Oklopni voz, Gradačac, sablja

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Jedno pojašnjenje:
Izvinjavam se za kvalitet fotki.
Pošao sam u Gradačac sa dva fotoaparata, Cannon i Panasonic, lakomisleno ne provjerivši baterije...Po početku snimanja sam vidio da su blizu crvene zone, tako da sam ih upotrebljavao naizmjenično i malo, štedeći baterije da napravim reportažu do kraja. Naravno da je to rezultiralo lošijim fotkama, jer nisam štimao postavke aparata...što brže okidanje i gašenje, samodopuna snage.
Pošao sam putem za putokazom Oklopni voz i poslije vožnje od nekih tri km sam naišao na novo raskrsšće, koje mi je opet davalo smjer.

Image

Poslije trista metara prelaz preko pruge, ostavljam auto i pravim prvi snimak oklopnog voza

Image

Putni prelaz i pruga u pravcu Modriče...poslije puta šine postoje, ali se gube u gustoj šikari.

Image

Pogled sa putnog prelaza prema vozu...jedini komad pruge u BiH koji je ograđen, po svjetskim normama. Opštinske vlasti Gradačca su ovaj kompleks napravili nekom vrstom spomenika, pa tako ga i ogradili, osvijetlili

Image

Približavam se vozu...Jedini voz na ovoj pruzi, davno započeto putovanje i nikada završeno...Ko u zoni sumraka

Image

...na kojem je i spomen ploča sa verzijom priče onoga koji je ploču postavio

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Bez namjere da ulazim u detalje te priče ja dajem samo osnovne podatke:
-22.10.1992.g. Oklopni voz Vojske Republike Srpske je pokušao ući u Gradačac i tako ga osvojiti... Kompozicija koja je ovde ostavljena se sastoji od 2 Kgs i 1 Rgs na čelu kao štitna, te 3 Rgs vagona sa oklopima iz kojih se borbeno djelovalo. Očevici kažu da je bio još jedan vagon do lokomotive 661-xxx kojeg su poslije borbenog djelovanja i napada na voz Armije BiH uspjeli otkopčati i pobjeći prugom prema Modriči, odakle su i došli. Lokomotiva je gurala voz prema Gradačcu. Gubitaka, ljudskih žrtava je bilo mnogo, a ABiH je došla u posjed velike količine borbenih sredstava, koji su voženi u vozu.
Počinjem obilazak kompozicije sa desne strane...Prvi vagon kod kojeg je najbolje očuvan oklop

Image

Ako kome nedostaje vagon

Image

Image

Drugi vagon sa jako velikim oštećenjima i probojima oklopa

Image

Image

Treći vagon sa sličnim oštećenjima

Image

...koji je malo razdvojen od štitnih vagona na čelu gurane kompozicije

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Vagoni štitnog dijela bez posebne opreme osim ugrađenih plugova ispod odbojnika

Image

Točak ostao u vremenu i prostoru

Image

Ispred šestog vagona prema Gradačcu je ograda. Pruge tamo ima, ali ja vjerujem i miniranog terena...

Image

...gdje ipak ima života

Image

Obilazim voz sa druge strane

Image

I opet brojevi i vlasnik

Image

Slike razaranja točka na Kgs vagonu

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Dalje

Image

Image

Image

Image

Penjem se na plato drugoga vagona...postolje nekakvog oruđa

Image

Unutrašnjost oklopljenog dijela. Nije bio natkriven

Image

Nešto malo ipak jest natkriveno i taj dio je pretrpio najveća razaranja

Image

..jedan je dio kao plato i na njemu nekakvo oruđe, ostaci

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Prelazim na poslednji i najbolje zaštićeni oklopni vagon

Image

Unutrašnjost odlično očuvana, natkriveno oklopom

Image

Vrata kao na mađaru, samo što nisu klizna?

Image

Na krovu otvori kao na podmornici...za odstupanje ili djelovanje?

Image

Puškarnica....Dupli limovi između kojih je gumena traka od trakastih manipulatora

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Izlazim vani...napolju je onaj PAT što mu cijev strši. Ovo je čini se jedino oštećenje ovoga vagona?

Image

Ali postolje ispod vagona kaže drugačije

Image

Čelo ili štok kompozicije...ovde je otkačen ostali dio, koji je otišao sa ovoga mjesta užasa

Image

Još nekoliko karakterističnih sličica razaranja

Image

Image

Image

Odlazim odavde pomiješanih osjećaja...Ljubitelj željeznice ne voli gledati ovakve slike, a ipak je i to na šinama

Image

Pošao sam dalje da tražim ostatke pruge...O oklopnom vozu ima dosta video materijala napravljenih još dok se ovde slijegala prašina od eksplozija.
Ovo je bio moj prikaz, pravljen bez namjere da osvijetlim ovaj događaj na drugi način, osim railfanovski.

Nastaviće se...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by stjepan »

Kako reći da je ovo odlično,a da pri tom spregledamo ove fotke užasa.
Kako reći da je ovo užasno,a da ne uvrijedimo trud i odlično odrađen posao autor,al naš Ćiro će razumjeti kad kažemo da je ova prelijepa reportaža jednostavno užasna.

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by eddielexx »

Kako su ovi vagoni ovako poispadali sa šina?
BTW, odlična reportaža o užasnoj stvari. Nisam prije nikad ni čuo za ovo...
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

Nastavljam...
Nastavaljam prugom, ustvari u potrazi za ostacima pruge Modiča-Gradačac.
Glavna magistralna cesta je malo dalje od pruge, pa sam koristio cik-cak seoske puteve stalno skrećući prema pruzi...
Nisam puno fotkao ove predivne predjele ravnice, zbog baterija na fotoaparatima, ali sam jednu ergelu konja ipak morao

Image

Malo dalje od Oklopnog voza bilo je i jedno od dva službena mjesta na pruzi: Ledenice. Naravno ni pomena nema gdje je bilo. Ali sam u blizini na seoskom putu našao zakopano blago: Andrejin križ putnog prelaza preko pruge...dobro se sakrio u zelenilu

Image
Sa putnog prelaza ovakva slika

Image

Kazali su mi da je prugu raznijela protutenkovska mina, poslije povlačenja lokomotive oklopnog voza

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Oklopni voz, Gradačac, sablja

Post by Ćiro_bos »

To mi je dalo priliku da bolje zagledam prugu. Šine su bile kratke, vjerovatno 12 metara, tip im je bio najpribližniji 35 kg, možda nešto jače, ali nikako 40! Jedva sam na jednoj našao neki zapis koji mi i nije nešto pomogao. Možda vama?

Image

Pruga je bila 16 tonskog osovinskog pritiska, kolosijek položen pretežno u šljunak. Razni pričvrsni pribor, ponekad i obični klinovi

Image

Pruga se gubila u gustom šipražju, na nekim mjestima već šumi

Image

Opet cik-cak i nailazim na sledeći putni prelaz...U blizini je drugo službeno mjesto bez traga: stajalište Mišići
Na putnom prelazu su ostale šine

Image

ali dalje od putnog prelaza to je sada lijepa makadamska cesta. I tako je svugdje. Gdje je čistina pruge nema, postoji samo u gustom i opasnom šipražju

Image
Posavina expres
Post Reply