Strani teretni vagoni na prugama u BiH

Moderator: lopina

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Strani vagoni

Post by Bo Bo »

Postavljam listicu, drugog kontigenta vagona iz pomenute stanice. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image

Image
Image
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Strani vagoni

Post by eddielexx »

DB i JŽ vagoni na stanici Semizovac. ne znam koja su vrsta...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Strani vagoni

Post by damir661 »

Ovi JZ su Es vagoni, a ovi zatvoreni su specijalni zatvoreni vagoni serija H, a vagoni su uglavnom Hbis
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Strani vagoni

Post by 441-905 »

DB vagona je bilo i u teretnoj stanici Sarajevo, ali su odvučeni prije nekih 4-5 mjeseci. Nažalost služili su narkomanima za fiksanje.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Strani vagoni

Post by Bo Bo »

Image

Detalj sa pomenutog vagona
Image
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Strani vagoni

Post by stjepan »

Nekad je,a vjerovatno i sada je u međunarodnim pravilima za izmjene teretnih vagona (RIV) pisalo,da se po 5 do 7 godina od nestanka vagona,počne postupak za naplatu istog,Pred tim se izvede sva propisana procedura oko potrage itd.Poznato mi je kako su taj problem riješile nasljednice juge,a zanima me kako je taj problem u BiH riješen sa drugim državama.Da li je kome to poznato?

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Strani vagoni

Post by Bo Bo »

Stjepane, veliki je broj stanica koje imaju kontigent od 10 do 15 stanih vagona na nekom od svojih kolosijeka. Ako i kada se krene u rješavanje pomenutog problema bit ce posla. Otprilike to ovako izgleda. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Strani vagoni

Post by eddielexx »

Semizovac?
Prosle godine su tri kolosijeka bila puna ovakvih vagona, ali ih je dosta nestalo, ne znam gdje, valjda su otisli na rezanje..
Evo jedini Tbis vagon na Semizovac stanici.
Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Strani vagoni

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Nekad je,a vjerovatno i sada je u međunarodnim pravilima za izmjene teretnih vagona (RIV) pisalo,da se po 5 do 7 godina od nestanka vagona,počne postupak za naplatu istog,Pred tim se izvede sva propisana procedura oko potrage itd.Poznato mi je kako su taj problem riješile nasljednice juge,a zanima me kako je taj problem u BiH riješen sa drugim državama.Da li je kome to poznato?
Pozdrav!
U međunarodnim pravilima vjerovatno je ugrađena i ona klauzula: U slučaju više sile (rata i sl.) :( , pa su svi ti vagoni podlijegali i toj odrednici...
Većina tih svih vagona je riješena međusobnim poravnanjima, jer se dosta vagona BiH nalazilo na teritoriji drugih država, pa su se sklapali ugovori o zamjeni sličnih ili istovjetnih kola.
Ja sam imao do skora u stanici jedan Gabs, preobilježen na ŽBH, ali je na podužnom nosaču pisalo ŽG Ljubljana :D . Sad je rahmetlija-isječen.
Bilo je i onih sopstvenica koje su te vagone donirale nama, što je većinom slučaj sa vagonima DB Hbis i sličnima koji su se zatekli u Semizovcu jer su u Vogošću masovno dovlačili teret...A bilo je dosta onih koji su svoje vagone odvukli, pa ma u kakvom stanju bili: HŽ, MŽ, ŽS. Mnoge sam takve kompozicije krševa ispratio jer u to vrijeme nije bila ispravna pruga preko Bos.Šamca. Po trideset krševa, bez rasporednika, sa umetnutim ispravnim vagonima za kočenje i pratnjom...a za njima sve klepeće, bez vrata, bez stranica, bez poda...
Ima i neriješenih potraživanja, kažu čak i za lokomotive x_x
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Strani vagoni

Post by 441-905 »

Interesuje me kako je raspodjela vučnih sredstava i vagona izvršena po okončanju ratnih dejstava? Ne bih želio da ulazimo u bilo kakve političke rasprave, samo me interesuje čisto informativno.
Last edited by 441-905 on Mon Jun 28, 2010 5:46 pm, edited 1 time in total.
Post Reply