Teretni vagoni u BiH

Moderator: lopina

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

Vagoni koji voze ugalj za termoelektranu Tuzla. Osim ŽFBH vagona postoje i vagoni u režimu P, privatni vagoni termoelektrane koji su uključeni u radni park...
Jedan takav vagon danas u Banovićima

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by damir661 »

Jel rezim razmene 44, nesto u fazonu rezima RIV 33 koji oznacava da su kola privatna, 44 verovatno oznacava verovatno isto s tom razlikom da su kola za samo unutrasnji saobracaj :-?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Jel rezim razmene 44, nesto u fazonu rezima RIV 33 koji oznacava da su kola privatna, 44 verovatno oznacava verovatno isto s tom razlikom da su kola za samo unutrasnji saobracaj :-?
Trebalo bi da je tako Damire!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:..Te još jedan sa istim mjenjačem sile kočenja, Es prerađen u Gredelj-Dobošnica, za potrebe Termoelektrane Tuzla...
Jeli taj Es skoro prerađivan ili je to rađeno prije rata.Hoću pitat,kakvog smisla ima prerađivati E vagone,kad je po stanicama krševa Eas koliko hoćete (ili se varam).

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by damir661 »

stjepan wrote:
Ćiro_bos wrote:..Te još jedan sa istim mjenjačem sile kočenja, Es prerađen u Gredelj-Dobošnica, za potrebe Termoelektrane Tuzla...
Jeli taj Es skoro prerađivan ili je to rađeno prije rata.Hoću pitat,kakvog smisla ima prerađivati E vagone,kad je po stanicama krševa Eas koliko hoćete (ili se varam).

Pozdrav!
Mislim da je smisao u tome zato sto u TE Tuzla postoji prevrtac kola samo za Es kola, tj Eas ne moze stati u njega, iz tog razloga se koriste samo dvosovinski Es vagoi, neka me neko ispravi ako gresim
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Mislim da je smisao u tome zato sto u TE Tuzla postoji prevrtac kola samo za Es kola, tj Eas ne moze stati u njega, iz tog razloga se koriste samo dvosovinski Es vagoi, neka me neko ispravi ako gresim
Damire u pravu si, u TE postoje prevrtači/obrtači samo za male E vagone...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ismet222
Posts: 196
Joined: Fri Jun 26, 2009 6:24 pm
Location: Bihac
Contact:

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by ismet222 »

Otpravnik vozova wrote:
Otpravnik vozova wrote:U zadnjih mjesec dana se mislim udesetorostručio broj vagona "olistanih" za opravku u radionici Rajlovac . Trenutno ih ima preko 200 koji čekaju na opravku. Uglavnom su problemi sa kočenjem, a primjetio sam da među njima ima i novih vagona - "Portugalaca".
Zna li neko nešto više o ovome?
Evo danas se špekuliše cifrom od oko 800 vagona na području ŽFBiH koji trebaju na opravku. Naravno, ovdje ima i vrlo banalnih stvari(tipa zamjene podnih daski, zamjene papuča i podmazivanja dijelova, itd...), ali stanje je tako!
Ako je istina za onaj ogovor izmedu uprave i banke u vezi ovog zadnjeg kredita,kojim se predvida za cijelu godinu ne vise od 3 mil maraka za investiciono odrzavanje i svih drugih troskova (plan smanjenja trokova odrzavanja u odnosu na 2009 godinu) koliko ce ih onda biti na cekanju??
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by 441-905 »

Srpska kupuje još 400 vagona
M. FILIPOVIĆ | 28. novembar 2010. |
Republika Srpska: Vlada pregovara sa vlastima Srbije o opremi za železnice

BANJALUKA - Vlada Republike Srpske i preduzeće "Železnice RS" pregovaraju sa vlastima Srbije o nabavci 400 teretnih vagona, vrednih gotovo 80 miliona maraka, saznaju "Novosti".

Pregovori su u poodmakloj fazi, a po svemu sudeći, ugovor o nabavci vagona iz Srbije, mogao bi da bude potpisan po formiranju nove vlade RS.

Pomoćnik ministra saobraćaja i veza RS Marinko Biljanović potvrdio je za "Novosti" da se već duže vreme pregovara sa Fabrikom vagona iz Kraljeva.

- Ako bismo uspeli da postignemo dogovor, u prvoj turi nabavili bismo 200 teretnih vagona, a posle nastojali da nabavimo još nekoliko stotina. Zapravo, strateški cilj je da se u budućnosti "Železnicama RS" nabavi još 800 novih teretnih vagona - rekao je Biljanović.

Za nabavku novih vagona za "Železnice RS" čeka se odobrenje Vlade Srbije, a da su između RS i Srbije intenzivirani razgovori o nabavci novih vagona, nedavno je potvrdio i ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić.

U Ministarstvu saobaraćaja i veza RS kažu da su vagoni ŽRS poprilično stari i potrošeni, zbog čega je neophodna nabavka novih teretnih kompozicija.

Nabavka novih vagona iz Srbije trebalo bi da se sprovede po sličnom modelu nabavke 200 teretnih vagona iz Poljske, čija je vrednost 20 miliona evra. Ovaj projekat kreditirala je Vlada Poljske, a vagoni bi početkom naredne godine trebalo da stignu u Srpsku.

Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović ranije je najavio dugoročno ulaganje u sistem železnica RS, u vrednosti od 500 miliona evra.

- Vlada je odlučna da stvori savremeni železnički transportni sistem, koji će biti osnova privrednog i ekonomskog razvoja Srpske - rekao je Čubrilović.
pregledac_kola
Posts: 13
Joined: Thu Jan 06, 2011 4:53 pm

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by pregledac_kola »

Ćiro_bos wrote:Rijetkost na našim prugama...ali se za prevoz uglja u Termoelektranu Tuzla koriste samo verzije E vagona. Zbog obrtača za istovar, koji su konstruisani samo za ovu veličinu vagona. Tu ih ima negdje oko 400 komada.
Ovaj sam vagon uslikao jer je posebno zanimljiv, zato što je modifikovan. Vidimo da mu je ugrađena pritvrdna kočnica koju ovi vagoni nikada nisu imali, te se za mjenjač sile kočenja koristi uređaj za automatsko prebacivanje tovareno-prazno...uređaj koji, vjerovatno s pravom, izaziva dosta sumnji kod voznog osoblja...sumnji u pouzdanost!
Zadnjih mjeseci je mnogo ovakvih vagona izašlo iz revizije radionice REVOM Dubošnica, ogranku Gredelja...

Image

pozdrav...
Tek iskustvom kojim imam dajem svoje misljenje,dodatna ulaganja u neispitano podrucje prije finala ili pravljenja ili modifikacije bez obzira na pozitivnu zelju da iskoristimo G-kola oja nisu iskoristena ipak se trebalo razmatrati dugorocno odnosno mislim na kocioni sistem i upotrebom autoatskih mjenjaca sile kocenja koja su ovisna o promjeru vodova ili mozda nisu no za tako nesto trazim strucno misljenje no na osnovu vidzenog i logike te radnog iskustva koristenje kola ili vagona na podrucjima gdje se koriste vagoni za utovar uglja imamo problem koji mnogi zanemaruju a to je prasina i to ugljena koje ima svuda te sa otvorenim slavinama G.V.V jedina je posljedica smanjenje prolaznosti istog po 10mm "cak" a ko nevjeruje neka pita radionicu Zenica zasto nevrsi produvavanje kugle kroz G.V.V..Ok ako je na g.v.v. toliko koliko ce biti na A.M.-auto.mjenjac ciji je promjer znatno manji( :) ) no to su buduce investicije gdje ce se glavna snimateljska ekipa sa Aletom na celu i zaboraviti kada pocnu problemi ilivam za vec sljedecu reviziju :) no da neduzim kola sjecena po postolju i to na 3 mjesta moraju imati problema i nije problem kocioni sistem,pritvrdna kocnica nego zazori ili mjere koji nisu proracunati u uslovima ljeta i zime mene i moje kolege tjeraju da pored mase posla regulisemo iste u stanici koja spustalicom definise kolosjek sa manjim nagibom nego prema otvorenoj pruzi jer ista blokiraju posle istovara,znaci bez zraka te sa visinskim priskom .Pozdravljam zabranu proizvodnje istih u revomu dubostica od strane predsjednik uprave koji je mislio na ekonomiju ali u pozadini ista kola trazit ce dodatna ulaganja na prepravke a to je na mehanicki ili rucni mjenjac a koda mi nemamo radionica za tako nesto s obzirom da dubosticu je otkupio Gredelj.Kratko receno vagoni idu uz poneku reklamaciju no traze doradu za efikasniji rad a vec placeni ce skontat da neugradzuju automatski mjenjac na vagone koje moze u radu poremetiti necistoce ugljene prasine i sl. stvari u radu :).Tek moje misljenje i da poz forumu i njegoovim clanovima ;)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Teretni vagoni u BiH

Post by Ćiro_bos »

Teretni vagoni ŽFBH Habis, u stanici Kreka. "Portugalci"!
I pored svoje specijalne konstrukcije, pogodnosti za utovar, nisu omiljeni zbog svoje velike sopstvene težine...29.300 kg, pa time mala težina preostaje za utovar. To se posebno odnosi za terete koji trebaju na A ili B pruge, gdje je korisna nosivost ovih vagona svedena na nekih 35-40 tona. Zato ovde više vole i koriste klasične Gas vagone i pored teže manipulacije- utovara u njih.

Image

Image

pozdrav...
Posavina expres
Post Reply