Veličina fotografija

Ovdje možete pisati svoje predloge sugestije i kritike vezane za forum, a i cijeli portal.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Veličina fotografija

Post by ela »

Molba za admina da ograniči rezoluciju fotografija na 800x600 piksela koliko i jest standard za forum,a u budućnosti i na 1024x768,jer mislim da su rijetki 15 inčni monitori.

Mislim da se puno gubi na kvalitetu same fotografije.
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: UNSKA PRUGA

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Pozdrav kolega staner, hvala Vam za fotose sa ovog djela pruge, tema je prebacena u infrastrukturu jer ponajvise svojom tematikom odgovara. Moze se primjetiti da situacija na Unskoj pruzi nije bas u najboljem redu ali uvjek se treba nadati bolje. Koliko vozova dnevno prodje kroz stanicu Cazin?

Pozdrav Bo Bo ;)
Bo Bo
Kako je to otprilike tvoja zadaća, molim te da daš jedno manje uputstvo za postavljanje slika na forum, za nas matorije, koji slabije baratamo računarom, ali i za nove članove....Kolika rezolucija, kolika veličina u Kb, koliko slika u jednom postu itd...
Sve u cilju neke jednoobraznosti i lakšeg postanja i pregleda.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: UNSKA PRUGA

Post by Bo Bo »

Pozdrav Ćiro_bos što se tiče Vašeg upita oko fotosa koliko mi je poznato da je admin napravio opciju da su slike na forumu srezane na veličinu 800x600. Ja iskreno fotkam slike u vecoj rezoluciji pa ih putem photobucket-a srezujem na ovo rezoluciju ili još manju. Ne zelim cuti pesimizam po pitanju inforamticke tehnologije i kuđenje samog sebe. Poznajem mnogo Vasih frsnjaka koji nisu zelje ni da pokusaju sa radom na racunaru, jednostavno su odustali. Dodatna pojasnjenja sam Vam poslao na pp i na mail pa ocekuje uskoro odgovor. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Veličina fotografija

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo kako si do sada vidio ja baratam tom tehnikom, slike postavljam uvijek isto, 800X600 ispod 300 Kb, što je standard nekih susjednih foruma, a postavio sam ovo pitanje zato što vidim da se drugi kao malo i muče da pronađu pravu opciju za postavljanje, a i vi sami ste mijenjali postavke dva-tri puta...Uostalom svaki forum ima posebno temu za uputstva za učešće i ponašanje na forumu, tako i sa savjetima o kojima govorim.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Veličina fotografija

Post by damir661 »

Treba razlikovati dve stvari, forum ima svoju opciju da mozete iz menija za odgovor na temu poslati sliku, a drugi nacin je jedan preko www.imageshack.us ili www.photobucket.com

Vrlo je jednostavno, trebate samo stiklirati "resize image" i postaviti da to bude na 800x600, izabrati sliku sa svog kompa putem dugmeta browse ili choose i kliknuti na host it ili upload, i sacekati da se slika uploduje, obicno se otvori novi prozor i sve sto treba je da link od fotke samo prekopirate u svoj post koji kucate.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Veličina fotografija

Post by Bo Bo »

Posto su kolege forumasi izrazili potrebu za obajšnjenjem upload-a fotografija i video izradio sam mini vodić o datoj problematici. Vodić obrađuje proces upload-a preko stranice http://www.photobucket.com. Ovim cinom ne bi zelio da bilo ko pomisli kako se njegovo znanje i vjestine omalovažavaju. U toku današnjeg dana skripta će se naći na forumu. Ovom prilikom želio bih pozvati i ostale forumaše da iskažu svoje prijedloge i kritike oko vodića. Vodić se nalazi u temi "Obavještenje o uploadu fotografija na forum""
Pozdra Bo Bo ;) .
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Veličina fotografija

Post by damir661 »

Ne moras uopste postavljati img, jer ako iskopiras IMG code sam link ti odma prikaze sliku u postu.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Veličina fotografija

Post by stjepan »

Kako se smanji slika za avatar,mislio sam da to automatski uradi pa neće ,može li to preko ImageSchake.Unapred zahvalan.
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Veličina fotografija

Post by damir661 »

Mozes preko ACDS, ka oi nekih drugih programa, imas u tools, resize, pa tu unesems zeljenu velicinu i slika ti se smanji.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Veličina fotografija

Post by stjepan »

Hvala Damire!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply