Strani teretni vagoni na prugama u BiH

Moderator: lopina

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Strani vagoni

Post by Ćiro_bos »

441-905 wrote:Niteresuje me kako je raspodjela vučnih sredstava i vagona izvršena po okončanju ratnih dejstava? Ne bih želio da ulazimo u bilo kakve političke rasprave, samo me interesuje čisto informativno.
Naravno, to i jeste čisto poslovna sfera...
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Strani vagoni

Post by 441-905 »

Ćiro_bos wrote:
441-905 wrote:Niteresuje me kako je raspodjela vučnih sredstava i vagona izvršena po okončanju ratnih dejstava? Ne bih želio da ulazimo u bilo kakve političke rasprave, samo me interesuje čisto informativno.
Naravno, to i jeste čisto poslovna sfera...
pozdrav...
Ok, zahvaljujem i još jedno pitanje na nekim vagonima sam vidjeo oznaku JDŽ, ako može pojašnjenje čija je?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Strani vagoni

Post by Ćiro_bos »

441-905 wrote:
Ok, zahvaljujem i još jedno pitanje na nekim vagonima sam vidjeo oznaku JDŽ, ako može pojašnjenje čija je?
Ne znam gdje si vidio!
To bi mogla biti oznaka samo za nekadašnje Jugoslovenske Državne Željeznice, a takve se mogu vidjeti samo u muzejskim postavkama kompozicija i eventualno na Mokroj Gori, gdje je tu još nekih starih oznaka: SDŽ, itd..
Ako imaš sliku, možda pojasnimo.
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Strani vagoni

Post by 441-905 »

Ćiro_bos wrote:
441-905 wrote:
Ok, zahvaljujem i još jedno pitanje na nekim vagonima sam vidjeo oznaku JDŽ, ako može pojašnjenje čija je?
Ne znam gdje si vidio!
To bi mogla biti oznaka samo za nekadašnje Jugoslovenske Državne Željeznice, a takve se mogu vidjeti samo u muzejskim postavkama kompozicija i eventualno na Mokroj Gori, gdje je tu još nekih starih oznaka: SDŽ, itd..
Ako imaš sliku, možda pojasnimo.
pozdrav...
Imam par slika, samo dok iskopam iz kutije, postavim onda.
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Strani vagoni

Post by damir661 »

Raspodela vucnih sredstava nakon rata nije izvrsena nikako, ostalo je onako kako se zateklo, dok se sa vagonima i vracalo, trampilo, kompenzovalo. Secam se da sam jednom iz Makisa video ceo jedan voz sa krsevima teretnih vagona koji su bili uglavnom ZTP Sarajevo, kako su se vracali natrag, bilo je JZ Hbis vagona i starijih Gs120 i sl.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Strani vagoni

Post by Bo Bo »

Ćiro_bos wrote:
441-905 wrote:
Ok, zahvaljujem i još jedno pitanje na nekim vagonima sam vidjeo oznaku JDŽ, ako može pojašnjenje čija je?
Ne znam gdje si vidio!
To bi mogla biti oznaka samo za nekadašnje Jugoslovenske Državne Željeznice, a takve se mogu vidjeti samo u muzejskim postavkama kompozicija i eventualno na Mokroj Gori, gdje je tu još nekih starih oznaka: SDŽ, itd..
Ako imaš sliku, možda pojasnimo.
pozdrav...
U depou Rajlovac postoji nekoliko teretnih vagona na 13 kolosijeku da ovim oznakama ovo sam primjetio kada sam slikao devastirane putničke vagone. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Strani vagoni

Post by 68847 »

Image
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Strani vagoni

Post by Ćiro_bos »

68847 wrote:Image
Taj način obilježavanja vagona i inače naziv za željeznicu je promijenjen u JŽ još nekih šezdesetih godina prošlog vijeka...
pozdrav...
Posavina expres
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Strani vagoni

Post by gc »

68847 wrote:Image
Doktore, ova slika, gdje, sta, kada ......... zbori??? :)
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Strani vagoni

Post by 68847 »

Ne'am pojma. :)
Ima je npr. ovako, gdje se vide nji'a cetiri:

Image

iz vlaki.info
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
Post Reply