Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by vozic »

Pozdrav svima :)

Ova tema je namijenjena za one koji zele cuti i predloziti plan obnove i razvoja tramvajskog saobracaja u Sarajevu, ovu sam temu počeo pošto sam pročitao tekst u avazu gdje se predlaže uvođenje visećeg tramvaja u Sarajevu i jedan stariji tekst gdje se predlaže uvođenje metroa u Sarajevu. iako su te ideje odlicne one nisu isplative/praktične ja sam za daleko jednostavniju verziju koja ce poboljsati gradski prijevoz a ne praviti statusne simbole kao sto neki drugi gradovi to rade.

plan rekonstrukcije tramvajske infrastrukture, kompletna i temljna obnova trenutnih trasa ponajvise ilidza-barscarsija, i to od ilidze do stanice marijin dvor i natrag do ilidze

i to u stilu
Image

ako tako napravljeno ne narusava izgled grada

kompletna rekonstrukcija naponskih instalacija, nisu nikad mjenjanje veoma su stare... a u zadnje vrijeme postoji ogroman broj kvarova na njoj ne moguce je da prođe dan a da nema prekida struje.

obnova tramvaja koji vec postoje posebno uvecati broj trodijelnih tramvaja ma da su cak i oni premali za veci obim putnika

Image

izgradnja novih trasa:

1. nedzarici, dobrinja, istocno sarajevo pa aerodromsko naselje i povezati aerodrom i napraviti petlju na stupu

2. zelj. stanica, vogosca, kosevo, ciglane prema skenderiji

ukidanje linije/a:

2- barscarsija-cengic vila (ja osobno ne vidim razlog za tu liniju)

6- pogledaj dole zasto

Mjenjanje linije/a

1- (trenutno barscarsija-zelj stanica) mjenjanje u barscarsija - skenderija - kosevo - vogosca izlaz na zelj. stanicu pa na barscarsiju i tako u krug (sa dvodijelnim tramvajem)

4- (trenutno ilidza-zelj. stanica) nova trasa ilidza - zelj.stanica - vogosca - kosevo - skenderija- ilidza (trodijelnim tramvajem)

nove linije:

7- ilidza - nedzarici - dobrinja - istocno sarajevo - aerodromsko nasilje - aerodrom - stup - ilidza (dvodijelni tramvaj)

8- barscarsija - nedzarici - dobrinja - istocno sarajevo - aerodromsko naselje - aerodrom - stup - barscarsija (trodijelni tramvaj)

9 - nedzarici - dobrinja - istocno sarajevo - aerodromsko nasilje - aerodrom - stup -nedzarici (dvodijelni tamvaj)

sta mislite o ovome?
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by atlantis. »

Trenutno postoje ovi planovi za nove tramvajske trase:

1. Nedzarici-Dobrinja (od zgrade Avaza do entitetske granice sredinom Dobrinje)
2. Ilidza-Hrasnica (od kruznog toka novom cestom pored Termi, do Famosa)
3. Zeljeznicka stanica-Bare (I transferzalom)

Ovo sve je o dugom stapu sto zbog finansija, sto zbog divlje gradnje. Takodje se spominje i eventualno spajanje Hrasnice s Dobrinjom preko Istocnog Sarajeva, ali tu je problem jos i politika, pored ostalih problema.

Sve osim ovoga je u domenu naucne fantastike, jer mjesta za druge trase nema ni u planovima, osim eventualno za Vogoscu, ali tamo su planirani trolejbusi.
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by vozic »

2. Ilidza-Hrasnica (od kruznog toka novom cestom pored Termi, do Famosa)
:-o ozbiljno hmm pa tamo nema nikoga ko bi se vozio tramvajem??? osim ilidze i hrasnice tu nema vise vecih naselja..

također dali postoje procjene koliko bi kostala njihova ideja?

i bi li neko mogao procjeniti cijenu mog prijedloga?
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by igorailwayman »

Kolega vozic i atlantis što se tiče tramvaja u Sarajevu i proširenja mreže to se sigurno neće desiti u narednih 10 godina. Kolega vozic šo se tiče procjene koštanja mogu ugrubo reći da bi to što si ti naveo i kupovina novih vozila dostiglo cijenu oko pola milijarde KM. Jedna prosječno novo trodijelno tramvajsko vozilo košta oko 5 milijona maraka.

Jedno od zdravijih rješenja poboljšanja tramvajskog saobraćaja je obnova kontaktne mreže zajedmo s EVP-om kao i kupovina ili modifikacija tramvaja kao što se to uradilo s SATR-om koja je zasmovana na konstrukciji starih ČKD-a. Uvođene višedjelnih tramvaja bi riješilo kompletan tramvajski problem u Sarajevu. jedan o takvih tramvaja košta 5 milijona € i zove se VARIOTRAM. Može se vidjeti na ulicama Beča.

Proširenje mreže se neće desiti u narednih 10 godina sigurno. Kao što se neće desiti ni gradnja metroa u Sarajevu.Metro se u pravilu gradi u gradovina s preko milijun stanovnika a za manje gradove se neisplati. A mnogo je i milujunskih gradova bez metroa i sasvim imaju uspješno riješen gradski saobraćaj sistemom LŠS odnosno lakošinskim sistemom s navedenim petodijelnim tramvajima. Dok je viseći tramvaj iznad miljacke čista glupost i naučna fantastika to se nikada neće realizirati. To se radi u specifičnim situacijama i kada je neizvodivo naći neko drugo rješenje. Dabogda da i Tuzla nešto po tome pitanju uradi.Jedno su želje a drugo su magućnosti.

Jedno od jeftinijih i realnijih rješenja je da se dionica od Muzeja do Baščaršije spusti ispod zemlje kako bi se izbjegla gužva u gradu i dobio brži tramvajski saobraćaj. Drugo ne tako skupo i jako isplativi rješenje a koje će se teško desiti je to da se kompletna dionica od Baščaršije do Ilidže spusti ispod zemlje a da e nad tramvajskom trasom izvrši popločavanje i da se dobiju još dvije saobraćajne trake brze ceste. Ovo će neki smatrati metroom, to opet nije metro nego lakošinski sistem. Metro ima više nivou ukrštanja ispod zemlje i više smjerova kretanja s radijusom kretaja od najmanje 30 km.
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by vozic »

igorailwayman wrote:Kolega vozic i atlantis što se tiče tramvaja u Sarajevu i proširenja mreže to se sigurno neće desiti u narednih 10 godina. Kolega vozic šo se tiče procjene koštanja mogu ugrubo reći da bi to što si ti naveo i kupovina novih vozila dostiglo cijenu oko pola milijarde KM. Jedna prosječno novo trodijelno tramvajsko vozilo košta oko 5 milijona maraka.

Jedno od zdravijih rješenja poboljšanja tramvajskog saobraćaja je obnova kontaktne mreže zajedmo s EVP-om kao i kupovina ili modifikacija tramvaja kao što se to uradilo s SATR-om koja je zasmovana na konstrukciji starih ČKD-a. Uvođene višedjelnih tramvaja bi riješilo kompletan tramvajski problem u Sarajevu. jedan o takvih tramvaja košta 5 milijona € i zove se VARIOTRAM. Može se vidjeti na ulicama Beča.

Proširenje mreže se neće desiti u narednih 10 godina sigurno. Kao što se neće desiti ni gradnja metroa u Sarajevu.Metro se u pravilu gradi u gradovina s preko milijun stanovnika a za manje gradove se neisplati. A mnogo je i milujunskih gradova bez metroa i sasvim imaju uspješno riješen gradski saobraćaj sistemom LŠS odnosno lakošinskim sistemom s navedenim petodijelnim tramvajima. Dok je viseći tramvaj iznad miljacke čista glupost i naučna fantastika to se nikada neće realizirati. To se radi u specifičnim situacijama i kada je neizvodivo naći neko drugo rješenje. Dabogda da i Tuzla nešto po tome pitanju uradi.Jedno su želje a drugo su magućnosti.

Jedno od jeftinijih i realnijih rješenja je da se dionica od Muzeja do Baščaršije spusti ispod zemlje kako bi se izbjegla gužva u gradu i dobio brži tramvajski saobraćaj. Drugo ne tako skupo i jako isplativi rješenje a koje će se teško desiti je to da se kompletna dionica od Baščaršije do Ilidže spusti ispod zemlje a da e nad tramvajskom trasom izvrši popločavanje i da se dobiju još dvije saobraćajne trake brze ceste. Ovo će neki smatrati metroom, to opet nije metro nego lakošinski sistem. Metro ima više nivou ukrštanja ispod zemlje i više smjerova kretanja s radijusom kretaja od najmanje 30 km.
boze sacuvaj pola milijarde to je preskupo ja tipovao na 200 mln maraka, nebi ja nove tramvaje kupovao kako u americi to kazu pimp my tramvaj :D ove satre su lijepe (trodijelne) kad bih imali vise mislim da bi se rijesili vecine guzvi (sardinskih konzervi), da nam je prvo obnoviti barem one dionice na kojim se molis bogu da ne pogines posebno dio barscarsija do tehnicke skole katastrofa tamo, ne samo za tramvaje nego i za auta (priznajem vozim preko sina da izbjegnem one spore babice) auto da poleti od onih silnih rupa (rampi) i obavezno kompletnu kontaktnu mrezu popraviti kako mi je dojadilo ili skroz sporo voziti ili nikako (vidio kornjacu kako prestize tramvaj i jos grimasu napravila)

ali ponovo bilo bi lijepo prosiriti tramvajsku mrezu na dijelove grada kojem su stvarno potrebni.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by Bo Bo »

Pozdrav kolega vozic, što se tiče trase Nedžarići-Dobrinja, ona je planirana još prije ratnih dejstava. U stanu imam karte sa kojih se detaljno da vidjeti ruta kojim bi tramvaji išli.

U narednim danima ću potražiti i na forum postaviti. Letimično sam pregledao Vaše postove, ima dosta zanumljivih ideja, neke su ok i na mjestu, neke idu u domen sopstvenih želja. Sve u svemu prijedlozi su ekstra.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by atlantis. »

Evo kuda bi prolazila tramvajska pruga Nedzarici-Dobrinja (ako ne vidite okretnicu, to je forum odsjekao i moracete snimiti sliku na svoj PC da bi vidjeli):

Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by Bo Bo »

atlantis. wrote:Evo kuda bi prolazila tramvajska pruga Nedzarici-Dobrinja (ako ne vidite okretnicu, to je forum odsjekao i moracete snimiti sliku na svoj PC da bi vidjeli):
Trasa je manje više ok, dodao bih samo još jedno da bi ova trasa služila za povezivanje Ilidže sa Dobrinjom. Trenutno ako izuzmemo nedostatak novca postoji još jedan problem, to su naselja koja su nikla na područiju Nedžarića, Dobrinje. U toku sutrašnjeg dana pokušat ću malo slikati situaciju na terenu.

Kolega atlantis koliko dobro Vi baratate sa google earth-om da ubacimo fotografije na sataliti, otprilike da se vidi kako to danas izgleda?

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by vozic »

ujj tu ima dosta da se rusi :-ss vidio sam tu sliku na nekom drugom forumu neki dan i jedan tip je predlozio slicnu trasu samo je malo izmjenio da ne prolazi kroz te silne objekte i spojijo je aerodrom (sto se mora ozbiljno, ispratio svoju tetku na aerodrom po kisi zestokoj, ali kad sam se htio vratiti nijedan me taksi nije htio zato sto su cekali 2 aviona da otmu pare strancima, pa sam tako do stupske petlje po zestokoj kisi hodao a napola puta mi i kisobran otkazao od vjetra) sacu malo baratati google earthom i mojim umjecem photoshopa pokazati vam moje ideje :)

EDIT:

nemojte me ubiti :ymblushing: ovo sam na brzaka

prvo nedzarici-dobrinja

Image

a ovo su zelj. stanica-vogosca i natrag do zelj. stanice i skenderije

EDIT: sad skontao ignorirajte ono spajanje na zelj. stanicu tramvaj bi produzio do skenderije pa se okolo vratio na zelj. stanicu

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Prijedlog modernizacije i proširenja tramvajskog saobračaja

Post by Bo Bo »

Linija Žs.-Vogošća je prvenstveno planirana kao prigradska željeznica. Više informacija na ovom linku kolega može se vidjeti: http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=456 . Sa ovog mjesta odvajala bi se pruga za Dobrinj. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image

U pravcu Dobrinje pored doma penzionera
Image
Image
Post Reply