Razne diskusije oko niskopodnog voza

Moderator: Bo Bo

Da li ste zadovoljni kvalitetom usluga u prvom poslovnom vozu ŽFBiH, obzirom na cijenu karte?

U potpunosti sam zadovoljan.
10
63%
Djelimično sam zadovoljan.
5
31%
Nisam zadovoljan.
1
6%
 
Total votes: 16

davor
Posts: 40
Joined: Thu Mar 04, 2010 6:20 pm

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by davor »

možda izgleda da su žfbih pokusni kunić,ali ja se ne slažem.bio sam svjedok kada je prva garnitura mađara došla sa rekostrucije i modifikacije iz končara . toliko je to bilo ozbiljno da je kompletan tim inžinjera i majstora iz končara obavio razna testiranja u depou rajlovac a kasnije i probne vožnje na južnoj pruzi .sve snimljeno poslagano i vračeno na doradu u končar.tako da se nadam da su sve što su željeli uspjeli i uradti sa niskopodnim ,tačno je da će redovna eksplatacija pokazaiti sve nedostatke i mane a pogotovu održavanja istih.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Razne diskusije oko niskopodnog voza

Post by ela »

Održavanja kod nas i jest najveći problem...Nama uvijek nedostaje potrošnih rezervnih dijelova kojih ne smije da fali,tipa kočione papuče,palete od pantografa,raznih osigurača,sklopnika,releja,raznoraznih ulja....Problem jest u tim nabavkama i raspisivanjima tendera.....Hoću reći nevalja nam sistem,koji treba podhitno mijenjati....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Niskopodni EMV

Post by ela »

Naravno da je mnogima od nas želja da vidimo Niskopodnog što prije u saobraćaju,ali ipak treba nam biti jasno da se radi o prototipu voza,znači prvom takvom.
Isti taj se sastoji od niza mehaničkih, pneumatskih i elekrtično-elektroničkih komponenti koje sve traba uštimati. Sistemi regulacije,zaštite,upravljanja pojedinim sklopovima....Nadam se da će sve biti dobro.....
Ali opet mislim da se generalno i u tom projektu pokazala nestručnost pojedinaca sa ŽFBiH,nije kupljen provjeren proizvod,kupili smo mačka u vreći...Vjerujem da tu ima i politike,kao i u svemu. Ne treba biti skeptičan,možda sve bude OK...... ;)
Pozdrav iz Mostara
portos
Posts: 15
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:11 am

Re: Niskopodni EMV

Post by portos »

441-905 wrote:Pošto vidim da ste Vi osoba na izvoru informacija, možete li s nama podjeli informacije kako teku testiranja u Češkoj, šta se testira, zbog čega testiranje traje ovako dug period, kakvi su rezultati itd?
I ja sam bio dio prve grupe na testiranjima i sa vlakom nije bilo problema koji bi bili vrijedni spomena, što lako mogu potvrditi i strojovođe ŽBH koji su njime upravljali. Svakome koji bi želio vidjeti vlak u prometu testiranje traje predugo, no morate znati da Končar nije jedini proizvođač željezničkih vozila te da institucije i laboratoriji rade paralelno na ispitivanjima vozila drugih Europskih proizvođača, dakle ne mogu se ispitivanja odraditi onoliko brzo koliko bi to Končar kao proizvođač te ŽBH kao kupac željeli. Ne postoje "rezultati" testiranja, jednostavno vlak mora zadovoljiti propisane Europske norme za željeznička vozila te dobiti certifikat za prometovanje prugama u RH, BiH i zemljama u okruženju.
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Niskopodni EMV

Post by 68847 »

Marno ga neko. Šta znaš? More kući zatrebat.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by 441-905 »

ela wrote:Ali opet mislim da se generalno i u tom projektu pokazala nestručnost pojedinaca sa ŽFBiH,nije kupljen provjeren proizvod,kupili smo mačka u vreći...
Ovog se jako bojim, da ne bude samo mačak u vreći. Mislim da će se stvari u eksplataciji najbolje iskristalisati.
portos wrote:Ne postoje "rezultati" testiranja, jednostavno vlak mora zadovoljiti propisane Europske norme za željeznička vozila te dobiti certifikat za prometovanje prugama u RH, BiH i zemljama u okruženju.
To znači da norme nisu bile tako brzo zadovoljene, ili bolje rečeno željeni rezultati postignuti. No dobro budemo vidjeli splet okolnosti i dešavanja poslije Innotransa.
rajvos
Posts: 231
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:31 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by rajvos »

portos wrote:
rasha wrote:Hm, što li je ovaj mali deo na krovu skinut sa strane tu kod pantografa? :-\
Na Češkim prugama koristi se znatno šira paleta pantografa te je originalna paleta zamijenjena odgovarajućom. Kako je paleta šira onda može doći do preskakanja napona na gornju bočnu oplatu pa je ista skinuta dok traje testiranje.
441-905 wrote:To znači da norme nisu bile tako brzo zadovoljene, ili bolje rečeno željeni rezultati postignuti.
Ne nego to znači da ne možeš uskladiti termine testiranja te ista odraditi dovoljno brzo koliko bismo mi to željeli.
I molim te, nemoj mudrovati niti nagađati.Hvala.
Pozdrav!!!!!!!!!! malo me ova zadnja recenica izritirala oko mudrovanja i nagadanja!!!!!Kolega Portos mi u Bosni nakon sto ste nam uvalili SMECE OD LOKOMOTIVA(na celu sa nasom bivsom upravom) famozne podserije 900 s pravom mudrujemo i nagadamo kakav ce ovaj Svemirski Brod (za pojedince) Tj za niskopodni voz (za nas koji ijole nesto razumijemo o vozovima) sada uvalit!!!!!!!!!!Ja kao uposlenik ZFBH koji nesto razumije o vozovim abio sam ispocetka protiv tog voza i prije nego sto sam ga vidio uzivo a razlog je jednostavan:jedan taj voz nam nista neznaci kad nemoze da pravi turnus sto se tice dalji relaciaj
2.za ovo sijelo koliko ce nas kostati od same cifre voza pa do placanja dnevnica po Ceskoj nekakvim ingenjerima koji veze sa vezom nemaju sa zeljeznicom
3.za te pare mogli smo kupiti on nijemaca 4 polovne garniture Simensovi vozova(a zna budala da je njemacko kao necije novo)

POZDRAV IZ SARAJEVA :) :) :)
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Niskopodni EMV

Post by stjepan »

rajvos wrote:Pozdrav!!!!!!!!!! malo me ova zadnja recenica izritirala...
Ne kažem da sve odobravam što si rekao,al @Portos je stvarno pretjerao,na ovom forumu se ponaša kao da je svu pamet svijeta pokupio,zato rajvos zaslužiš velik :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by eddielexx »

rajvos wrote:
portos wrote:
rasha wrote:Hm, što li je ovaj mali deo na krovu skinut sa strane tu kod pantografa? :-\
Na Češkim prugama koristi se znatno šira paleta pantografa te je originalna paleta zamijenjena odgovarajućom. Kako je paleta šira onda može doći do preskakanja napona na gornju bočnu oplatu pa je ista skinuta dok traje testiranje.
441-905 wrote:To znači da norme nisu bile tako brzo zadovoljene, ili bolje rečeno željeni rezultati postignuti.
Ne nego to znači da ne možeš uskladiti termine testiranja te ista odraditi dovoljno brzo koliko bismo mi to željeli.
I molim te, nemoj mudrovati niti nagađati.Hvala.
Pozdrav!!!!!!!!!! malo me ova zadnja recenica izritirala oko mudrovanja i nagadanja!!!!!Kolega Portos mi u Bosni nakon sto ste nam uvalili SMECE OD LOKOMOTIVA(na celu sa nasom bivsom upravom) famozne podserije 900 s pravom mudrujemo i nagadamo kakav ce ovaj Svemirski Brod (za pojedince) Tj za niskopodni voz (za nas koji ijole nesto razumijemo o vozovima) sada uvalit!!!!!!!!!!Ja kao uposlenik ZFBH koji nesto razumije o vozovim abio sam ispocetka protiv tog voza i prije nego sto sam ga vidio uzivo a razlog je jednostavan:jedan taj voz nam nista neznaci kad nemoze da pravi turnus sto se tice dalji relaciaj
2.za ovo sijelo koliko ce nas kostati od same cifre voza pa do placanja dnevnica po Ceskoj nekakvim ingenjerima koji veze sa vezom nemaju sa zeljeznicom
3.za te pare mogli smo kupiti on nijemaca 4 polovne garniture Simensovi vozova(a zna budala da je njemacko kao necije novo)

POZDRAV IZ SARAJEVA :) :) :)
Ljubi majka, imam apsolutno isto misljenje :D :x :x :x :x :x
dash9
Posts: 51
Joined: Mon Mar 08, 2010 3:16 pm

Re: Niskopodni EMV

Post by dash9 »

Šteta da je rasprava o niskom otišla u krivom smjeru,jednako kao što skromno zamjeram portosu što je izgubio živce.Potpuno nepotrebno.S druge strane u nekim segmentima slažem se sa obje strane.Da su elektre 9xx (ekvivalent 1141-3xx) smeće...jesu.Zaista lokse su loše.Opet,da je Končar nekome nešto uvalio i nije blizu istine,ako ništa drugo Končar je nešto ponudio a Vaša uprava prihvatila.Zašto nisu pričekali razvoj niskog na prugama HŽ-a,samo nebo zna.Nadalje cijena od 5,3 mil.eur je vrlo konkurentna a da će netko prodati nešto što valja i da će druga strana sa postojećom infrastrukturom moći održavati rabljeni vlaka kao što je to mogao prvi vlasnik sa svojim timovima za održavanje i to za četvrtinu cijene.....Mislim da to baš i neće ići.Kako god,niski će doći na pruge BiH i njemu kao i osoblju koje će na njemu raditi želim sve najbolje.E a kada ga željeznice federacije preuzmu onda će na red doći i plaćanje,jer koliko sam saznao uplaćeni su neki uobičajeni avansi ali niti približno puna cijena vlaka,što će reći da ŽFBiH trenutno i nisu na gubitku.Iskreno podržavam rajvosa u mišljenju o turnusu niskog.Ali,ako će biti samo jedan,zašto se išlo u nabavu i talga i niskog?
Nije li tu evidentan nedostatak vizije razvoja?
Pozdrav ljudi i budite mi dobri.
Post Reply