SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Sta se onda u tom slucaju radi, odnosno kako se odvija voznja vozova, skretnicar mora cekati dolazeci voz na ulaznim skretnicama i davati rucni sig. znak napred dolazecem vozu, a sam voz se ne mora zaustavljati ispred signala jer je vozno osoblje obavesteno opstim nalogom o kvaru ulaznog signala.
ispravite me ako gresim
Po pravilu skretničar ne smije dočekati voz kod ulaznih skretnica, nego kod ulaznog signala koji je u kvaru, bez obzira da li je vozno osoblje obaviješteno ili nije...razlika je samo u tome hoće li voz stati ili proći bez zaustavljanja kraj signala/skretničara.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by damir661 »

Ćiro_bos wrote:
damir661 wrote:Sta se onda u tom slucaju radi, odnosno kako se odvija voznja vozova, skretnicar mora cekati dolazeci voz na ulaznim skretnicama i davati rucni sig. znak napred dolazecem vozu, a sam voz se ne mora zaustavljati ispred signala jer je vozno osoblje obavesteno opstim nalogom o kvaru ulaznog signala.
ispravite me ako gresim
Po pravilu skretničar ne smije dočekati voz kod ulaznih skretnica, nego kod ulaznog signala koji je u kvaru, bez obzira da li je vozno osoblje obaviješteno ili nije...razlika je samo u tome hoće li voz stati ili proći bez zaustavljanja kraj signala/skretničara.
pozdrav...
Da mislio sam ulaznog signala, a napisah skretnica :-l
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by ssitk »

Drago mi je da dosadašnji učesnici u diskusiji dijele moje mišljenje o nepotrebnoj ugradnji signalnog zaustavnog kotura ispred likovnog signala koji pokazuje signalni znak "stoj" u opisanoj situaciji.
Moram priznati da sam očekivao malo širu raspravu oko ugradnje signalnog zaustavnog kotura. Naročito poznavalaca saobraćajnih propisa na Željeznicama RS. Nemoguće da nema komentara kolega forumaša sa ŽRS. Ili možda poneki komentar od kolega mašinovođa koji imaju priliku da naiđu na zaustavni kotur u kombinaciji sa signalom.
Drago mi je da dosadašnji učesnici dijele moje mišljenje o nepotrebnoj ugradnji signalnog zaustavnog kotura ispred likovnog signala koji pokazuje signalni znak "stoj".
User avatar
ismet222
Posts: 196
Joined: Fri Jun 26, 2009 6:24 pm
Location: Bihac
Contact:

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by ismet222 »

bit saobracajnih propisa je da su ona propisana zakonom ili pravilima koja se ne mogu na ovakav nacin tumaciti (dvosmisleno)...nije to debata pa ono sto je propisano neko vidi ovako a drugi drugacije.(ili nama bi bilo draze da je to ovako ili onako)..ta pravila su gradena kroz iskustvo u nekom duzem periodu i stalno prilagodivana ka vecem stupnju sigurnosti a ne pojednostavljanju i skracivanju..naravno da se mogu ti propisi i prilogođavati i novonastalim situacijama kroz privremena upustva..i sam smatram da je na ovoj nasoj zeljeznici neko trebao da propise malo vise prilagodi novonstaloj situciji u kojoj se nalazi ova nasa zeljeznica u zadnjih 15 godina (nedostatak SS i TT uredaja,manjak izvrsnog osoblja,prilogodavanje obimu saobracaja itd..)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Ćiro_bos »

ismet222 wrote:..naravno da se mogu ti propisi i prilogođavati i novonastalim situacijama kroz privremena upustva..i sam smatram da je na ovoj nasoj zeljeznici neko trebao da propise malo vise prilagodi novonstaloj situciji u kojoj se nalazi ova nasa zeljeznica u zadnjih 15 godina (nedostatak SS i TT uredaja,manjak izvrsnog osoblja,prilogodavanje obimu saobracaja itd..)
Privremena uputstva se moraju bazirati na postojećim propisima, a ne da ih mijenjaju, poništavaju zbog neke novonastale situacije!
Sve što si gore nabrojao kao novonastalu situaciju je davno predviđeno propisima i treba ih se samo pridržavati...Koliko će to gušiti saobraćaj, to će drugi ocijeniti, pa i morati mijenjati situaciju na terenu sa ljudsvom, ss uređajima i dr.
Mijenjanje osnova propisa je prevelik zalogaj za sve poznavaoce i niko pametan u to ne ulazi! Kozmetičke promjene se donose, ali srž ostaje.
pozdrav...
Posavina expres
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by ssitk »

Mislim da je sve na Željeznici već propisano, u skladu sa zakonom, samo je problem do "nas" koji čitamo te propise i tumačimo ih, svako na svoj način. To mogu reći za nas koji čitamo propise i pokušavamo ih se pridržavati. Moje skromno iskustvo govori da većina zaposlenih ne zna propise i ne čita postojeće Pravilnike i Uputstva. Zakon da i ne pominjem. Zbog toga imamo u dvije identične situacije različita Uputstva o regulisanju saobraćaja, a samo zato što su donesena u razmaku od godinu dana. I nisu ih izradili isti ljudi. Pri tome propisi kojih su se pridržavali pri izradi Uputstava su ostali isti, nisu mijenjani u međuvremenu.
Ali tako otprilike ide sve na Željeznici, kao i u državi...uh, odoh ja predalekooooo...
Možda bi neko trebao da se pozabavi malo ozbiljnije donošenjem propisa, primjenom propisa, redovnim poučavanjem, usavršavanjem zbog potreba Željeznice i dr. Pa možda i organizovanjem seminara na nivou BiH, a i okruženju. Kad to mogu sindikalci zašto ne bi i Željeznice organizovale seminare.
User avatar
ismet222
Posts: 196
Joined: Fri Jun 26, 2009 6:24 pm
Location: Bihac
Contact:

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by ismet222 »

Ćiro_bos wrote:
ismet222 wrote:..naravno da se mogu ti propisi i prilogođavati i novonastalim situacijama kroz privremena upustva..i sam smatram da je na ovoj nasoj zeljeznici neko trebao da propise malo vise prilagodi novonstaloj situciji u kojoj se nalazi ova nasa zeljeznica u zadnjih 15 godina (nedostatak SS i TT uredaja,manjak izvrsnog osoblja,prilogodavanje obimu saobracaja itd..)
Privremena uputstva se moraju bazirati na postojećim propisima, a ne da ih mijenjaju, poništavaju zbog neke novonastale situacije!
Sve što si gore nabrojao kao novonastalu situaciju je davno predviđeno propisima i treba ih se samo pridržavati...Koliko će to gušiti saobraćaj, to će drugi ocijeniti, pa i morati mijenjati situaciju na terenu sa ljudsvom, ss uređajima i dr.
Mijenjanje osnova propisa je prevelik zalogaj za sve poznavaoce i niko pametan u to ne ulazi! Kozmetičke promjene se donose, ali srž ostaje.
pozdrav...
"postojecim propisima" je predvideno da smetnja ili kvar na signalu treba biti uklonjena u roku od 4 sata od monenta prijave kvara a ne 15 godina,zato postoje privremena upustva oko regulisanja nekog pravila ili propisa ako se zna da to nece se moci uraditi u roku koji je predviden u postojecim propisima i naravno da se i ta privremena upustva baziraju u skladu postojeci propisa ....a sto se tice ulaska u mjenjanje propisa ja licno smatram da to i nije preveliki zalogaj jer se tu drasticno nista ne mjenja, ali sve su i zemlje rgiona naseg vec to uradile osim nas koji jos u svojim uredima i kncelarijama drzimo pravilnike koji su ostampani za potrebe bivse drzave ...nekazem da nevaljaju nego da u novoj drzavi treba i pravilnike ostampati u skladu sa trenutnim potebama ove drzave i zeljeznice...
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Macak »

Eh, ko bi rek'o da će 5.11. biti ovako visoka temperatura?!

Image

Kad mogu ona dvoiica Hells Angels na svojim vrancima duž negdašnje pruge, mogu i ja na svome zekanu duž sadašnje..

Image

...na pregled pružnih lijepljenih izolacionih sastava:

Image

Termometar je oko podneva izmjerio ovoliku šinsku temperaturu! Isto toliko kilometara je danas prevalio i moj zekan:

Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by stjepan »

Jeli to još u funkciji ili je već muzejski eksponat:

http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... 61/LS1.jpg

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: SS i TT uređaji, Signalna sredstva

Post by Macak »

Još uvijek je u funkciji, vjerovali ili ne! :D
Post Reply