Putni prijelazi

Moderator: Ćiro_bos

Putni prijelazi na prugama u BiH su osigurani?

Jako dobro
3
8%
Dobro
3
8%
Loše
11
30%
Veoma loše
20
54%
 
Total votes: 37

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putni prijelazi

Post by damir661 »

boban88ze wrote:
boban88ze wrote:Jel mozda neko moze da mi pomogne ??
Potrebno mi je sve sto mozete da mi posaljete u elektronskoj formi , vezano za simensove putne prelaze , !!!!
Ja imam nesto iz udzbenika, mzoda ti moze pomoci, poslacu ti na mail. Nazalost nemam scener, pa ce biti u vidu nekih desetak slika.
sedina
Posts: 1
Joined: Sun Oct 31, 2010 8:11 pm

Re: Putni prijelazi

Post by sedina »

Pozdrav svima,
Imam jedno pitanje u vezi sa putnim prelazima: Zasto svi putni prelazi u BiH nisu osigurani?
Koliko mogu da primjetim, osiguraju se samo oni putni prelazi na kojima su se cesto desavale
nesreće. Ja zivim u mjestu Buzici, nedaleko od Visokog, i ovdje, naravni, nije osiguran prelaz.
Sa jedne strane vidljivost je "nikakva", jednostavno kada prelazite preko prelaza idete "na srecu",
jer svake sekunda voz moze da vam se pojavi sa strane. Da nesreća bude jos veća, većina vozova
koji prođu i ne sviraju, odnosi se na mašinovođe. Zamislite sada situaciju da se nalazite ispred
pruznog prelaza i, naravno, ne vidite nista, a uz to jos i mašinovodje ne sviraju. I jos jednom :
Zasto svi putni prelazi u BiH nisu osigurani?
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Putni prijelazi

Post by Otpravnik vozova »

sedina wrote:Pozdrav svima,
Imam jedno pitanje u vezi sa putnim prelazima: Zasto svi putni prelazi u BiH nisu osigurani?
Koliko mogu da primjetim, osiguraju se samo oni putni prelazi na kojima su se cesto desavale
nesreće. Ja zivim u mjestu Buzici, nedaleko od Visokog, i ovdje, naravni, nije osiguran prelaz.
Sa jedne strane vidljivost je "nikakva", jednostavno kada prelazite preko prelaza idete "na srecu",
jer svake sekunda voz moze da vam se pojavi sa strane. Da nesreća bude jos veća, većina vozova
koji prođu i ne sviraju, odnosi se na mašinovođe. Zamislite sada situaciju da se nalazite ispred
pruznog prelaza i, naravno, ne vidite nista, a uz to jos i mašinovodje ne sviraju. I jos jednom :
Zasto svi putni prelazi u BiH nisu osigurani?
Pozdrav i tebi Sedina!
Cijenim da ovo predstavlja veliki problem za tvoje naselje, ali mi se čini malo nevjerovatnim ovo što si ovdje iznijela.
Prvo, kod neosiguranih PP mašinovođa je dužan ispred prijelaza davati signalni znak "Pazi"(trubiti sirenom,tj. zvučno upozoriti ostale učesnike u saobraćaju o nailasku voza), zatim zaustaviti voz kako bi vozopratno osoblje obezbijedilo prijelaz i tek onda nastaviti dalju vožnju.
Odmah da kažem da ako je to pravilo, ne znači da se ono strogo tako i provodi. Ipak, sumnjam da se ono tako grubo i krši kako si ti navela, jer da je tako, dosad bi bio bar dvocifren broj žrtava samo na prijelazu u Buzićima.

Ovo, zašto svi putni prijelazi nisu osigurani je pitanje vezano za politiku željezničkih uprava, za pojedinačne objektivne i ne objektivne razloge o kojima ne bih ja sad govorio, jer nisam kompetentan za to.
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

Da ne bih citirao gornje postove, par pojašnjenja:
Kolegica je vjerovatno mislila na putni prijelaz bez zvonovno svjetlosnog osiguranja i branika...međutim i takav prelaz je osiguran. Osiguran je Andrejinim križem i znakom STOP za drumska vozila i po definiciji se smatra osiguranim. To znam jer sam učestvovao u isljeđenjima na ovakvim prelazima. Na takvome putnom prelazu mašinovođa nije dužan zaustavljati voz, nego je dužan samo dati signalni znak sirenom.
Vozovi se moraju zaustaviti ispred putnih prelaza koji su osigurani svjetlosno-zvučno, branikom, kada je takav prelaz u kvaru...pa je slučaj da mnogo takvih putnih prelaza ima taj status još od rata. To su neosigurani putni prelazi.
Inače to osiguranje je vrlo skupo, negdje oko 250 hiljada KM i praksa je da to plati lokalna zajednica i željeznica po pola. To su meni dostupne informacije.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Putni prijelazi

Post by Otpravnik vozova »

Da, kolega Ćiro, na našim prugam jošod rata ima neosiguranih pp, a mislim da je i ovaj u Buzićima jedan takav. Na kraju ne znam ko se smije pouzdati u "andrejin križ" i znak "stop" i smatrati to osiguranim putnim prijelazom, kad današnji vozači zaobilaze spuštane polubranike i prelaze na pružnim prijelazima.
Image
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Putni prijelazi

Post by Macak »

Otpravnik vozova wrote:Da, kolega Ćiro, na našim prugam jošod rata ima neosiguranih pp, a mislim da je i ovaj u Buzićima jedan takav. Na kraju ne znam ko se smije pouzdati u "andrejin križ" i znak "stop" i smatrati to osiguranim putnim prijelazom, kad današnji vozači zaobilaze spuštane polubranike i prelaze na pružnim prijelazima.

I šta nam je radit'??? Da napravimo prugu svu ispod zemlje??? Oni bi opet našli načina kako bi doprli do nje!!! Budale su jako inventivne! :D
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

Evo još jedan specifikum: Putni prelaz je osiguran branicima kojima se rukuje iz blok kućice. U ovom slučaju jedini skretničar je ostao na drugoj strani za ulaz ovoga voza, a voz je ispred putnog prelaza morao stati, pomoćnik mašinovođe obezbijedio prelaz i vidimo kako se penje na lokomotivu poslije nailaska voza...U slučaju da voz naiđe sa suprotne strane, tada skretničar uredno zatvori branike i voz ne staje.

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putni prijelazi

Post by damir661 »

Ćiro_bos wrote:Evo još jedan specifikum: Putni prelaz je osiguran branicima kojima se rukuje iz blok kućice. U ovom slučaju jedini skretničar je ostao na drugoj strani za ulaz ovoga voza, a voz je ispred putnog prelaza morao stati, pomoćnik mašinovođe obezbijedio prelaz i vidimo kako se penje na lokomotivu poslije nailaska voza...U slučaju da voz naiđe sa suprotne strane, tada skretničar uredno zatvori branike i voz ne staje.

Image

pozdrav...
Izvinjavam se mozda na sarkasticnom komentaru, ali bih rekao samo TRAGIKOMICNO, zasto se ne bi poslao neko drugi da zatvori pp, od stanicnih radnika, ili je moguce da su u jednom smeni samo OV i odnosni skretnicar?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Izvinjavam se mozda na sarkasticnom komentaru, ali bih rekao samo TRAGIKOMICNO, zasto se ne bi poslao neko drugi da zatvori pp, od stanicnih radnika, ili je moguce da su u jednom smeni samo OV i odnosni skretnicar?
U smjeni rade otpravnik i jedan skretničar...drugih nema!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: Putni prijelazi

Post by mr.nice »

kolega Ciro_bos ovdje mi nešto nije jasno,zašto pomoćnik mašinovođe silazi i obezbjeđuje PP,zar nije lakše samo dati odnosnom vozu Opšti nalog I i propisati čuveni tekst "PP prelaz u km. tom i tom neosiguran ispred istog stati i oprezno preći". L-)
Image
Post Reply