Dva-tri sata u stanici Lukavac

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Skretničar se sprema za davanje signalnih znaka...Pošto kao skretničar-blokar okreće skretnice sa centralnog mjesta, on aktivno učestvuje u svakoj manevri. Kažu da je to najteže radno mjesto u Lukavcu. Skretničar bloka 2. Bukvalno nema vremena za jesti!

Image

Ušao sam u blok kućicu. Šef stanice vrši dnevnu analizu...Izgleda da je zadovoljan sa radom skretničara.

Image

Izvod iz reda vožnje kazuje da ima dosta trasa...malo vanrednih

Image

Elektromehanička blok postavnica, u funkciji

Image

Skretničar Hatuna (valjda od Hatunić) daje signalne znake za manevru sa petog...

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Izlazim iz blok kućice....Manevra je već izvukla garnituru sa petog i počela zaguravati na osmi. Manevrista na čelu guranog je Ekrem...

Image

Premjestio sam se na brzinu na passarelu za pješake, koja je izgrađena iznad putnog prelaza? Dobra lokacija za slikanje!
Za to vrijeme manevra gura

Image

Blizu je i lok...Manevrista, izvinjavam se, ime sam mu zaboravio, sprema se zakačiti...Inače jedini u odredu, koliko sam primijetio, koji ima neke naznake od zaštitne opreme...

Image

Lok i dalje gura...Mnogo ih učestvuje u procesu. Osim skretničara, dvojice manevrista, tu je i vozovođa-rukovaoc manevre Ivica Josić, te naravno nezaobilazno osoblje na lokomotivi!

Image

Iako sam se u mladosti, prilikom službovanja u Mramoru, nagledao ovakve manevre, u ovim vremenima mi je bila zanimljiva...Često manevrišu i u mojoj stanici, ali nikad sa ovolikim brojem učesnika

Image

Zato sam slikao i slikao...Pružni odred je ponovo prekinuo posao

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Još uvijek zagurava...lijepi obrisi kolosječne mreže...

Image

Okrećem se na drugu stranu passarele. Kolosijek lijevo, onaj po kojem se vršilo izvlačenje garniture, je glavni kolosijek Tuzla-Doboj. Desno kolosijek vodi direktno u pogone koksare Lukavac, i po njemu se vrši najveći rad...To je onaj sa iskliznicom. Kolosijek u sredini koji se ne koristi je od neke manje firme koja trenutno ne utovara, bar ne na ovom mjestu

Image

Image

Opet se okrećem prema stanici. Manevra sada radi na izbacivanju iz one garniture jednog vagona, zbog opravke...Opa, odbačaj...

Image

Ode vagon na deseti, među opravke...

Image

Manevra je završila, za sada...Ode pred stanicu, pa će mislim sa garniturom Tads koju je već prije dovezla za Doboj. Mislim da je ove Eas samo dodavala na štok?

Image

Kod bloka 2 sam još slikao i sjedište RJ ZOP-a Lukavac

Image

Toliko za danas. Već je prošlo podne (toga dana), a ja imam još mnogo toga u Lukavcu...Nastavak sutra!
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by damir661 »

Svaka cast.
.Pošto kao skretničar-blokar okreće skretnice sa centralnog mjesta, on aktivno učestvuje u svakoj manevri.
Ovo mi malo nije jasno, koliko vidim sa slike, svaka skretnica ima djule, koliko znam takve skretnice se postavljaju na licu mesta, centralno postavljanje skretnica je nesto koa sto je u Bos poljani.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Svaka cast.
.Pošto kao skretničar-blokar okreće skretnice sa centralnog mjesta, on aktivno učestvuje u svakoj manevri.
Ovo mi malo nije jasno, koliko vidim sa slike, svaka skretnica ima djule, koliko znam takve skretnice se postavljaju na licu mesta, centralno postavljanje skretnica je nesto koa sto je u Bos poljani.
Skretničar polugama iz blok-kućice okreće skretnice, one koje su uključene u SS uređaj i tako mora biti i on uključen u rad...A sada za ono "centralno" može se tumačiti i ovako kao ti ili pak kao ja, ali glavna fora je izraz "Zabravljivanje"...on daje konačnu definiciju. Kod mene u uputstvu za taj uređaj stoji da se skretnicama rukuje na poteg sa centralnog mjesta, iz blok kućice pripadajućeg skretničkog područja.U ovom slučaju zabravljivanje vrši otpravnik vozova.
Sve skretnice sa ovim sistemom osiguranja na ručici tega imaju "đule". Teg pomaže kod prekretanja skretnice polugom. Od polovice vuče i pomaže...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

68847 wrote:Bas ono - zivotna reportaza.
Svakodnevna realnost.
Te sitnice treba zabiljeziti.
Nakon par desetina godina neko se sjeti: "A znas ono kako se u voz naguravalo..." a slike nigdje...
Meni je žao što sam zbog opšteg slikanja morao biti dalje, ali fora bi bilo biti par metara od te gužvare...I slikati face...i mace za "tvoju" temu: Željeznice i ljepši spol...
Ali ja sam fin...a teško je biti fin :roll: !
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Nastavljamo...
Ja i moj kolega smo se zaputili prema staničnoj zgradi. Sada nešto kao uvod, tekst i neke sličice koje su već prije napravljene, kombinovane sa novim...

Pitat će se neki: Zašto Lukavac?
Nije najveća, niti rasksnica, nema 100 vozova u smjeni, nema brzih, ali ima nešto drugo... ustvari mnogo toga, stanica koja ima toliko specifičnosti i željezničkog šmeka kao niti jedna druga u BiH. No, pođimo redom...
Stanica Lukavac pripada ŽFBH, a nalazi na pruzi Tuzla -Doboj kao treća stanica u nizu od Tuzle. Ima deset kolosijeka, od kojih su četiri uključena u SS osiguranje. Tip osiguranja je elektromehanički blok uređaj.
Stanica Lukavac je prava fabrika vozova! Ne, nisu to vozovi koji se tu ranžiraju, ili mijenjaju sistem vuče, ili prihvataju iz druge uprave, nego su to vozovi koji se tu utovaraju, istovaraju, a izuzetno i ranžiraju...
Po važećem redu vožnje Lukavac je adresa za 10 pari redovnih teretnih vozova za 24 h. Za neupućene to je 20 vozova koji se otpreme ili dopreme u Lukavac. 5 pari vozova je na relaciji Ploče-Lukavac, 2 para Lukavac-Zvornik, 1 par Lukavac-Brčko i 2 para Lukavac TE Tuzla. Naravno, u obzir nisu uzeti vanredni vozovi ucrtani u grafikon RV, te redovni lokomotivski vozovi koji stalno dolaze i odlaze prema depou u Tuzli, te vozovi prema okolnoj industriji, koju opslužuju industrijske lok. Recesija je uzela svoj danak, ali prošle godine bi ovakav red vožnje obično bio izvršen. Sjećam se jedne noćne smjene iz 1986.g. kada sam u Mramoru dočekao 5 vozova koksa samo prema Brčkom, i naravno izgurao ih preko Majevice prema odredištu...
Za početak toliko, a sada neke obične sličice za uvod. Neke sam napravio ja , a neke moj kolega šef stanice u Lukavcu.

Današnji izgled stanične zgrade

Image

Stanična eloktromehanička blok postavnica otpravnika vozova

Image

Osvjetljavanje ulaznih signala

Image

Rad i red: Ispred ulaza u kancelariju otpravnika vozova

Image

Kako vidite i pored izuzetnog rada i prihoda koji donosi ŽFBH i sada i u prošlosti, vrlo joj se malo vraća...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Ostavit ćemo za sada priču o tome koliko se toga vraća ovoj stanici, ali kasnije ponovo o tome...

Druga velika specifičnost Lukavca je oslonjenost industrije na ovu stanicu. Nabrojat ću neke, veće partnere koji ovde koriste željezničke usluge: Koksara, Fabrika sode, rudnik Šikulje, Cementara, Azotara, Fabrika malinske kiseline i još neke manje...
Od nabrojanih, Koksara, Fabrika Sode i Rudnik Šikulje, pa donekle i Cementara imaju prave industrijske stanice sa po nekoliko desetina kolosijeka i mrežom pruga unutar fabričkog prostora. Takođe imaju i svoje lokomotive i željezničko osoblje, manevriste, skretničare, skretničke kućice, postavnice i dr.
Do skora je tu postojao i odvojak do rudnika Lukavačka Rijeka, koji je isto imao sve ovo gore nabrojano, ali je prestankom eksploatacije taj dio pruge ukinut. Inače to je bio najduži odvojak dužine oko 5 km.
Interesantno da Stanica Lukavac nema, niti je ikada imala manevarsku lokomotivu i pored velikog obima posla.
Lokomotive i osoblje industrija ulaze u Stanicu Lukavac i opslužuju svoje pogone. To je oduvijek tako bilo. Mislim da je i prije na ŽFBH-ŽTO Sarajevo bilo vrlo malo manevarskih lok koje su opsluživale industriju. Takva politika!

Evo nekih sličica industrijskih lok u Lukavcu:

Prvo slika parnjače serije 33 vlasništvo rudnika Kreka, opslužuje rudnik Šikulje, snimljena u stanici Lukavac

Image

Zatim parnjača serije 62, vlasništvo Fabrike sode, snimljena u stanici Lukavac

Image

Zatim fotka dizela serije 734, vlasništvo Koksare, snimljena u krugu koksare

Image

I na kraju fotka vozila isto drugog operatera: Putnički voz ŽRS u stanici Lukavac, vozi na relaciji Doboj-Tuzla

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

Prije godinu dana stanica je izgledala mnogo ružnije, neurednije:

Image

Propali podovi, prozori, vrata, unutar neokrečeno i štošta još... Zgrada uopšte nije održavana u skladu sa zaslugama.

Image

...i onda dolazi mladi, ambiciozni šef, koji animira sve službe u stanici, sve radnike i sopstvenim sredstvima i snagama započnu nešto. I počnu...

Image

Image

Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Dva-tri sata u stanici Lukavac

Post by Ćiro_bos »

...i dalje se radi

Image

Obnovljeno je mnogo toga: Izmijenjeni podovi, mokri čvor, stolarija, fasada, unutrašnje krečenje, itd. Sada se radi na uređenju blok kućica koje su takođe u lošem stanju.
Poslije nešto vremena rezultat :shock: :shock: :

Image

I čovjek zaslužan za mnogo toga...dobrog, u stanici Lukavac ispred obnovljene zgrade

Image

Moram reći da je ovaj vid sređivanja radnog prostora postao pravilo i da su pojedine druge stanice, povedene ovim primjerom, počele da se uzdaju samo u sebe i ... malo po malo stanice su nam ljepše, mnogo ljepše!
Koliko je to novouspostavljeno pravilo dobro, koliko korektno od strane firme, to je mislim neka druga priča.
Posavina expres
Post Reply