Bradina-Konjic (taban fijakerom)

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Bradina-Konjic (taban fijakerom)

Post by Bo Bo »

Da ne bude ko grom iz vedra neba, od kud i kako Bo Bo na Bradinu dođe, uvertiru možete pogledati na ovom linku: http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=646. Za sve one koji nisu imali zadovoljstvo ovaj predivni željeznički prevoj preći slijede satalicki snimci 3D terena.

Bradinska rampa
Image

Image

Naš današnji plan je preći turu od Bradine do Grada cjelu, Grad-Ovčari djelimično, kao i dio pruge od Ovčara do Konjica. Dionica Bradina-Konjic je cca 25 km, ako sam dobro upamtio.

No dobro vratimo se putopisu, vratio sam se u stanicu Bradina i sačekao voz 396 u kom je stigao Osmica. Nakon toga krenula je naša ekspedicija, priča za pričom se nizala uglavnom željeznička tematika. Nisam mogao odoljeti da još jednom napravim sliku vrhova Prenja.
Image

Osmica je uveliko gazio prugom, što znači iskustvo i navika hodanja po betonskim pragovima, ali do kraja ture i ja sam trik otkrio B-) .
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Tempo je bio umjeren, kretali smo se prema tunelu broj 16., laganoj vožnji, roštilju, ja s vremena na vrijeme fotkao a Osmica bi me sačekao da napravim fotografiju.

Dolazimo do mjesta gdje je prije par godina lavina bila, te na koju je naš majstor Ela naletio. Možda nam on koju informaciju više da u nastavku.
Image

Nedugo iza toga začulo se jako zujanje šina, teretni voz je u blizini, vadim aparat da poslikam makine. Na čelu je 441-403
Image

Potikalica 441-122
Image

Tristorke nigdje na vidiku danas :(( .
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Tunel za tunelom se nizao, i mi lagano stižemo do popularnog roštilja. Lokacija na sat. snimku mislim da je ovdej ...
Image

Lagana vožnja 20 km/h, na mjesto zločina stižemo pred dolazak lokalca iz Konjica, lagano puzi preko. Nisam slikao, iako sam komotno mogao. Mjesto je zaposjednuto dvojica čuvara dežuraju, noći reflektori rade. Trenutna situacija je ovakva.

Image

Image

Čujem da bi sanacija trebala uskoro da krene, iskreno se nadam. Slične vjesti sam dobio od prijatelja koji rade na Građevinskom fakultetu u Sarajevu :ymparty: .
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Put nas dalje vodi prema ukrsnici Grad. Tuneli su puni ledenica ko kad smo u pećini. Na putu prema ukrsnici u jednom od mnogobrojnih tunela prošla je i rema, mi smo je sačekali u jednoj od tunelskih niša.

Jedan od mnogobrojnih tunela, neko svjetlo se vidi, daleko, daleko pa neka svako protumači šta je pisac želio da kaže.
Image

Napokon stižemo u ukrsnu grad, pogled na jednu pa drugu stranu staničnog prostora.
Image

Image

Naravno tu je i stanična zgrada ;) .
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Ispod ukrsnice smo stali da šta na zub stavimo, vrijeme je za užinu, ručak, da se napravi koja fotografija. Pruga mota, čas se vidi, čas ne vidi, u pojedinim trenutcima stičem utisak propada u dubinu zemlje.

Image

Image

Image

Žao mi je zbog fotki, nisu baš sve uspjele, ali tehnika čini čudo, možda sljedećeg puta budem imao adekvatnog "konja" za utrku.

Nastavak slijedi ...
Image
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by ela »

Dobar si....onaj tunel gdje se vidi svijetlo na kraju, je tunel br.20 na ulazu u Grad iz pravca Bradine dugačak 1201 metar, i najduži je od Konjica do Bradine u njemu pretežno dižemo brzinu veću od dozvoljene,a zašto to radimo? Pitajte naše uvažene forumaše iz sindikalnih tema....

Samo tako nastavi odličan ti je putopis..... ;)
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

ela wrote:... Samo tako nastavi odličan ti je putopis..... ;)
Kad je tako, nastavit ću sa još jednim kontigentom slika, a ostale pripremimi u toku večeri za sutra.

Veliki pozdrav za Mostar, Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Završili smo posljednje pripreme za ulazak u naredni tunel, baterije pripremili, a gora poče odjekivati od zvuka diodki.
Image

Image

Teretni voz je dolazio iz pravca Konjica, penjao se polahko ali sigurno prema Bradini. Tri, četri puta sam zumirao na aparatu ISO podigao na 200 da bi slika što prije nastala sjećam se da je pisalo 1/250.

Osmica je takođe izvadio aparat i automatikom slikao, gledajući mene kako manuelno pokušavam napraviti fotku.
Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Voz pređe preko mosta, i za par minuta je kod nas, a mi zauzimamo lokaciju za slikanje.
Image

I evo ga, prvo vuča ide,
Image

zatim kontigent vagona natovarenih kontejnerima i rudom,
Image

i na kraju potiskalica.
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bradina-Konjic (tabanfijakerom)

Post by Bo Bo »

Ispratismo mi i ovaj voz, vrijeme je da osvojim naradni tunel. Baterije su spremne, ja se dobro uštelio hodati pragovima sad idemo ko veliki :D .
Image

I tako sad kako smo brzi poput Talga dođosmo na most sa kojeg smo malo prije slikali teretni voz. Slika u suprotnom pravcu.
Image

Naša postiskalica se vraća put Konjica po naredni voz. Inače tog dana je bio zatvor pruge kroz tunel Ivan, radnici finiširaju radove.
Image
Image
Post Reply