INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Moderator: ZlayoZg

dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Pri vecernjem obilasku grada, nezaobilazno mesto svakog vozoljubitelja je glavna stanica, Praha Hlavni Nadrazi:

Image


Nekoliko fotosa sa visine:

Image

Image

Image


Mozda najlepsa zeleznicka fotografija koju sam napravio u Pragu jeste pogled na stanicu sa visine sa specijalne lokacije, koju sam sasvim slucajno otkrio na internetu tokom putovanja:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Na novoremontovanom severnom izlazu iz stanice, gde pruga izlazi na veliki vijadukt i zatim ulazi u tunel, uspeo sam da pridjem i izbliza pogledam koloseke. Zaista lepo izgledaju, kada bi samo nase pruge bile tako sredjene:

Image

Image



Evo i pogleda na novi vijadukt:

Image

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Sledeceg jutra opet nije bilo dovoljno odmaranja i spavanja. Napravio sam zanimljiv plan za ceo dan. Pre 10h ujutru sam morao da nadjem jos jednu lokaciju za slikanje koju sam video na internetu. Naravno kao i sve dobre lokacije do sada sto sam video, to su samo fotke sa nazivom onoga sto je slikano, ali nigde niko nije objasnjavao kako se do tih specijalnih mesta moze stici. Doduse nisam ni pitao, konsultovao sam googleearth i sam planirao. Na zalost na terenu se sve to sto ja isplaniram malko teze realizuje. Iz vazduha deluje pristupacno, kada tamo odem sasvim drugacije. Iz Holesovica sam morao da predjem reku, drumskim mostom, pa da dodjem do pruge, popnem se kroz neko zbunje na istu sto je sve ukupno trajalo preko pola sata. To nije sve, morao sam se popeti iznad zeleznickog tunela na brdo, koje je delimicno pojela erozija, drvece se osusilo i videlo se kuda moze gore, ali taj uspon je bio kao pravo planinarenje i jedva sam to sve izveo.

Image

Image



Posle silne muke preostalo je samo sacekati neki voz za slikanje koji dolazi iz pravca severa. Tu sam vec imao malko vise srece, pa je naisao neki brzak:

Image




Poznato vam je da je lakse popeti se nego spustiti prilikom planinarenja, ali spustiti se niz padinu uz koju sam se jedva popeo nije bilo moguce. Nastavio sam preko brda, naisao na neku koziju stazicu i nastavio da je pratim. Dovela me je do predivnog vidikovca nad meandrima reke Vltave, sa pogledom na grad:

Image


Jos malo kruzenja po vrhu brda i pruza se pogled na istu zeleznicku prugu sa koje sam se popeo, samo sa druge strane tunela:

Image

Image



Nastavio sam dalje istom stazom, koja me je na veliko iznenadjenje, ili bolje receno zaprepascenje dovela u krug neke bolnice. Tamo sam se vrteo i totalno pogubio. Nisam znao kako da izadjem iz parka te bolnice, dok me jedna zena nije uputila. Na izlazu iz bolnice naisao sam na jednu zenu na kapiji, valjda zaposlena tu. Pitao sam je kako da stignem do metroa, da me uputi, ali sve sam srocio na engleskom, na sta ce ona: "Only Ceshia"! Mene uhvati neka muka, pa sve to pitam na srpskom, ali sreca razumela je i uputila me. Bio mi je cilj samo centra grada da se dokopam, a za dalje cu lako.

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Na stanici Masarykovo Nadrazi, hvatam City Elephant S-Bahn, zaista predivan elektromotorni voz na sprat:

Image



Pogled na enterijer na spratu:

Image



Odlazim njime do stajalista Praha Sedlec, sledece dobre vozoljubiteljske lokacije. To je koridorska pruga, Prag - Usti nad Labem, dalje Decin i Nemacka (Dresden). Vozova ima jako mnogo, kako teretnih, tako i putnickog saobracaja. Prvi valjani voz za slikanje bio je miksovani CNL/EN 459 "Canopus", naravno sa taurusom na celu:


Image



Dalje neki S-Bahn:

Image



Za njim neki od gomile brzih vozova na ovoj pruzi:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Dolazi EC 171 Hungaria:

Image



Jedan kratki teretni i za njim jedan jako dugacak kontejnerski:

Image

Image

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Pruga krivuda kroz usek u stenama, a ja nastavljam da je pratim na sever.

Image

Image


Prvi put vidim ovakav tip baliza na pruzi, ako su to uopste balize. Nalaze se pored prostornih signala pa ne vidim sta bi drugo moglo da bude:

Image



Posle par kilometara nailazim na stanicu Roztoky u Prahy. Pogled na prvu ulaznu skretnicu:

Image




Kolosek je maksimalno utegnut, brzine su sarolike, kada sam dolazio koliko sam mogao da vidim na nekim deonicama se ide do 140km/h, ovde blize Pragu pruga je krivudava pa su i brzine manje, mozda oko 100km/h. Sve je novo, jako lepo deluje. Peroni na velikom broju stanica i stajalista su potpuno novi.

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Cekao sam S-Bahn da nastavim dalje na sever. U roku od 10min koliko sam proveo cekajuci, naislo je jos tri voza. Jedan kontejnerski prema Pragu, a u kadar je upao i jedan zanimljiv izlazni signal, nizak verovatno zbog nadstresnice na peronu da bi se video sa propisane udaljenosti:

Image


Jedan brzi prema Pragu:

Image

Image



Na kraju prema Berlinu i Hamburgu EC 174 "Jan Jesenius":

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Pravim malu pauzu u mestu Kralupy nad Vltavou, gde nije bilo mnogo toga interesantnog za slikanje. Dva stara elektromotora:

Image

Image



Nekim brzim nastavljam dalje na sever. Usput u Hnevicama:

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

U Decin Hl.N. prvo sto mi upada u kadar je ova naocarka:

Image

Image

Image



Zatim i jedna elektro:

Image

Image

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: INTERRAIL PUTOVANJE EVROPOM 2010

Post by dulevoz »

Tu je i nesto sto razbija monotoniju, nemacka lepotica 189 serije, koriscena za teretnu vucu:

Image


Opet ceske masine:

Image



Tu sam svratio i do upravljacnice jedne elektre, koja vise lici na posleratne ostatke. Pomalo zamasceno, pomalo prljavo, ma da to nije slucaj na drugim masinama na kojima sam u ceskoj bio. Ovako izgleda posle temeljnog i dugotrajnog ribanja od strane masinovodje:

Image

Image



Pogled prema severu, prema Nemackoj, gde pruga prolazi kroz dva tunela na izlazu iz stanice:

Image



Pogled prema jugu, prema ranzirnoj stanici i prolaznim kolosecima:

Image

Pozdrav,
Post Reply