Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by vozic »

pozdrav moj prvi post :) ,

Ova idea je odlicna zivio sam u tim prigradskim mjestima neko vrijeme i mogu reci da u vrijeme najvecih guzvi je potrebno imati vratare na busevima koji guraju ljude tako da svi uđu, ali sad pitanje sta ce gras na sve to reci? dobro znamo kako su se bunili sto je centrotrans uveo bus liniju vijecnica-dobrinja, a ovaj projekt bi im oduzeo ogromne novce a zna se da je gras pred kolapsom.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by igorailwayman »

GRAS su tu nema šta buniti, oni nit mogu a nit se smiju miješati u projekt prigradske željeznice, jer je po zakonu prigradska željeznica u vlasništvu državnog željezničkog operatera. Tako je svugdje u Svijetu i ako kod nas dođe do takvog projekta i kod nas će biti tako jer drugačije nemože.

Što se tiče Centrotransa i njihove linije Viječnica - Dobrinja, to je posebna priča. Oni ni po kojoj logici u našoj situaciji nebi smjeli voziti na gradskim linijama. GRAS je državno poduzeće i poduzeće svih nas i ono mora imati prednost nad ostalim, kakvo je takvo je. Što se tiče financijske situacije u GRAS-u tome smo svi krivi jer nitko neće platiti kartu itd itd. Nikad nismo i nikad nećemo imati bolji JGP u Sarajevu. Svi se vozamo a karte nitko ne plaća, kad budemo morali svaku kartu paltiti tek nam onda neće valjati.

Pozdrav
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by rasha »

igorailwayman wrote:prigradska željeznica u vlasništvu državnog željezničkog operatera. Tako je svugdje u Svijetu
Nije tačno da je svugde. Negde jeste, negde nije. Ali najbolje razvijeni sistemi prigradske železnice u svetu uvek su u organizaciji zasebne kompanije, nezavisno od državnog železničkog operatera. Te kompanije mogu biti i u državnom i u pokrajinskom i u privatnom vlasništvu, zavisi od primera do primera. Dakako, te kompanije koriste i sosptvenu infrastrukturu, a i infrastrukturu državne železničke kompanije. To je u mnogome olakšano jer su državne železničke kompanije podeljene na Putnički prevoz, Teretni prevoz i Infrastrukturu, tako da je Infrastrukturi sve jedno ko će im plaćati za korišćenje infrastrukture - da li državna kompanija Putničkog prevoza ili Teretnog ili lokalni operater prigradske železnice. Jedan od najsavršenijih primera razvijenog sistema prigradske železnice (u kooperaciji sa tramvajskim i bus saobraćajem), koji su posle njih mnogi kopirali je KVV u gradu Karlsruhe u Nemačkoj.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

vozic wrote:pozdrav moj prvi post :) ,...
Dobrodošao na forum!
Posavina expres
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by vozic »

Što se tiče Centrotransa i njihove linije Viječnica - Dobrinja, to je posebna priča. Oni ni po kojoj logici u našoj situaciji nebi smjeli voziti na gradskim linijama. GRAS je državno poduzeće i poduzeće svih nas i ono mora imati prednost nad ostalim, kakvo je takvo je. Što se tiče financijske situacije u GRAS-u tome smo svi krivi jer nitko neće platiti kartu itd itd. Nikad nismo i nikad nećemo imati bolji JGP u Sarajevu. Svi se vozamo a karte nitko ne plaća, kad budemo morali svaku kartu paltiti tek nam onda neće valjati.

Pozdrav

da ali to je samo jedan od vise problema zasto gras ne posluje dobro evo jedna lista gdje ja mislim zasto imaju problema.

1. dosta ljudi ne placa karte
2. visak radnika
3. ne rentabilne linije u svim sferama (autobus, tramvaji, minibus pa i troljebusi) npr. zasto nam trebaju linije 6 i 2 bez potrebno trose struju i radnu snagu a tramvaji polu prazni
4. losa infrastruktura i vozni park, zastarjeli tramvaji i druga vozila, sa veoma losom sinskom mrezom i loseg stanja elektro mreze
5. cijena odrzavanja gore navedenih vozila i sistema.
6. veoma losa potpora grada/kantona

meni nije jasno nekoliko stvari, gras koliko toliko modernizuje autobuse i tramvaje ali su kompletno zaboravili troljebuse (za koje mislim da nisu ni potrebni ovom gradu)

prvi problem je najlakse rijesti po mom misljenju trebaju odgovornije revizore oni kakvi su trenutno samo primaju placu i pokusavaju akcije samo na strancima i posjetiocima sarajeva. treba također poboljsati ovlasti revizora i uopce kaznjavanje ne platisa.

drugi problem bi se morao rijesiti zajedno sa trecim problemom a to su ne rentabilne linije nazalost zakon nalaze da gras mora imati te linije.

cetvrti problem to je vec velika investicija koju gras sam ne moze rijesiti za to je potrebna pomoc grada/kantona ali nazalost grad/kanton uopce ne mare za gras. hitno je potrebna rekonstrukcija postojece sinske i elektro mreze koja je u ocajnom stanju, sine su propale toliko da je voznja tramvajem ravna sa relijem na sljunku samo cekam vijesti da je tramvaj iskocio i napravio novi svjetski rekord u letu tramvaja.

peti problem se tice gore navedenog problema potrebna su nova vozila, posebno tramvaja i troljebusa jer sadasnji se veoma cesto kvare a i ruglo su prosli su dosta toga od rata pa do huligana pa do vijeka trajanja.

i na kraju potpora grada/kantona e to je vec nesto veoma tesko i ne znam kako to rijesti posto politicare kod nas samo rade na onom sto ce i njima biti od koristi.


i jos jedno pitanje, zavidim zagrebu na nihovim tramvajima i voznom parku pa do stanja infrastrukture kako su to uspjeli?
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by 68847 »

Tramvaji se cesto kvare itd?
Tramvaji su vjeciti.
Oni koje smo dobili a raspadaju se ili su se raspali (vazi i za trole) u gradovima, iz kojih su dosli, voze bez problema i izgledaju k'o da su sad iz fabrike.
Vazi za one iz Beca a, zapamtite sta sam rekao, i Holandezi ce se raspast i svi ce reci: Smece nam uvalili.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by vozic »

pa nije rijetkost da se vidi kako tramvaj vuku na popravku ali najvise su kvarovi elektro mreze u dvije sedmice sam 3 puta dozivio da nestane struje, zadnji put sam cekao vise od jednog sata na tramvaj ostala dva puta izasao i pjeske na odrediste
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by lohner 712 »

E sad da malo sistematiziramo ovu temu, kako se ova tema zove "Tramvajski saobraćaj u Sarajevu" ja sam pokušao ovdje napisati koji tipovi vozila najćešće rade na svakoj od tramvajskih linija. (sve ispravke i sugestije su dobrodošle)

BROJ / LINIJA / TIP VOZILA KOJE NAJČEŠĆE SAOBRAĆA

1-Željeznička stanica-Baščaršija - lohner E, tatra čkd k2yu, ponekad prototip satra 2.

2-Čengić Vila-Baščaršija - čkd k2yu, lohner E, ponekad prototip satra 2 i satra 2.

3-Ilidža-Baščaršija - satra 2, satra 3, lhb 9/10G, čkd k2yu, ponekad prototip satra 2.

4-Željeznička stanica-Ilidža - lohner E, čkd k2yu, ponekad prototip satra 2.

5-Nedžarići-Baščaršija - čkd kt8d5, čkd k2yu, satra 2, ponekad prototip satra 2 i loher E.

6-Ilidža-Skenderija(Dok je radila) - čkd k2yu, ponekad prototip satra 2 i loher E.
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: postavka tipova tramvaja po voznim redovima za radni dan

Post by lohner 712 »

Standardna postavka tipova tramvaja po voznim redovima za radni dan:

Linija 1:
v.r. 11 - lohner E.
v.r. 12 - čkd k2yu ili lohner E.

Linija 2:
v.r. 21 - čkd k2yu
v.r. 22 - čkd k2yu ili lohner E
v.r. 23 - čkd k2yu
v.r. 24 - čkd k2yu
v.r. 25 - čkd k2yu ili lohner E
v.r. 26 - čkd k2yu

Linija 3:
v.r. 31 - čkd k2yu
v.r. 32 - satra2 ili čkd k2yu
v.r. 33 - lhb 9/10G
v.r. 34 - satra2 ili satra3
v.r. 35 - lhb 9/10G ili čkd k2yu
v.r. 36 - satra 2
v.r. 37 - čkd k2yu
v.r. 38 - satra2 ili satra3
v.r. 39 - satra2 ili čkd k2yu
v.r. 310 - satra 2
v.r. 311 - lhb 9/10G ili čkd k2yu
v.r. 312 - satra2 ili satra3
v.r. 313 - čkd k2yu
v.r. 314 - satra 2
v.r. 315 - lhb 9/10G ili čkd k2yu
v.r. 316 - satra2 ili satra3
v.r. 317 - čkd k2yu
v.r. 318 - satra2 ili čkd k2yu
v.r. 319 - satra2 ili čkd k2yu
v.r. 320 - satra2
v.r. 321 - čkd k2yu
v.r. 322 - lhb 9/10G
v.r. 323 - čkd k2yu
v.r. 324 - satra2
v.r. 325 - čkd k2yu
v.r. 326 - lhb 9/10G ili čkd k2yu
v.r. 327 - satra3
v.r. 328 - lhb 9/10G

Linija 4:
v.r. 41 - čkd k2yu
v.r. 42 - lohner E
v.r. 43 - lohner E ili čkd k2yu

Linija 5:
v.r. 51 - čkd kt8d5
v.r. 52 - čkd k2yu
v.r. 53 - čkd kt8d5 ili čkd k2yu
v.r. 54 - čkd k2yu
v.r. 55 - čkd kt8d5
v.r. 56 - satra2 ili čkd k2yu
v.r. 57 - čkd kt8d5
v.r. 58 - čkd k2yu
v.r. 59 - čkd kt8d5 ili čkd k2yu
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by MILCHO »

Može i ovako
ČKD K2YU: 1, 2, 3, 4, 5, (6)
ČKD KT8D5: 5
SATRA II Prototip: 1, 2, 3, 4, 5, (6)
SATRA II Serijski: 3, 5, vrlo rijetko 2 i 4
SATRA III: 3
SGP E: 1, 2, 4. Ranije su radili i na 5, ali ih više ne viđam na toj liniji. Na 6 su radili 2005/06, najdalje 2007
LHB 9G/10G: 3
Post Reply