PRUGA: Brčko-Banovići

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by Ćiro_bos »

Da dopunim ovo o čemu pričam nažvrljao sam na brzinu mapu:
-Plavom trasom je obilježen industrijski kolosijek do stare stanice u centar grada i unazad do luke koji se grana u 4 strane i industrije.
-Crvenom tankom linijom pruga koje nema više i koja je vodila od stare stanice do mosta na Savi
-Zelena trasa je pruga koja je zvanično u upotrebi i vodi za Vinkovce na novi most koji je isključivo željeznički
Kolega cira-1 mislim da ti ne remetim koncepciju i molim te nastavi...

Image


pozdrav...
Posavina expres
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by cira - 1 »

Poštovani g. Ćiro_bos tama sam zavrišio nastavak i pustim da pregledam Vi ste se ubacili i sve mi je izbrisao.
Da nastavim dalje )po drugi put).

Kad krenemo iz stare stanice (Brčko Stara) ka Luci, dolazimo do skretnice gde pruga desno vodi za novu stanicu Brčko, a pravo za Luku.
Image
Image

Produžavamo pravo i nailazimo na prvi prelaz preko ulice koji je osiguran.
Image

Dolazimo do skretnice gde se pruga desno odvaja za silose.
Image

Taj kolosek se razdvaja u dva, a skretnica se nalazi u travi (tako da se nevidi).
Image

Oma posle skretnice je drugi prelaz preko ceste.
Image

Kolosci pored silosa koji nisu više u funciji.
Image

Produžavamo dalje i dolazimo do skretnice gde se desno odvaja kolosek i ulazi u krug uljare Bimal (nadam se da se tako zove) a pravo produžava do luke.
Image

Našalost dalje nisam išao jer nisam znao kakav je teren, pošto imam problema sa nogama i teže se krećem pa nisam smeo sam da se upustim u tu avanturu. A i kola sam parkirao daleko (oko 3 km) pa je trebalo se peške vratiti.
Dali neko od forumaša ima slikano od uljaro do Luke.
Izvinjavam se forumašima što sam bio ovoliko opširan.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by Ćiro_bos »

cira - 1 wrote:Poštovani g. Ćiro_bos tama sam zavrišio nastavak i pustim da pregledam Vi ste se ubacili i sve mi je izbrisao.
Izvinjavam se kolega, uz jednu ispravku: Dok si ti pregledao post a ja postao tebi je izašla opcija samo da pregledaš moj post i mogućnost da svoj dopuniš. Klikom na pošalji ti bi opet normalno postao svoj materijal.
Inače zaista dobro dokumentovan prilog o industrijskim kolosijecima u Brčkom, nikako opširan! Da je toga više. Hvala ti!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by damir661 »

Hvala i od mene za ovo.
Ako sam dobro shvatio, sudeci po Cirinoj mapi, znaci li to da svi vozovi koji trebaju ici ka luci Brcko moraju ici u vidu trijangle, prvo se vuku do stare stanice Brcko, pa onda uguravaju u neku od industraija, mozda ovo objasnjava zasto je ostala stara stanica, ciji koloseci na neki nacin imaju ulogu izvlacnjaka?? :-?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Hvala i od mene za ovo.
Ako sam dobro shvatio, sudeci po Cirinoj mapi, znaci li to da svi vozovi koji trebaju ici ka luci Brcko moraju ici u vidu trijangle, prvo se vuku do stare stanice Brcko, pa onda uguravaju u neku od industraija, mozda ovo objasnjava zasto je ostala stara stanica, ciji koloseci na neki nacin imaju ulogu izvlacnjaka?? :-?
Da, najvjerovatnije je da je to održalo do današnjih dana. Ta stara stanica je u samom centru grada i da nije ove potrebe ona bi davno bila demontirana i na njoj neke druge zgrade....
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by damir661 »

Ćiro_bos wrote:
damir661 wrote:Hvala i od mene za ovo.
Ako sam dobro shvatio, sudeci po Cirinoj mapi, znaci li to da svi vozovi koji trebaju ici ka luci Brcko moraju ici u vidu trijangle, prvo se vuku do stare stanice Brcko, pa onda uguravaju u neku od industraija, mozda ovo objasnjava zasto je ostala stara stanica, ciji koloseci na neki nacin imaju ulogu izvlacnjaka?? :-?
Da, najvjerovatnije je da je to održalo do današnjih dana. Ta stara stanica je u samom centru grada i da nije ove potrebe ona bi davno bila demontirana i na njoj neke druge zgrade....
pozdrav...
Da, verovatno je tako, na google earthu ima slika da je nekada tu stajao i JZ Bm (tip belgijanac), ali da je uklonjen, kako li je dospeo tamo :(
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by cira - 1 »

Prvo da kažem g. Ćiri_bosu da sam samouk što se tiče kompjutera, tako da se to i desilo, ali nema veze nije prestavljalo problem što sam ponovo morao da radim. Obožavam železnicu i ništa nije teško da uradim.
Kola sam bio parkirao kod železničke stanice i tada sam pričao sa otpravnikom vozova, ali sam zaboravio kako se zove.
Na toj industriskoj pruzi, barem tada, je vrlo živo. Kaše da dnevno najmanje po jedna kompozicija ode do Luke a i čak neki put i 4 kompozicije. Koliko sam mogao da vidim po šinama, otprilike do oko 100 m od ulaza dolaze kompozicije. odatle do kraja koloseci su zarđali.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by Ćiro_bos »

cira - 1 wrote: Na toj industriskoj pruzi, barem tada, je vrlo živo. Kaše da dnevno najmanje po jedna kompozicija ode do Luke a i čak neki put i 4 kompozicije. Koliko sam mogao da vidim po šinama, otprilike do oko 100 m od ulaza dolaze kompozicije. odatle do kraja koloseci su zarđali.
Da, dole ide dosta tereta, ali malo šta ide do luke jer plovni put na Savi još nije sređen, nažalost. Oživljavanjem luke bi pruga dobila sigurno dva para teretnih dnevno!
Do luke se ide po trosku koja je tu dovožena iz Zenice, pa se sada opet vagonima vozi za Rumuniju. Nekada se sabere i nešto otpadnog željeza za Zenicu...
Dnevno ide jedan voz sa sirovim šećerom, ali do šećerane, iz Solina dolazi takođe soja i repica do uljare...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by cira - 1 »

Imam pitanje za g. Ćira_bos, kad sam bio prošle godine u Brčkom tad sam bio i u Bijeljini i čuo sam da treba da se gradi pruga od Brčkog do Bijeljine. Dali je to raćno.
Pozdrav.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Brčko-Banovići

Post by Ćiro_bos »

cira - 1 wrote:Imam pitanje za g. Ćira_bos, kad sam bio prošle godine u Brčkom tad sam bio i u Bijeljini i čuo sam da treba da se gradi pruga od Brčkog do Bijeljine. Dali je to raćno.
Pozdrav.
Ja ne bi da zalazim u politiku, ali ću prenijeti ono što znam:
-Na knjižici reda vožnje ŽRS postoji karta pruga u BiH, sa naglaskom na ŽRS. Pored pruga koje postoje ucrtane su i neke koje su u planu da se izgrade.
Između ostalih tu je i pruga koja bi se izgradila od stanice Bos.Miloševac (na pruzi Doboj-Bos.Šamac) do stanice Brčko i produžavala za Bijeljinu...Mapa ovih pruga postoji još od kraja zadnjeg rata i ne mijenja se.
U zvaničnim izjavama se opet, ne pominje ova, ali se obećavaju druge pruge koje bi se trebale izgraditi: Čapljina-Trebinje-Nikšić, Banja-Luka-Gradiška, Modriča-Bos.Brod...
To je ono meni poznato.
pozdrav za tebe...
Posavina expres
Post Reply