Bosna ekspres

Post Reply
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

Zahvaljujem kolegi na pokretanju teme koju sam dugo priželjkivao i nagovarao, a sam nisam imao materijala da započnem.
Naš voz Bosna expres je bio prepoznatljiv, voz sa imidžom, dušom...u kontaktu sa ljudima van BiH svi se još uvijek raspituju za taj voz...više nego mi sami. Zašto je to tako ne znam. Zato pokušajmo ovde postaviti što više raznoga materijala, fotografija, podataka izvući, pronaći i nešto napraviti.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Ja imam sasvim malo podataka, što se tiče vagona koji se nalaze na slijepim kolosjecima. U tehničkoj stanici Sušica su dva komada sa sljedećom numeracijom:

1.) 50 89 19 10 410-1
2.) 50 39 19-10 419-2

Drugi vagon je proizveden 1968. godine u Goši. Pred olimpijadu 1983. godine izvršena je modernizacija u Janko Gredelju, od sredstava Eurofime. Stim u vezi vagoni su imali pločicu sa natpisom "Eurofima"

U Rajlovcu teretoj nalazi se sljedeći vagon:

3.) 51 72 19 10 413-5

U depou Rajlovac postoji jedan bife vagon čiju trenutnu numeraciju nema. Vagoni Bosna ekspres bili su isključivo 1. razreda. Ovo je orginalno bojenje pomenutih vagona.

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Ono što mene interesuje da li su i ovo bili vagoni Bosna ekspresa, predpostavljam da je ovo bojenje bilo poslije olimpijade?

Image

preuzeto sa: http://www.railserbia.net
autor posta: Vedi
Image
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Bosna ekspres

Post by ubrzani »

Ovo bojenje je bilo prilično poslije olimpijade i po meni ono ima nekakvu vezu sa OLIMPIK-om i tada je to bio veliki odmak od klasike da vagon mora biti tamno zelen za putnika i smeđi za tovar. Možda malo pristrasno ali bi ovo bojenje i danas bilo dobro primjeniti.
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Bosna ekspres

Post by damir661 »

Ova boja je nastala ja mislim posle olimpijade 1984. i ovai vagoni su vozili u sastavima Bosne expressa. To dokazuje slika, sada odkud ta nova boja, mi je malo nejasno

Image

Ako pogledate ovaj spot u 2:14 minutu, videcete nesto lepo, Bosna express pri prolasku kroz rekao bih stanicu Batajnica negde 1990. godine


A siguran sam da se pojavljuje isto u spotu od Semsine pesme Srecno, srecno ljubavi, nego ne mogu da nadjem taj spot nigde
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Bosna ekspres

Post by 441-905 »

Damir661, hvala puno za ovu fotografiju, već je viđena u djelu podforuma vagoni. Interesuje me gdje je ovo slikano? Prije nekoliko dana razgovarao sam sa jednim prijateljom oko ovog voza i dobio neke informacije:

- vagoni crveno-bijele boje (modernizirani 1983. godine) bili su Y tipa
- vagoni plavo-crvene boje (koje su se pojavilo krajem 1984. godine) bili su Z tipa

Trenutno jedan vagon iz serije crveno-bjelih vozi kao vagon lokalac, prefarban u zelenu boju. Iz pravca stanice Rajlovac putna prema teretnoj Rajlovac nalaze se 1 ili 2 vagona BE u jako lošem stanju (ulupani, izgorjeli itd.)

Kompozicije su bile u sastavima 6+1 ili 7+1 tj. 6 ili 7 vagona prvog razreda +1 vagon bife u ovisnosti od gužve, praznika itd. Ako su iz Sarajeva išla 3 para ovih vozova 2 za Beograd i 1 za Zagreb onda je ŽTO Sa, trebao imati 20 ili više ovih vagona.

Nekoliko puta kontaktirao sam arhivu ŽFBiH, tražio podatkem o ovom vozu ali bez velikog uspjeha. Dobio sam informaciju da je arhiva uništena tokom rata, a poslije rata nekoliko puta bila poplavljena.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

441-905 wrote: Prije nekoliko dana razgovarao sam sa jednim prijateljom oko ovog voza i dobio neke informacije:


- vagoni plavo-crvene boje (koje su se pojavilo krajem 1984. godine) bili su Z tipa
To je upitno...Gore na crno bijeloj fotografiji koju je postao Damir ima taj vagon, ali mi se čini da nije Z tipa?
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Bosna ekspres

Post by 441-905 »

Ćiro_bos wrote:
441-905 wrote: Prije nekoliko dana razgovarao sam sa jednim prijateljom oko ovog voza i dobio neke informacije:
- vagoni plavo-crvene boje (koje su se pojavilo krajem 1984. godine) bili su Z tipa
To je upitno...Gore na crno bijeloj fotografiji koju je postao Damir ima taj vagon, ali mi se čini da nije Z tipa?
pozdrav...
Ništa neću sporiti što se tiče ovih vagona, međutim gledajući slike druge serije vagona Bosna ekspres 1984. godina i dalje imam utisak da su ovo bili vagoni isključivo 2. razreda. Nisam vidjeo žutu crtu nigdje ispod krova na ovim vagonima. U nastavku par slika preuzetih sa railfaneuropa.com. Jedna slika je iz Zenice druga iz Rajlovca teretne.

Image

Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

441-905 wrote: Ništa neću sporiti što se tiče ovih vagona, međutim gledajući slike druge serije vagona Bosna ekspres 1984. godina i dalje imam utisak da su ovo bili vagoni isključivo 2. razreda. Nisam vidjeo žutu crtu nigdje ispod krova na ovim vagonima.
Najbolji dokaz da se radi o vagonima 1 razreda je broj odjeljaka, kojih je u oba slučaja 9. Da su vagoni drugog razreda bilo bi ih 10 po jednom vagonu.
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Bosna ekspres

Post by 441-905 »

Evo jedna slika Bosne ekspres iz Beograda autora: Johannes J. Smit.

Image
Post Reply