860.-1988.'' sačuvane su četiri lokomotive serije JŽ 11 i to:
- 11-061, izložena u Kninu
- 11-015 (lokomotiva Plavog vlaka), u krugu HŽM kod Glavnog kolodvora
- 11-059, na RK
- 11-062, na RK
Lokomotiva 11-015 proizvedena je 1946., a ostale 1955. godine.
U vlasništvu HŽM bila je i lokomotiva JŽ 11-001 (ex MAV 424-001), koja je 1976. povukla posljednji vlak s parnom vučom iz Zagreba u Sisak. Godine 1997. ustupljena je Muzeju MAV u Budimpešti u zamjenu za po jednu lokomotivu serije JŽ 50 (MAV 376) i JŽ 152 (MAV 377).
Ovi krševi na RK su u vlasništvu Hrvatskog željezničkog muzeja i na papiru bi trebali biti muzejski izlošci(!). Blago si ga nama s takvim muzejom.
A dovođenje u vozno stanje? Prije će Zemljani naseliti Jupiter nego će se tako nešto dogoditi. Nažalost.
Para je zakon!
Frankcok
Posts: 2
Joined: Sat Mar 30, 2019 4:43 am
Location: Bulgaria
Contact:

Desant KLJZ ovaca na Zagreb Ranzirni kolodvor

Post by Frankcok »

Lijep kolodvoropis teta da nije bilo vlakova.Kolosijek kojim si hodal je za TE-TO Zagreb, tj. HEP-ovu termoelektranu-toplanu na itnjaku.A kaj se asimetrinosti tie, kolko ja vidim prolazak kroz kolodvor je u pravac a vidi se i na shemi sekcioniranja. Moda te je zbunilo to da se prema Resniku nastavljaju industrijski kolosijeci sa svake strane pruge.Zakaj je Beograd Express skretal, to ne znam.
Post Reply